Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
bu yazının her kelimesinin altına imza atarım ancak bazı noktaları açıklığa kavuşturmakta yarar var diye düşünüyorum.
üç yıldır o sitenin üyesiyim ve çok sıkı bir takipçisiyim ayrıca belirteyim o sitenin avukatı değilim ama herşey göründüğü gibi değil o sitede (veya kendilerince "o kurumda").
ilk bakışta, önlerine gelen her gözleme inanıyorlarmış gibi görünse de aslında hiç alakası yok.amaçları sitede bütün gözlemlere yer vermek ve hatalı gözlemlerle doğru gözlemleri üyelerin görebilmesini sağlamak.her gözlem orada yer buluyor ama zamanla kendileri çürütüyolar yalan olanları.o sitedeki sorun şu, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan üyerlerin, neye inanacağını bilemeyen, kafası karışık insanlar olduğunu bilmemiz gerekiyor.ayrıca gökyüzünde hiçbir şeye benzetemediği bir cisim görünce canhıraş siteye yazanlar da görünümü şişirmekten başka bişey değil.
birkaç gözlemi mantıklı bir şekilde yorumlayanı konunu uzmanı sanıp moderatör yapıyorlar, sonra moderatör yaptıkları adamın başka gözlemlerdeki yorumlarında çuvalladığını görünce, ilköğretim mevzunu olduğunu anlayıp normal üyeliğe geri alıyorlar.bu da o sitedeki moderatörlerin her gözleme inandığı izlenimini yaratıyor.

ufo kongreleri eleştirierine gelince.orada da şöyle bir durum sözkonusu : şimdi her gökbilimci bu tür tartışmalara katılmaz çünkü gerçekliği ispatlanmamış (en azından genel-geçer, bilimsel bir ispat yok) bir konu hakkında görüş bildirmezler.ufolara inananlarla inanmayanlar arasındaki farkla, (örneğin)zakkum çiçeğinin veya devetabanı bitkisinin, kansere iyi gelip gelmediği konusundaki ayrışma birbirinden farklıdır. "ufolar hakkında görüş bildiren biliminsanları inanıyorlar, bildirmeyenler inanmıyorlar" önermesinden çok, görüş bildirenlerin (dolayısıyla, -ağırlıklı olarak- inananların) herşeye rağmen bilimsel bir dayanak noktalarının olmasıdır.görüş bildirmeyenler "inanmıyor" anlamına gelmediği gibi, bilimsel olarak ufoların olmadıklarını ispatlayamayacakları da açıktır.inananlar varlığını ispatlayamıyorlar (salt gözlemler kanıt olarak kabul edilemez) inanmayanlar da yokluğunu...

kişisel düşüncemi belirteyim.
bu, şu veya bu şekilde ilgilenenlerin konusu değil.bütün insanlığı ilgilendiren bir konu.ufoların yani dünya dışı varlıkların "varlığı ya da yokluğu" (daha doğrusu, "gezegenimize gelip gelmedikleri". çünkü varlığı henüz bir tek hücreli canlı formunda da olabilir, gezegenimizi ziyaret edebilecek kadar karmaşık problemleri çözebilecek zeki formlar da olabilir) konusu insanlık için çok önemlidir.eğer evrende bizden başka yaşam formları yoksa,büyük bir yalnızlık duygusuyla, gezegende ne yapacağımızı bilemez halde yaşamaya başlarız ve teknolojiyi elinde bulunduranlar,diğer yıldız sistemlerine "enerji kaynakları" için gidip gelirler. ama varsa da bu büyük bir heyecandır ve insanlık için çok önemli bir keşif konusu olur.onun için bu konunun bütün bilim insanları tarafından açıkça tartışılması gerekir."sen inanıyorsun, ne idüğü belirsiz kongrelere, seminerlere katılıyorsun gerçekçi bilim insanı değilsin, ben kanıtlanmamış birşeye inanmam senden daha akılcı bir bilim insanıyım" çekişmelerini -en azından bu konu ekseninde- bir kenara bırakıp, bütün bilim insanlarının eteğindeki taşları dökerek bu konuyu enine-boyuna tartışmaları gerekir.
yoksa herkes birbirini yalancılıkla veya komplo teorciliğiyle suçlayıp, gerçeğe ulaşmaktan her dakika biraz daha uzaklaşacaktır.
varlığının kanıtlanması için, uzaylıların, yere inip "merhaba dünyalı biz dostuz!" demelerini beklersek...
Peki şuna ne diyeceksin
CİDDİYİM!!!
ISS'i biliyorsunuzdur, onun geçişini bekledim ve vidyoya çektim,makineyi biraz salladım ve o siteye gönderdim
Sonuç ne mi oldu, yayınladıler ve hala o vidyoya baktığımda gülerim!
İsteyene gönderirim.
Açıkçası Gökbilimle ilgilenen biri olarak UFO yada dünya dışı canlı konusu elbette ilgimi çekiyor.Ama gokbilim.org forumunu her açtığımda karşımda bu UFO merkezinin adını görmek anlamsız geliyor. Yani bu konunun forumda en tepede sabitlenmiş olmasına pek anlama veremedim yeni bir üye olarak.Neden sabit?Bu kadar önemli mi ki bu Araştırma Merkezi ?
Eğer hurafeciyse bunu bu forumda paylaşmak, yazmak, görüş bildirmek yeterlidir bence. Sürekli konu sabit durdukça "hurafeci" dediklerimizin reklamını yapmış oluruz. Bu "hurafeci"lerden haberi olmadığı halde burda adını görüp web sitesine giren bir çok kişi olmuştur eminim.
Hiç haberi olmayan kişi hiç hurafe okumayacak zaten.
Şimdi haberi olan kişi gidip sitesine bir de hurafe okumakla boşa zamana geçirecek. :wink:
merhaba,

