Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mehmet bey, evet pencereden ve polarisi görmeden kutup ayarı yapmak zormuş.Tabii birde motora uygun hızı vermek var.Bunu pencereden hassas bir şekilde yapmam pekte mümkün değil, sizdeki Nexstar SLT kundağı DSLR fotoğraf makinası için daha hafif ve pratik görünüyor.Ayrıca otobüs gibi toplu taşıma araçalarında getirmesi-götürmesi daha kolay.Yeni yılda artık Nexstar SLT tipinde bir kundak almayı düşünüyorum....

Çektiğim fotoğraflara canonun kendi pogramında açıklık-koyuluk,keskinlik ve kontrast gibi araçları bir miktar uyguladım ve yıldızlar daha belirgin hale geldi.Önceki fotoğralara baktığımda çekilen bu son fotoğrafların daha iyi olduğunu gördüm demekki dün gece atmosfer şartları gerçekten iyimiş...

Fatih bey orion nebulasını siyah beyaz ve birkaç yıldızın etrafında bir ışıma şeklinde görmeniz gayet normal.Gözün pozu biriktirme süresi kısadır, halbuki fotoğraf makinası ile uzun süre pozlama yapılabiliyor ve buda fotoğrafların renkli olmasını sağlıyor...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Cüneyt Şanlı yazdı:... sizdeki Nexstar SLT kundağı DSLR fotoğraf makinası için daha hafif ve pratik görünüyor.Ayrıca otobüs gibi toplu taşıma araçalarında getirmesi-götürmesi daha kolay.Yeni yılda artık Nexstar SLT tipinde bir kundak almayı düşünüyorum....
Bu tipte daha başka markaların da kundağı var. Meade DS kundak, özellikleri itibarıyla SLT'ye çok benziyor. Celestron SLT kundak manuel olarak döndürülemiyor. Ancak eletrik verilip kumanda ile döndürülebiliyor. Bildiğim kadarı ile Meade DS kundakta bu sorun yok. SLT kundak, pil zayıfladığında uyarısız reset olabiliyor ve yeniden ayar istiyor. Pozisyon aynen kalmasına rağmen, en azından zaman ayarı için sil baştan ayar yapmak zorunda kalıyorsunuz.
gönderen barış yiğit
evinizin penceresinden ışık kirliliği altında yaptığınız bu çalışma benim çok hoşuma gitti Cüneyt bey. ben de pencereden denemeler yaptığım için, ilk dikkatimi çeken 30 saniyeye rağmen yıldız izi kalmaması oldu, kundağınızı çok iyi ayarladınız sanırım, alttan gelen şehir ışıkları bu tarz fotoların olmazsa olmazları zaten:). hazır Ankara'da hava açılmışken çektiğim bir fotoyu paylaşmak istiyorum ben de, sağ altta Sirius.
Resim
13 saniyelik 5 raw, iso 400, blackframe çıkartmadım, takip yok, 50mm
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Barış bey,fotoğrafınız güzel çıkmış başka fotğraflarda çektikçe burada paylaşabilirsiniz.Kullandığınız ekipmanınız nedir? Ekipmanlarınızı alltaki imza kısmına yazabilirsiniz...
13 saniyelik 5 raw, iso 400, blackframe çıkartmadım, takip yok, 50mm
Burda 5 raw derken 5 fotoğrafı bir yazılımla birleştirdinizmi? Blackframe karanlık fotoğraf çıkarma işleminin kolay bir yolunu biliyormusunuz?

Başarılar...
gönderen barış yiğit
Merhaba Cüneyt bey

evet 5 raw fotoğrafı önce tiff e çevirdim, sonra da fitswork programını(Tahir bey derginin bir sayısında nasıl kullanılacağını anlatmıştı) kullanarak birleştirdim. bu program da blackframe çıkarabiliyor ancak ben kullanmadım bu sefer çünkü işlemi oldukça uzatacaktı ve beklemek istemedim.

ama dediğiniz gibi bu iş için kolay bir yöntem var. yine bu siteden öğrenmiştim, BlackFrameNR diye bir program var(http://www.mediachance.com/digicam/blackframe.zip), resminizi yüklüyorsunuz, sonra blackframe'i yüklüyorsunuz ve hemen size sonucu veriyor.(bu sitede başka güzel yazılımlar da var http://www.mediachance.com/digicam)

kullandığım cihaz ise üçayağa bağlı bir nikon d60 . lens de beraberinde gelen 18-55mm lens. bir de ultraviolet filtresi var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba yılın ilk günü azda olsa gözlem yapabildim ancak bulutlar hep engel oldu.Kış '' W '' si yada kış üçgeni için niyetlenirken sadece büyük köpek takımyıldızını çekebildim (bulutlarıyla birlikte!!)...

