Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Genel kanı: teleskop gece karanlıkta, siyah bir gökyüzünde kullanılır. Oysa teleskopla gözlem yapabilmek için siyah/beyaz gökyüzünü beklemenize gerek yok!

Bulutlar kışın daha fazla oluyor. Gün batarken ısı değişikliği kendisini hemen bulutlarda hissettiriyor. Eğer bulutlar batıda toparlandıysa türlü renkleri olan ahenkli bir gün batımına hazır olun derim. Bunu önceden görebiliyorsanız teleskopu dışarı çıkartıp hazırlanmaya başlamak lazım. Çünkü her an gözlem yaptığınız mekan (batı ufku) değişmekte.

Bulut olmasa bile, gün batarken ve doğarken şehirde yaşamanın nimetleri olan uçakları takip edebilirsiniz. Arkalarında bıraktığı su buharı bildiğiniz yapay bulutlar. Eğer bu bulutlara harika bir netleştirme yaparsanız güneşten yansıttıkları ışıklar ve bulutun dağılması çok ilginizi çekebilir.

Kuşlar, belki doğa gözlemine giriyor ama sürü halinde olduklarında izlemeye değer. Göçmen kuşların yaptıkları V şekli takip edebilirseniz size bir şeyler öğretetebilir. Bazen lider kuş geri kalarak en öne başka kuş geçiyor. Bazense, en arkada kalan kuşlar geride kalıyor ve hızlı kanat çırparak yetişmeye çalışıyor. Yetişemeyen olunca başka yöne gidip kendi sürüsünü kurabiliyor. Bu gözlemi gün doğarken de batarken de yapabilirsiniz.

Güneş, mutlaka bir filitre gerekiyor. Dolaylı bile baksanız filitresiz teleskopunuzu güneşin olduğu tarafa yönlendirmemek lazım. Ay bile tek başına gözlerinizi geçici kör edebiliyorsa güneşi siz düşünün. Eğer filitreniz varsa güneşteki lekeleri ve fışkırmaları görebilirsiniz. Ama bulutsuz bir günde gözlem yapmakta fayda var. Çünkü yanlışlıkla güneşe baktığınızı zannederken bulutları gözlemliyor olabilirsiniz.

Bilmiyorum başka örnek var mı? Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bugün uçakların arkasında bıraktığı bulutları gözlemledim de şiddetle tavsiye ederim.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Unutmuşum!

Havai fişekler, bugünlerde asker göndermede çok moda. Sesini duyduğunuzda, yönlendirin teleskopu, hazırlanın eğlenceye ve ışık saçan tanelerin dönüş hareketlerini en ince ayrıntısıyla gözlemleyeb...

Hatta ışık kirliliğinin yüksek olduğu bir yerde yapay yıldızlar oluyor, biz şehirliler için! Tıpkı bir yıldız kümesi gibi ama hareketli. En az çıplak gözle izlemek kadar güzel.

Dün akşam bir tanesine baktım da, çok harika bir gösteriydi. Nasıl unuttum böyle bir şeyi! Yapay olsa da tıpkı uçakların bıraktığı bulutlar gibi, her şey gerçekten çok güzeldi. Sadece güzel mi canlı mı canlı, ilginç mi ilginç!

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
aslında bu olaylar her gün görüp de dikkat etmediğimiz şeyler.Bakar kör olmak böyle olsa gerek :D

Belki de farkına varabilmemiz için hepimize birer teleskop gereklidir ne dersiniz 8)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Gece çekilen uzun pozlamalı fotoğrafın, ne kadar gerçek renkleri gösterdiğini anlamak için ben şöyle denemeler yapıyorum. Gündüzün, evimden görülebilen, üzerinde bol detay olan bir trafik tabelası, yada reklam tabelasını seçip, yakınına gidip fotoğraflarını çekiyorum. Sonra, evimden teleskopla gözlemliyor ve fotoğraflarını çekiyorum. Aradaki atmosferin etkilerini daha iyi görebiliyorum. Daha sonra aynı işlemi gece yapıyorum. Az ışık olduğunda, gözlerim ve fotoğraf makinası nasıl görüyor, bunu inceliyorum. Yakından ve gündüzün görülen ile gece ve uzaktan teleskop ile çekilen görüntüler arasında ki farkı nasıl azaltabilirim? Bu farkın nedenlerini ve çözümlerini araştırıyorum. İlginç çalışmalar içinde buldum kendimi. Gerçeğe en yakın görüntüyü elde ettiğim ayarları kaydediyor ve bunu gök cisimlerine uygulamaya çalışıyorum. Fark: Atmosferin yatay ve dikey gözlem istikametinde farklı davranması ve tabiki dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşüne tam ayak uyduramamam.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
semih çakmak yazdı:aslında bu olaylar her gün görüp de dikkat etmediğimiz şeyler.Bakar kör olmak böyle olsa gerek :D

