Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
arkadaşlar,
dün gece gözlem yaparken aklıma bir şey takıldı da...

dürbünümle önce M42 yi gözledim ardından da M41 e bakayım dedim.M41'i sonunda zar zor görmeyi başardım (Sadece güzel bir pus :D ).Sonra 60mm lik dürbünümle baktığım bu sönük kümeye 60mm lik teleskobumla biraz daha büyüterek bakayım dedim.Fakat,ya teleskobumun iyi olmayışından ya da benim beceriksizliğimden ötürü bir türlü ayarlanamayan bulucumdan dolayı ne yaptım ne ettimse kümeyi bulamadım :(
(Not:bir yere bulucumu odakladığımda teleskoptan aynı görüntüyü alamıyorum,teleskobu odakladığımda ne yapıp ne ediyorsam bulucumda o görüntü gözükmüyor.Acaba bu olağan bir şey mi???)

Bu olaydan sonra düşündüm.Ekvatoryal kundağı ve takip sistemi olan bir teleskopta da böyle bi kümeyi bulmak için teleskop (manual) mi yönlendiriliyor?Bulunacak şey önce bulucudan ayarlanıyor sonra da teleskopta bu görüntü mü bulunmuş oluyor?

E durum eğer böyleyse go to sistemine sahip bir teleskoptan görece çok daha yavaş çalışmıyor mudur?Bir de go to sistemi tam olarak ne demek(sanırım gps ile aynı ama :roll: ) :lol:

not:Biliyorum bir kaç soru birden sordum ama eğer sorularıma usanmadan cevap verecek bir babayiğit varsa onu şimdiden tebrik ediyorum.

Teşekkürler...
En son semih çakmak tarafından 04 Ara 2007, 20:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
semih çakmak yazdı:arkadaşlar,
dün gece gözlem yaparken aklıma bir şey takıldı da...

dürbünümle önce M42 yi gözledim ardından da M45 e bakayım dedim.M45'i sonunda zar zor görmeyi başardım (Sadece güzel bir pus :D ).
Bidiğim kadarıyla M45 (Ülker, Süreyya, Plaides) ile içindeki bulutsu farklı (değilse düzeltirseniz sevinirim) şeyler ve bahsettiğin şey bulutsu olmalı. Ben onu hala göremedim ya, yine de tebrikler...:)
semih çakmak yazdı:Sonra 60mm lik dürbünümle baktığım bu sönük kümeye 60mm lik teleskobumla biraz daha büyüterek bakayım dedim.Fakat,ya teleskobumun iyi olmayışından ya da benim beceriksizliğimden ötürü bir türlü ayarlanamayan bulucumdan dolayı ne yaptım ne ettimse kümeyi bulamadım :(
(Not:bir yere bulucumu odakladığımda teleskoptan aynı görüntüyü alamıyorum,teleskobu odakladığımda ne yapıp ne ediyorsam bulucumda o görüntü gözükmüyor.Acaba bu olağan bir şey mi???)
Eğer bulucu doğru yöne (teleskopun baktığı tarafa) bakmıyorsa bulamamak son derece olağan. O yüzden ayarlamak lazım. İşin ilginci ben de hala kendi bulucumu ayarlayamadım. İstediğim yere bir türlü getiremedim. Bazen ben de çok zorlanıyorum. Ama dürbünden aldığım tecrübe ile ve teleskopu serbest görüşe alarak istediğimi bulabiliyorum.
semih çakmak yazdı:Bu olaydan sonra düşündüm.Ekvatoryal kundağı ve takip sistemi olan bir teleskopta da böyle bi kümeyi bulmak için teleskop (manual) mi yönlendiriliyor?Bulunacak şey önce bulucudan ayarlanıyor sonra da teleskopta bu görüntü mü bulunmuş oluyor?
Bildiğim kadarıyla GPS olan sistemlerde elle ayarlamaya gerek yok. Belki küçük bir sıfırlama olayı olabilir. Ama herşey otomatik olsa gerek. Yoksa ne espirisi kalır ki. Yanlış bir bilgi verdiysem lütfen düzeltiniz.
semih çakmak yazdı:E durum eğer böyleyse go to sistemine sahip bir teleskoptan görece çok daha yavaş çalışmıyor mudur?Bir de go to sistemi tam olarak ne demek(sanırım gps ile aynı ama :roll: ) :lol:
Aslında GPS tek taraflı bilgi edinmeyi sağlayan bir nevi ölçü aleti. Bahsedilen sistem de bu bilgileri kullanarak istenilen yere gitmesi için motorlar vasıtasıyla teleskopu yönlendiriyor. Muhtemelen hızlı olması için kaba bir ayarla hızlı gidiyor sonra ince ayar için bir kaç defa GPS'den bilgi alıp son yönlenmeyi yapıyordur. Çok yavaş olduğunu sanmıyorum.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
salih abiciğim,
vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim.