01.01.2009 Sefaköy İstanbul saat:02.00
50mm / f:3,5 / 6 sn / iso 250
Resim
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Şu sıralar bulutsuz bir gökyüzü görmek neredeyse imkansız.Pazartesi gecesi nispeten güzel bir hava vardı, ay engelide olsa en azından bulut yoktu...
Birkaç çekim yaptım ve fotoğrafları açıklık-koyuluk,kontrast ve sharpen gibi ayarlardan geçirdim...

Başak Takımyıldızı
12.01.2009 saat:05.30
( 28mm / 13'' / iso 400 / f:3,5 )

Resim
Spica başak takımyıldızının en parlak yıldızı, sağ altta küçük yamuk dörtgen karga takımyıldızını gösteriyor...

Büyük ayı ve Küçük ayı takımyıldızları
12.01.2009 saat:.05.45
( 28mm / 20'' / iso 400 / f:3,5 )
Resim

Polaris ve çevresi
12.01.2009 saat:01.00
( 300mm / 13'' / iso 1000 / f:9 )
Resim

Çoban ve Büyük ayı:
12.01.2009 saat:05.50
( 28mm / 20'' / iso 400 / f:4,5 )
Resim

Boğa ve Ülker:
12.01.2009 saat:21.30
( 50mm sabit / 6'' / iso 200 / f:2,8 )
Resim
Boğa takımyıldızında daire içindeki bölüm '' Hyades '' yıldız kümesi olarak geçer ve birbirine yakın yıldızların oluşturduğu bir kümedir.Bu küme bize yaklaşık 130 ışık yılı mesafede bulunuyor.Daire içinde sol üst taraftaki en parlak yıldız Aldebaran bu küme dışında olup bize daha yakında bulunur.( Gökyüzünü Tanıyalım kitabı sf.155 )

Başarılar...
gönderen Görkem Koray Öz
Bravo! Sizi tebrik etmek isterim Cüneyt Bey ,gerçekten muhteşem fotoğraflar.Başarılarınızın devamını dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler Görkem bey...

Merhaba pazartesi gecesi (19.01.2009) yine hastanede nöbetçiydim ve havanında iyi olması nedeniyle biraz gözlem yapabildim.Avcı bize vedaya hazırlanmadan birkaç fotoğrafını çektim...
( Lens canon 28-105mm )
( saat:00.20 )

Avcı takımyıldızı:
( odak:48mm / 13'' / f:4 / iso 320 )
Resim

Kış ''W''si ve üçgeni:
( odak:28mm / 13'' / f:4 / iso 320 )
Resim
Bu bölgenin çizimi burada:http://farm4.static.flickr.com/3301/321 ... 94c1_b.jpg
İsmi yazılan yıldızlar kış''W''sini oluşturuyor..

Avcı-Boğa-Ülker
( odak:28mm / 13'' / f:4 / iso 320 )
Resim
Başarılar...
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Bu görüntüler beni bitiriyor yaa. Çok muhteşem. Teşekkürler paylaşım için. Böyle gökyüzünü fotoğraflamak ilgimi çekiyor. Kış demeden soğuk demeden. :P
Bende bir fotoğraf ekleyeyim. Bulunduğumuz sokağa yeni güçlü bir sokak ışığı eklediler. Artık ışık kirliliği biraz daha fazla.
Fotoğraf makinesinin en fazla pozlama süresi olan 15 saniye ile çektim. Iso'yu 200 de tuttum biraz daha arttımı fotoğraftaki gürültü çok oluyor.

Resim
gönderen Görkem Koray Öz
Tebrikler Mehmet Bey, aldığınız görüntü çok hoş olmuş, bulutsu renkleri belirgin..Bu kurulumla daha uzun pozlarda hiç deneme yaptınız mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Görkem Koray Öz yazdı:Tebrikler Mehmet Bey, aldığınız görüntü çok hoş olmuş, bulutsu renkleri belirgin..Bu kurulumla daha uzun pozlarda hiç deneme yaptınız mı?
Işık kirliliğinden dolayı 30" üstü poz süreli fotoğraflar tabir yerindeyse beyaz çıkyor.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 32