Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba geçende aldığım Manfrotto'yu kundağa bağladım ve artık fotoğraf makinasını her açıda ayarlayabiliyorum.Doğal olarak karşı ağırlık yetersiz gelmeye başladı ve uç kısmına 500g'lık bir tartı demirini monte ettim...

Resim

Aslında bu haliyle bile karşı ağırlıklar yetersiz geliyor ama şimdilik böyle kullanıyorum...

Başarılar...
Cüneyt bey merhaba,

Bu konfigürasyonda, kutup ayarını nasıl yaptığınızı merak ettim. Fotoğraf makinası + Manfrotto optik tüpten daha ağır gelmiş :) Bir de Manfrotto boyunca fotoğraf makinası yükseldiğinden ağırlık yetmedi. Manfrotto altına yine profil gibi bir şey mi koydun?

Hassas ayar çubuklarını kullanmıyormusun?
Merhaba kutup ayarını bu kundakta yapmak biraz zor buna polarscope takılamıyor, şimdilik yaptığım konus 1741 ile gelen lazer hedef bulucuyu kundağa bant ile sabitleyip kırmızı ışığını polarise yönlendirmek.Evet çok kaba bir ayar ama 300mm odak ve 30 saniyelik pozlar için idare eder...Aslında önce teleskobun tüpünü takıp kayma yöntemiyle kutup ayarını yaptıktan sonra DSLR'yi takmak lazım.Bu yöntem zaman alsada kutup ayarını çok daha iyi yapmayı sağlayacaktır...

http://www.hepsikamera.com/manfrotto-48 ... id,pid3827

Manfrotto'yu lam şeklinde basit bir demir parçası ile kundağa bağladım.Manfrotto küresel yapısı sayesinde her yöne kolaylıkla hareket ediyor,kolu ile DSLR'yi istediğiniz konumda sabitleyebiliyorsunuz.Kundağın hassas ayar kollarına bile ihtiyaç duymuyorum...
Optik tüpü takıp;

Önce en az büyüten oküleri takıp

1. Tüp tam yukarıda,
2. Tüp tam solda,
3. Tüp tam sağda

iken kutup yıldızını okülerin hep merkezinde görecek şekilde kundağın ve üç ayağın ayarlanması,

sonra en çok büyüten oküleri takıp aynı işlemi yapmak yeterli olur.

Motor dönüş hızını kaymayı durduracak şekilde ayarladıktan sonra tüpü söküp fotoğraf makinası ile sağlıklı bir takip ve fotoğraf çekimi yapılır. Bence laser hedef bulucu / kalemi fotoğraf makinasına hassas bir şekilde tutturmak daha kolay hedefleme sağlar.

1741 kundağının dikey hassas ayar vidası var. Ancak yatay ayar için hassas ayarlama tertibatı yok.
Kullanıcı avatarı
gönderen RIZA ŞİMŞEK
Bahsedilen bir çok ekipmana sahip olup kullanamak kötu oluyor.
seben 1000-114 teleskop sanırım ıyı bırde kundağı var.
nikon d1x tam profosyonel slr 70-300 objektif
2adet philips 900nc webcam(bi gun bunlarla ayın fotosunu cekmeye calışağım aklıma bıle gelmezdı.)
çeşit çeşit tripot ve tripot kafaları.
200mw yesil lazer.
tum merakım elıme gecen teleskopu satmak ıcın arastırmakla basladı
okudukca kapıldım.
stellarıumu ogrendım
jupıterı ogrendım
ama parlak noktadan oteye gecemedım.
daha onceden mercegını cıkarmadan webcamımı durbunde kullanabılıyordum ama teleskopta basaramadım.
ama basarıcam elbet.
şehır merkezınde olsamda enazından gezegenlerı ınceleyebılsem yetıcek.
En son RIZA ŞİMŞEK tarafından 11 Ağu 2009, 19:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
selamlar

forunda cüneyt şanlı bey'in hemen hemen aynı ekipmanlar ile çektiği fotoğrafları izlemenizi önerebilirim..
merhabalar!
bir kaç gündür sizi takip ediyorum. önerilerinizle