Belki de farkına varabilmemiz için hepimize birer teleskop gereklidir ne dersiniz 8)
Estağfirullah,

Hepimiz biraz dikkat edersek çevremizde ne güzellikler oluğunu farkedebiliriz. Düşünsenize, sadece çıplak gözle görebileceğimiz ama sayamayacağımız o kadar güzellik var ki bir de bunlarada teleskop ve mikroskop ile görülenleri eklediğimizde harikulade bir evren çıkar.

Bence teleskop şart değil hatta dürbün daha iyi olur. Çünkü bir havai fişek atıldığında hemen teleskopu o yöne doğrultamazsınız. Doğrulttuğunuzda da iş işten geçmiş olabilir. Boynunuzda asılı olan bir dürbünü kısa sürede hedefinize bakmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuçta dürbünler doğa gözlemi için de sıklıkla kullanılırlar. Tek farkı fazla büyütmezler o kadar. Siz de çok uzaklara bakmazsınız olur biter...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,
Mehmet Koyuncu yazdı:Gece çekilen uzun pozlamalı fotoğrafın, ne kadar gerçek renkleri gösterdiğini anlamak için ... Gündüzün, evimden görülebilen, üzerinde bol detay olan bir trafik tabelası, yada reklam tabelasını seçip, yakınına gidip fotoğraflarını çekiyorum. .... Yakından ve gündüzün görülen ile gece ve uzaktan teleskop ile çekilen görüntüler arasında ki farkı nasıl azaltabilirim? Bu farkın nedenlerini ve çözümlerini araştırıyorum...
Bence bu yaptığınız insanı yanıltabilir. Çünkü o cisimler gündüzleri güneş tarafından aydınlatılırken gece lambalar tarafından aydınlatılıyor! Lambaların rengi de güneşinkinden farklı. Dolayısıyla bu durumda kameranın beyaz ayarı gündüzden farklı olmalı.
Şehrin bazı yerlerinde kullanılan sodyum lambaları kırmızıya bariz bir kayma oluşturuyor.

Şehir için bu böyleyken (lambalar tarafından aydınlanmayan) gök cisimleri gündüz-gece hep aynı renkte. Bu nedenle gök cisimlerinin gerçeğe yakın renkleri en iyi fotoğraf makinasının beyaz ayarı "gündüz" e ayarlanarak elde edilir.

Bunun dışında atmosferin de etkisi vardır. Özellikle ufuğa yakın cisimlerde renklerde kaymalar olur. Bu kayma genellikle kırmızıya doğrudur. Ufuğa çok yakın cisimlerde (0-10 derece gibi) gözmerceğinde veya projeksyonla çekilen fotoğraflarda cismin altı kırmızıya üstü maviye kayabilir. Aslında bu etki atmosferin hareketliliğinden oluşur, tabi atmosfer ufuğa yakın yerlede en hareketlidir. Bu etkiyi gezegenlerde gözlemlemek kolaydır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Uçaklar demiştim ya!

Henüz sizinle paylaşabileceğim bir çekimim olmadı. Çünkü onları ancak serbest olarak (teleskop kilitlerini açarak) takip edebiliyorum. Henüz altından çekebilme fırsatım olmadı ama bakarmısınız; çok güzeller!

Resim Resim
Resim Resim

Soldaki sanırım güneş batarken çekilmiş. Yanındakiler ise ay çekimi sırasında araya giren bir uçak. Bir kere benim de başıma gelmişti. Buyrun hareketli çekimler:

Resim Resim Resim

Sevgiler, saygılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