Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:...Hassas netleme yapabilmek için vizör görüntüsünü büyütmek ihtiyacı oluyor....

Mehmet Bey siz böyle söyleyince benim aklımda o meşhur şimşekler çaktı.Bir aparatlama yaparak webcam ccdsini makinenin vizörüne yerleştirsek acaba netleme yaparken yardımcı olurmu bize ? :)
Küçük boyutta hassas bir netleyici ile bence olur. Çünkü vizör arkasına görüntü oluşturulabiliyor. Şöyle bir ara parça yapılabilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Koyuncu yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:...Hassas netleme yapabilmek için vizör görüntüsünü büyütmek ihtiyacı oluyor....

Mehmet Bey siz böyle söyleyince benim aklımda o meşhur şimşekler çaktı.Bir aparatlama yaparak webcam ccdsini makinenin vizörüne yerleştirsek acaba netleme yaparken yardımcı olurmu bize ? :)
Küçük boyutta hassas bir netleyici ile bence olur. Çünkü vizör arkasına görüntü oluşturulabiliyor. Şöyle bir ara parça yapılabilir.
Resim
Böylece ufacık vizörden netleştirme yapmaya çalışmak yerine bilgisayardaki dev görüntü ile işimizi kolay halledebiliriz.Tabi bu netleştirme metodu Ay ve gezegenler gibi parlak cisimlerde ancak kullanılabilir sanırsam. :)

Ben bir denemeye karar verdim. :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sanırım Logitech'in HD kamerasını kullanırsanız çok pratik olacaktır. Üzerinde Carl Zeis hareketli mercek var. Netliği otomatik sağlayabildiği gibi kendiniz yazılımıyla ayar çekebiliyorsunuz. Ayrıca yakınlaşma özelliği de cabası. Bahsettiğim mercek elimde fazladan var. İki uçlu bir şey ve muhtemelen uygulanan gerilime göre hareket ediyor. Eğer çalıştırabilirsem herhangi bir CCD önüne koyarak da yapabiliriz. Yani boşuna bu kameradan almanıza gerek. Gerçi bu kamera çok loş ışıkta bile görüntü veriyor orası ayrı mesele...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mahmut Bey,
Mahmut YILMAZ yazdı:Mehmet Bey siz böyle söyleyince benim aklımda o meşhur şimşekler çaktı.Bir aparatlama yaparak webcam ccdsini makinenin vizörüne yerleştirsek acaba netleme yaparken yardımcı olurmu bize ? :)
Böyle bir şey zaten var: Zygview

http://www.zigview.co.uk/S2.htm
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Tahir Şaban yazdı:Merhaba Mahmut Bey,
Mahmut YILMAZ yazdı:Mehmet Bey siz böyle söyleyince benim aklımda o meşhur şimşekler çaktı.Bir aparatlama yaparak webcam ccdsini makinenin vizörüne yerleştirsek acaba netleme yaparken yardımcı olurmu bize ? :)
Böyle bir şey zaten var: Zygview

http://www.zigview.co.uk/S2.htm

Ya üfffff..Neden benim aklıma gelen şeylerin tamamı başkaları tarafından yapılmış oluyorrrr... :cry:

Yinede teçekkürler Tahir Bey. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mahmut YILMAZ yazdı:Ya üfffff..Neden benim aklıma gelen şeylerin tamamı başkaları tarafından yapılmış oluyorrrr... :cry:
Üzülmeyin, beraberiz. Benim de devamlı başıma geliyor :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bence biz daha iyisini yaparız...:)

Şaka bir yana bir de işin şu boyutu var: Aklınıza gelen fikir belki hiç yapılmamış bir şey olabilir ama yapılmak üzere olduğunu veya aynı anda başka birinin aklına gelmeyeceğini bilemezsiniz. Siz hayata geçirmeden evvel başkası sizden önce davranabilir. Sonra Vizontele'deki televizyon icat etme sahnesi gibi ben bunu düşünmüştüm dersiniz. Keza benim de dediğim çok oldu.... :lol:
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]