Şunu belirtmek istiyorum.Bu sitede UFO konuşmak zaten yasak.Bunu bilmiyorsanız demek ki forum kurallarından haberiniz yok.Lütfen ithamlarımızı yeterince araştırmadan yapmayalım.

saygılar...
En son Muaz Erdem tarafından 10 Kas 2009, 18:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Birçok şey yazılmış.

Öncelikle Murat bey,

Çok farklı konularda birçok şey yazmışsınız. Hepsine tek tek yanıt verecek değilim, haklı olduğunuz noktalar da var herhalde tartışmanın pek anlamı olmayan (başka yerden gelecek bir uygarlığın insanlık için çok önemli olması, araştırılması vs). Fakat bazı yargılarda bulunmuşsunuz. Örneğin bu kurumun saçma iddiaları bırakıp ciddileri ortaya koymak istemesi, bazen saçma iddialar savunanların moderatör olup kuruma zarar vermesi vs. Bu konuda çok şey yazmaya gerek yok, zaten sitenin kendisini didikleyip saçma şeyleri ortaya çıkarıyor değiliz, sitenin, kurumun kendisi "komple" saçmalık ve hurafe üzerine kurulu. Anasayfaya girdiğiniz andan itibaren tamamen bilimdışı. Bu iş "beceriksiz moderatörlerle", "hatalı ihbarlarla" açıklanamayacak kadar ciddi, kurum hurafeyi misyon edinmiş durumda, bu işten ABD'de çok ciddi paralar kazanan kurumlar var, bu da onların Türkiye ayağı. Bu konuda uzun uzun tartışmaya gerek yok, şu sayfanın barındırıldığı bir siteyi hiçbir şekilde ciddiye almayı bekleyemezsiniz: http://www.siriusufo.org/tr/default.asp ... samasi.asp

