Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Yılın ilk gök olayını duymayan yok sanırım! Evet, bir yıldız çevresinde dünya olabilecek bir gezegen adayı bulunmuş. Ancak benim merak ettiğim şu aşağıdaki haberin resimdeki maskelemenin nasıl yapıldığı?

Resim

Farkettiyseniz ortada kare şeklinde siyah bir alan var. Anladığım kadarıyla siyahlık arkasındaki bir yıldız ve çevresinde dönen gezegenin yörüngesi kızılötesi dalgaboyu ile resmetmişler. Tıpkı SOHO uydusunun güneşi gözlemlerken yaptığı gibi ışığı maskelemişler...

Biliyorsunuz bazı gökbilim fotoğraflarında yıldız çizgileri çıkıyor. Bu sadece aynalı teleskoplarda olmakta. Çünkü görüntüyü gözümüze doğrultmak için ikinci bir ayna kullanılıyor. Bu aynayı asılı tutmak için kullanılan parçalar (örümcek ayağı) ve/veya aynanın kendisi (parabolik ayna) görüntüde bozulmalara neden oluyor. Tabii uzun pozlamalarda; yoksa çıplak gözle (=canlı canlı!) ve kısa pozlarda bunu farkedemiyoruz.

Sonuç olarak merkezdeki parlak kısım aşırı pozlamaya (pixel overflow) maruz kalıyor. Bunu engellemek için maskeleme yapıyorlar. Ama yazılım yoluyla mı yoksa başka tekniklerle mi yapıyorlar anlamadım. Mesela CCD üzerindeki o bölgenin elektriğini kesiyor olabilirler mi? Bu da üstün bir CCD hücresi demek! Belki de cevabı çok basittir, ne dersiniz?

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Maskeleme çok parlak bir cisim yakınında ondan çok daha sönük bir cismi görebilmek için yapılır. Benim tek maskeleme deneyimim 2003 yılında Mars'ın uydularını görme sırasında oldu (görmeyi başardım)
Salih Dinçer yazdı:Biliyorsunuz bazı gökbilim fotoğraflarında yıldız çizgileri çıkıyor. Bu sadece aynalı teleskoplarda olmakta. Çünkü görüntüyü gözümüze doğrultmak için ikinci bir ayna kullanılıyor. Bu aynayı asılı tutmak için kullanılan parçalar (örümcek ayağı) ve/veya aynanın kendisi (parabolik ayna) görüntüde bozulmalara neden oluyor....Sonuç olarak merkezdeki parlak kısım aşırı pozlamaya (pixel overflow) maruz kalıyor. Bunu engellemek için maskeleme yapıyorlar.
Maskenin maksadı bu çizgileri yok etmek değil, yok edemez de.
Tabii uzun pozlamalarda; yoksa çıplak gözle (=canlı canlı!) ve kısa pozlarda bunu farkedemiyoruz.
Parlak yıldızlar etrafında orta ve büyük çaplı teleskoplarda çizgiler göz ile de görülür. Ben 12" lik teleskopumla Mars etrafında bile hafif çizgiler görüyorum...
Ama yazılım yoluyla mı yoksa başka tekniklerle mi yapıyorlar anlamadım. Mesela CCD üzerindeki o bölgenin elektriğini kesiyor olabilirler mi? Bu da üstün bir CCD hücresi demek! Belki de cevabı çok basittir, ne dersiniz?
Yok, normal olarak maske odak düzleminde (veya ona çok yakında) okülerin içine veya kameranın önüne siyah bir şerit yapıştırılarak yapılır. Yukarıdaki resimde siyah dikdörtgen bir cam düzlemi üzerine yapıştırılmış olabilir. Maksat parlak ışığın sensöre erişmesini önlemektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Tahir bey,

Cevabınız için teşekkür ederim.
Tahir Şaban yazdı:Yok, normal olarak maske odak düzleminde (veya ona çok yakında) okülerin içine veya kameranın önüne siyah bir şerit yapıştırılarak yapılır. Yukarıdaki resimde siyah dikdörtgen bir cam düzlemi üzerine yapıştırılmış olabilir. Maksat parlak ışığın sensöre erişmesini önlemektir.
Sadece bant yapıştırmak mı! Bence bu kadar basit olamaz. En azından kızılötesi dalga boyunda özel teleskoplarla çekilen o fotoğraf için. Bunun peşini bırakmayacağım. Kafama takıldı bir kere... :o
Tahir Şaban yazdı:Parlak yıldızlar etrafında orta ve büyük çaplı teleskoplarda çizgiler göz ile de görülür. Ben 12" lik teleskopumla Mars etrafında bile hafif çizgiler görüyorum...
Bu çizgi olayını örneklendirmek istiyorum. Eğer bir arkadaşınızın günbatımı fotoğrafını çekmek isterseniz güneşi yanına alırsınız. Tabii ki arkadaşınız avcunu yalar çünkü karanlık çıkar...:)

Neyse eğer o sırada gÜneş CCD üzerine düşerse yukarıdan aşağıya uzun bir çizgi oluşuyor. Bu CCD beneklerinin doyuma ulaşması demek oluyor. Çıplak gözle parlak bir cisme baktığınızda ise gözleriniz kamaşır, olmayan gölgeler görürsünüz. Çünkü göz yapısı CCD'den farklıdır. Yanılıyor muyum?

Sanırım çizgi olayında kendimi daha iyi ifade etmişimdir. Bir kusurum varsa affola. Çünkü bazen yazdıklarımızda tam olarak ne demek istediğimizi anlatamayabiliyoruz.

Bu arada lafı gelmişken günbatımı fotoğraflarında önce arkadaşınızı güneşle aranıza alıp suratına odaklandıktan sonra arkadaşınızın kenara alıp çekimi sonladırın. Hani deklanşörler çift duyarlıklıdır ya. İlk basımda güneş gölgedeyken odaklanıp ikinci basımda güneş ortadayken çekmek.

Arkadaşınızı güneşin önüne almak için bir yol daha var! Hafif kendi açınızı değiştirebilirsiniz. Tabii bu durumda güneş karanlık çıkacak. Ama arkadaşınızın karanlık çıkmasından iyidir. Bir de el ile ışık ayarları var ama bu her fotoğraf makinesinde uygulanabilecek yöntem. Gerekirse hafif güneşi omuzlarda çıkartıp ışık ayarını ayarladıktan sonra bırakmadan açınızı değiştirin daha iyi neticeler ortaya çıkıyor. Ben de 40 yıllık fotoğrafçıymış gibi konuştum, affola... 8)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:Merhaba Tahir bey,
Tahir Şaban yazdı:Yok, normal olarak maske odak düzleminde (veya ona çok yakında) okülerin içine veya kameranın önüne siyah bir şerit yapıştırılarak yapılır. Yukarıdaki resimde siyah dikdörtgen bir cam düzlemi üzerine yapıştırılmış olabilir. Maksat parlak ışığın sensöre erişmesini önlemektir.
Sadece bant yapıştırmak mı! Bence bu kadar basit olamaz. En azından kızılötesi dalga boyunda özel teleskoplarla çekilen o fotoğraf için. Bunun peşini bırakmayacağım. Kafama takıldı bir kere... :o
Biz amatörler için yöntem bu.
Bu çizgi olayını örneklendirmek istiyorum. Eğer bir arkadaşınızın günbatımı fotoğrafını çekmek isterseniz güneşi yanına alırsınız. Tabii ki arkadaşınız avcunu yalar çünkü karanlık çıkar...:)
.....
Bu durumda fotoğrafçı flaşı kullansa, zahmetlere katlanmadan istediği sonuca erişecektir.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]