Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
selam

evet gercekten düşündürücü.ben 18 mm de 30 sn lık pozlamada çok net yıldız fotoğrafları cektim.fakat süre uzayınca izler çıkarmı bilemiyorum.cüneyt bey ile konuşmalarımızda samanyolu fotoğrafları için 30 yada 60 dk pozlamadan bahsetmişti bu durumda dediğin gibi mutlaka yıldız izleri çıkacaktır.o halde ön plan daki dağ düşündürüyor.acaba 1 dakıkalık mesela 15-20 kare nın birleştirilmesiyle elde edilebilirmi bu ttip fotoğraflar. ustalara danışmak lazım ..
Cüneyt bey, harika fotoğraflar... özellikle manzara :wink:

Fotoğraf bir kenara kendi gözlerinizlede aynı şekilde bu manzarayı görebilmek çok güzel bir duygu olsa gerek

Bende aynı manzarayı hemen hemen sizinki kadar olmasa bile yakınından gözlemleme şansım oluyor
fakat bu manzarayı elimdeki kompak ile fotoğraflamak içler acısı :mrgreen:
Teşekkürler Şükrü bey, samanyolu çıplak göz ile bu fotoğraflarda olduğu gibi renkli ve ayrıntılı görünmüyor.Sadece çok sayıda yıldızın serpiştirildiği siyah/beyaz bir sis kuşağı şekline görünüyor, yinede samanyolunu çıplak göz ile seyretmek ve bir dürbün ile üzerinde dolaşmak çok güzel bir duygu...

Başarılar...
Samanyolu gecenin geç saatlerinde kendini göstermeye başladı,bölge derin uzay cisimleri açısından olağanüstü zengin.Teleskobu olan gözlemciler açıklıkları ne olursa olsun gözlerini bu bölgeden uzun süre ayıramayacak,bakılacak çok hedef var...
Geçende tekrar bu bölgeyi çekmeye başladım, bulut geçişleri engel olana kadar bir dakikalık 25 fotoğraf çekebildim...

Samanyolu merkez ve Yay bölgesi:

12.05.2010 saat:03.00
Perşembe / Ordu
Canon 5D+ 50mm sabit lens
DSS ( 25X1' / f:4 / iso 400 )
Kundak EQ-1

Resim
Bu fotoğrafları sadece Makine ile mi çekiyorsunuz? :shock: Çok güzeller. Benimde bir makine var ama uyduruk :( Bunda da ISO gibi bir özellik var (şu an hatırlamıyorum makineye bakıp yazarım) bende çekebilir miyim? Yoksa profesyonel makine mi lâzım?
Merhaba Cüneyt bey,
Samanyolu mevsiminin başladığını sayenizde anlıyoruz.: )

Ellerinize sağlık.
Samanyolunu yeryüzünde bir obje ile birlikte pozlamak çok güzel oluyor ancak uzun poz sürelerinde yeryüzü objeleri tanınmaz hale geliyor.

Selamlar...
Cüneyt bey,Uğur Bey merhaba;

Bu çektiğiniz 25 adet 1dk lık pozları framelerine ayırıyor musunuz? Nasıl bir işlemden geçiyor bu fotoğraflar? Bu sorumun ardından birde kendi ekipmanımla ilgili size bir sorum olacak.

Biliyorsunuz Atlas kundak aldım. Bu kundağa max. 15 sn pozlama süresi olan Canon Powershot 20 SX IS makinamı bağlayıp sizin çalışmanıza benzer çalışmalar yapmak istiyorum. (Başka bir başlıkda bir üyemiz bu model için hack programları olduğunu ve hem pozlama süresini sonsuza ulaştırdığını hemde formatı raw formatına dönüştürdüğünü bildirmişdi ancak bunun için 2gb hafıza kartı gerekli. Bendeki kartlar 8 gb lık olduğu için bu programı şimdilik kuramadım.) JPEG formatında 15 sn lik pozlama süresi ile ve makinaının 400 ISO üzerinde ciddi gürültü bıraktığını bilerek max. 400 ISO ile bu performansa yada buna benzer bir formata ulaşabilir miyim?