Uzaylı varlıkların varolduğuna, tespit edildiğine dair en ufak bir bilimsel belge yoktur, en ufak bir bilimsel makale yoktur, kendisine bilimadamı süsü veren şarlatanlar dışında bu konuda kimse hiçbir şey yazmıyor, bu açık, aleni. Tartışılacak birşey yok. Bilimsel olan nedir diye sorarsanız o da çok net, açık: Üniversitelerla bağı olan kişi, kurum ve kuruluşlar. Altını çizmek istiyorum, bu iş "uzaylıya inanan bilimadamı - uzaylıya inanmayan bilimadamı" ayrımı değildir, "bilimadamı - şarlatan" ayrımıdır.
Açıkçası Gökbilimle ilgilenen biri olarak UFO yada dünya dışı canlı konusu elbette ilgimi çekiyor.Ama gokbilim.org forumunu her açtığımda karşımda bu UFO merkezinin adını görmek anlamsız geliyor. Yani bu konunun forumda en tepede sabitlenmiş olmasına pek anlama veremedim yeni bir üye olarak.Neden sabit?Bu kadar önemli mi ki bu Araştırma Merkezi ?
Fırat bey evet, çok önemli. Bu "araştırma merkezi"nin zamanında ulusal kanalda (star) ona ayrılmış saatleri olan bir programı bile vardı, faaliyetleri medyadan hiç uzaklaşmıyor, her toplantısı haber oluyor, hala televizyon kanallarında tartışma programlarında bunların faaliyetleri konuşuluyor, evet bu kadar önemli.
Sürekli konu sabit durdukça "hurafeci" dediklerimizin reklamını yapmış oluruz. Bu "hurafeci"lerden haberi olmadığı halde burda adını görüp web sitesine giren bir çok kişi olmuştur eminim.
Evet şüphesiz burdan bakıp gidenler olmuştur fakat bu bi "fayda - maliyet analizi"dir neticede. Bu forumda onca yazılanlara rağmen gidenler için yapacak bişeyimiz yok, ben giden insanlardan daha çok kişinin "kurtarıldığını" düşünüyorum. Bir yandan da şu var, gökbilim.com ufak bir sitedir, siriusufo ise devdir, tersi olsaydı muhtemelen adının söylenmesini bile yasaklardık fakat heryerde zaten bilinen bir şey için sayfa ayırıp eleştirmekte yanlış birşey olduğunu düşünmüyorum.
Çok farklı konularda birçok şey yazmışsınız. Hepsine tek tek yanıt verecek değilim, haklı olduğunuz noktalar da var herhalde tartışmanın pek anlamı olmayan (başka yerden gelecek bir uygarlığın insanlık için çok önemli olması, araştırılması vs). Fakat bazı yargılarda bulunmuşsunuz. Örneğin bu kurumun saçma iddiaları bırakıp ciddileri ortaya koymak istemesi, bazen saçma iddialar savunanların moderatör olup kuruma zarar vermesi vs. Bu konuda çok şey yazmaya gerek yok, zaten sitenin kendisini didikleyip saçma şeyleri ortaya çıkarıyor değiliz, sitenin, kurumun kendisi "komple" saçmalık ve hurafe üzerine kurulu. Anasayfaya girdiğiniz andan itibaren tamamen bilimdışı. Bu iş "beceriksiz moderatörlerle", "hatalı ihbarlarla" açıklanamayacak kadar ciddi, kurum hurafeyi misyon edinmiş durumda, bu işten ABD'de çok ciddi paralar kazanan kurumlar var, bu da onların Türkiye ayağı. Bu konuda uzun uzun tartışmaya gerek yok, şu sayfanın barındırıldığı bir siteyi hiçbir şekilde ciddiye almayı bekleyemezsiniz: http://www.siriusufo.org/tr/default.asp ... samasi.asp

Uzaylı varlıkların varolduğuna, tespit edildiğine dair en ufak bir bilimsel belge yoktur, en ufak bir bilimsel makale yoktur, kendisine bilimadamı süsü veren şarlatanlar dışında bu konuda kimse hiçbir şey yazmıyor, bu açık, aleni. Tartışılacak birşey yok. Bilimsel olan nedir diye sorarsanız o da çok net, açık: Üniversitelerla bağı olan kişi, kurum ve kuruluşlar. Altını çizmek istiyorum, bu iş "uzaylıya inanan bilimadamı - uzaylıya inanmayan bilimadamı" ayrımı değildir, "bilimadamı - şarlatan" ayrımıdır.

