Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

2008 başlarında, bir optik tüp aksamı ( OTA ) satın alacağım. ( 80 mm. ED refractor yada 8 - 10 inch reflektor OTA )

2008 ikinci yarısında ise bir adet EOS-40D'yi satın alma niyetim var. O zamana kadar elimde ki FZ30'u son limitlerine kadar kullanacağım :)

Salih Bey, böyle bir başlığı açmanıza sevindim. Çünkü, EOS-40D incelemelerini ucundan da olsa yapıyorum zaten.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Bir şeyi merak ediyorum da,
astrofotoğrafçılık için canon öneriliyor.Peki;
*soru1:300d,350d,400d model olarak her biri,bir öncekinden sonra çıkan ve bir öncekinden daha fazla yeteneği olan modeller değil mi?(20d,30d,40d gibi...)
*soru2:başlangıç için bir makine almayı düşünüyorum.Son çıkan modellerden olması sanırım yararıma olur(değil mi?).Dolayısıyla fiyat ve model karşılaştırması yaptığımda son çıkan ürünlerden 2si 400d ve 40d arasında kalıyorum,fakat fiyat olarak baktığımda aralarında 1000ytl den daha fazla fiyat oynadığını görüyorum.Asıl sormak istediğim;

1-)ikisi arasındaki bu fiyat farkının sebebi (terimsiz ve basit bir anlatım ile :) )nedir?
2-)Başlangıç için basit bir modelle mi başlamalı yoksa daha fazla sabredip ve de para biriktirip daha iyi bir model mi almalı?(öğrenci harçlığıyla da ne kadar biriktirilebilirse artık :lol: )

Not:Asıl amacım astrofotoğrafçılık.Ama yerde de verimli bir şekilde kullanabilmek önemli.
Not2:Ah şu fiyatlar neden bu kadar astronomik olmak zorunda sanki.daha teleskop için de para lazım :roll:

işte hayallerimiz değil mi bizi hayata bağlayan 8)

teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Semih Bey,
semih çakmak yazdı:...*soru1:300d,350d,400d model olarak her biri,bir öncekinden sonra çıkan ve bir öncekinden daha fazla yeteneği olan modeller değil mi?(20d,30d,40d gibi...)
Evet
1-)ikisi arasındaki bu fiyat farkının sebebi (terimsiz ve basit bir anlatım ile :) )nedir?
Genelde 10D-40D ailesi daha iyi yapılmış, ve bazı testlerde gürültü seviyeleri birazcık daha düşük görünüyor.
Örneğin benim 350D modelim tamamen plastik. Cam lensler (18-55mm) bile plastik içine yerleştirilmiş, biraz "ucuz" bir havası var. Buna karşın 10D-40D ailesinin kasası plastik değil magnezyum. Bu modeller daha ağır.
2-)Başlangıç için basit bir modelle mi başlamalı yoksa daha fazla sabredip ve de para biriktirip daha iyi bir model mi almalı?(öğrenci harçlığıyla da ne kadar biriktirilebilirse artık :lol: )
Bence bir 350D yeterli. 400D nin toz silkme özelliği var ancak gürültü seviyesi ve piksel sayısı 350D den yüksek görünüyor. Canon'un şimdiye kadar geçerli "takvimine" bakılırsa bir sonraki model gelecek sene sonbaharda çıkmalı (bu 40D gibi 14bit olabilir?). 10D-40D serisi için daha fazla para vermeye değer mi bilmiyorum ancak yeni çıkan 40D nin gerçekten bir kaç güzel özelliği var:
  • Canlı olarak LCD den netleştirme yapma imkanı. LCD üzerindeki görüntü istenilen bir nokta etrafında 10x büyütülebiliyor.
  • 14 bit renk derinliği (diğer tüm kameralar 12 bit)
  • Uzun pozlar ("bulb" modu) direktman PC den kontrol edilebiliyor, ayrı bir kabloya gerek yok.
  • Çipten toz silkme özelliği
ve 40D nin piksel sayısının artmasına rağmen gürültüsü aynı kaldı. Bu nedenle almayı bile düşünüyorum.
...Not2:Ah şu fiyatlar neden bu kadar astronomik olmak zorunda sanki.daha teleskop için de para lazım :roll:...
Gerçekten haklısınız. Aklıma gelen tek sebebi "şu an herkes dijital alıyor da ondan" demek. Düşündüm de, bundan 20 yıl evvel kendime ilk defa iyi bir kamera almıştım. Bir Nikon F4. Yapım kalitesi bugünün DSLR ları ile uzaktan bile kıyaslanamaz. Neredeyse 20 yıl kullandım, bir defa Norveçte kaptığını götüren bir dağ nehrine düştü, bir kere uçak çekerken (benimle birlikte) 1,5m lik bir duvardan aşağı düştü ve betona çarptı. Hiç bir şey olmadı kemera ve Nikon 80-200f2.8 lense ama filtre ve Tamron teleconverter dağıldı. Kamera dünyanın bir çok ücra köşesinde seyahatlara katıldı. Hala taş gibi ama filim istiyor işte. Ve düşündüm, o kamerayı 1100 EUR ya almıştım. Her tarafı plastik Canon 350D nin bundan 5 yıl sonra yaşayacağından bile şüphe ediyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
semih çakmak yazdı:Not:Asıl amacım astrofotoğrafçılık.Ama yerde de verimli bir şekilde kullanabilmek önemli.
Not2:Ah şu fiyatlar neden bu kadar astronomik olmak zorunda sanki.daha teleskop için de para lazım :roll:

