Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Bir süredir gizliden gizliye slr makinelerini araştırıyordum, bir gün alırsam diye. :lol: Sanki aradığımı biliyormuş gibi, Gold'dan mailime mesaj gelmiş, canon 600D, 650'de indirim diye. Açtım baktım hakkaten indirmişler. 650D(18-55mm IS II Lens) 1600 Tl, 600D (18-55mm IS II Lens) 1300 Tl. Daha tam olarak fotoğraf makinaları hakkında çok bilgim olmasa da bu iki modelde fiyatlara bakıyordum hep. Hem bir fikrinizi almak, hem de almak isteyenlere duyuru mahiyetinde paylaşmak istedim.
Sule modifiye olmayan bir kamera da is gorebilir ama ilerde modifiye ettirmek istersen sorun yasayabilirsin. Turkiyede henuz bu isi yapan bir yer yok. Bu isi kendileri halleden 1-2 dostumuz var ama ben ozellikle yeni makinalarda bu riski almaman yonunde gorus belirtecegim. Sen parani biriktir, sonra bakariz bir caresine.

Ama ben kamerayi doga vs icin de kullanacagim diyorsan, o zaman al, gitsin, zaman kaybetme. Vakit geldiginde bunu satar modifiyeli bir kamera alirsin.
Sedat abi öncelikle tavsiyelerin için teşekkür ediyorum.

Burada yazdığınız ve nedir anlamadığım bir çok şeyi araştırıyor, hakkında fikir edinmeye çalışıyorum genelde. Fiyatlarını bilmesem de modifiye parça fiyatlarından yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki; modifiye kameralar çoook para. (http://www.sciencecenter.net/hutech/prices/canon.htm) Bir öğretmen ne uzar ne kısalır abi. Hiç alamama ihtimalim var. :hasta

Hem iyi bir modifiye kamera alsam da elimdeki teleskopla çok iyi sonuç alamam herhalde. Bu yüzden önceliği teleskoba vermem daha doğru olur diye düşünüyorum. Ayrıca doğa fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum. Şu anki kompakt makinemi alırken bile aklımda profesyonel bir makina almak vardı; ama fotoğraf adına hiçbir şey bilmeden almak istemedim. Şimdi de çok bildiğim söylenemez ama; en azından fotoğraf çekme deneyimim, ordan burdan öğrendiğim bir kaç şey var: Mesela bu forumdakileri okumadan evvel Nikon en iyisi diye biliyordum. Şimdi her iki amaç için Canon olduğunu öğrendim. CCD nedir CMOS nedir, az çok öğrendim. Bu haliyle de işimi görürse almayı düşünüyorum.

Aklıma gelmişken fotoğrafçılıkla ilgili bir kitap bakıyordum, şunu buldum: Dijital Fotoğrafçılık-Yavuz Kerem Demirbaş. İçindekiler kısmı epey zengin görünüyor da içi nasıl? Ya da başka kitap önerebilecek birileri var mı? (Astrofotoğrafiyi anlamam için önce fotoğrafçılığın temelini bilmem gerektiğini farkettim de. :oops: )
Herkese merhabalar,canon eos 40d makinamın sensör çapı 22.1 x 14.8 mm'dir teleskoba prime focus yöntemi ile bağladığımda kaç büyütme yapar ?? Teleskobumun odak uzunluğu 1500 mm.

Saygılar :merhaba
Odak uzakligi hesaplamak icin yeterli degil.
Optik capi (ayna yada mercek) ni da bilmek gerek..

Daha kolay ve gorsel olarak stellarium ile test edebilirsin.
Ne kadar bir alani ne buyuklukte gorecegini.

Aslen buyutmenin pek bir onemi yok.
Onemli olan aciklik.
Ne kadar isik toplayabildigin.
Birinci ayna yada mercek nr kadar buyukse o kadar iyi.
16 inclik bir teleskopla 6 inclik bir teleskobun buyutmesi ayni olabilir.
Ama goruntu ayni kalitede olmayacaktir.

Umarim yardimci olabilmisimdir.
İyi günler herkese.
Astromaster 130eq md ile hobiye başlayan bir acemi için astrofotoğraf denemeleri yapabilmek amacıyla bir başlangıç dslr si arıyorum.

Canon eos 1200d ucuz fiyatıyla gözüme çarptı.
Fotoğrafçılıkta kendimi ne kadar ilerletebilirim bilmiyorum. Bu sebeple bu makine başlangıç olarak kayda değer bir şeyler çekebilmemi sağlar mı?

(örneğin çok silik gördüğüm andromedayı 30 saniyelik pozlamayla nasıl görürüm? )
Esasında philips spc 900 nc kamera da iyi iş görür. Asrocuların çok sevdiği bir alettir. Objektif merceğini söküp yerine teleskoba uyacak 1,25 inch bir borucuk ekliyorlar. Araştırın onu da bir. İşinizi görecekse sıfır durumda var bende. Hiç kullanılmadı. Amazon fiyatı 145 dolar. 500 lira yani. 100 liraya veririm.

https://www.amazon.com/Philips-SPC900NC ... B000EIIGYU
Merhabalar,

Derin uzay astrofotğrafçılığa ilgi duyuyorsanız kundağınızın da uzun pozlamaya (30 sn civarı) uygun olması gerek, en önemlisi karanlık bir gökyüzünün altında olmak tabiki..

Gezegen ve Ay fotoğrafçılığı için ise DSLR değil, bu iş için uygun model webcam edinmenizi öneririm...
Hayırlı olsun, iyi günlerde ve gecelerde kullanın. Şimdi de 1300D'yi teleskopa bağlamak için gerekli T-ring gibi aparatları almalısınız. Kutup ayarını yaptıktan sonra da makinayı 30 sn gibi bir poz süresi ile ayarlayıp gökyüzünde bir bölgeyi çekip yıldızlarda uzama olup olmadığınız kontrol etmelisiniz. Deneme yanılma ile sorunsuz çekebileceğiniz poz süresini bulabilirsiniz. Burada hassas kutup ayarı çok önemli, tecrübe kazandıkça daha uzun poz süreleri elde edebilirsiniz.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]