onur arkadaşım, her zaman için yanlış anlaşılmaktan çekinmişimdir ve hep de yanlış anlaşılmışımdır.
sirius sitesi benim için hiçbir şey ifade etmiyor. ancak takip ediyorum. bunun sebebi de nacizane iki-üç ufo gözlemimden kaynaklanıyor. linkini vermiş olduğunuz sayfadaki saçmalıklara inanmak olanaksızdır ve onlara inananlarla da muhatap olamam. sanıldığı gibi çok da körü körüne inanış yok sitede demek istemiştim...o siteyle ya da kurumla olan tartışmayı bırakıyorum.
ancak mesajıma vermiş olduğunuz cevaptaki birkaç cümle, tartışmayı başka boyuta taşıdı. diyorsun ki ille de "üniversite düzeyi-akademik düzey". kabul.! ben de o düzeyden ilerleticem tartışmayı. sana göre var olduğunu iddia edenler "şarlatan" hatta varlığını ya da yokluğunu tartışmak bile anlamsız ve tartışanlar da "şarlatan". NASA her yıl milyonlarca doları SETI enstitüsüne neden aktarıyor? neden milyarlarca dolar harcayıp güneş sisteminin dışına uzay araçları yolluyor? üstelik -ismini hatırlayamadım şimdi- bir uzay aracına, uzayda zeki bir form varsa ve bu araç onlara ulaşabilirse, düşüncesiyle, "evrende nerede olduğumuzu, nasıl yaratıklar olduğumuzu, hangi uygarlık düzeyinde olduğumuzu" belirten bir altın plaka koydular. bu fikir mahallenin bakkal amcasından çıkmadı, astronominin duayeni Carl Sagan dan çıktı. SETI nin de öncüsüdür bu adam. sen şimdi bunların hepsini aldın "şarlatan" yaptın ya da gerçekten bu aldatmacadan rant elde eden şarlatanlarla aynı kefeye koydun, çünkü bu yapılanlar bir "var mı, yok mu" tartışmasının ürünleridir. NASA (dolayısıyla amerika) kimsenin kara kaşı, kara gözü için o kadar parayı ve eforu sarfetmez. üç-beş kendini bilmez köprüaltı şarapçısının ufo gözlemlerine dayanarak da yapmamıştır o kadar araştırmayı.Haklısın bu konuda elde henüz kabul gören bir kanıt hala yok ama emin ol NASA nın kendince sağlam delilleri vardır veya -en azından, ciddi bir takım olgulardan yola çıkarak- bu delilleri toplamak için var gücüyle çalışıyor.bırak zeki bir medeniyet aramayı, tek bir canlı hücre bulabilmek için marsa defalarca araç gönderdi... bilimsel araştırma yapmak için veya bunu tartışmaya açmak için mutlaka elinde çok sağlam kanıtlar olması gerekiyorsa, benim bilimsel bilgi, bilimsel bilginin döngüsü gibi kavramları tekrar öğrenmem gerekiyor ya da senin bu konuda (sadece ufo saçmalığı için değil, bütün konularda) biraz esnemen gerekiyor. tarihte nice teoriler alaya alındı ama şimdi birinci elden kanıt olarak gösteriliyor.bunu bir akademisyen olarak en iyi senin bilmen gerekir.
Önce yanlış anlamayı düzelteyim, uzaylıların var olduğunu iddia edenler şarlatan demedim, hatta daha da genişleteyim, (bi önceki dediğimle aynı şey "olmamasına" rağmen), bu tip siriusufo forumlarını okuyup orda belirtilen uzaylı tiplerine inanan ve onların gerçek olduğunu iddia edenler de şarlatan demedim. Şarlatan ayrımını nereye koyduğuma dikkat edin, ben bu iddiaları "uyduran", bunları "dağıtan", "yayan" ve neticede bu işten "ilgi çekmek", belki de "gelir elde etmek" amacını taşıyanları kastettim. Acaba pot mu kırdım diye yazdığımı tekrar okudum fakat dediğim şey açık: "kendine bilimadamı süsü veren şarlatanlar" diyorum, bunu söylediğim taraf belli.

İkincisi, yabancı uygarlıkları araştırmak saçmadır gibi birşey asla söylemedim. Astrobiyoloji diye bir bilimdalı var, SETI projesinde de en başından beri ilgiyle takip ediyorum zaten. Forumda uzun süredir aramızda olsaydınız muhtemelen benim defalarca "bir yerlerde zeki bir yaşam formu olduğuna inanıyorum" demiş olduğumu da görürdünüz. Bilimsel yöntemlerle yabancı bir uygarlık aramak başkadır, neresinden uydurduğu belli olmayan sıfatlarla kendini uzman diye pazarlayıp sağı solu ufo videolarıyla donatanlar bambaşkadır. Bu hastalığı tedavi etmeye benziyor. Ben doktorlara inanırım, doktorun bana vereceği tedavi yöntemini de uygularım, fakat üfürükçüye gitmem. Üfürükçülere şiddetle karşı olmak, hastalık diye birşey yoktur diyip doktorları da reddetmek demek değildir. Dünyada "uzaylı" diye tanımlayacağımız varlık iki bambaşka aktör tarafından araştırılır, biri bilimseldir, bilimsel kurumlar içinde gerçekleşir, bulgular, araştırmalar, keşifler vs hep bu bilim dünyasının içinde gerçekleşir, diğeri de sektördür, bas bas bağırır, insanları kendi etrafında toparlamak ister, propaganda yapar ve milyarlarca dolarlık bir sektörün kaymağını yer. Ayrımı bellemek lazım. Bir Carl Sagan örneği vermişsiniz, hazır adını vermişken keşke bu adamın bu siriusufocuları kapsayacak sosyal grup için son derece agresif (benim burda belirttiğimden daha fazlası) tutumunu da görseydiniz. Olguları açıklamada "Bilimsel yöntem" uygulanması uğruna ölecek bir insandan bahsediyoruz.