M45 değil M41 imiş.Düzelttim:)

bir de demek istediğim,gps li sistemler;manual yönetilen sistemlere nazaran çok daha hızlı olurlar değilmi? idi :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sanki hızlı veya yavaş diyemeyiz. Yani göreceli bir kavram. Öyle uzman arkadaşlar vardır ki GPS bulana kadar teleskopu tuttuğu gibi ilgili yöne çevirir ve bir süre sonra istediğini bulur. Hiç GOTO'lu sistemler görmediğim için n'apıyor bilmiyorum. Eğer iki ekseni de aynı anda çeviriyorsa gayet hızlı olmalı. Ama önce o yöne bakıp sonra yukarı aşağı ayarlama yapıyorsa o kadar hızlı olmayabilir.

Tabii biz burada zor cisimlerden bahsetmiyoruz. Öyle cisimler var ki bulmak için bir kaç cisimin kılavuzluğundan faydalanmamız gerekiyor. O zaman bir kaç kat süre harcıyoruz. Ayrıca bir anda görülemeyecek cisimlere GOTO'lu bir kundak bulmuş ve takip etmeye başlamıştır bile. Neden, çünkü veritabanında kayıtlıdır ve görmesi gerekmez. Ama bizim görmemiz lazım. Yani oraya yönlenen bir teleskoptan baktığımızda ancak görebileceğimiz bir cisim de olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
evet ben de özellikle bu derinlerdeki cisimlerden bahsediyordum.Ama bence go to lu bir sistem almadan önce bir süre kendi başına deneyimlemek de öğrenmenin büyük bir parçası.Sonuçta peşimizden kovalayan yok ya :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Genelleme yapmadan, Meade 14 LX200 de GPS sadece yönleri ve enlem boylamı belirliyor. Sonra saati ve tarihi kendiniz giriyorsunuz. Gerisini teleskop hallediyor diye biliyorum.

Gözlemevinde alt-az kurgu olmasına ve kürdan gibi bir pilyenin üzerinde durmasına rağmen gök cisimlerini çok rahat buluyor. Çok yavaşta değil.

Umarım bende yanlış birşeyler söylememişimdir.

Şimdilik hoşçakalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
semih çakmak yazdı:arkadaşlar,

E durum eğer böyleyse go to sistemine sahip bir teleskoptan görece çok daha yavaş çalışmıyor mudur?Bir de go to sistemi tam olarak ne demek(sanırım gps ile aynı ama :roll: ) :lol:
Hayır, ikisi aynı şey değil. Bir teleskopta Go-to olabilir ama GPS olmayabilir.GPS sadece bulunduğunuz konumun koordinatlarını sizin için belirler.GPS'i olmayan "Go-to" lu sistemlerde siz, bulunduğunuz yerin koordinatlarını kendiniz girersiniz.Sonra gerekli ayarları(kutup ayarı,tarih,saat vb.) yaptıktan sonra teleskop sizin için nesneleri bulur.(Bu arada Go-to yerine Türkçe bir kavram kullansak daha iyi olur.Mesela sadece Go-to sistemine sahip olanlara"Otomatik Teleskop" desek, GPS ve Go-to sistemlerine sahip teleskoplara da "Tam Otomatik" desek nasıl olur?)
salih dinçer yazdı:... İşin ilginci ben de hala kendi bulucumu ayarlayamadım. İstediğim yere bir türlü getiremedim. Bazen ben de çok zorlanıyorum. Ama dürbünden aldığım tecrübe ile ve teleskopu serbest görüşe alarak istediğimi bulabiliyorum. ...
Salih Bey ayarlama işini gündüz yapıyorsunuz değil mi?Gece yapıyorsanız zorlanabilirsiniz.Gündüz uzaktaki bir direğin,ağacın tepesini hedeflerseniz daha kolay olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ozan Kanbertay yazdı:Bu arada Go-to yerine Türkçe bir kavram kullansak daha iyi olur.Mesela sadece Go-to sistemine sahip olanlara"Otomatik Teleskop" desek, GPS ve Go-to sistemlerine sahip teleskoplara da "Tam Otomatik" desek nasıl olur?)
GOTO = Yarı otomatik teleskop
GOTO with GPS = Tam otomatik teleskop

