Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Güzel bir tripod gibi görünüyor ancak 2 sorun var, 1.si tripoda bu kadar para bağlamaya değer mi ? 2.si 150 cm yükseklik size yetecek mi ? Astronomi forumunda olduğumuz göre bu tripoda birgün dürbün bağlamak isteyebileceğinizi de düşünürsek 150 cm yüksekliğindeki bir tripod size boyun fıtığı olarak geri dönebilir.

Piyasada 200TL altında hatta 150 tl civarında 165-170 cm arası tripodlar var, kapalı halleri bu tripoddan bir 10 cm daha uzun olacaktır ama zaten çantasıyla omuza atıp taşıyoruz cebimize koyacak halimiz yok.
İyi günler bende benro nun benzer serisi bir ürününü kullanıyorum. (Carbon) olanı
bu modelin avantajı 8kg taşıma kapasitesi olmasıdır. ancak objektif uzunluğu ağırlığı gibi konular işin içine girdiğinde standart ağırlık hesapları devre dışı olacatır bunu da hatırlatmak isterim.

Diğer not: hafif tripod kullanmak önemli ancak tripod asısına da ağırlık bağlamak gerekeceğini (hava şartları) ve bununda genel taşıma ağırlığından çıkartılması gerektiğini unutmayın.
Merhabalar,

Geçen hafta ikinci el Canon EOS 400D kamera aldım ancak manuel modda bir problemim var. Uzun süreli pozlama yaptığımda resmin hafıza kartına kaydı, yaklaşık poazlama süresi kadar sürüyor. Yani 30 sn'lik pozlama sonunda resmi yaklaşık 30 saniyede kaydediyor, 10 sn pozlama yaparsam 10 sn'de kaydediyor gibi. Firmware versiyonunuda 1.1.0'dan son versiyon olan 1.1.1'e güncelledim ancak düzelmedi. Konu hakkında bilgisi/önerisi olan var mıdır?
O kadar sürmesi normal şartlarda mümkün değil. Başka bir hafıza kartı ile denedin mi? Kartın problemli olabilir. Bir de kartların hızları var. Çok yavaş bir kart olablir belki ama yine de o denli uzun sürmemeli. Kartta sorun olması yüksek olasılık.
Benimde aklıma gelen ilk o oldu o yüzden kart siparişi vermeyide düşündüm ancak kartın hızı ile ilgili bir problem olsa kısa süreli pozlardada kayıt işlemi uzun sürerdi diye düşünüyorum. Ama ben yinede başka bir kart bulup deneyeyim.
Problemi çözdüm. Sorun karttan değil ayarlardan kaynaklanıyormuş. "Clear Settings"den "Clear all Custom Functions" ı seçerek ayarları sıfırlayınca sorun çözüldü.
Ahmet KALE yazdı:Problemi çözdüm. Sorun karttan değil ayarlardan kaynaklanıyormuş. "Clear Settings"den "Clear all Custom Functions" ı seçerek ayarları sıfırlayınca sorun çözüldü.
Ahmet bu başlığı kaçırmışım,geç cevaplıyor olacağım ama yine de faydası olacaktır.

"Long exposure noise reduction" seçeneği seçili olduğu zaman kamera pozlama süresine eşit süreli bir Dark frame, yani karanlık kare, çeker her seferinde. 60 saniyeli süreli bir poz çektiyseniz kamera bu pozun bitiminde 60 saniyeli dark frame çekimi yapar ve bunu light frame den çıkardıktan sonra nihai kayıt işlemine geçer.

Bu çok büyük kolaylık gibi göründe de bizim işimize çok yaramaz. Fotoğraf çekebileceğimiz kıymetli ve nadir zamanların yarısını çöpe atmak anlamına gelir. Karanlık kareleri yağmurlu, bulutlu havalarda çekebiliriz.
Merhaba, benim canon eos 450d fotoğraf makinem var. Şu an için uzay gözlemlerimi 80-300 objektifimle yapıyorum. Venüs, jüpiter ve marsı harita yardımıyla buldum fakat sonuç çok yetersiz. Makinemle kullanabileceğim, ya da beni 80-300 den ileri götürebilecek bir ekipman tavsiyesinde bulunursanız çok sevinirim. :roll:
Canon'un hızına yetişmek zor gerçekten :) Şimdi de 650D modelini çıkarmışlar. http://www.dpreview.com/previews/canon- ... -rebel-t4i adresinde kısa bir inceleme var.

Ben hala mono sensörlü ve aynasız bir model bekliyorum...fakat bu gerçekten cazip görünüyor.

Resim

Resim

Resim

Resim
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]