Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Onur Kaya
Selamlar, Cumartesi gününden beri tatildeydim, onun için cevaplamada biraz geciktim.
Salih Dinçer yazdı:Bir gün buluşup makineni incelemeyi çok isterim. Tabii eğer izin verirsen... :roll:
Tabi, ne demek. Hem tanışmış oluruz. Ama önümüzdeki 1-2 hafta biraz yoğunum. Mart' ın son haftasında olabilir mesela. T-ring konusuna gelince, öğrendiğim kadarıyla Minolta'ya uyan bir tür varmış, benimkine de uyuyormuş. Aksesuarları alma işi de Mart' tan sonraya kalacak.
Gülhan YAŞAR yazdı:Uzun poz sürelerinde veya bulb modunda deklanşöre 1 kere basıp elinizi çekmeniz yeterli. Çekim süresi boyunca elinizi basılı tutmanıza gerek yok.
Gülhan bey dediğinizi denedim ama olmuyor. Elimi çektiğim an çekimi bitiriyor. Uzaktan kumanda alana kadar böyle idare edeceğim artık.
gönderen Onur Kaya
Herkese merhaba, makinamı alınca 5 dakikalık bir karanlık fotoğraf çekeceğimi söylemiştim. Bu akşamüstü bir tane çekebildim. ISO 800'de lensin kapağı kapalı olarak 5 dakikalık (303 sn.) bir fotoğraf çektim. Evin sıcaklığı 22-24 derece arasındaydı. Çekmeden önce kayıt formatını RAW yapmayı unuttum, bu yüzden raw'ın bir alt kalitesi olan fine jpg olarak çektim. Çekimi tamamladıktan sonra bir 5 dakika daha bekletti. Bildiğim kadarıyla bu sürede gürültüyü yok etmek için birşeyler yapıyor. Sonuçta simsiyah bir fotoğraf çıktı. Gürültü izleri göremedim. Ama 3 tane beyaz noktacık vardı. Bunlarda bildiğim kadarıyla sensörün ısınmasından kaynaklanıyordu. Bu beyaz noktaların kalıcı olup olmadığını anlamak için birkaç sn.lik bir başka karanlık fotoğraf çektim ve o fotoğrafta hiç bir lekeye rastlamadım. Son olarak, orijinal fotoğrafın boyutu 691 kb gibi ufak bir değer çıktı. Oysa ki aynı formattaki normal bir fotoğraf 2,5 - 3 MB boyutunda oluyordu. Neyse, aklıma gelenler şimdilik bu kadar, buyurun fotoğrafı birde siz görün:

Resim
Fotoğrafın aslını şu adresten indirebilirsiniz:
http://rapidshare.com/files/98243830/DSC00704.JPG.html
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba Onur Bey,

Daha önce benim düştüğüm ufak bir hataya siz de düşmüşsünüz. :D Fotoğraf makinasının gürültü önleme modu açık olduğundan 5dk fotoğraf çektikten sonra kendisi 5dk daha çekmiş ve ortaya çıkan gürültüleri yok etmiş. Böylece ortaya gürültüsüz bir fotoğraf çıkmış.

Yapmanız gereken fotoğraf makinanızın gürültü önleme özelliğini kapatın. (Noise reduction. Nikon'da NR Off yapmak gerekiyor) 5dk süreyle fotoğraf çekin. O zaman çektiğiniz fotoğrafta bol bol gürültü göreceksiniz.

Beyaz noktacıklar ccd üzerinde bulunan toz parçacıklarından kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada bulb modunda elinizi deklanşörden çekmeden fotoğraf çekebilmek için uzaktan kumanda gerekiyormuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Onur Bey,

Nikon D80 ile bugün çektiğim karanlık resmi

http://www.yasar.nom.tr/astro/noise01.jpg

adresinden indirip inceleyebilirsiniz.

Oda sıcaklığı (24 derece C)
ISO 1000
587sn (yaklaşık 10dk)
F/3.5
18mm odak uzaklığı
exposure compensation +5 step (bunu şimdi farkettim, gündüzki toplantıda denemiştik düzeltmeyi unutmuşum)

Fotoğrafın üst kısımda oluşan renklenmeyi anlayamadım. Işık girmiş desem makinanın üzerini koyu bir bez ile örtmüştüm ve makina taşıma çantasının içerisindeydi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gülhan ve Onur beyler,

Fotoğraf makinalarınızın bulb süreleri en fazla kaç dakika? Fotoğraf makinasının kendi yazılımı ile gürültüyü azaltması, görüntü üzerinde düzeltmeler yapması, gök yüzü fotoğrafçılığı için uygun olmayabilir. Merak ettiğim, fotoğraf makinası RAW modunda bu yazılım fonksiyonlarını tamamen devre dışı bırakıyor mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mehmet Koyuncu yazdı:Gülhan ve Onur beyler,

Fotoğraf makinalarınızın bulb süreleri en fazla kaç dakika? Fotoğraf makinasının kendi yazılımı ile gürültüyü azaltması, görüntü üzerinde düzeltmeler yapması, gök yüzü fotoğrafçılığı için uygun olmayabilir. Merak ettiğim, fotoğraf makinası RAW modunda bu yazılım fonksiyonlarını tamamen devre dışı bırakıyor mu?
Merhaba Mehmet Bey. Açıkçası Nikon D80'in bulb modunda ne kadar süreyle fotoğraf pozladığını hiç denemedim. Bugüne kadar denediğim en uzun süre 587sn. Ama akşam eve gidince deneme yapabilirim.

