Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Arkadaşlar,

Resim
http://www.bimeks.com.tr/product.jsp?productId=14171

Ay başı, yaklaşık 167 liraya Logitech QuickCAM Pro 9000 siparişi vereceğim ve edinmek isteyenler varmı diye öğrenmek istedim. Eğer 10 adeti geçebilirsek firmamın çalıştığı OEM bayiye peşin fiyatına daha çok indirim yapmasını isteyebilirim.

Aslında aklımda daha farklı bir proje var ama Harun ağabey ile görüşmeliyim. Bunun için biraz sermayeye ihtiyacımız var. Doğrudan getiricisinden alabilirsek farklı şeyler olacak inşaallah. :roll:

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 13 Ara 2007, 21:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,

Video çok ilginç ve tadilatı yapan arkadaş çok kabiliyetli. Kendisini tebrik ederim. Hiç tadilatlı bir webcamdan bu kadar iyi fotoğraflar görmemiştim.

Canon 350D mı almadan önce bu konuyu çok düşünmüştüm. Sonra vaz geçtim. Yapılması gerekenler:
  • Monokrom çipin renkli çip yerine takılması (isteğe bağlı)
  • Uzun poz tadilatı
  • Peltier soğutucusu imalatı
  • Yeni kutu. Kutu aslında CCD çipini bir cam ile kaplamalı, yoksa çip üzerinde çiy birikebilir. Kutu CCD bölmesine hava geçirmemeli.
  • Kameradaki EEPROM üzerindeki yazılımın değiştirilmesi. Zira bu yazılım hassas CCD çipi ile çekilen fotoğrafı büyük kayıplarla bilgisayara aktarıyor. Webcam olarak kullanılacaksa başka çare yok, ama uzun pozlu kamerada bunun yapılmasını istemeyiz haliyle. Ayrıca standart yazılım bir de resim üzerine bir keskinleştirme algoritması uyguluyor. İnternetde tadilatlı webcam fotoğraflarına bakarsanız, 80% inde yıldızlar etrafında çirkin siyah halkalar veya çizgiler olduğunu görürsünüz. İşte bunlar standart yazılımın hediyesi...
İşte bütün bulnlardan dolayı sonunda vaz geçtim. İTÜ de elektronik okumuştum, o bakımdan tadilat işi cazip geliyordu bana ilk başta. Ama yapılması gereken masrafları hesaplayınca vaz geçtim. Evet, bir Canon'dan ucuza çıkacaktı (ve daha hassas olacaktı) ama bütün masraf ve çabalardan sonra, sadece küçücük (20 yıl evvelki CCD ler gibi) bir kamera elde edecektim. Bir diğer sorun da şu. Benim 2 tane ToUCam'ım var. Eskisi bol miktarda "hot pixel" geliştirdi, genç olanındaki hot pixel sayısı az. Dolayısıyla webcamlarda kullanılan CCD ler uzun ömürlü değil. Bu kadar uğraştıktan sonra kamerayı kaç sene kullanabileceğim ? Gerçi aynı soru Canon için de sorulmalı...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir ağabey,

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Arkadaşlar başka sipariş veren yoksa açık arttırmayı kapıyorum, yok başlığı...:)

Almak isteyenler benimle yarın saat 15:00'de Kadıköy Yazıcıoğlu'nda buluşacak. Birlikte firmaya gidip alacağız. Tabi nakitte getirmeleri gerekecek. Yok öyle beleş... :shock:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Şaban yazdı:Bu kadar uğraştıktan sonra kamerayı kaç sene kullanabileceğim ? Gerçi aynı soru Canon için de sorulmalı...
Sanırım bütçe açısından önce webcam ile başlamak en doğrusu. Hem her ikisinin de olması gayet iyi olacak. Ucuz olan çözüm kılavuzlama için kullanılırken diğeri ile zor resimler çekilebilir.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Haberler kötü! Almak istediğim webcam piyasada yokmuş. Tedarikçi firmaya 6000 modelini göndermişler ve aynen onlarda geri göndermiş. Artık haftaiçini beklemeliyim ama bizzat gidip teslim almayacağım. Çünkü benimkini çalıştığım firmaya gönderecekler. Eğer bir kaç güne kadar almak isteyen olursa belki benim siparişime eklettirebilirim.

Dün bir saat kadar Yazıcıoğlu Piyasası'nı gezdim de Logitech'in 9000 modeli hiç bir mağazada bulamadım. Bu kadar pahalı bir modeli firmalar stoklarında bulundurmuyorlar. Piyasada hep ucuz mallar dolaşıyor. Bir tek Philips'i gördüm ama ondan da 4-5 farklı model var. Sanırım Logitech harici o boyutlarda CCD'si olan da yok. N'apalım bekleyeceğiz biraz.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Yaklaşık 2 haftalık bir bekleyişten sonra az önce webcam elime ulaştı. Aslında haftabaşı gelmiş ama benim firmaya gidecek vaktim yoktu. Şimdi kurdum ve ilk çektiğim resmi sizlerle paylaşacağım...:)

Resim

Evet, bu bir ay resmi ama not panomuza astığım bir yazıcı çıktısı. OMÜ Gözlemevi'de çekilen fotoğraf Çağdaş bizlerle paylaşmıştı. Bende dayanamayıp hoşuma giden bu resmin çıktısını alarak herkesin göreceği yere asmıştım... 8)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Salih abiciğim,
Öncelikle hayırlı olsun.Resimlerini sabırsızlıkla sabırsızlıkla bekliyoruz(m).Hadi bakalım şöyle güzel fotoğraflarla beni de cesaretlendir de ben de bir dslr alacağım paraya bir teleskop,yanına da bir webcam alıp işe koyulayım ama yola koyulmadan önce biraz doping :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Web cam ile çok güzel görüntüler elde edeceksin Salih. Onları burada görmek bize çok keyif verecektir.

