Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#9305
Arkadaşlar gök resimleri geniş açı uzun pozlamaları Barndoor la yapılıyor.Kurguya da bağlanabilir ama sırf bu iş için kullanılırsa pahalı olur kanısındayım.Ben bir aparat uydurarak kendi makinemi dandik kurguya bağladım ve 28-300 lensimle 1-2 deneme yapayım dedim.Sonuç gayet iyi.

Diyorumki;sağlam bir objektif derin uzay cisimlerini fotoğraflamak için bu şekilde kullanılsa sonuç nasıl olur? :)

Örneğin Sigma 50-500mm lens veya (170-500mm) ve 2X Tele Converter ile 1000mm odak uzaklığı yakalanıp sağlam bir kurguya bağlansa (mesela Skywatcher EQ-6 GOTO SYNS CAN pro mount v3.10) Bu şekilde fotoğraflama yapılsa hoş olmazmı ? :D

Benim aparatım bozma bi aparat.Göz merceği projeksiyonu için yapmıştım.
http://img184.imageshack.us/img184/3580/kameraae5.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9307
Merhaba Mahmut Bey,
Mahmut YILMAZ yazdı:Arkadaşlar gök resimleri geniş açı uzun pozlamaları Barndoor la yapılıyor.Kurguya da bağlanabilir ama sırf bu iş için kullanılırsa pahalı olur kanısındayım...
Tabi haklısınız, "barndoor" mount kısa lenslerle resim çekmeye yeterli olur iyi yapılırsa. 300mm belki fazla gelebilir de?
Amerikada bir laf var: "you can never have too much mount"
Dolayısıyla kundak ne kadar sağlam ve dakik olursa o kadar iyi, objektifle resim çekmek için bile. Eckhard Slawik'in kitabi "Atlas der Sternbilder" 6x6 lık bir fotoğraf makinasıyla bütün burçları gösteriyor. Resimlerin kalitesi büyük ölçüde iyi bir kundak kullanmasından kaynaklanıyor.
Diyorumki;sağlam bir objektif derin uzay cisimlerini fotoğraflamak için bu şekilde kullanılsa sonuç nasıl olur? :)
Gayet iyi olur. Ancak bu işi başarılı olarak yapanlar hep zoomlu objektiflerden kaçının diyorlar. Samir Kharusi' nin sayfalarında hangi objektiflerin uygun olduğu tartışılıyor. Benzer açıklamalar Yahoo nun "Digital astro" grubunda da var. Yazar "Pertti" genellikle hep bu konulardan bahsediyor.
uzaklığı yakalanıp sağlam bir kurguya bağlansa (mesela .... Skywatcher EQ-6 GOTO SYNS CAN pro mount v3.10
O kundak bayağı bir teleskop taşıyabilir. Gayet sağlam. Tripod ve ağırlıklar hariç 18kg ! Ancak çok dakik bir kurgu değil. Çin malı işte... Uğraşılırsa fotoğraf çekilebilecek hale getirilebilir. Başarılı olarak kullananlar var. Uğraşmadan kastım birinci olarak motorları değiştirmek. Beraberinde gelen motorların dişli takımları berbat ve yaklaşık 1 yay dakikası civarında bir peryodik hataya sebep oluyor. Eğer "Teleskop Service" sayfasına bakarsanız, EQ-6 in fotoğraf verziyonu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ahhh Mahmut bey, bu arada yaramı deştiniz. Ben de yeni bir kundak arıyorum senelerdir. Allah kısmet ederse önümüzdeki sene almayı düşünüyorum... Hep ufak problemlerle uğraşmaktan, 90% çalışan sistemlerden bıktım. Bu nedenle tam çalışan ve hayatımın sonuna kadar kullanabileceğim bir çözüm arıyorum...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#9308
Peki zoomlu objektif çok mu berbat olur ? veya böyle bişey kullanamazmıyız ? :)

Birde; Skywatcher'ın bahsettiğim kurgusu dışında o fiyat mertebesinde başka ne öneriniz olabilir ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9311
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:Peki zoomlu objektif çok mu berbat olur ?
Evet
veya böyle bişey kullanamazmıyız ? :)
Almanyada bunların çok meraklıları var. 1. model Rus malı ve 'Russentonne' (Rus fıçısı) olarak biliniyor. Ancak asıl işe yarayan model 100/500 olanı, ki o da artık sadece 2. elden var (ebay). 100/1000 çok yavaş olur, o bakımdan çok ideal değil. 100/1000 leri dünyanın öbür ucuna güneş tutulmasına gidenler tercih ediyor.
2. model 90/500 de Rus malı galiba. Bunu tanımıyorum ama belki iyi olabilir?
Birde; Skywatcher'ın bahsettiğim kurgusu dışında o fiyat mertebesinde başka ne öneriniz olabilir ?
Vixen GP. EQ6 kadar ağır teleskopları taşıyamaz ama takip bakımından daha iyidir.

