Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,
Fotoğraflar analog SLR olan Canon EOS 600 ile İSO 400'de çekildi,muhtemelen yakında filimli makinlar tamamen ortadan kalkacak,ve herkes digitale geçmiş olacak....
Kraliçede 20'' pozlama yapıldı,(70mm f/4,5).Şedir parlaklığı 2 ile 3 kadir arasında değişen 80 gün periyotlu değişen bir yıldız,fotoğrafın çekildiği yerde çıplak gözle M şekli bile zor şeçiliyor,fotoğrafta ise biraz uzamada olsa yaklaşık 7. kadire kadar sönük yıldızlar çıkmış.Parlaklıkları kıyaslamak için bazılarının yanına kadir değerleride yazıldı,kaynak olarak Gökyüzünü tanıyalım(M.Emin Özel,A.Talat Saygaç) ve Stellarium pogramını kullandım,hatalar olabilir bilginize...

Resim
Hazır Mars bize yaklaşmışken onuda çekmemek olmazdı,(20'' 100mm f/5,6)
Resim
Orion nebulsı(15'' 100mm f/5,6)
Resim
Sirius(20'' 100m f/5,6)
Resim

Geniş açıda Orion(15'' 40mm f/3,5)
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Cüneyt Abi,
Resimler çok güzel olmuş,özellikle Orion'u çok beğendim.Demek 20snlik pozda bu kadar kayma meydana geliyor :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Analog işte, nede olsa eski toprak derler ya, analog da öyle işte. Evin içindeki ışıkları dağıtmadan çektiği gibi yıldızları da çekebiliyor. Aynı poz bir çok dijital makina ile çekildiğinde, evin ayrıntıları bu kadar çok olamazdı. Odanın penceresinden görünen ışık, bütün evi bembeyaz yapardı. Perdelerdeki detay bir yana, perdeler belli bile olmazdı.

Yıldız izleri kullanılan objektife bağlı. Objektif odak uzunluğu büyüdükçe ve süre arttıkça yıldız izlerinin boyu artar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler,
Anlaşılan 15''-20'' için bile takip sistemi gerekiyor,bu şekilde fotoğraflar daha iyi çıkacaktır.Takip sistemiyle muhtemelen dahada sönük yıldızlar fotoğrafta belirebilir,denemeye devam......hoşça kalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Cüneyt Bey, harika bir çalışma yapmışsınız. Vakit ayırıp tek tek parlak yıldızları ve parlaklıklarını yazmışsınız. Bu yöntemi beğendim, ben de uygulayacağım. Tüm bu çekimleri analog makinayla yapmanız ayrıca taktir edilmesi gereken bir konu. Bir kaç resmi yazılımlarla birleştirdiniz mi yoksa bunlar tek kare fotoğraflar mı? Mehmet Bey'in de dediği gibi ev harika çıkmış, sanki gündüz çekilmiş gibi.

Keşke Pazar günkü AKAT toplantısına gelebilseydiniz. Orada çok değerli bir arkadaşımız bizlere değişen yıldızlar hakkında eğitim verdi. Belki bir miktar daha deneyim kazandıktan sonra belirli değişen yıldızlar üzerinde anlaşır ayrı ayrı gözlem yapıp verilerimizi karşılaştırabiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Gülhan bey,
Fotoğraflar 15''-20'' lik tek kare çekimlerden oluşuyor herhangi bir işlem yok,makara bittikten ve banyo işlemi yapıldıktan sonra negatif film scannerde tarandı ve digital ortama geçilmiş oldu...Anlayacağınız uzun iş, bu nedenle bir DSLR için para biriktiriyorum....

Şu an herhangi bir yazılımı kullanmayı beceremiyorum,ama bilgisayarla haşır neşir oldukça Registax gibi yazılımları öğrenmek istiyorum....

Yıldızların parlaklıklarını (hata olabilir??) fikir vermesi için yazdım, ışık kirliliğinden dolayı fotoğrafların çekildiği akşamları görüş yaklaşık olarak 4-4,5 kadir civarındaydı...Fotoğraflarda ise 6-6,5 kadire kadar olan sönük yıldızlar bile çıkmış...

Belirlenen bir yeri ayrı ayrı yerlerden gözlemek iyi olurdu.....haberleşmek dileğiyle hoşça kalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur Uzun
Cüneyt bey kullandığınız film kaç ASA idi? Ayırca film tarama işlemini fotoğraf dükkanında normalde her zaman taradıkları şekilde mi taradılar yoksa gökyüzü çekimleri olduğunu belirttiniz mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Uğur bey kullanılan film Kodak gold ultra 400 asa , 100 asa ilede denemiştim ama 400 asa daha iyi gibi....
Fotoğrafçıya,filmi verdiğimde pozların karanlık çıkacağını ,standart bir şekilde tarama yapıp cd'ye kopyalamasını söylemiştim...
Daha sonra bilgisayarda bazılarının parlaklığını biraz azalttım o kadar...Bu arada foruma hoşgeldiniz,başarılar....
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]