Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Onur Kaya
Merhaba,
sizlere bir süredir kafamı kurcalayan bir soruyu sormak istiyorum. Gördüğüm çoğu astronomi fotoğrafında oldukça uzun poz süreleri var. Elimdeki makina Sony DSC-N1 ise en fazla 30 sn'lik pozlar çekebiliyor. Mesela gördüğüm 5 tane 300 saniyelik pozun birleştirilmesinden oluşan bir fotoğrafı, benim çekeceğim 50 tane 30 saniyelik pozu birleştirerek elde edebilir miyim? Sonuçta her ikisi de 1500 saniye eder ama aynı görüntü oluşur mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Onur,

Bu konuda uzman (professional) arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir ama onlardan öğrendiklerimden bahsedebilirim. Böylece hem başlığı güncel tutmuş, hem de temel kısmı için konuya hakim arkadaşların vaktini almamış oluruz. Belki bu sayede bizlerle başka bilgi paylaşımında bulunabilirler... :o

Matematiksel olarak dediğiniz doğru olabilir ama uygulamada farklılıklar arz eder. Çünkü bazı cisimlerde pozlanma süresi arttırıldığında görüntünün doyuma ulaştığını görürüz. Doyuma ulaşan görüntü çok kısa bir süre sonra ışık taşmaları meydana getirerek yakın çevrenin üzerine biner. Bunu en iyi içerisinde güneş olan fotoğraflar çekerken görüyoruz. Makine ışığı azaltmak için diyaframı kısar ama yine de güneşin her iki tarafında da uzun bir çizgi oluşur.

Tabi uzun pozlamadan kaçmanın tek nedeni bu değil! Çektiğiniz görüntü sabit olmadığı için bir takip mekanizmasına ihtiyacınız var. Takip hassasiyeti yeterli değilse veya böyle bir tertibatınız yoksa mümkün olan en düşük pozlanmayı seçmelisiniz. Aksi taktirde cisimler uzayabilir. Sonuçta her iki durumda da cismin şekli bozulmakta...

Son olarak birden fazla poz çekmenin fotoğraf işlemede önemli bir rolü daha var: Ayrıntı! Evet, ayrıntıları açığa çıkarmak için mümkün olduğunca fazla poz çekersiniz. Çünkü atmosfer değişkenlik arz eder. Siz de fotoğrafları birleştirmeden evvel en iyilerini seçip birleştirirsiniz. Aslında atmosferin geçirgenliği çok iyi olsa da iki fotoğrafı birleştirmek (blending) size tek fotoğraftan daha çok ayrıntı vereceğini düşünüyorum. Ama uzman arkadaşlar daha net ifadeler kullanacaktır. Bu konuda fazla tecrübem olmadığı için sözlerimi burada kesiyorum.

Başarılar...
gönderen Onur Kaya
Öncelikle cevabın için teşekkürler Salih.
Teleskopumun (Konus 1795 Motormax 90) takip mekanizması mevcut. Sorumun asıl nedeni bazı sönük bulutsuları fotoğraflayıp fotoğraflayamayacağımı öğrenmek içindi. Kısa poz süreli fazla sayıdaki fotoğrafı birleştirmek, uzun süreli tek bir poza göre çok daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarır demişsin, tamam onda bir sorun yok. Ama asıl merak ettiğim sönük gök cisimleri için 30 sn. lik bir pozda makinanın topladığı fotonlar yeterli olur mu? Diyelim ki yeterli olmadı, 10 tane 30 sn.lik pozu birleştirleştirince daha fazla foton toplanmış bir fotoğraf görüntüsü elde edilebilir mi?

Biraz karıştı ama anlaşılır herhalde :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Onur Bey,
Onur Kaya yazdı:5 tane 300 saniyelik pozun birleştirilmesinden oluşan bir fotoğrafı, benim çekeceğim 50 tane 30 saniyelik pozu birleştirerek elde edebilir miyim?
Korkarım parlak derin uzay cisimleri dışında mümkün olmayacak. Çünkü 30 saniye çok kısa ve çekeceğiniz cismin sinyalini gürültü seviyesinden yeterince ayırmaya yetmiyor. Benim tecrübelerime göre 1 dakikalık pozlar çoğu cisimler için yeterli. Bu konuda bir kaç hafta önce Samir Kharusi'nin bir yazısını link olarak vermiştim (İngilizce). Orada bu konu detaylı olarak anlatılıyor.

Bunun dışında sorunuza genel bir cevap olarak, çok sayıda kısa pozlarla az sayıda uzun pozlu bir resmin kalitesine yaklaşılabilir (ama tam erişilemez). Ve bunun olabilmesi için kameranın "okuma gürültüsü" de düşük olmalı. Bu gürültü çipten her resmi okurken oluşur, bugünkü kameralarda genellikle düşüktür. Ancak poz sayısı aşırı arttırıldığında yine de bir rol oynayabilir.
gönderen Onur Kaya
Teşekkürler Tahir ağabey. Bahsettiğiniz linki de buldum, gerçekten faydalı bilgiler var.
Anlaşılan yavaş yavaş bir SLR için para biriktirmeye başlamam gerekiyor. :)

Hoşçakalın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Onur Bey,
Onur Kaya yazdı:... Ama asıl merak ettiğim sönük gök cisimleri için 30 sn. lik bir pozda makinanın topladığı fotonlar yeterli olur mu? Diyelim ki yeterli olmadı, 10 tane 30 sn.lik pozu birleştirleştirince daha fazla foton toplanmış bir fotoğraf görüntüsü elde edilebilir mi? ...
Daha önceki cevabıma ek olarak yazıyorum bunu:

ImagesPlus, FitsWork veya başka uzun pozlu gök resimleri için yapılmış bir yazılımla bu mümkün. Şöyle: Kameranız renk başına 12bit olsun. Bahsettiğim yazılımlarda renk başına 32 (veya daha fazla) bitlik resim işlemek mümkün. Böyle olunca, örneğin 50 tane 12 bitlik resim taşmadan toplanabilir. İşlem sonunda resim tekrar 16 bitlik bir resme oranlanıp 16bit haline getirilir (astronomi için standart). Bu 16 bitlik resmin sinyal/gürültü oranı, tek bir resme kıyasla resim sayısının karekökü + resim sayısı x okuma gürültüsü kadar olur. Yani çok sayıda resim toplamakla (yeva uzun pozlu tek bir resimle) gürültü 1/karekök kadar azaltılmış olur.

Tek önemli nokta (daha önce dediğim gibi) tek resimlerde sinyal gürültü eşiğinden kurtulmuş olsun.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]