Veya belki kullanılmış bir Takahashi?

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... 92/gonew/1

Bir marazı yoksa iyi bir seçim olabilir, zira bunlar son derece dakik işler ve de sağlamdır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#9315
90\500 aynalı tele objektifle 2x tele converter kullanılırsa çok mu kötü olur yoksa kullanışlı olabilirmi?

Takahashi EM 1 ile Takahashi EM 10 arasında 750€ ya değer bir fark varmı? Üstelik ikinci el bu aletler.

Her daim bulunabilirmi bu cihazların ikinci eli ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9317
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:90\500 aynalı tele objektifle 2x tele converter kullanılırsa çok mu kötü olur yoksa kullanışlı olabilirmi?
O zaman f11 olur ve onun yerine 100/1000 liği almak daha uygundur (konverter de resimleri genellikle kötüleştirir). Bence önce 500mm odak uzaklığı ile fotoğrafçılığa başlamak ideal. Ben de bir Pentax 75 ile öyle yapmıştım. 500mm ye uygun bol sayıda gök cismi var (çoğu bulutsu). 1m odak uzaklığı az buz bir şey değil ve dakik bir kurgu ister.
...Üstelik ikinci el bu aletler.
Her daim bulunabilirmi bu cihazların ikinci eli ?
Tabi, epey kullanılmış şeylere benziyorlar. Ben olsam iyice inceleme imkanım olmasa bunları almam tabi. Dolayısıyla linki vermem sadece teorik bir alternatif göstermek içindi.

Yok, Takahashi'ler Almanya'da her an ikinci elden bulunmaz (Amerika'da daha kolay). Bulunanlar da genellikle daha yeni modellerden olduğundan bu ikisinden çok daha pahalıya giderler. Ama günün birinde İnşallah bir Takahashi kurgu almak istiyorum. Diğer gruptaki başarılı Türk fotoğrafçılarının bazıları da Takahashi kullanıyorlar (EM-200).
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
#9328
Merhabalar, Tahir bey bahsettiğiniz kundağı kullanan bir arkadaş var.Fatih Büyüktaş Takahashi EM-200 kullanıyor,sitesinde güzel fotoğraflar var...( http://www.buyuktas.com/index.php?optio ... &Itemid=30 )Bana ilginç gelen sadece 60mm bir Takahashi kullanıyor!!!...Mahmut bey 2x tele conveter daha önce doğa gezilerinde kuşları çekmek için kullandım,sonuçlar kötü odağı iki katına çıkarırken f değeride iki karına çıkıyor ayrıca keskinlik azalıyor bir daha da kullanmadım....hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9332
Merhaba,
Bana ilginç gelen sadece 60mm bir Takahashi kullanıyor!!!...
Fotoğraf için en önemli parça kundak. Bence çok mantıklı yaptığı, hem ileride başka teleskoplarla da kullanabileceği kaliteli, evladiyelik bir kundak almış, hem de küçük bir teleskopla (=kısa odak uzaklığı) başlayarak deneyim kazanıyor. İleride o küçük teleskopu kılavuzlama için kullanabilir.