Silah gibi oldu ama zaten kendisi de az çok andırıyor. Teleskop yerine kundak da diyebiliriz. Örneğin "Geçenlerde yarı otomatik bir kundak aldım kendime, tadilat için ise bir GPS alıcısı ekledim!"
Ozan Kanbertay yazdı:Salih Bey ayarlama işini gündüz yapıyorsunuz değil mi?Gece yapıyorsanız zorlanabilirsiniz.Gündüz uzaktaki bir direğin,ağacın tepesini hedeflerseniz daha kolay olur.
Evet, ama 6 adet sıkıştırma vidası olmasına rağmen istediğim yöne getiremedim. Aralara kağıt sıkıştırdım olmadı ben de sıkıldım bıraktım...:)

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Evet, ama 6 adet sıkıştırma vidası olmasına rağmen istediğim yöne getiremedim. Aralara kağıt sıkıştırdım olmadı ben de sıkıldım bıraktım...
oley,yalnız değilmişim :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Semih Bey,

Arkadaşlar cevap vermiş, biraz geç olmakla beraber ben de kendi görüşümü söylemek istiyorum. Ama önce M41'i ilk başta bulduğunuz için tebrik ederim.
semih çakmak yazdı:Bu olaydan sonra düşündüm.Ekvatoryal kundağı ve takip sistemi olan bir teleskopta da böyle bi kümeyi bulmak için teleskop (manual) mi yönlendiriliyor?...
Şayet ekvatoryal kundak kuzey kutbuna ayarlanmışsa, ve üzerinde derece/saat göstergeleri varsa, cisim manuel olarak bulunabilir. Aslında cisme yaklaşılabilir demek belki daha doğru olur...

Bundan daha etkin olarak ekvatoryal olsun olmasın, sizin yaptığınız gibi bulucuyla cisimler bulunabilir. Tabi Salih Beyin dediği gibi önce bulucu ve teleskop aynı yeri gösterecek şekilde ayarlanmalıdır.
E durum eğer böyleyse go to sistemine sahip bir teleskoptan görece çok daha yavaş çalışmıyor mudur?Bir de go to sistemi tam olarak ne demek(sanırım gps ile aynı ama :roll: ) :lol:...
Evet ve hayır. Ben çoğu cisimi elden go-to dan daha çabuk buluyorum, ama herkes için öyle olmayabilir. Ancak, piyasadaki go-to sistemlerinin çoğu bence iyi çalışmıyor. Teleskop cisme gittikten sonra okulerde birçok defa cisim görünmüyor. İyi çalışmayan bir goto, gecenin ortasında ve soğuğunda epey keyif kaçırabilir ve goto'su olmayan bir teleskoptan daha bile hantal kalabilir! Unutmayalım ki birçok go-to sistemlerinin hassas manuel ayarları bile yok.

Üstelik go-to'nun GPS desteği yoksa bu sistemi kullanmak için teleskopu önce manuel olarak 1 ila 3 kadar yıldıza getirip sistemi bunlara ayarlamak gerekmektedir. Bu işlem aynı goto'su olmayan bir teleskoptaki gibi bulucu ile yapılıyor. Yıldızlara ayarlanmadan, GPS siz bir Goto hiç bir işe yaramıyor. Hatırladığım kadarıyla (yanlışssam lütfen düzeltin) GPS li goto da da bu ayar gerekli, ancak bu sistemler otomatik olarak ayar yıldızlarının yakınına geliyor, neredeyse bunları okulerde ortalayabiliyorlar. Dolayısıyla yapılması gereken sadece ince ayar.

Bu arada Meade'nin GPS li LX-200 serisi go-to açısından iyi çalışan sistemlerden biri. GPS'i olmayan daha eski LX-200 ler de iyi bir go-to özelliğine sahip bence.

Bu arada "go-to" bence Türkçe olarak "bul-git" sistemi olarak tercüme edilebilir.

Bahsetmediğimiz bir sistem daha var: Go-to ile go-to suz sistem arasında kalan bir şey bu. Kundağın her 2 eksende elektronik açı ölçerleri var. Küçük bir kumandadan aradığınız cismi giriyorsunuz ve kumandada buraya olan uzaklık sayılar olarak görünüyor. Şimdi elden (manuel) olarak kundak eksenlerini iterek sayıları 0'a düşürüyorsunuz ve cisim bulunmuş oluyor. Burada motor vazifesini ellerimiz üstlenmiş oluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Tahir Şaban yazdı: Bu arada "go-to" bence Türkçe olarak "bul-git" sistemi olarak tercüme edilebilir.
Bizim düşündüklerimizden çok daha uygun bir karşılık.Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
hepinize ilgi ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]