Sandığınız gibi sitede körü körüne inananlar yok demenize gelince. Birincisi bu tip siteleri takip edenler aptaldır, kafasızdır falan gibi bir ithamım zaten yok, zaten böyle insanların toplandığnı düşünsem bu kadar şiddetle karşı çıkmam bu kuruma, aptal olanı kurtaramam bunun cezasını çeksinler banane diyip geçerdim belki de, fakat durum böyle değil, benim hocam olan doçentlerden bir tanesi zeta retikuli midir nedir onların var oldıuğuna ve ABD ile exchange programına giriştiğine inanıyor, buna elbette ruh hastası olduğu için bulaşmadı, bu yola girmesi için manipüle ediliyor insanlar, olmayan belgeler, olmayan kişiler, olmayan olaylar bir kurgu içinde yediriliyor. Körü körüne inanmaya gelince, forum içinde bahsi geçmedi fakat bir arkadaşımız (şu anda askerliğini yapan Emre Evren) İstanbul'da bu kurumun düzenlediği bir kongreye girerek fotoğraf çekti, olanları aktardı hem gördük hem dinledik, inanılmaz şeyler duyduk, nerdeyse ufolar için zikir yapacak adamlara şahit olduk bu dünyanın içinde, hiç de şaşırmadım şahsen, çünkü bu "kültür" ABD'e başladı ve orda çoktan dine dönüştü, buralara da yansıyor artık bu duruş, bırakın körü körüne inanmayı, biat kültürü başlayacak nerdeyse.
Ahh ah, ne yazık ki bilimle yeni ilgilenen veya hiç ilgilenmeyen insanlara bazı arrkeologların ünlü olmak için ortaya attıkları bu saçma teorilere inanmak, pozitif bilmin gerçekçiliğinden daha "mantıklı" geliyor. Parapsikoloji de bunlardan bir tanesi mesela. Astral seyahat, telapati ve aborijinler felan...
Gerçi bir çift yürek kitabını okuyunca bayağı ilgimi çekmişti bu konu ama sonradan yanıldığımı gördüm.
Konu bir mecrada tartışılmaya başlanmış. Ancak ben Osman Hocamızın (bir zamanlar sanırım 1980lerin sonunda Tübitak Bilim Teknik dergisinde astroloji ile ilgili çok sevdiğim bir yazısı vardı, bulabilirsem buraya da koyarım) ele aldığı yere döneceğim.

Bugünlerde, TRT tarafından yayına alınması tepki gören bir gündüz programında, sanatçılarımızdan (?) birinin UFOlar tarafından kaçırılması, onların fiziksel özellikleri, bulundukları ortam anlatılıyordu. Bir Din adamından durumun yorumlanmasına geçildiğinde daha fazla dayanamayarak kanal değiştirmek zorunda kaldım.

Bu konuyu sitede nasıl açsam diye düşünürken, bir de baktım ki bu başlık canlanmış....

"Osman Hocam,
Bahsettiğiniz kanallar özel kanal ve bu insanların ticari işletmelerinin karlılığı doğrultusunda her şey mübahtır mantığı ile hareket ediyorlar.
Peki bizim vergilerimiz ile ne idüğü belirsiz konuların evlerimize getirilmesi kadar acı başka ne olabilir???"

UFOların dünyayı ziyareti mi?

Bin yıllardır evet bin yıllardır Gökyüzü hakkında bilgi sahibi olan kimse bu tip kayıtlar tutmamışken aynı bin yıllar içerisinde yazılan dayanaksız yazılar bulunmaktadır.... Ve son dönemlerde bu yazıların dengesi iyice kaçmıştır.
Türkiye'de gökbilim ya da adına ne derseniz genel olarak pozitif bilimlerin neden yeterince ilgi görmediğini düşünmüşsünüzdür muhakkak. İnsanlar kafasını kaldırıp yıldızlara baktığında genelde sıkıcı bir boşluk hissederler. Ya da yalnızca dini teamülleri gözönünde bulundurarak fikir yürütürler. İnsanlara uzay / evren olgusunu sevdirecek ya da düzgün bir şekilde sevdirecek yolu bulamamış olabilir miyiz? Bunda siz "gökbilim" camiasının bir rolü var mıdır. Bence elbette vardır.

Ben tartıştığınız kurumda kendi alanımda faaliyet gösteriyorum. Yorumlarınız üzerine cevap verme ihtiyacı hissettim. Dünyadışı yaşam ve UFO konusunda, ilgili bilgili ayırt etmeksizin, inananlar, karşı çıkanlar var. Akademik kurumlar kendileriyle paralel ama akademik olmayan fikirlere genelde yoz gözüyle bakarlar. Özellikle ülkemizde daha baskın görünür. Sanattan bilime kadar böyledir. Eski edebiyatçılar da şimdiki yazarları yoz olarak niteler. Örneğin; "Don Brown, etkileyici yazar, senaryo niteliğindedir ama edebi yanı sıfırdır" daha ileri giderler... "Don Brown edebiyatçı" falan değildir.