Sanırım Tuğrul Uşaklı Bey de bir EM-200 kullanıyor. Web sayfası çok değerli bir kaynak, tüm fotoğraf ile ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim:

http://turkastro.ussakli.net/wordpress/
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#9338
Bu EM-200 ün yenisi nekadardır?

bu sadece kundak mı yoksa kundak + tüp mü ?

madem evladiyelik bir kundak,onu almak akıl karı sanırım. :) Şimdilik elimdeki dandik tüpü ve kameramı kullanırım ve daha sonra 300-350 çapında bi tüp koyarım üstüne. :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9348
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:Bu EM-200 ün yenisi nekadardır?
http://www.buytelescopes.com/product.as ... id=2879&m=
http://www.buytelescopes.com/product.as ... id=1741&m= (go-to değil ama ileride tadilat yapılabilir)

Diğer modeller:
http://www.takahashiamerica.com/catalog ... ath=22_105
bu sadece kundak mı yoksa kundak + tüp mü ?
Sadece kundak, tripod bile dahil değil.
madem evladiyelik bir kundak,onu almak akıl karı sanırım. :)
Evet de, şu bozuk para sorununu bir halledebilsem... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#9350
Mahmut YILMAZ yazdı:bu sadece kundak mı yoksa kundak + tüp mü ?
Tahir ağabeyin dediği gibi sadece kundak! İlk resme bakınız, ikinci resimde iç yapısı var...

Resim
Resim

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#9356
Tahmin etmiştim böyle olacağını. :lol: iyi para valla.Ama görünüşünden belli "ne mal olduğu" :lol:

az çok anlarım mekanik kaliteden :wink:


bu bebeğin sadece R.A eksenini kontrol edebileceğimiz modeli yokmu ?

Mesela EM-11 nasıl ?

Go To olmasına gerek yok. Göğü adam gibi takip etsin yeter bana. :D
#31601
Merhabalar geçenlerde özellikle kundağını kullanmak üzere Harun beyden Konus-1741 aldım.Bilgi paylaşımı ve kargolama hızından dolayı kendisine teşekkür ederim.Arada 1000 km mesafe var ve 3.gün kargo elime ulaştı...

Kundak oldukça hafif ve taşınabilir, fotoğraf makinası diretk olarak bağlanamıyor bir ara parça yaptırmak gerekiyor.Bunu için demirciden aldığım kare şeklinde ortası boş bir porfil parçası kullandım.Üzerine eski bir tripodun kafa kısmını vidaladım,fotoğraf makinası bu kısma kolayca takıp çıkarılabiliyor...

Resim

http://farm4.static.flickr.com/3640/344 ... 8648_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3350/344 ... 8eac_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3399/344 ... 663e_b.jpg


Aslında manfrotto denen parça kullanılırsa her yöne oynayan küresel yapısı sayesinde fotoğraf makinasını konumlandırmak daha kolay olur...
http://www.zoomithalat.com/public/urun.aspx?id=474

Başarılar...
#31617
Fotoğraflar ile anlatım için teşekkürler Cüneyt bey. Manfrotto 482 ve büyüğü bende var. Hassas ayar kolları, gerçekten hassas mı? Boşlukları kolaylıkla alınabiliyormu?

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1487 ile http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1934 arasında kaldım :)
#31646
Merhabalar, hassas ayar kollarında herhangi boşluk algılamadım dikkatimi çekenler şunlar:
http://farm4.static.flickr.com/3338/344 ... d221_b.jpg

Burada sarı ok ile göstrilen eksen çok sert çalışıyordu,anahtar ile gevşetip biraz yağladıktan sonra artık rahat çalışıyor.Kundağı üstten elinizle tutup döndürme hareketi uygularsanız beyaz ok ile gösterilen kundağın tripod ayaklarına bağlantı yerleri biraz esniyor.Mavi ok ile gösterilen ve kundağın dikey yönde hareketini ayarlayan vida bu kundakta tek, Mehmet bey sizdeki konus-1786 kundağında bu vidadan karşılıklı olacak şekilde iki adet bulunuyordu. Fakat bu durum kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor...

Linkini verdiğiniz teleskopların kundakları sanki birbirinin aynısı,bu linkte zoomlayarak kundağa bakabiliyorsunuz: http://www.telescope.com/control/produc ... t_id=09882

Sonuç olarak bu kundak biraz çabaladıktan sonra D-SLR ile fotoğraf çekimi için kullanılabilir.En azından başlangıç düzeyi için...
Örneğin dün gece Yengeç takımyıldızındaki M44'ü 300mm odakta 1 dakikalık pozda görüntüledim,bir ara foruma yüklerim...

Şu andaki düzenekle gökyüzünde her açıda fotoğraf çekemiyorum, fotoğraf makinasını bazı açılara ayarlayamıyorum.Mutlaka bir manfrotto almam gerekiyor, Mehmet bey sizdeki büyük manfrotto nasıl birşey ?
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]