Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Salih Dinçer yazdı:Tahir ağabeyi kızdırdık galiba. En azından bu Tahir bey olamaz...
Çok özür dilerim! Kırmak istememiştim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Tahir Bey ben üst kısımdaki ikinci lcd ekrandan bahsetmiştim.400D de onu göremedim ben.

T ring işid3e aklıma yatmadı çünkü netleştiricim çok yüksek kalıyo.üst hızasından da aşağıda odak noktası.malesef o yüzden makineyi daha da aşağı indirmek için kendim bir adaptör yapıcam. :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
arkadaşlar malesef ne DSLR Focus,ne DSLR Remote Pro ne de başka bişey uzun pozlama yapmama yardımcı olmadı.DSLR Focus makinemi görmedi,DSLR Remote Pro makineyi çok iyi gördü ama 30D yi bulb modunda çalıştıramıyormuş,40D olması gerekiyomuş.Diğer programlar da işe yaramadı. :cry:

Kumanda dışında bi tavsiyesi olan varmı ? :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Arkadaşlar bazen extreme (uç nokta) şeyler yapmak için klasik yöntemleri deneyip onlardan ürünler elde edip, onların keyfini çıkarmak lazım. Bu keyiflerden sonra zaten extreme şeyler doğal olarak gelişecektir. Extreme şeyler yapmayı düşünüp düşünmediğinizi bilmiyorum.

EOS 400D çok güzel bir makine. Gözlemevinde kullandık 1-2 defa. Tahir Abi'nin söyledği semtte kumandası satılıyor sanırım, emin değilim. Çok pahalı birşey değil. Kumandayla kullanım gerçekten çok kolay. Tabi teleskopla kullanmak için bir ring gerekli. Fotoğrafı çekerken görüntü görmüyorsunuz. Çektikten sonra görüyorsunuz. Kullanırken tek sorun odak ayarı olabilir. Ancak bu ayarıda bir süre sonra yapabiliyorsunuz. Ben o makineyi gördükten sonra DSI neden aldık demiştim. Gerçi DSI değişen yıldız gözlemlerinde işimize yarıyor :D

Bu bağlantıda 400D ile çekilmiş gökyüzü görüntüleri var. Çok iyi değiller ancak bir fikir verebilir.

Not : Gökyüzü fotoğrafçılığıyla ile ilgili bir şeyler söylemek belki haddime değildi, ancak 400D ile 1-2 deneyiyim olduğu için paylaşayım istedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mahmut Bey,
Mahmut YILMAZ yazdı:arkadaşlar malesef ne DSLR Focus,ne DSLR Remote Pro ne de başka bişey uzun pozlama yapmama yardımcı olmadı....Kumanda dışında bi tavsiyesi olan varmı ? :(
Bu yazılımlar ve ImagesPlus kamerayı görür ancak uzun pozda kameraya komut verebilmesi için bilgisayara ayrı, 2. bir bağlantı gerekiyor. Sanırım RS-232 (veya USB->RS-232 çevirici) ye takılmalı bu kablo. Kablonun öbür ucu da elektronik deklanjöre takılacak (TC-80NC gibi). Böyle bir kabloyu

http://www.store.shoestringastronomy.co ... cts_ds.htm

den alabilirsiniz. Herhalde uğraşılırsa yapılabilir de !?

Bu arada bütün bu sıkıntılar yeni 40D de yokmuş! 40D bulb modunda da USB üzerinden herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç olmaksızın Canon'un standard yazılımı ile kontrol edilebiliyormuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
acaba 30D yi spot 40D ile değiştirsemmi ?

fiyatları yakındır heralde.

ne dersiniz ?
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