Bazı tanıdığım fizik ihtisaslı arkadaşlar kuantum fiziğinin popüler fizik olmasından şikayetçidir. İnsanların kuramlara ve teknik bilgilere vakıf olmadan "kuantum der ki" şeklinde yaptıkları sohbetlerden rahatsız olurlar. Çünkü temel psikolojileri, bu bilgilerin ve felsefenin ille de kendileri tarafından yapılmasına şartlanmış durumdadır. "Okumuşsam bu mubabet benimdir, ben konuşurum onlar dinler" mantalitesi.
Konuyla birebir ilgisi olmadan bu çatışmayı farklı kanallarla örneklendiriyim dedim. Hassasiyetinizi anlıyorum.

Şimdi konuyu baştan anlatabilirim. Mümkün olduğunca yalın halde. Öncelikle isimden başlayarak; “sirius ufo uzay bilimleri araştırma merkezi” UFO’yu anladınız da “uzay bilimleri araştırma” kısmına takılmış olabilirsiniz. UFO olgusu ya da daha açık tabiri ile kastedilen dünya dışım yaşam konusu evreni konu alır. İnsanlar; “tamam bu canlılar dünyayı ziyaret ediyor ama evrenin uzak köşelerinden nasıl geliyor” sorusuna bir cevap verebilmelisiniz. En azından bunun tartışılabilirliği olmalıdır. Bunun için de akademisyen ve araştırmacıların ortaya koyduğu bilgileri değerlendirip aktarmalısınız. Peki Sirius bunu yapıyor mu? Evet yapıyor:

1) Öncelikli olarak künye sayfasına bakınız. (Link vermek hoş olmayabilir, domainin varolmadığı yol aşağıda) :
/tr/default.asp?fx=sayfa_ac&url=html/kunye.asp

Akademik konularda, video, fotograf analizlerinde, fizik ve genel araştırma gereken konularda danışılabilecek birinci elden kişiler orda listelendi. Aktif görevleri nedeniyle isimlerinin yayınlanmadığı küçük bir liste daha mevcut. Malum, buradaki gibi fikir birliği insanları yaftalayıp akademik kariyerini sarsacak kadar önyargıya sahip.

2) Sirius gerek astronomi gerekse diğer akademik alanlarda konusuyla ilgili ileri düzey insanlarla irtibat halindedir. En popüler olanları arasında; Apollo mürettabatlarından, Edgar Mitchell, Buzz Aldrin (ki bunlar UFO’ların varlığını resmen kabul ve itiraf etmiştir) Çip konusunda uzman; Dr. Roger Leir (ve kendisi nano teknoloji uzmanlarıyla çipler üzerinde çalışır, bu günlerde yeni bir çip çıkarma operasyonuna girecek, Akdoğan ise davetli, eğer program uyarsa ameliyata katılabilecek ve sonrasındaki gelişmeleri Türkiye de aktaracak)
Eski NASA çalışanları ve bu şekilde itirafta bulunanlar sürekli irtibat ve bilgi ilişkisi içindedir. Çeşitli devletlerin bir şekilde UFO, havacılık adına görev yapmış birimlerinden ayrılan ya da emekli olan görevlileri de bunlar arasındadır.

3) Havacılık adına gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışı haber kaynaklarıyla ilişkili, eğitimli pilotlar da Sirius ile yakından irtibat halindedir.

Sirius yurtiçi ve yurtdışı tüm kaydadeğer bulduğu bilgi ve olayları, bu kaynaklardan haber alarak bir değerlendirme ile yine hem Türkiye hem de dünyada çeşitli etkinliklerle halka açıklar.

Örneğin; Brezilya Hava Kuvvetleri UFO’ların varlığıyla ilgili elde ettiği bilgileri belgelerle beraber resmi olarak halka açtı. En üst düzey ordu görevlilerinin açıkladığı ve üzerinde durduğu olaylarla ilgili gelişmeleri Brezilya’da irtibatta olduğu kurumlarla Türkiye’de duyurdu.

Örneğin; Kaçırılma sonrasında bazı insanlarda ortaya çıkan çiplerle ilgili somut verileri ve analizleri Roger Leir ve ekibiyle irtibat halinde Türkiye’de duyurdu.

Sirius’un amacı, dünyadışı yaşam ve bundan kaynaklandığı düşünülen UFO olgusunu halka açıklayabilmek. Evrenin sıkıcı, boş bir yer değil, bizim de parçası olduğumuz bir bütün olduğunu insanlarla paylaşmaktır.

Sizce bir süpernova patlamasının teknik detayları kadar, evrende başka canlıların varolduğunu bilmek de önemli değil midir? Bilimsel olarak böyle bir durumun mevcudiyeti çok daha merak konusu değil midir?

