Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Havanın gözlem yapmaya elverişsiz olduğu bulutlu kış günleri, geçmiş zamanın fotığraflarını paylaşmak için bir fırsat yaratıyor. 27 Haziran 2007 den kalma M16 bulutsusuna ait bu fotoğrafı 150 adet 8sn. lik pozu Autostar-Envisage ile birleştirerek elde ettim. Resimler S/B fits formatında. Bu fotoğraf da aslında S/B. Önce aynen yollamayı düşündüm. Sonra Tahir Bey'in "Bir de renkli olsaydı. iyi olurdu" dediğini duyar gibi oldum. Mira Pro 7.9 la suni olarak renklendirdim. Gerçekten daha alımlı oldu gibi geldi. Bu nedenle "yalancı renkli" olan şeklini yollamayı tercih ettim. Bu fotoğrafın altında görülen karalık gaz uzantısının Hubble tarafından çekilmiş muazzam bir versiyonunu görmek istiyorsanız, en alttaki linki ziyaret edin.

Resim

Hubble uzay teleskopundan çekilmiş olan resim :

http://www.space.com/images/050425_hubble_nebula_02.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
eliniz sağlık çok güzel fakat tam boyutu görünmüyor.direkt link verirseniz çok makbule geçer. :)
gönderen Onur Kaya
Çok güzel bir fotoğraf İshak bey. Eminim ki benim gibi forumdaki herkes te yeni fotoğraflarınızı dört gözle bekliyordur.

*Tahir bey, bu yazıyı okursanız sözlerim sizin için de geçerli; özledik güzel fotoğraflarınızı. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba İshak Bey,

Çok iyi detay yakalamışsınız, teşekkürler.
yok, siyah beyaz resimleri hiç kınadığımı hatırlamıyorum.
Onur Kaya yazdı:...*Tahir bey, bu yazıyı okursanız sözlerim sizin için de geçerli; özledik güzel fotoğraflarınızı. :)
Teşekkürler Onur Bey, malesef kar, fırtına gidiyor burası... televizyona bakın diyeceksiniz belki ama 1,5 aydır tek bir yıldız göremedim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bulutlara rağmen böyle bir fotoğraf çekip bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.
Mahmut YILMAZ yazdı:eliniz sağlık çok güzel fakat tam boyutu görünmüyor.direkt link verirseniz çok makbule geçer. :)
Dostum o gelen web sayfası hazır kod içerisindeki bir reklam. Yani www.imageshack.us gibi büyüğünü göremiyoruz. Ama İshak bey isterse, çift resim yükleyerek üzerine tıklayınca büyüğü açılacak şekilde bir şey yapabilir.

Bu konuda bence Flickr iyi bir fikir! Çünkü yüklediğiniz her resmi farklı boyutlarda ve statik bir şekilde sunucularında barındırıyor. Siz de istediğiniz çözünürlüğü internet alemi ile paylaşıyorsunuz. Eğer Yahoo hesabınız varsa, zaten bir Flickr hesabınız olabilir demektir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Resim benim tarayıcıda tam boyutunda açılıyor ( Firefox ). Ama her ihtimale karşı Imageshack a da yükledim ve tekrar ekliyorum. Düzelip düzelmediğini bildirirseniz sevinirim...
En son Ishak Benbanaste tarafından 16 Ara 2007, 01:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sanırım zaten bu yüklediğiniz tam boyutmuş. Aslında çok küçük de sayılmaz! Sanırım Hubble'ın çektiğine benzer çözünürlükler arıyoruz.

Bu arada albüm sayfanızı da öğrenmiş olduk...:)
Kullanıcı avatarı
Resim tekrar durumuna düştü ise boşuna yer kaplamasın... kaldırayım. Albüm sayfasını istediğin kadar kullan Salih :D .
Kullanıcı avatarı
M16 nın diğer bir köşesi: Yaratılış Sütunları. Bu bölgenin Hubble fotoğrafını ilk gördüğümde çok beğendiğimi hatırlıyorum. Bu nedenle elimdeki imkanlarla bu bölgenin resmini çekip ne göreceğimi merak ettim. Sonuç beni şaşırrtı. Yaradılış sütularının benim fotoğrafta da görülüyor! Yeni fotoğraf çekmeye başlayan arkadaşlar bu gök cisimlerini ulaşılamayacak hedefler olarak değerlendirebilirler. Ama öyle değil. Oluyor işte. Bu resim tam anlamıyla acemilik dönemime ait. Ayrıca, o zamanlar teleskopum Alt-Az kundakla çalışıyordu. Yani, çekebildiğim pozlar 5-8 saniyeyi aştığında görüntü tamamen bozuluyordu. Geçen zaman içinde ekvatoral kundağa geçtim, ek küçük bir teleskopla takip yapmayı öğrendim. Bir ay önce 1 dakikalık pozları deneyecek duruma geldim. Ama arada kış geldi. Şimdi bulutlu gecelerden faydalanarak yeni hazırlıklar yapıyorum. Çok daha iyi resimler çekmeyi umuyorum.
Teleskop sahibi arkadaşlar nedense çok az resim yolluyor. Keşke bu foruma daha çok fotoğraf gönderseniz de onları tartışabilsek...

Meade LX200GPS, 14" teleskop, DSI PRO II kamera, 45 adet 8 sn. lik fits resim. Mira pro 7 ile birleştirildi.

Resim
By siriusb at 2007-12-15

Bu fotoğrafın Hubble versiyonu için link:
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070218
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aşağıdaki derin uzay cismine giriyor mu? Bilmiyorum ama benim çok hoşuma gidiyor. Sadece paylaşmak istemiştim. Herhalde sahip olduğum 6 inçlik teleskop ile yıldız gibi görürdüm...:(

Keskin açılı bu şekli nasıl almış hayret... :shock:

Resim
Kullanıcı avatarı
Sevgili Salih,

Resim NGC2346 yani Kelebek Bulutsusuna ait. Parlaklığı 12.50. Hiç denemedim ama gözle bakınca 14 " olan teleskopumla bir yıldızdan farklı göreceğimi sanmıyorum. Şu anda çok iyi bir konumda yani Orion ile Küçük Köpek takımyıldızları arasında yer alan Tek boynuzlu At takım yıldızında. Gözle görülemeyen pek çok gök cismi çok iyi resim verebiliyor. Sana söz, havalar açar açmaz fotoğrafını çekmeye çalışacağim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
İlginizden dolayı teşekkürler, bekleyeceğim...

Bakınız aşağıdaki resimde Kelebek Bulutsusu, 12 inçlik ile böyle gözüküyor:
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:...Bakınız aşağıdaki resimde Kelebek Bulutsusu, 12 inçlik ile böyle gözüküyor:...
Böyle gözükmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Fotoğrafı öyle gözüküyor. Gözle bakılınca gayet sönük ve (muhtemelen) renksiz kalacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
derin gök cisimlerini olabildiğince doğal renk ve parlaklığında görebilmek için teleskopun çıklığının olabildiğince büyük olması gerekiyor sanırım.

bu yüzden 16" 20" veya daha büyük çağlı teleskoplar yapıp bunaları kullanmak hem fotoğraflama da daha olayllık sağlar hemde seyir zevkini arttırır diye düşünüyorum.

ne dersiniz ?
Kullanıcı avatarı
Resimlere devam...

NGC891. Samanyolu gökadasına oradan bakınca buna çok benziyordur diye düşünüyorum :?:

Meade 14" LX200GPs, DSI PRO II, 4 sn.poz süreli 130 fts formatında fotoğraf. Envisage ile birleştirilmiş.

Resim
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32