Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Teşekkürler Cüneyt abi. En kısa sürede DSLR alacağım. O takip sistemi dediğiniz takip motoru mu?? Bende takip motoru var ancak bağlayıp çalıştırdığım halde teleskobu hareket ettiremedim.
Ayarları yaptıktan sonra deklanşör kablosu yardımıyla pozlamayı başlatıyorum ve bir dakika sonra perdeyi kapatıyorum.Bu şekilde 25 adet fotoğraf çektim,her birinin pozlama süresi bir dakika.Bunlar Uğur bey'in bahsettiği Light frame'ler oluyor.Daha sonra aynı değerlerde yani bir dakika pozlamalı ve iso 400 değerinde kapak kapalıyken içeri ışık sızmayacak şekilde karanlık pozları ( Dark ) çektim.Burda 23 adet Dark kullandım,bu sayı ne kadar çok olursa o kadar iyi.Ne kadar çok Dark fotoğrafınız olursa o sayının karekökü oranında fotoğraftaki gürültü oranınız azaltılmış olur...
Bias frame olarakta 23 kare kullandım( bias ve dark'ın aynı sayıda olması tesadüf oldu 15-20 civarı yeterli),son olarak Flat frame'ler kalıyor.Bu çalışmada ben Flat kullanmadım aslında oda gerekiyor,Flat frame kullanımıyla ilgili sanırım Uğur bey'in bir başlığı vardı''Işık Kutusu'' diye orayada bakabilirsiniz...
Cüneyt bey bu konuda birşey aklıma geldi. Şimdi aynı bölgenin atıyorum 50 tane 30 saniyelik fotoğrafını çekiyor, sonra aynı ayarlarla dark ve olması gerektiği şekilde diğer kareleri alıyor ve birleştiriyorsunuz. Büyük ihtimalle saçma gelecek çünkü böyle birşey olsa neden saatlerce dışarda soğukta bekleyeseniz ama aklıma takılan şu. Şimdi ben aynı bölgenin 1 tane 30 saniyelik fotosunu alsam. Bunu pc de farklı isimlerde 30 kopya yapıp birleştirsem :D aynı sonuca ulaşmaz mıyız? Sonuçta o 30 sn sonra perde kapanıyor. Eğer bu durum için cevabınız hayır ise en azında dark lar içn bunu yapamaz mıyız? Sonuçta dark da lens kapağı kapalı çekim yapılıyor.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Syg.
Burak Bey merhaba,

Aynı şeyi ben de düşünüp uygulamıştım ama yanlış olduğunu soru-cevap şeklinde öğrendim. Koyu fotoğrafların çekilme sebebi makinanın ürettiği ölü noktaların bir nebze azaltılmasıdır. Yani Makina normalde her çekimde ısı farkından dolayı sensörden kaynaklı olarak ölü noktalar oluşturuyor. şimdi siz diyelim 50 tane normal (light) fotoğraf çektiğinizde herbirinde ölü nokta farklı oluyor. Bu durumda siz yaklaşık olarak bir okadar daha koyu çekim yaparsanız her koyu çekiminde ölü noktalar farklı olacağı için birleştirme esnasında program bunların hangilerinin makinanın sensöründen kaynaklandığını bularak gideriyor. Bu durum da sadece bir tane çektiğiniz zaman sadece o süre içerisinde oluşan ölü noktaları görüyorsunuz. Bunları kopyalayıp çoğaltmak aynı ölünoktaları çoğaltmak demek.(Biraz uzun oldu ama benim anladığım kısım bu kadar)

İkinci durumu ben sorayım sizlere. Ben ilk çekimlerde hava gittikçek soğumuştu. Yaklaşık olarak 25 tane fotoğraf çekip eve geldim. Koyu fotoğrafı da evde çektim. doğal olarak ısı farkı oluştu ve ölü noktalar değişkenllik arzetti. sonra onu iptal edip aynı çekim koşullarını sağlamak amacıyla buzdolabında çekim yaptım. Isı hemen hemen aynıydı. Bunlarla birlikte birleştirdim. Bu işlemin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. Ben de Cüneyt Beye bunu sormak isterim...

Saygılar.

İbrahim ÖZTÜRK
Merhaba Burak bey malesef bu yol hem Light hemde Dark fotoğraflar için iyi bir sonuç vermez,İbrahim bey güzel bir açıklama yapmış...

Sensör gerek Light gerekse Dark fotoğrafların kaydını kendi ürettiği gürültüsüyle birlikte yapıyor.Daha sonra bu gürültünün tesbit edilip istiflenmiş fotoğraftan çıkarılması gerekir. Bunu anteni olmayan bir televizyonun yayınına benzetebiliriz,diyelim saniyede otuz kare görüntü akışı olsun.Her karedeki gürültü dağılımı(Karıncalanma) farklılıklar gösterir yani homojen bir dağılım olmaz.Bu nedenle gürültüyü tesbit etmek için çok sayıda Dark çekmeniz gerekir,ve bu otuz karelik seriden birini alıp onu çoğaltmak size doğru sonuç vermez...

