Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Arkadaşlar babam bu akşam saat 20:00 gibi sağ salim geldi çok şükür.Makinemi de tam istediğim gibi almış gelmiş.Fakat TC-80N3 bulamamış.Kumanda olmadan da derin uzay cisimlerini fotoğraflamak yalan oluyo.

Yanında gelen yazılımlar arasında bu işi görecek bişeye rastlamadım.Netten uygun bir yazılım bulmaya çalışayımmı yoksa 185$ a kıyayımmı? :(

Ne dersiniz :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Hayırlı olsun.

Çok güzel bir makina. Gökyüzü fotoğrafçılığı için Canon mükemmel bir seçim.

Saygilar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Dostum hayırlı olsun,

Şimdi bu aletin garantisi de yoktur. Madem öyle tadilat yapalım derim. O kumandanın alasını yaparız evelallah... 8)

Bende bugün (cumartesi) kendime bir webcam alacağım. Sonra fotoğraf çekeceğim; sıkı bir tadilattan geçirdikten sonra. :roll:

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
teşekkür ederim.

makinenin dünya çapında garantisi mevcut.

biraz ayrıntılı karıştırdıktan sonra remote capture diye bişey buldum ama makinenin kendi üzerinden izin verdiği kadarıyla enstantaneye izin veriyor. (30 sn)

00:00 dan 99:59 a kadar delay yazan yere örnek olarak 40sn yazıyorum,40 saniye bekleyip ayarlı enstantane ye göre çekim yapıyor (5sn,20sn gibi) yani sadece 40 saniye boyunca beklemiş oluyorum ben.40 saniye sonra çekim yapıyor.

bu yazılım hakkında bilgisi olan varmı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mahmut Bey,

Makineniz hayırlı olsun! Gerçekten çok güzel bir şey almışsınız.
Mahmut YILMAZ yazdı:biraz ayrıntılı karıştırdıktan sonra remote capture diye bişey buldum ama makinenin kendi üzerinden izin verdiği kadarıyla enstantaneye izin veriyor. (30 sn)...
Size "bulb" modunda kullanılabilecek bir uzak deklanjör lazım. TC-80N bunların en gelişmişi (fiyatı burada 120 EUR civarında). Daha basitleri de var, bunlarda her defa elden poz başlangıcı ve bitişini kontrol etmek gerekiyor. Böyle bir şeyi Sirkeci'de bulmak mümkün değil mi? Kredi kartı olan birisini bulabilirseniz Amazon'dan da alabilirsiniz herhalde

http://www.amazon.com/Canon-TC80N3-Remo ... B00009XVA3
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Teşekkür ederim Tahir Bey.Makine gerçekten çok güzel.Ayrıntılı olarak özelliklerini karıştırıyorum ve her yeni keşifte daha da hayran kalıyorum makineye.

Kumanda konusunda birazcık kolaya kaçmaya çalışıyorum aslında. :roll:

Hani bilgisayar da varya yanımda,o yüzden kumandaya ayrıca 185$ vermeyeyim diyorum.

Mecburen kumanda alınacak gibi görünüyo ama birazcık daha araştırmadan sonra... :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mahmut bey makinanız hayırlı olsun resimleri bekliyoruz (önce hava açsın)
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mahmut Bey hayırlı olsun. Sorması ayıp makinayı nereden ve kaça aldınız? Ben de geçen hafta amazon.com dan nikon d80 fotoğraf makinası sipariş ettim. ABD'deki bir arkadaşım elden getirecek. Oldukça ucuza geldi. Umarım aksaklık çıkmaz.

Canonlar astrofotografiye daha uygun fakat ben nikonu eşimle beraber daha çok gündüz çekimleri için kullanacağım. Bir yandan iş, bir yandan teleskop gözlemi, bir yandan amatör teleskop yapımı, bir yandan amatör fotoğrafçılık. Artık bir de astrofotoğrafa başlarsam heralde ben yakında havaya uçacağım. :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Merhaba.İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Dün gece birkaç resim çektim makineyle ama olabildiğine ilkel koşullarda.Ne tripod vardı ne teleskop ne de gök takibi için bir araç. :x
Makineyi şapkamın içine koydum,şapkayı da sandalyenin üzerine :lol: , gökte 3-5 noktaya yönelttim kabaca ve çekim yaptım.Fotoları aşağıda görebilirsiniz.