JPEG tabiki RAW a göre kayıplı olacaktır. Pozlama süresini belki daha fazla kare çekerek telafi edebilirim. Ancak bu çekimler nasıl birleştirilecek? Registax kullanılabilir mi bu pozlar için?

Ayrıca bu çekimlerde kullanacağım çözünürlük önemli mi? 12 MP e kadar çıkabiliyorum ancak MP arttıkça makinanın sensörü küçük olduğu için acaba gürültü daha düşük MP' e göre yükselir mi?

Syg.
Merhaba Burak bey,
Öncelikle yeni ekipmanının hayırlı olsun.
Umarım en verimli şekilde ve zevk alarak kullanırsınız.

Çekimlerin nasıl yapıldığını kısaca anlatmaya çalışayım. Çok kısa olmayacak ama neyse :)

Uzun pozlama sırasında kaçınılmaz olarak hot pixel sorunu oluyor.
Ancak bundan kurtulmanın yolları var. Fotoğraf çekme ve işleme tekniği.
Gözlemevlerinde bilimsel çalışmalar sırasında da bu yontem kullanılıyor.
Tek bir uzun pozda hem fazla gürültü ( hot pixel ), hem de gök aydınlanması denilen olay oluyor.
Örneğin; 5 dakikalık tek poz yerine 30 saniyelik 10 adet poz çekip onlar istiflenirse, toplamda 5 dakikalık veri elde edilmiş oluyor. Böylelikle hem gürültü, hem de gök aydınlanması daha az oluyor.
Bunun için 4 ayrı çekim yapılıyor.
- Light
- Dark
- Bias
- Flat
Light çekim, bildiğimiz normal çekim. Fotoğraflamak istenilen yerin 20 - 30 adet fotoğrafı çekiliyor.

Dark çekim, normal çekimlerde kullanılan değerlerin aynısı ile ( poz süresi, iso değeri, objektif açıklığı ) objektif hiç ışık sızdırmayacak şekilde tamamen kapalı 8 - 10 adet çekim.

Bias çekim, yine objektif tamamen kapalı, aynı iso değerinde, makinanın çekebileceği en yüksek çekim hızında ( 1/4000 gibi ) 8 - 10 adet çekim.

Flat çekim, makinanın en düşük iso değeri ve auto ayarında gökyüzünün eşit aydınlanmış bir yerini, veya objektifin önüne odak dışı bir beyaz homojen ışık veren bir ışık kutusu kullanarak 8 -10 adet çekim.

Bu çekimlerin hepsi günışığı beyaz ayarında ve raw format ile çekiliyor.
Çekilen bu pozlar bu iş için yazılmış özel programlar ile kalibre ediliyor.
Benim bildiklerim, MaximDL ve İmages Plus.
Ben images plus kullanıyorum.

Neden dark, bias ve flat çekimler diye sorarsanız.
Dark çekimler, fotoğraf makinasının sensörünün ısınması sonucu oluşan gürültüyü tesbit edip normal resimden bunu çıkarmak için.
Bias çekimler, sensörün imalatı sırasında oluşan iş görmeyen hücreleri tesbit edip normal resimden çıkarmak için.
Flat çekimler, objektif ve sensörde bulunan toz, kirlilik ve kenar kararmaları tesbit etmek ve bunları normal resimden çıkarmak için.

Bir gökyüzü parçası bu metodla çekildiğinde, normalden daha güzel görüntüler elde ediliyor.
İyi bir görüntü almak için bunlar da yeterli değil tabiki. İyi bir takip sistemi, çok iyi bir hava, nem, rüzgar, soğuk, sıcak vs. bunların hepsinin ayrı ayrı önemi var.

Tüm bu yazdıklarım sizi korkutmasın, mutlaka bir yerden başlamak lazım, nasıl olsa bir gün bu konuda her şeyi öğreniyorsunuz.