işte hayallerimiz değil mi bizi hayata bağlayan 8)
Hayaller, insanı hayata bağladığı gibi bir fiili gerçekleştirmeden önce düşünce hızında prova yapmanızı sağlar. Her ne kadar anında istediğimize ulaşsak da hayatın kendisine uyarladığımızda bir takım öngöremediğimiz şeyler açığa çıkar. Fakat yine de hayal kurmak güzeldir...

Bence en iyisi sadece teleskop için para biriktirip almak! Hem de peşin fiyatına, alabileceğinizin en ucuzuna... Sonra hiç vakit kaybetmeden teleskopa alışmaya çalışmak gerekir; tabii bir yandan da para biriktirmeye devam etmek!

Teleskopu peşin alın ama daha fazlası için paranız yoksa, bence fotoğraf makinesini taksitle almanız gerekir... :idea:

Hayal edin! Teleskopunuz var ve kullanmaya başladınız. Yani alışmaya çalışıyor ve bir yandan da fotoğraf makinesi için para biriktiriyorsunuz. İlk iki taksiti toparladığınızda hiç düşünmeden sipariş verin. Zaten o paraya biriktirene kadar teleskopa alışmışsınız demektir. Para biriktirmeye de devam ettiğinizi varsayarsak, üçüncü taksit ödemesi geldiğinde bir miktar daha paranız olacak. Sadece para mı? Çektiğiniz yüzlerce fotoğraf ile birlikte. Ama bir sürpriz oldu ve fotoğraf makinesinin taksitlerini ödemeye gücünüz yetmedi. Bu durumda çektiğiniz fotoğrafları bir dergiye satabilirsiniz. Dergi editörüne doğruyu söyleyin. Ama fazla abartmadan! Deyin ki:
Bu resmi çekmek için kullandığım fotoğraf makinesinin taksitlerini henüz hepsini ödemedim. Sizden alacağım para ile tamamlayacağım ve bu sayede daha başkalarını çekebilirim. Bana sadece emeğimin bedelini değil, çekebileceklerimin teminatını verniş olacaksınız...
Sanırım bu sözler karşısında hiç bir editör çektiğiniz resmi geri çevirmeyecektir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Tahir bey,Nikon F4 ve Nikon 80-200 f2,8 güzel bir ekipman,eskilerin yapım kalitesini bulmak artık çok zor...Ciddi bir şekilde düşürmedikten sonra gövdenin plastik olması bence kafaya çok takılmamalı,bende plastik gövdeli analog Canon EOS 10 "u bir kaç düşürdüm,(ama betona değil tabii),halen kullanıyorum....Tahir bey siz hem filimli hemde digital makina kullanmış biri olarak kıyaslama yapabilirsiniz,ben artık uygun fiyatlara inmeye başlayan Canonun 400D modeliyle digitale geçmeyi düşünüyorum...Filimli fotoğrafa göre bu modelde çözünürlük,kontrast ve renk doygunluğu gibi parametreler için fikriniz nedir?...Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:...Tahir bey siz hem filimli hemde digital makina kullanmış biri olarak kıyaslama yapabilirsiniz,ben artık uygun fiyatlara inmeye başlayan Canonun 400D modeliyle digitale geçmeyi düşünüyorum...Filimli fotoğrafa göre bu modelde çözünürlük,kontrast ve renk doygunluğu gibi parametreler için fikriniz nedir?...
Kendimi bu zor soruya cevap verebilecek düzeyde hissetmiyorum. Nikon F4 ile hep yeryüzü fotoğrafı çektim, tek bir gök resmi çekmedim (analog fotoğraf ve netleştirme beni hep ürküttü). Canon 350D ile ise hemen hemen hiç yeryüzü fotoğrafı çekmedim. Zaten kameranın IR filtresini söküp astronomiye uygun bir model ile değiştirdiğimden kameramın renkleri artık ideal da değildir. Belki amatörce işler için yeterli olabilir.
Dijital olarak yeryüzünde en güzel sonuçları 200 EUR lık 2cm den ince bir Minolta Konica Qt ile alıyorum. Sanki renkleri 350d den daha iyi gibi geliyor bana. Üstelik iş seyahatlerinde gömleğimin cebine sığıyor :)