İbrahim bey hem sensör sıcaklığı hemde ortam sıcaklığı benzer olursa herhalde işlemde bir sorun olmaz.Dışarıda uzun süre çekim yaptıysanız çekimi sonlandırıp eve giderken sensör sıcaklığı ortam sıcaklığından fazla olacak.Daha sonra aynı ortam sıcaklığını sağlamak için makinayı buzdolabına koyduğunuzda daha doğru bir işlem için sensör sıcaklığınıda tutturmanız gerekecek...

Bence konuya çokta idealist,kuralcı yaklaşmaya gerek yok bizim gibi amatörler için biraz esneklikten bir zarar gelmez.Sonuçta kullandığımız ekipmanlar ve optiklerde zaten ideal araçlar değil.Herşeyi ideal yapayım derken harcayacağınız çaba o geceden alacağınız gözlem keyfini azaltabilir...

Başarılar...
Bence konuya çokta idealist,kuralcı yaklaşmaya gerek yok bizim gibi amatörler için biraz esneklikten bir zarar gelmez.Sonuçta kullandığımız ekipmanlar ve optiklerde zaten ideal araçlar değil.Herşeyi ideal yapayım derken harcayacağınız çaba o geceden alacağınız gözlem keyfini azaltabilir...

Başarılar...
Cüneyt bey en önemli nokta bence de bu.Tabiki gelişmek yeni şeyler öğrenmek güzel ama işin "keyif" kısmını kaçırmamak gerekiyor. Teleskobumun 2. haftası olmasına rağmen bende şimdiden acaba çektiğim resimler kötü mü? Nasıl daha iyiye ulaşırım stresi sardı. Halbuki daha düne kadar hayal bile etmediğim bir açıklığa kavuştum. Bunun keyfini çıkarmak daha önemli.

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Arkadaşlar telaşa hiç gerek yok.... bu nesneler milyonlarca yıldır oralardalar... bu hobi tamamen bir sabır ve sebat işi... telaş ederseniz her şeyin keyfi kaçar... hem astronomide hem de hayatın diğer kompartmanlarında :)

ama nasıl bir heyecan olduğunu da gayet iyi biliyorum tabii..

gökyüzünüz açık, ışık kirliliğiniz az olsun

Sedat
İyi akşamlar

Cüneyt Bey ve arkadaşlarım.

Resimleriniz gerçekten büyüleyici ve nefis tekrar tekrar bunları bizlere sunduğun için
teşekkür ederim..

Vede bizim gibi forumtaki arkadaşları özendiriyor.

Bunlardan biride benim.Düşünmüyorken bu başlık altındaki yazılan çekim bilgilerini ilgi ile izlemeye ve uygulamaya başladım.Ama dünkü denemem fiyazko.

M modunda 14-42 lens ile f:3.5 20" - 40 " (saniye)arası tripotla çekim yaptım gündüz çekilmiş gibi bir fotoğraf ve görünen 10-12 yıldız RAW ile.

Acaba normal resimler böylemi çıkacak.?

Saygılar

NOT: Şehir içinden çekim yaptım.
Sevgili dostlar,

Beni dün gece uykusuz bırakan karelerden birini aşağıda sizlerle paylaşacağım....hangi başlık altına koyacağımı pek bilemedim ama sanırım en uygunu bu başlık olacak...

Bu öyle bir kare ki, içinde pek çok ünlyü barındırıyor....kimler yok ki burada!

Ama önce hem Aydın'ın yukarıdaki sorusuna hem de Cüneytin Pozlama Süresi başlıklı konudaki sorusuna cevap olsun diye bu resmi oluşturan 12 adet 60 saniyelik alt (sub exposure, ya da kısaca sub diyor amerikalılar buna) pozdan birini ve çekim detaylarını paylaşayım izninizle:

Resim

File Name Pluto in Sagittarius_Light_60SecISO1600Av3.2_000097.CR2
Camera Model Canon EOS 450D
Shooting Date/Time 07.06.2010 01:44:28
Shooting Mode Manual Exposure
Tv( Shutter Speed ) 61
Av( Aperture Value ) 3.2
Metering Mode Evaluative Metering
ISO Speed 1600
Lens EF200mm f/2.8L USM
Focal Length 200.0 mm
Image Size 4272x2848
Image Quality RAW
Flash Off
White Balance Mode Daylight
AF Mode Manual focusing
Picture Style Standard
Sharpness 3
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space sRGB
Long exposure noise reduction 0:Off
High ISO speed noise reduction 0:Off
Highlight tone priority 0:Disable
File Size 19610 KB
Drive Mode Single shooting
Camera Body No. 1080360685
Gördüğünüz gibi neredeyse film yanmış gibi bir hali var :) ama o karelerden 12 adet istiflenince bakın bu sefer ne oluyor:

Resim
İşte burdan sonra fotoşop ustalığına kalıyor olay...ya da hangi programı kullanıyorsanız... ben henüz göz kararı birşeyler yapabiliyorum maalesef...Salih gibi senelerdir uğraşanlar yukarıdaki resimlerle oynayarak çok daha iyi sonuç alabilirler... bu fakirin çalışması da aşağıda :)

Resim
Saygılar & Sevgiler
Sedat Bey,

Evet Biz amatörler olarak siz bizlere ilk normal çekim karelerimizde neler görmemiz gerektiğini ortaya koydunuz ve çok faydalı oldunuz.
Ben zannediyordum ki çekimlerim 2.resimdeki gibi olacak..