Bu fotoğraflar jpeg formatla da çekilebiliyor ancak verim daha düşük oluyor.

Kolay gelsin, başarılar.
Selamlar...
Uğur bey çok çok teşekkür ederim. Bu kadar detaylı bir açıklama yazarak konuyu anlaşılır kıldığınız ve zaman ayırdığınız için. Söylediğiniz teknikleri kundak geldiğinde hemen deneyeceğim. Sizinde söylediğiniz gibi bir yerden başlamak lazım. Sonuçları paylaşacağım.
Cüneyt Bey, Uğur Bey merhaba,

Yaptığınız çekimler gerçekten çok güzel emeğinize sağlık. Ben de gökyüzü çekimleri yaparken takip sistemim olmadığı için pozlama süresini en fazla 30 sn yapıyorum o da geniş açı çekimlerinde. Kaymalar doğal olarak belirli seviyede. Fotoğraf makinamın İSO performansı düşük (400'dan sonra bozulmalar bariz). Bu bozulmaları nsıl giderebilirim. Çünkü bazen çekim esnasında oluşan küçük noktacıkların İSO'dan kaynaklandığını düşünüyorum ve yıldız gibi değerlendiremiyorum. Doğal olarak onları da yok etmek için photoshop kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim..

Resim
Teşekkürler,

Furkan bey fotoğrafları takip sistemi üzerine monte edilmiş bir fotoğraf makinası ve lenslerini kullanarak çekiyorum...Bu iş için bir D-SLR ve takip sistemi edinmeniz yeterli...

Burak bey frame'lara ayırma olayı yok çünkü işlem bir video kaydı olayı değil.Ayarları yaptıktan sonra deklanşör kablosu yardımıyla pozlamayı başlatıyorum ve bir dakika sonra perdeyi kapatıyorum.Bu şekilde 25 adet fotoğraf çektim,her birinin pozlama süresi bir dakika.Bunlar Uğur bey'in bahsettiği Light frame'ler oluyor.Daha sonra aynı değerlerde yani bir dakika pozlamalı ve iso 400 değerinde kapak kapalıyken içeri ışık sızmayacak şekilde karanlık pozları ( Dark ) çektim.Burda 23 adet Dark kullandım,bu sayı ne kadar çok olursa o kadar iyi.Ne kadar çok Dark fotoğrafınız olursa o sayının karekökü oranında fotoğraftaki gürültü oranınız azaltılmış olur...
Bias frame olarakta 23 kare kullandım( bias ve dark'ın aynı sayıda olması tesadüf oldu 15-20 civarı yeterli),son olarak Flat frame'ler kalıyor.Bu çalışmada ben Flat kullanmadım aslında oda gerekiyor,Flat frame kullanımıyla ilgili sanırım Uğur bey'in bir başlığı vardı''Işık Kutusu'' diye orayada bakabilirsiniz...

Yazılım olarak ücretsiz DeepSkyStacker yazılımına bakabilirsiniz,daha önce Tahir bey Fitswork yazılımını tanıtmıştı.Ben onu pek çözemedim,şu anda DeepSkyStacker yazılımını kullanıyorum...

Makinayı tabikii kundağa bağlayabilirsiniz,bağlantısı uymasada biraz torna işiyle bağlantı yapılabilir...
Ayrıca bu çekimlerde kullanacağım çözünürlük önemli mi? 12 MP e kadar çıkabiliyorum ancak MP arttıkça makinanın sensörü küçük olduğu için acaba gürültü daha düşük MP' e göre yükselir mi?
Fark olurmu bilemiyorum ama bence en yüksek MP'yi kullanın derim...

İbrahim bey gürültüyü azaltmak için birleştirme öncesi mümkün olduğu kadar çok Dark çekin,ayrıca sonuç fotoğrafında Neate Image gibi ücretsiz noise giderme yazılımlarından birini kullanabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]