Bunları kabul edebilirsiniz. Edenleriniz de var. Biraz önyargı, biraz haklı sitemler, biraz da “biz” duygusunun verdiği aidiyet için konunun başkaca alanlarda tartışılmasından rahatsızlık duyuyorsunuz. Şüpheleriniz ise her konuda aradığınız bilimsel mantıktan uzak kalıyor. O şüphelerden birisi de Sirius’un bu konuda kar amacı güttüğü sanırım.

Sirius 1 kuruş dahi kar etmiyor. Önceden büyük ölçüde Nuri Sözkesen finanse ederdi, kendisi tanınan bir işadamı. Küresel ekonomik kriz nedeniyle geriledi ve geçtiğimiz aylarda vefat etti. Bunun haricinde Akdoğan ailevi gelirlerini, (hiç birşekilde kar edecek kendine ait şirket kurmadı) seferber ediyor. Ya da kar etmeyecek şekilde sponsor arıyor. Örneğin müze ve sergiler için alışveriş merkezlerini sponsor ediyor. Alışveriş merkezi serginin yalnızca zaruri giderlerini karşılıyor ve kendi karı da tamamen alışveriş merkezine ilgi çekmek oluyor. Halk ise ücretsiz verilen sergi hizmetine katılabiliyor.

Dünyadışı yaşam konusunu bilerek, bilmeyerek sabote eden pek çok grup da vardır. Tarikatlar gibi... Hem de inanılmaz taraftarı olan gruplar, bu düşüneyi yeni bir din kurmak kadar da ileri götürerek şarlatanlık yapıyor. Zaman zaman da Sirius’un göz önünde bulunurluğunu kullanmak istiyor ama genelde firewallarımızdan geri dönüyor 

Özetle; Sirius hiçbir gelir, hiçbir kar elde etmeksizin, insanlara evrenin bütüncül yapısında yalnız olmadığımız fikrini anlatırken uzay ve astronomiye olan ilgiyi de artırıyor. Yöntem ve biçimi insanlar meşrebine göre değerlendirecektir. Bu gayet normal, ama yaftalamadan önce ya da yaftalamak yerine öneride bulunmak, eleştirel bakmak daha iyidir.

Keşke akademisyenlerle olduğundan daha fazla irtibatımız olsa, kronolojiyi ve dünya çapında bu etkileşimi, olayları inceleyebilseler yakından. Hem bizi daha çok somut veriler üzerinde dengeler, hem de insanlara gökbilimi daha çok duyurma imkanı bulurlar.
Eminim, sizlerin dahi elinde olan teknik imkanları (yani yüksek meblalara ulaşmayacak) olmayan insanlar, sizin sayenizde daha çok birikime sahip olabilirler. Bunun için bizim sergi imkanı yaratma çabamız örnek alınabilirdi. İnsanlar sizi seve seve dinlerdi. Ama siz, burada durup kendi içinizde tartışıyor, nasıl duyurabiliriz sorgusuna yeterince çözüm aramıyorsanız, hatayı biraz da kendinizde arayınız.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, yeterince konuya değinemedim. Yazacak, açıklayacak çok şey var. An itibariyle bu kadar vakit bulabildim. Eğer cevaplayabileceğim sorular varsa seve seve cevaplarım.
1) Öncelikli olarak künye sayfasına bakınız. (Link vermek hoş olmayabilir, domainin varolmadığı yol aşağıda) :
Orda bir isim verilmiş ne o dersiniz: Fizikçi,reklamcı falan filan... nerede fizikçi. Doktorsa doçent mi, hangi üniversitede? Yok. kaldırım üniversitesinde fiziklik yapmış adamı neden kâle alayım ki.

Bu arada o siteye gönderdiğim resmi arıyorum, bulunca o resmin gündüz çekilmiş halini göstereceğim.
Ufo diye yayınlamışlardı lol
Yazacak çok şey var. Öncelikle halihazırda yazdığım şeyler var, bunlara da bir cevap bekliyorum madem Siriusufo, bu bünyede olan biri tarafından savunulmuş. Bazı ithamlarda bulunduysak cevaplarını da bekliyoruz.

http://www.siriusufo.org/tr/default.asp ... samasi.asp
Bu sayfada yazılan herşeyin hesabını soruyoruz, burda bahsi geçen her bilgi kırıntısının nerden geldiğini açıklamanız gerekir.

