Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mahmut Bey,
Mahmut YILMAZ yazdı:Peki Canon makineyi söküp CMOS'u soğutsak nasıl olur ? Veya CCD sensörü olan başka bir makineyi soğutucuyula modifiye etsek ? :P
Her şey yapılabilir yeterince emek harcadıktan sonra, ama pratik değil. Söylediğinizi deneyenler oldu. Macerasını olukularımdan biri elektronik sorunlarla karşılaştı, diğerinde de sensör buğulandı... Yani o kadar kolay hallolacak bir şey değil. Soğutulmak üzere yapılan CCD lerin önünde yüksek geçirgenlik için kaplanmış, nem geçirmez bir cam var ve arada kalan bölme de nem yutucu bir madde ile kurutuluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, DSLR fotoğraf makinaları ile gökyüzü fotoğrafları çekilirken önerilen objektifler hangileri? Biraz arştırdığımda net bir liste bulamadım ama genel olarak sabit odaklı olanlar ve f değeri küçük olanlar daha çok tercih ediliyor gibi...Bu konuda önerisi olan varmı?
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, DSLR fotoğraf makinaları ile gökyüzü fotoğrafları çekilirken önerilen objektifler hangileri? Biraz arştırdığımda net bir liste bulamadım ama genel olarak sabit odaklı olanlar ve f değeri küçük olanlar daha çok tercih ediliyor gibi...Bu konuda önerisi olan varmı?
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhabalar, DSLR fotoğraf makinaları ile gökyüzü fotoğrafları çekilirken önerilen objektifler hangileri? Biraz arştırdığımda net bir liste bulamadım ama genel olarak sabit odaklı olanlar ve f değeri küçük olanlar daha çok tercih ediliyor gibi...Bu konuda önerisi olan varmı?
Başarılar...
DSLR fotoğraf makinası ve tele objektif ile çekilmiş Ay ve Jüpiter örneği http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 7&start=30 adresinde var. Canon 75-300 EF lens ve vista-80 teleskop ile çekim yapıldı. Kullandığım 75-300 lens, zumlu bir lens ve eksen ayarı kullanım sonucunda kaymış durumdaydı. Belkide zum tertibatının hassas ve ayarının kolay bozulması, sabit odaklı lensin tercih nedenidir. F oranı düşük olan lenslerin açıklıkları büyüktür. Odak oranı yüksek olanlara oranla, daha kısa süreli pozlama gerektirdikleri için tercih edilirler. Ama fiyatlarıda daha fazladır. F oranı düştükçe koma sorunu kaçınılmazdır. Benim kişisel düşüncem; lens, lenstir. Teleskop ta teleskoptur. İkisi bir birinin yerine tam olarak geçemez. Amaç, astronomi yanı sıra günlük fotoğraflar ise teleskop + DSLR fotoğraf makinası gövdesi + Adaptörler etkili bir çözümdür. Amaç sadece astronomi fotoğrafları çekmek ise teleskop + CCD en doğru ve ucuz çözümdür.
Merhabalar Canon 500D çıktı (15.1 MP), Canon 450D'ye benziyor, ilerleyen aylarda fiyatı daha makul seviyelere inecektir...

http://www.dpreview.com/news/0903/09032 ... os500d.asp

İlk yorumlar:
http://www.fotokritik.com/forum/85717

Başarılar...
Merhabalar ,

Bende fotograf makinası almayı düşünüyorum yapılan tüm yorumları okudum, çokda faydalı oldu. Canon 40D de karar kıldım. BEn bunu okula aldıracağımdan makinen fiyatından ziyade özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Bizde Meade 12" lik bir teleskop var, buna bağlamayı düşünüyorum, sizce bu makine uygun mu, ayrıca bu makineyı ağırlıklı olarak gece gözlemlerinde kullanıcam ama gündüz resim çekmek istersek, mesela güneşi nasıl bir görüntü elde edebiliriz? Yakın bir zamana kadar Hidrojen alfa filitremizde gelecek bununla beraber güneşin yüzeyindeki detayları bu fotograf makinesi ile çekebilir miyim ?Bu konularda deneyimli arkadaşların fikirlerini almak istiyorum.
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhabalar Canon 500D çıktı (15.1 MP), Canon 450D'ye benziyor, ilerleyen aylarda fiyatı daha makul seviyelere inecektir...

http://www.dpreview.com/news/0903/09032 ... os500d.asp

İlk yorumlar:
http://www.fotokritik.com/forum/85717

Başarılar...
EOS-450D'yi neredeyse bir yıldır kullanıyorum. Ah bir de video çekebilse diyordum. EOS-500D video çekebiliyor. Hemde megepiksel düzeyinde. Anlık resim için bilgisayardan yapılan kontrolleri gayet iyi biliyorum. Çünkü her şeyi denedim. Video çekiminde kontrollerin nasıl olacağı, video çekimi sırasında büyüterek ve manuel netleme imkanı varmı merak ediyorum. Teşhirde ilk gördüğüm makinada bu özellikleri hemen deneyeceğim.