30saniye de gök bayağı bir kayıyormuş onu anladım. :)

Gülhan Bey sizinde makineniz hayırlı oldun.Dün bizde kuzenime D80 aldık.1220 dolara geldi makine ve 18-135 lens. yanında 1-2 bişeyler daha aldık toplam 1400 dolar civarı bi harcama yaptık.Benim makinemden birazdaha küçük,daha hafif geldi bana.özellik olarak ilk incelemede benim makine birazdaha ayrıntılı gibi durdu ama tam inceleyemedim. :)

Ben makinemi Dubai'den aldım.Babacım saolsun 2.5 saat geç kalmış fuara makineyi almak için. :wink:

935$ demiş satıcı adam ilk başta,sonra babamın elindeki listeyi görmüş ve anlamış ne olduklarını (fiyatlar YTL olduğu halde) ve 935 € ya çıkartmış fiyatı.Böyle üç kağıt görmedim ben hayatımda.Türkiyedeki spot fiyatına garantili mal almış oldum ama makinden çok memnunum.

Demin teleskopa bağlamayaya çalışıyordum ama sorun yaşadım.Kendim bir aparat yapmıştım.Bununla bağladım ama hiç net görüntü alamadım.Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlarımız varsa sevinirim.Makine netleştiriciden nekadar uzakta olmalı ?

İşte bazı resimler:

ResimResimResimResim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Geçenlerde posta kutumda şu reklam ile karşılaştım. Bu modeli tanımıyorum ama numaralarından sizin makineye göre yeni model olduğunu tahmin ediyorum. Üstelik peşin fiyatına taksitle. Ama 1000€'ya yaklaşan fiyat, hem de yurtdışında nasıl olabilir? Mutlaka resimdeki model dandirik bir şey olsa gerek, ne dersiniz?

Resim

Bu arada modellerden bahsetmişken yukarıdaki 40D ile aynı şey midir? Öğrendiğim kadarıyla 20D'de CCD kullanılmışken, 30D'de 22.5 x 15.0 mm. boyutlarında CMOS kullanılmış! Gerçekten o kadar büyük algılayıcısı var mı, merceği çıkartıp boyutlarına baktınız mı?
Mahmut YILMAZ yazdı:Demin teleskopa bağlamayaya çalışıyordum ama sorun yaşadım.Kendim bir aparat yapmıştım.Bununla bağladım ama hiç net görüntü alamadım.Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlarımız varsa sevinirim.Makine netleştiriciden nekadar uzakta olmalı ?
Takip sistemi olmadığını düşünürsek ilk resim çok güzel çıkmış! Özellikle Mars ve Betelgeuse çok belirgin. Sanırım M42'ye de diyecek yok, tebrikler...

Merceküstü (afocal) çekimlerde, kullandığınız gözmerceğine göre fotoğraf makinesinin uzaklığını ve merkezini ayarlamanız gerekiyor. Eğer 20 mm. üstünde gözmerceği kullanıyorsanız çok yaklaştırmamalısınız. Ama uzaklaştırdığınızda da odak merkezini bulmakta zorlanabilirsiniz. Yani netlik için odaklama merkezinden bahsetmiyorum! Mesela 2 halka düşünün bunlardan ilki gözmerceğinde, ikincisi fotoğraf makinesinde. Bu iki halkayı öyle bir keskinlikte üst üste getirmelisiniz ki makine ikincil aynayı tam görsün. Gerekiyorsa biraz yakınlaştırma kullanabilirsiniz.

Eğer 20 mm. altında gözmercekleri kullanıyorsanız fotoğraf makinesini mümkün olan en yakın mesafede tutmalısınız. Beraberinde fotoğraf makinesinin optik yakınlaştırma özelliğini de kullanırsanız, görüş açınız biraz küçülecek ama daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Ortalamak çok şart değil hatta duruma göre biraz açılı bakabilir. Çünkü merceğin içine optik yakınlaşma ile bakıyorsunuz. En iyi görüntüyü elde edene kadar biraz açısıyla oynamakta fayda var. Optik yakınlaştırma ayrıca gözmerceği siyah bölgesinden kurtulmanıza olanak tanıyacak.

10 mm. altı merceklerde ise sizin makineniz sorun yapabilir. Çünkü 35 mm.'lik bir fotoğraf makinesini daha ne kadar yakınlaştırabilirsiniz ki! Makinenin merceğini, gözmerceğine sıfır yaklaştırdığınızda da fiziksel çizilmelere sebebiyet verebilirsiniz. Ama iki mercek arasında olacak şekilde ortası gözmerceğinin çapı kadar delinmiş bir güderi ile dayayabilirsiniz. Bu durumda en yüsek optik yakınlaştırmayı kullanmalısınız. Tabi optik yakınlaştırma yaparken netliğin de değiştiğini ve teleskoptan ayarlamanız gerektiğini hiç bir zaman unutmayın.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Salih Bey Canon 400D güzel bir makine fakat bazı eksikleri var gibi. Benim için önemli olan kumanda bağlanabilirliği onda yok mesela.Ayrıca çekim ayarlarınızı yanılmıyorsam vizörden görebiliyorsunuz.Ek bir lcd ekranı yok.Bu da bayağı bi zahmetli.Tavsiyem mümkünse en aşağı 20D almanız.