Ay görüntüsünü panoya asmış olmandan ayrıca onur duyduk.

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim,

Elimden geldiğince sahip olduğum olanakları en iyi şekilde kullanmaya çalışacağım. Ama kamerayı orijinal kutusundan ayırmayı şu an için düşünmüyorum. Bu tembellikten veya bozmaktan değil de kıyamadığımdan ve gerek olmadığını düşündüğümden.

Çünkü tek başına soğutma dışında çok iyi bir tasarıma sahip. Dizüstü ekranı kenarına koyabildiğiniz gibi ayağını iyice açıp teleskopa sabitleyebilirsiniz. Şu an için elimde yapıştırıcı bant olmadığı için yapmadım ama sanki teleskop için üretilmiş bir kamera.

Farkında mısınız bilmiyorum; kamera artık her mağaza da boy göstermeye başladı! Bir kaç hafta önce neredeyse Yazıcıoğlu'ndaki her teknomarkete uğrayıp kamerayı sormama rağmen çok ucuza satılan kalitesiz ürünler ile karşılaştım. Üstelik fiyatı da düşmüş! Sanırım ithalatçı firma her mağazadan sipariş almış olmalı. Neredeyse benim aldığım bayi fiyatına yakın fiyata bir çok yerde satılmaya başlamış. Hoştur yurtdışında 100$ altında ya!

Ancak ülkemizde kaliteye yönelmek maddi şartlardan dolayı ikinci plana itilmiş. Ama şurası bir gerçek ki ucuz etin yahnisi yavan olur. Yaklaşık 24 saat oldu kamerayı kullanalı ve 24 farklı özellik keşfettim diyebilirim. Yani 10 parmağında 10 marifet sözü yetersiz kalır. Eğer imkanınız varsa bu kamerayı alın derim. Verdiğiniz her kuruşa değeceğini düşünüyorum. Bir şey dışında!

Evet tek kusuru ısınması! Aslında o da tadilat gerekliliğinin bir göstergesi ama çok zorunlu olmadıkça yapmayacağım. Bilmiyorum ısındıkça benekler LCD'de olduğu gibi ölürler mi? Şu an bir sorun yok. Bugüne kadar paylaştığım resimleri çektiğim fotoğraf makinesinde ölü benekler oluşmaya başladı. Sanki kullandıkça olan bir durum. Bazen öyle fazlalaşıyorlar ki sanki her biri yıldızmış gibi! Acaba soğutma sistemi yapmazsam bu aldığıma da böyle şeyler olur mu?

Açıkcası uzun pozlama için elektronik tadilat nasıl yapılıyor bilmiyorum. Ama yapabilsem bile CCD'yi çok çok ısıtacağım bir gerçek. Şu an ki hissettiğim ısı soğuk ortamda kabül edilebilir derecede. Ancak sıcak yaz geceleri ne olur bilemiyorum?

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hep yıldız, hep karanlık olur mu bire!

Bu sabah yeni kameram ile güzel bir düşük kare çekim yaptım. Toplam 40 fotoğraf (frame) 6 kat hızlandırılmıştır. Her kare aşağı yukarı 1 saniye denk geliyor.

Bulutların ardından gündoğarken: http://rapidshare.com/files/76467769/Bu ... _08.41.wmv

Dip Not: Dosya boyut 1 MB.'dan düşüktür. Çekmek için bilet numarasını girip bir kaç saniye beklemeniz gerekecek.

İlginiz için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Salih abiciğim gayet güzel olmuş :wink:
Peki bu kareler ard arda çekilmiş 40 kare mi yoksa ara ara çekilmiş mi.Yani izlediğimiz çekim gerçekte ne kadar süreyi temsil ediyor?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aslında arada bir ya da iki saniye oynuyor. Rüzgarın hızına göre ayarlayacağınız bu beklemeler sayesinde sanki akıyormuş gibi bir hava elde ediyorsunuz. Benim yaptığım deneme 5 dakikalık bir zaman dilimine tekabül ediyor. Ama bazen rüzgar öyle hızlı esiyor ki vidyoyu normal hızda bile çekseniz gördüğünüz görüntüleri elde edersiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arkadaşla bu akşam (27.12.2008) Harun ağabeyin dükkanında Celestron marka kamera gördüm. Fiyatı yurtdışında 100$ civarındaymış. Bununla modifiye işiyle uğraşmadan rahatlıkla ve en az yukarıdaki gibi bir kalitede çekim imkanına kavuşabilirsiniz. Henüz kamerayı denemedim. Yurtdışından getime imkanım olmazsa Harun Ağabey'in kapısını aşıdıracağız artık... :mrgreen:

Tekrar 100$ mevzusunu vurgulamak istiyorum. Ama diyim, benim gibi aynı parayı verip bir sürü zahmete gireceğinize yapılmışı var yahu... (c)MYLMZ
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