EOS-450D LifeView özelliği, LCD yada bilgisayar ekranında çekim sonucunu tam simüle edemiyor. Mesela LCD'de sönük iken resim yanmışçasına beyaz çıkıyor.

Astrofoto için yapılmış CCD fiyatları da düştü. EOS mu yoksa CCD' mi? İshak bey her ikisinde de tecrübe edindi. CCD alınmasının daha akıllıca olduğunu ısrarla söylemektedir.
Özgür Özyürek yazdı:EOS 450D video çekmiyor mu Mehmet Hocam?
Doğrudan video çekmiyor. LCD ekranını bilgisayarda bir video izler gibi görebiliyor ve bazı yazılımlar ile AVI olarak kaydedebiliyorsunuz. EOS-500D bu işi direkt kendi hafıza kartına yapabiliyor.
Fiyatı göz önüne alındığında 450D daha uygun. 500D ile arasında ki tek fark HD video çekmesi. İleride onun da fiyatı düşer. Bekleyip, uygun zamanda 500D alma planım var.
Canon EOS 550D çıktı. 450D ve 500D ucuzlar umarım...

Resim

Görüntüleme ve baskı teknolojileri konusunda lider firmalar arasında yer alan Canon'un yeni EOS 550D modeli, fotoğraftaki performansı Full HD çekim özelliği bulunan video bileşeninde de gösteriyor.

Detay ve renklerde ustalığını gösteren makine, Canon’un giriş seviyesindeki en gelişmiş DSLR'si sayılabilir. Giriş seviyesi derken elbette pek çok yarı-profesyonel özelliği barınrırken kullanım kolaylığından da taviz vermemeyi katsediyoruz.

Canon EOS 550D ile 18 megapiksellik çözünürlükle büyük boyutta baskılar alınabilirken, 9- noktalı AF sistemi her karede sıra dışı detay sağlıyor. Güçlü DIGIC 4 işlemci mükemmel optik, hız ve yapay zeka ile işleyerek canlı ve net görüntüler elde ediyor.

KARANLIKTA SIKI PERFORMANS
Düşük Işık Modu sayesinde EOS 550D’nin hassaslık ayarı 6400 ISO’ya kadar yükselebiliyor. Yaz partileri, düğünler veya mangal partisi gibi ışık seviyesinin düştüğü, fotoğraf çekmenin zorlaştığı durumlarda EOS 550D ile flaş kullanmadan kolayca fotoğraf çekmek mümkün. Şartlar zorlaşsa bile ISO 12.800’e kadar yükselen ayarlarla işinizi önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Kaliteli fotoğraf kareleri üretmenin dışında EOS 550D ile yüksek çözünürlükte FULL HD 1080p video görüntüler de çekilebiliyor. Tam manuel kontrol ile kullanıcılar ayarları çekim konusuna göre değiştirebiliyor. Yeni “movie crop” fonksiyonunu kullanarak görüntüleri odak uzaklığını değiştirmeden defalarca büyütmek de mümkün.

PAYLAŞMADAN OLMAZ!
Yeni 7.7 cm ( 3.0”) 3:2 oranlı, yüksek çözünürlüklü LCD ekran hem oldukça kaliteli hem de geniş. Geniş görüş açısı ve yansımayı engelleyen kaplaması ile en parlak gün ışığında dahi kullanımı mümkün.

Fotoğraflarını büyük ekranda izlemek isteyenler, HDMI bağlantı arabirimi sayesinde HD-ready TV’lerinde anında fotoğraf ve videolarını paylaşabiliyor.

Kasa tasarımı konusunda da bahsedilecek negatif bir yönü bulunmuyor; Kompakt, dayanıklı, tuş yerleşimi, ergonomik vs. Gerek fotoğrafa yeni başlayanlar, gerekse orta ve ileri düzeyde fotoğrafçılıkla uğraşanlar EOS 550D ile kolayca haşır neşir olup yeteneklerini ileriye taşıyabilir.

Makinenin temel özellikleriyse şöyle:

• 18 Megapixel APS-C CMOS sensör ile büyük baskı alabilme
• Yüksek hız, düşük noise ve mükemmel renkler sağlayan DIGIC 4 işlemci
• Full HD (1920x1080p) video kayıt imkanı
• Düşük ışıkta yüksek performans, 12800’e kadar genişletilebilir 100 – 6400 ISO.
• 3.7kare/sn çekim hızı ile hiçbirşey kaçırmama özelliği
• Kristal parlaklığında ,7.7cm (3.0”) 3:2 Clear View LCD
• 9-nokta AF sistemi
• EOS Integrated Cleaning System ile toz temizliği
• LP-E8 yüksek kapasiteli pil ile gün boyu çekim

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25055497/
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8