Makineyi teleskop a bağlama işine gelince;
olayı çözdüm.makinenin cmos u odağa gelmiyormuş.netleştiriciyi sökünce iş tamam oldu.

ben afocal ile uğraşmak istemediğimden direk cmos a ışık düşürmeye çalışıyorum.Yani kısaca teleskopu objektif olarak kullanmak diyebiliriz.1-2 tane örnek çekim yaptım sizinle paylaşacağım ama şuan biraz işim var akşam resimleri koymaya çalışırım. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:...Demin teleskopa bağlamayaya çalışıyordum ama sorun yaşadım.Kendim bir aparat yapmıştım.Bununla bağladım ama hiç net görüntü alamadım.Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlarımız varsa sevinirim.Makine netleştiriciden nekadar uzakta olmalı ?
Size böyle bir adaptör lazım:

http://www.teleskobum.com/asp/show_stoc ... ct_ID=5224

Buna da T-Mount dan 2" lik (veya netleştiriciniz 1,25" olabilir) netleştiriciye bağlantı sağlayacak başka bir adaptör takılır.
Kameranıza objektif yerine bu adaptörü takıyorsunuz. Böylece fotoğraf makinesi gözmerceği gibi netleştiriciye takılabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:...Mutlaka resimdeki model dandirik bir şey olsa gerek...
Hiç de değil!
Bu arada modellerden bahsetmişken yukarıdaki 40D ile aynı şey midir?
Hayır, değil. Bu 350D den sonra çıkan model. Canon'un bir kaç DSLR model grubu var, bunlar değişik müşterilere hitap ediyor. Grupların gelişim süreci

Giriş grubu makineleri (plastik şasi): 300D->350D->400D
Biraz daha pahalı orta grup (şasisi magnezyum, biraz daha iyi aksesuarları var): 10D->20D->30D->40D
Profesyonel grup: 1D variyantları

Bir de 5D var, bu gruptan sadece tek bir model çıktı şimdiye kadar. Bunun çipi tam boy (dolayısıyla astronomi için çoğu teleskopta problem çıkarır!)
Öğrendiğim kadarıyla 20D'de CCD kullanılmışken
Hayır, öyle değil. 20D de CMOS kullanıyor. Çip boyu aşağı yukarı 30D ile aynı (piksel sayısı farklı).
30D'de 22.5 x 15.0 mm. boyutlarında CMOS kullanılmış! Gerçekten o kadar büyük algılayıcısı var mı, merceği çıkartıp boyutlarına baktınız mı?
Elbette! Bakmak şöyle dursun, CMOS üzerinden IR filtresini bile söküp çıkardım.
İşte bundan dolayı size bir kaç gün evvel webcam tadilatı sonunda "sunuçta sadece küçücük bir çip elde edeceksiniz" demiştim. Webcam tadilatı yapmanın kılavuzlama için kullanma dışında zamanı geçti arkadaşlar.
Merceküstü (afocal) çekimlerde, kullandığınız gözmerceğine göre fotoğraf makinesinin uzaklığını ve merkezini ayarlamanız gerekiyor.
Vallahi, bir DSLR alıp ta ondan sonra afokal çekmek ? ..... :oops: ... :evil: :twisted:. hüngür, hüngür.... Neyse, neyse, ... sakinleşmeye çalış Tahir!
En son Tahir Şaban tarafından 02 Ara 2007, 19:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:Canon 400D güzel bir makine fakat bazı eksikleri var gibi. Benim için önemli olan kumanda bağlanabilirliği onda yok mesela.
2 kablo lehimleyebilen herkes için o imkan var. TC-80 in jack'ını kesip onun yerine 2,5mm lik bir audio jackı lehimleyeceksiniz, iş bitecek.
...Ek bir lcd ekranı yok...
Elbetteki LCD ekranı var!
Bu da bayağı bi zahmetli...
Arkadaşlar, 20DA ve 40D hariç LCD ekranı netleştirme için bir işe yaramıyor (bu iki modelde görüntüyü LCD üzerinde 10 kat büyütmek mümkün, diğerlerinde bu mümkün değil). LCD deki görüntünün büyütmesi yetersiz, dolayısıyla netleştirme için bir bilgisayar gerekiyor. Hatta lup lu 90 derecelik vizör bile keskin yıldızlar elde etmeye yeterli değil bence. En azından benim deneyimim bu.
ben afocal ile uğraşmak istemediğimden direk cmos a ışık düşürmeye çalışıyorum...
Doğrusu da bu Mahmut Bey! Başarılar dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir ağabeyi kızdırdık galiba. En azından bu Tahir bey olamaz. :roll:

Ben Tahir beyi istiyorum...:)
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]