Nikon D80'de hem raw hem de jpeg çekimleri sırasında gürültü önleme yazılımını devre dışı bırakabiliyorsunuz.
gönderen Onur Kaya
Selamlar Gülhan bey, hatayı nerde yaptığımı doğru bildiniz. :P Uzun pozlarda makina gürültü azaltma özelliğini kendiliğinden kapatıyor diye biliyordum. Ama kapatmıyormuş, 5 dk. fazladan beklediğimde anlamalıydım. :roll: Makinamın hem "uzun poz için", hem de "yüksek iso değeri için" iki tür gürültü azaltma özelliği varmış. Yeni denememi yapmadan ikisini de kapattım. Çekim şartları yine aynı. ISO 800, 5 dk.(302 sn) , F/5,6 , fine jpg formatında. Ancak şunu belirteyim, bu fotoğrafı çekmeden hemen önce 3-4 dakikalık başka denemeler yaptım. Onun için sensör biraz ısınmış olabilir. (Fotoğraftaki renklenmeyi ona bağlıyorum. ) Bu seferki fotoğraf 3,5 MB büyüklüğünde oldu. Sonuçta sizin fotoğrafa göre daha renkli bir fotoğraf çıktı ama sizdeki renkli noktacıklar bende neredeyse yok. Bu sefer sadece rapidshare'e yüklüyorum, isteyenler bir zahmet oradan bakıversin:
http://rapidshare.com/files/98438105/DSC00707.JPG.html

Merhaba Mehmet ağabey, bulb süresinin sınırı, bildiğim kadarıyla hafıza kartının büyüklüğüne bağlı. Çünkü kullanma kılavuzunda da bulb modunda bir sınır olduğu yazmıyordu. Ben şimdiye kadar en fazla 5 dakikalık denemeler yaptım.Niye daha uzun süreleri denemediğimi de söyleyim: henüz uzaktan kumandam olmadığından deklanşöre basılı tutarak çekim yapıyorum, birkaç dakika boyunca kıpırdamadan deklansöre basmak yorucu ve sıkıcı bir iş. Gürültü önleme özelliği hem jpg, hem RAW da devre dışı bırakılabiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Onur Bey,

Sizin karanlık fotoğrafınızın da sağ üst, sol üst ve orta kısmında pembelikler oluşmuş. Bunun nedeni nedir acaba?
gönderen Onur Kaya
Gülhan YAŞAR yazdı:Onur Bey,

Sizin karanlık fotoğrafınızın da sağ üst, sol üst ve orta kısmında pembelikler oluşmuş. Bunun nedeni nedir acaba?
Nedenini kesin bilmemekle birlikte, sensörün ısınmasından olduğunu düşünüyorum. Çünkü herhangi bir yerden ışık girmesi pek mümkün değil. Ön kapak kapalı. Vizör kısmı için de kapak gibi bir parça koymuşlar. Fotoğrafa vizör kısmından ışık girmesin diye o parçayı takıp çekiyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR

Merhaba Mehmet Bey,

Deneme yaptım, Nikon D80 en fazla 30 dakikalık bulb süresini destekliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gülhan YAŞAR yazdı:...
Merhaba Mehmet Bey,

Deneme yaptım, Nikon D80 en fazla 30 dakikalık bulb süresini destekliyor.
30 dakikalık bulb süresi güzel bir süre :) Cevap için teşekkürler :)
gönderen Onur Kaya
Uzaktan kumandası olan arkadaşlara bir sorum olacak. Sony' nin orijinal uzaktan kumandasının kablosu 50 cm boyunda, bu bana biraz kısa gibi geldi. Acaba o uzunluk yeterli olur mu? Yoksa yan sanayiyemi yönelmeliyim? Yan sanayi olursa kablosuz kumandalar bile var. Fikir verirseniz sevinirim.

Hoşça kalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bende Canon 30D var.Yan sanayi kablolu uzaktan kumanda aldım (deklanşör) ve kullanıyorum.Kablosu 50 cm civarı ve yeterli geliyor.Uyum sorunu yok ama ben haşin kullandığımdan kablonun kumandaya giren yerinde kopukluk olmuş sanırsam,bazen basmıyor.İçini açıp baktım.Çok basit bir yapısı var.Bozulursa oturup kendime bitane yapabilirim heralde.

Mehmet Bey sanırım bulp süresi hakkında araştırma yapıyorsunuz.Ben denedim 40 dakika kadar bulp modunda çekim yaptı sonra sıkıldım ve bıraktım.Sonuna kadar deneyeceğim birazdan... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Bende Canon 30D var....

Mehmet Bey sanırım bulp süresi hakkında araştırma yapıyorsunuz.Ben denedim 40 dakika kadar bulp modunda çekim yaptı sonra sıkıldım ve bıraktım.Sonuna kadar deneyeceğim birazdan... :lol:
Bulb süresininin EOS'larda limitsiz olduğunu yabancı forumlardan biliyorum. Diğer markalar için merak ettiğimden sordum. EOS-450D için beklemedeyim. Gönderdiğin Satürn fotoğrafında gezegen beklediğimden çok küçük çıkmış. Konus-1793 ile çekilen Ay fotoğrafı orijinali var ise email adresime atabilirmisin. Netliği önemli değildir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Koyuncu yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:Bende Canon 30D var....

Bulb süresininin EOS'larda limitsiz olduğunu yabancı forumlardan biliyorum. Diğer markalar için merak ettiğimden sordum. EOS-450D için beklemedeyim. Gönderdiğin Satürn fotoğrafında gezegen beklediğimden çok küçük çıkmış. Konus-1793 ile çekilen Ay fotoğrafı orijinali var ise email adresime atabilirmisin. Netliği önemli değildir.
Ay fotoğrafını yarın yollarım size.Yarın akşam hava güzel olursa 2x Barlow kullanarak 1-2 gezegen ve Ay fotoğrafı çekmeye çalışacağım.Olursa onları da yollarım.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]