Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hasan Emre Alptekin yazdı:Gimp'in 16 bit ve cmyk desteği dışında photoshop'tan geri kalır yanı yok.Birde 32 bit var tabi,
hiç hdri oluşturmadım, ama bildiğim kadarıyla kamera sabit halde birden fazla farklı exposure değerlerinde çekim yaptıktan sonra birleştirilerek 32 bit hdri elde ediliyor.Farklı exposure değerlerindeki çekim sayısı ne kadar fazla olursa sonuçta ortaya çıkan hdri dosyasındaki ışık bilgiside okadar çok oluyor.
Bu tekniği anlatan bir makale var burada, belki yararlı olur.
http://www.hakkiceylan.com/hdr_fotograf ... hotomatix/
Teşekkürler, yeni yeni şeyler öğreniyoruz. Şaşırdım kaldım... :shock:

Resim
Büyüğü için tıklayınız...

Ancak anlamadığım bir şey var. Bu yapılan HDR bizim birden fazla çektiğimiz resimleri birleştirmemiz gibi bir işlem değil mi? Yani yeni veya dinamik olan nedir anlamadım?

Kolay gelsin...
gönderen Hasan Emre Alptekin
Salih Dinçer yazdı: Ancak anlamadığım bir şey var. Bu yapılan HDR bizim birden fazla çektiğimiz resimleri birleştirmemiz gibi bir işlem değil mi? Yani yeni veya dinamik olan nedir anlamadım?
Kolay gelsin...
Birden fazla olan resimler farklı pozlama sürelerinde, böylece bir mekanın ışık bilgisini istediğimiz kadar fazla değerlerde alabiliyoruz, bundan dolayı dinamik.Bu şekilde karanlık ve aydınlık değeri çok daha yüksek 32 bit tek bir dosyada toplayıp resmi daha detaylı işleme imkanı oluyor.
Verdiğiniz örnek resimde üstünde farklı değerlerde pozlama süreleri ile alınmış kareleri var, onların birleştirilmesi ile elde edilmiş.Tek bir kare ile bu elde edilemeyebilirdi mesela.

Bu gökyüzü fotoprafçılığında kullanılır mı hiç bilmiyorum.Tahir bey 16 bitin faydasını açıklamış, bu ışık bilgisi değeri 16 bittende daha yüksek oluyor, böylece fotoğrafta beyaz görünen ama formatta daha farklı beyaz ve karanlık değerlerine sahip olan yıldızları birbirinden daha çok ayırmak mümkün olabilir belki.

Yalnız photoshop eskiden 16 bitte ne kadar sınırlıysa şimdi 32 bitte okadar belki daha da sınırlı.HDR yapma imkanı ve birkaç adjustment ayarı desteği var sadece.Bununla birlikte tonemapping gibi pluginlerle hdr işleme için geliştirilmiş hdrshop gibi programlarda var, mesela verdiğiniz örnekte hdrshop ve tonemap plugini kullanılmış.

http://www.hdrshop.com/
(Download V1 bölümünde ücretsiz olan ilk sürümü indirebilirsiniz)

http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
En son Tahir Şaban tarafından 08 Şub 2008, 16:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir ağabey bir şey mi yazacaktın? Mesajında yazdıklarını okuyamadık... :roll:

Hasan bey örnek ve açıklamalar için teşekkürler. Sondaki şehir resmi gerçek olmasa gerek. Bilgisayarda hazırlanmış bir çalışmaya benziyor.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Hasan Emre Alptekin
Salih Dinçer yazdı: Hasan bey örnek ve açıklamalar için teşekkürler. Sondaki şehir resmi gerçek olmasa gerek. Bilgisayarda hazırlanmış bir çalışmaya benziyor.
Sevgiler, saygılar...
Buradaki örnekler arasında gördüm bende
http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
Gerçek, ama işlenmiş tabiki, işlenmeden hdr olmuyor.Gördüğünüz gibi aydınlık ve karanlık çok detaylı çıkmış, çünkü birden fazla pozlama değerleri hem karanlığın detayını yakalayacak kadar yüksek hemde ışıkların detayını yakalayacak kadar düşük.Bu kare süresi ve değerleride mekandaki ışık yoğunluğuna göre ayarlanıyor.

HDR ile nebula fotoğrafı çekiyorsunuz mesela, her karede pozlama değerini düşürdükçe önce yıldızlar sonra bulutlar sonra başka yıldızlar yok oluyor.İşte istediğimiz kadar gök cisimlerinin ışık bilgisini toplayacak kadar yüksek dosya oluşturmuş oluruz.Bu bizim pozlama değeri ve fotoğraf çekme sayımıza bağlı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Salih Dinçer yazdı:Tahir ağabey bir şey mi yazacaktın? Mesajında yazdıklarını okuyamadık... :roll: ...
Evet... mesajı yollarken bir kaç kere problem çıktı...şimdi de ayrıntıları unuttum :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,
Hasan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, HDR fotoğraf işleme yöntemlerinden biri olarak alternetif bir seçenektir.Gökdelenli fotoğrafta kısa poz ihtiyacı olan pencereler ile uzun poz ihtiyacı olan üstte bulutlu gökyüzü ve alttaki kısa binaların terasları aynı fotoğrafta HDR ile birleştirilmiş,ilginç bir görüntü oluşmuş...Tripodu kurup bu fotoğrafı tek kare çekmeyi düşündüğümüzde karar vermemiz gereken ışık ayarını nereye göre yapacağız?...Aslında ortalama bir değerde verilse belli bir bant aralığına kadar film bunu fotoğrafa yansıtır,tek karede pencereler biraz daha parlak gökyüzü ve alltaki binaların terasları biraz daha karanlık çıkar,fotoğraf daha doğal görünür...
HDR ile çekilen ilginç fotoğraflar var insanda değişik etkiler uyandırıyor,ama bence fotoğrafı bir derece doğallıktan uzaklaştırıyor....
HDR gökyüzü fotoğraflarında nasıl olur acaba ?...Bir bölgenin daha fazla yıldız içeren fotoğrafları oluşturulabilir,buradada yıldızların kadir değerleri karışır gibi geliyor bana?
Deneyenler bize daha iyi bilgi verebilir....hoşça kalın
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]