Diyebileceğim tek şey kullanım kolaylığı açısından: Bundan sonra filim ile tek bir fotoğraf bile çekmek istemiyorum. Sonucu hemen görebilmek, resimleri evde işleyip bastırabilmek filimle kıyaslanınca benim için vazgeöilmez bir avantaj
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler,zaman içinde bu konu netleşecektir,araştırmak lazım....İyi geceler
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Canon EOS-40D fotoğraf makinası için http://photo.net/equipment/canon/40D/ adresinde doyurucu açıklamalar var. LCD ekranın sabit olması ilk bakışta canımı sıktı. Ancak, LCD ekranda görünenlerin TV yada PC'de eş zamanlı olarak görülebileceği, büyütme yapıldığında ışığın arttırıldığı gibi fonksiyonların varlığı sevindirici oldu. FZ30 makinamda, gece çekimi modunda, tazeleme 1/5 saniyeye kadar düşürülüyor. FZ30'un bu özelliği sayesinde karanlıkta göz ile göremediğim nesneleri, LCD ekranında görebiliyorum. Yanlış anlamadıysam bu özellik EOS-40D'de de var. Liveview görüntü tazeleme süresini uzatma imkanı + PC ile ön izleme yaparken anında istifleme ( stacking ) yapan yazılım olursa nefis bir astro fotoğraf makinası olur. Gittigidiyor alışveriş sitesinde 40D gövde fiyatları 1600-1700 YTL civarında seyrediyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

"Canon EOS 40D Live View and astro-photography" canlı ön izleme ve astronomi fotoğrafçılığı videosu :
http://www.youtube.com/watch?v=lxTalp6f ... re=related
yada
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon ... aphy.shtml
Bu videoyu izleyince 40D'yi alıp kullanmış kadar oldum. Videoda görülenlere hiç yabancı değilim. Çünkü FZ30 ile netleme ve ön izlemeyi aynen böyle yapmıştım :) EOS-40D, kompakt fotoğraf makinası olan FZ30'un doğal yapısı gereği, netlik ve ışık kaybına neden olan lensleri ve benim kullandığım aynaları aradan çıkararak, görüntüyü direkt CMOS ışık algılayıcısı üzerine düşürmemi sağlayacak. Philips web kameralarda olduğu gibi. Bulb süresi ile 1 dakika olan çekim süremi takip sisteminin yeteneği ölçüsünde uzatma imkanı var. Ayrıca yüksek ISO değerlerinde az gürültülü fotoğraf çekme imkanına kavuşacağım. Video çekmek istersem web kamera yada FZ30 yine gözde makinam olacak. Canlı ön izlemede büyütülecek alanı kademeli olarak büyütecek şekilde seçtirirse çok büyük bir kolaylık olacak. FZ30'da, önce 2 sonra 4 kat dijital büyütme yaparak netleme yapıyorum. Bunun sebebi nesnenin ışığının az olması ve kolaylıkla görüntü alanından çıkması. Neneyi ortaladıktan sonra 8 kat büyütme ile canlı ön izleme ve netleme imkan dahilinde oluyor. İnşallah LCD'deki canlı ön izlemeyi, aynı anda TV yada PC'de izleme imkanı olur. Hele hele ayarlar, fotoğraf makinasına dokunmadan yazılım aracılığı ile PC'den olursa çok iyi olacak. Geriye teleskop ile netleme sırasındaki sarsıntılara ( videoda da görülüyor ) çare bulmak kalıyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

EOS-40D fotoğraf makinasının, bilgisayardan kontrol edilmesi, live view özelliğini kullanarak büyütme ve hassas netlemeye örnek video:
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon ... view.shtml
Karanlık ortamlarda, LCD tazeleme süresini mümkün olduğunca yükselterek, fotoğraf çekimini kolaylaştırıyor mu? Bu soruyu da fotoğraf makinasının kendisi üzerinde deneme yaparak cevaplayacağım!
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:...Karanlık ortamlarda, LCD tazeleme süresini mümkün olduğunca yükselterek, fotoğraf çekimini kolaylaştırıyor mu?
Bu konuda tecrübem yok, ama duyduğum kadarıyla 6.-7. kadir yıldızlar LCD de görünüyormuş. Kolaylaşan netleştirme süreci. Bunu kısa zamanda ayrı bir yazılım kullanmadan elden yapmak mümkünmüş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Teşekkürler Tahir Bey.

Şu anda kullandığım fotoğraf makinamda (FZ30), tam zumda (420 mm 35mm eşdeğeri), örneğin kutup yıldızını manuel netleme için rahatlıkla kullanabiliyorum. 6. kadir gibi sönük sayabileceğim yıldızları, sanırım teleskop arkasında iken veriyor olmalı. Tabi teleskobun açıklığı, ışık kirliliği müsade ediyor ise. Bulunduğum ortamda ve kullandığım teleskopta (130mm açıklık, 2000 mm odak uzaklığı) 6. kadirden sönük yıldızlar yerine daha parlak olan yıldızları LCD'de görebileceğimi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mehmet Koyuncu yazdı:... 6. kadir gibi sönük sayabileceğim yıldızları, sanırım teleskop arkasında iken veriyor olmalı. Tabi teleskobun açıklığı, ışık kirliliği müsade ediyor ise..
Evet
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]