Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim Cengiz
#97256
Birkaç hafta önce okumuş olduğum bir haberi paylaşmak istedim. Lyrid meteor yağmuru 21 nisan akşamı vega civarından yapmaya başlayacak. Ortalama olarak saatte 10 ila 20 arasında meteor bekleniyor. Bazı zamanlarda 100 tane görülmesi bile mümkün olacakmış. İngilizcem çok iyi olmadığı için yeterli bilgi edinemedim kaynakları linkliyorum tecrübeli üyelerimiz bizi bilgilendirir diye umuyorum şimdiden teşekkür ediyorum. Yanlışlarım varsa kusura bakmayın. Linkler:
http://www.spaceweather.com/meteors/lyrids/lyrids.html
http://www.spaceweather.com/
http://www.space.com/15282-meteor-showe ... eview.html
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim Cengiz
#97265
Ankara Üniversitesi Rasathanesine göre Ay ortalarda görünmeyeceği için çıplak gözle izlemek açık havada mümkün olacakmış.
Ankara Üniversitesi Rasathanesinden alıntı :
Lyrid Göktaşı Yağmuru. Lyrid göktaşı yağmurları genellikle saatte en fazla 20 kadar göktaşının gözlenebildiği orta şiddete sahip bir yağmurdur. Gözlenebilecek meteorlarda birkaç saniyelik de olsa parlak toz kuyruk yapısını görebilmek mümkündür. Göktaşı yağmuru genellikle 21 ve 22 Nisan tarihleri arasında maksimuma ulaşmakta fakat zaman zaman 16 ile 25 Nisan arasında tek tek göktaşı görebilmek mümkündür. Ay ışığının etkilemediği bir tarihe rastladığından iyi bir gözlem zamanı olacaktır. Meteor yağmurunun radyan noktası Lyra takımyıldızında bulunmaktadır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
#97268
bilgilendirme için teşekkürler. 21 22 nisan etkinliğinde birkaç göktaşı görebilmeyi umuyorum. saatte 20 tane iyi bir sayı değil bakalım kameramın şarjı bitmeden bir iki tanesini yakalayabilirsem güzel olur :)
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim Cengiz
#97272
Sevgili Ferhat umarım yakalarsın güzel kareler ve bizimle paylaşırsın. İnşallah hava şartları güzel olur ve keyifli bir meteor yağmuru seyrederiz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
#97290
suhanalp yazdı:Bilgi için teşekkürler hocam. Türkiye'den çıplak gözle görme olasılığımız nedir acaba?
Meteor yağmurları, bir matın üzerine sırtüstü yatıp çıplak gözle izlenir.
Herhangi bir araç gerece gerek yoktur. Fotoğraf makinaları çoğu zaman geniş açıyla bile görüntüyü kaydedemezken, göz her şeyi görür. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen suhanalp
#97293
Göz en kaliteli mercek diye boşuna dememişler o zaman. :) Teşekkürler Uğur bey. :) Umarım bir aksilik çıkmaz da evin daraçasına uzanır izlerim bu görsel şöleni :)
Kullanıcı avatarı
gönderen SinanGozcu
#97413
Şuanda satürn çekimini bitirdim vega yükselmeye başladı.Birazdan çay koyup yanımada dürbünümü almayı planlıyorum :) böyle birşey kaçmaz...Bilgi için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim Cengiz
#97416
Şuan sinopta hava tamamen açık Lakin evin görüş açısı yeterli değil. Dışarıda gözlem yapmayı deneyeceğim biraz hava soğuk dayanabildiğim kadarıyla bişeyler yakalamaya çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen suhanalp
#97421
Şu an Sarıgöl'de hiç bulut yok, hava da soğuk sayılmaz. Fakat ışık kirliliği gerçekten bir problem. Yıldızları görmek bile çok zor şehrin göbeğinde.
gönderen Emrah Ilkay
#97423
Doğu ufkunun %60-70'i kapalı olmasına rağmen yılmadan 1 saat kadar sadece bir göktaşını bekledim.Sonunda istediğim göktaşını gördüm.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
#97443
Antalya da banka toplantisindaydim. Gece kandirabildigim 10-15 kisiyi sahile cekebildim. 15 dk icinde tam zenit te bir alev topu beni odullendirdi. Boyle bir olayi onceden ve kendinden cok emin sekilde bilen ben Kemal Sunal' in romatizmasi nedeniyle yagmurun yagacagi ani bildigi filmdeki gibi seyh ilan edildim :)

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]