Konuspot 7138 Teleskop
TRIPOD PETRIX SL-3118
Konus 1300 Adaptör

aldım...
bir de fotoğraf makinesi almak istiyorum. *CANON D30* modeli arkadaşımın makinesini bağlamak istedim. nasıl yapacağımı bulamadım. objektifi çıkarıp direk mi bağlamak gerekiyor.

bir de uygun bir fotoğraf makineesi önerirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
yurdal bey selamlar..

oncelıkle teleskobunuz hayırlı olsun.7138 i bende kullanıyorum.şimdilik gayet memnunum.kendi tripodu masa ustu tıp oldugundan pek kullanışlı degıl.fakat kendı trıpodunda az kundak var ve sağ sol yukarı asagı ayarları yapılabılıyor.sızın aldıgınız trıpod ıse bır fotograf makınası trıpodu ve 7138 ıcın pek uygun degıl.bu trıpod ıle sadece ay gozlemını kolay yapabıırsınız.jupıterı ıse bu trıpod ıle bulmak tam bır kabus ve ek olarak ta korkunc derecede tıtreme problemlerı yaşarsınız.doğa gozlemlerı ıcın kullanabılırsınız.bende masa ustu trıpodun ust kısmını kestım ve fotograf makınasının da ust kısmını cıkarıp buraya monte ederek kullanmaya başladım konuyla ılgılı bu lınkı ınceleyebılırsınız.http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=3732 fakat yazıdada anlattıgım gıbı bu iş biraz rısklı ve gerıye donüşü yok.7138 ıle başladıgınıza gore daha onceden durbun yada cıplak gozle gokyuzunu ve takım yıldızları tanıdıgınızı farzedıyorum.ancak bu aşamalardan sonra işin fotograflama kısmına gecmek daha kolay olacaktır.fotograf konusu oldukca detaylı ve sabır ısteyen bır konu.forumdaki yazıları okumanızı oneririm.7138 ıle cekım yapıcaksanız bu teleskobun gozmercegı yerınden cıkmıyor.bu yuzden d slr makına almanıza gerek yok .kompakt makınanız var ıse marka model farketmez fotograf cekebılırsınız.7138 ın goz mercegıne makınayı dayayıp cekım yapabılırsınız.yada bunlar gıbı bır baglantı aparatı yapar yada alırsanız işiniz daha da kolaylaşır.http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=2270 yada http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1492 bunlar la bile çektiğiniz resimler tatmin edici olmayacaktır.sonuç olarak deneyın bol fotograf cekın sorunlarla karsılastıgınız da bızler burada yardımcı olmaya calışırız.
Merhaba,

Ben de Skylux kundağına Canon 500D'mi bağlamak istiyorum. Teleskopun bağlandığı üstteki parçayı çıkartıp yerine demirciden alacağım profil parçasını kıstırarak tutturabilirim. Profil parçasının ortasına delik deldirerek içinden geçirilecek vida yolu ile fotoğraf makinesini bağlamayı düşünüyorum. Sizce de olur mu?

Resim

Resim

Bulutsuz geceler dilerim.
Evet makinayı bir şekilde kundağa monte ederek fotoğraf çekebilirsin ancak bazı açılarda ekvatoryal kundak seni sınırlandıracak.İstediğin açıyı ayalamak bazen çok zor olacak seni çok uğraştırabilir...

Bende makinayı kundağa teleskop takar gibi sabitlemiştim,sonra pozisyon ayarlarken karşılaştığım zorluklardan dolayı bir manfrotto aldım ve sorunu çözdüm...
Bendeki model şu:http://www.macrofoto.com.tr/detay.asp?id=1649

Daha küçük modellerde var: http://www.macrofoto.com.tr/detay.asp?id=1650

Sabitleme işini şimdilik bahsettiğin gibi yapabilirsin daha sonrada bir manfrotto alırsın...
Tripod kafasını tripodu ile birlikte almaya karar verdim. Tripod yeryüzü çekimlerinde işime yarayacak, yıldızlara yönelmek istediğim zaman kafayı çıkartıp teleskopun kundağına takabilirim (takip motorunu da ilerleyen aylarda alırım).

Tripod kafasının kundağa takılış şekli aklıma takıldı...Kafayı, Benim teleskopun oturduğu düzeneği kundağa vidalayarak kıstırdığım gibi sabitlesem sorun olmaz değil mi?

Resim

Resim
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]