İlginiz için gerçekten teşekkürler.
Merhaba Aydın bey şehiriçinden çekim yapmak ciddi bir dezavantaj ,nebulalaları ve gökadaları listeden çıkarmanız gerekiyor...
Ancak bu fotoğraf çekemezsiniz demek değil, şurda eski iş yerimden İstanbul sefaköyden çektiğim birkaç fotoğraf var:
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... a&start=75

Bu bölge ışık ve hava kirliliğinin oldukça yoğun olduğu bir bölge...Çektiğiniz fotoğraflarda az sayıda yıldız görünmesi canınızı sıkmasın.Onları biraz düzenlemeniz gerekir, bir miktar açıklık-koyuluk,kontrast,doygunluk ve keskinlik gibi ayarlar yapmanız gerekebilir.Yalnız bu ayarları fazla zorlarsanız doğallığı kaybedebilirsiniz,bu ayarları duruma göre ve yeterince yapmak lazım....

Sedat bey örnekler için teşekkürler, benim sorduğum ''Arka fon hangi ton'a kadar pozlanmalı? '' sorusuna sizin ilk yüklediğiniz fotoğraf şu cevabı veriyor:

'' Nar gibi kızarmalı...'' :lol:
'' Nar gibi kızarmalı...''
Hehe! valla ben öyle birşey demedim :)

Şaka bir yana bir resim 1000 kelimeden iyi anlatır derler ya... o nedenle yukarıdaki resmin iyi bir cevap olacağını düşündüm... ama doğru cevap yine de o değil...

forumda bu konu daha önce de tartışılmış gördüğüm kadarıyla....ama pek açık bir sonuç çıkmamış galiba... gerçi yeri burası değil ama biraz değinelim, diğer başlıkta bir daha anlatırız... önceki başlıkta, Samir Kharousi'nin bir çalışması refererans gösterilmiş ama belki de bir çoğumuz okumamıştır...şimdi aslolan arka planın rengi falan değil... pek çoğumuz gayet gelişkin makinalar kullanıyoruz ama belki bazı fonksiyonlarını kullanmıyoruz... bunlardan biri de histogram...

Resim

Bir deneme pozu çekip histogramın nasıl oluğuna bakmamız lazım...Zoom Browser ekranının sağ tarafında gördüğünüz gibi histogram alanını beşe bölersek kenarlardaki beşte birlik bölümlerden uzak durmamız gerek....ne çok sağda ne çok solda olacağız... oortanın solu iyi bir yer mesela :) (politika yok burda asla ama çağrıştırıyor) histogram kenarlara yaslanıyorsa data clipping denen olay oluyor yani sola yaslanmışsa veriyi sky fog'dan ayıracak kadar veri toplamamışız, sağa yaslanmışsa da sanıyorum fotonlar artık sensörün hücrelerinden taşmış, yani filim yanmış demek oluyor....

bunlar benim kısa süre önce öğrenmeye başladığım bilgiler, hiç bir iddiam yok... ama sonuçları fena olmadı galiba...
lütfen sizler de deneyin ve sonuçları paylaşın....

yani özetle başta verimiz güzel olmalı ki sonra post processing ile harikalar yaratabilelim...
En son Sedat Bilgebay tarafından 07 Haz 2010, 20:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
İyi Akşamlar Cüneyt Bey,

Evet ışık kirliliğimiz bulunduğum ortamda oldukça fazla.Amacım nebula, bulutsu ,galaksi vbg.değil
(şimdilik)Ama bu hobimi yapabilmem için neler yapmam gerekir ve değerler ne olmalı gibi bilgi arayışım var siz değerli ustalardan.

Tüm kazandırdığınız değerler için

Teşekkür ediyorum.

Saygılar.
Son günlerde yüklenen gerek etkinlik fotoğrafı olsun, gerekse gözlem fotoğrafları ekran dışına taşmaktadır. En iyisi HTML kodlama (IFRAME?) ile önlem almamız daha iyi olabilir. Ama bunu yapana kadar herkes gereken hassasiyeti gösterirse sevinirim. Çünkü yazılar okunma zorluğu çekilmektedir.

Dip Not: Bununla alakalı ayrıntılı bir başlık açacağım. Lütfen takip ediniz çünkü her iletiyi tek tek düzenlemek ve uyarı notu düşmek istemiyorum...:o
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]