Şimdi yazdıklarınıza gelelim.
İnsanlara uzay / evren olgusunu sevdirecek ya da düzgün bir şekilde sevdirecek yolu bulamamış olabilir miyiz? Bunda siz "gökbilim" camiasının bir rolü var mıdır. Bence elbette vardır.
Ben gökyüzünün güzelliğini insanlara anlatmak istediğimde insanlar çoğunlukla hayalkırıklığı ile karşılaşıyorlar, sirius'u, ufoların geldiği yıldızları göstermemi isteyenler olduğu gibi, belki bir ufo yakalarız diye teleskobumu kullanmak isteyenleri de görüyorum. Bunların palavra olduğunu açıkladığım zaman ise hayalkırıklığı ile doluyorlar, bu insanları gökyüzünden, gökbilimden soğutan Siriusufo ve benzeri örgütlerin sürekli ufo manipülasyonudur. Kitlelerin akıllarını öyle şeylerle dolduruyorsunuz ki, işin yalın gerçeğinin basitliğini öğrenince insanlar ilgilenmek istemiyorlar. Vızır vızır uçan ufolar, o yıldızdan gelen uzaylılar, şu yıldızdan temas kuran canlılar çok daha cazip geliyor insana doğal olarak.
Akademik kurumlar kendileriyle paralel ama akademik olmayan fikirlere genelde yoz gözüyle bakarlar. Özellikle ülkemizde daha baskın görünür. Sanattan bilime kadar böyledir.
Yanılıyorsunuz, insanlar bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup bunu insanlara anlatanlardan rahatsız olurlar. Bilim üreten kurumlar akademilerdir, onlar uzayı sizden daha iyi biliyorlar. Onların daha iyi bildiği bir olguda siz insanlara gerçek dışı şeyler anlatırsanız size elbette burun kıvıracaklardır. En temiz örnek, siz Vega'dan, Aldebaran'dan, Sirius'tan genel canlılar derseniz, adam bu tip yıldızların yaşama pek uygun olmadığını bilir, siz bilmezsiniz, bilmeden atıp tutarsınız, adam size burun kıvırır. Bu, bir işi bilen ve bilmeden anlatıp duran insan çiftlerinde tüm dünyada aynı şekilde gerçekleşir. Sırf bilim değil, dediğiniz gibi sanat, edebiyat ve hatta gündelik insan hayatında bile böyledir. Araba tamircisinin yanında o öyle değil böyle diyip saçmalarsanız adam sizi küçümser. Püf noktası bilen - bilmeyen ayrımındadır, üzgünüm ama siz bilmeyen konumundasınız.
Bazı tanıdığım fizik ihtisaslı arkadaşlar kuantum fiziğinin popüler fizik olmasından şikayetçidir. İnsanların kuramlara ve teknik bilgilere vakıf olmadan "kuantum der ki" şeklinde yaptıkları sohbetlerden rahatsız olurlar. Çünkü temel psikolojileri, bu bilgilerin ve felsefenin ille de kendileri tarafından yapılmasına şartlanmış durumdadır. "Okumuşsam bu mubabet benimdir, ben konuşurum onlar dinler" mantalitesi.
Dediğim şey burda da geçerli. Kuantum fiziğini anlamak için çok çaba gösterdim bilimsel kaynaklardan, onca samimi çabaya rağmen pek anlayabildiğimi söyleyemem, bu işin eğitimini de almadım ve beni aşıyor. Ki ben bu yargıya varana kadar çok sayıda şey okudum, karşımdaki insan tutup da the secret kitabını kuantumla açıklamaya kalkarsa ben bile çileden çıkarım elbette, kuantum fizikçisini düşünemiyorum bile.

Akademik konularda, video, fotograf analizlerinde, fizik ve genel araştırma gereken konularda danışılabilecek birinci elden kişiler orda listelendi. Aktif görevleri nedeniyle isimlerinin yayınlanmadığı küçük bir liste daha mevcut. Malum, buradaki gibi fikir birliği insanları yaftalayıp akademik kariyerini sarsacak kadar önyargıya sahip.
Bir insanın bilim kuruluşunda çalışması, akademisyen olması yetkin olduğu anlamına gelmez. Bir konunun bilimsel olması için o kişinin bu konu hakkında bir makale yazıp hakemli dergilerde yayınlatması gerekir, listenizdeki hangi "bilimadamı" hangi "ufo konusunda", hangi "hakemli dergide" bir makale yayınlatmıştır? Bir insanın bir unvanının olması sözüne güvenmek için yeterli değildir. Bilimadamları, bilim platformunda birbirleriyle makale içlerinde kalemleriyle çarpışırlar. Sizin listenize bakıyorum, konu hakkında 5-10 isimden fazlasını göremiyorum. Bir diğer soru bu durumda şu, bir robert tye adı vermişsiniz. Şimdi şu soruya da yanıt verin: siriusufo sitesindeki 9999 ufo haberinin sorumluluğu burda adı geçen 5-10 akademisyenin omuzlarında mıdır? 1- Evet derseniz, sitede bulup çıkaracağım bir zırva karşısında siz çıkıp ha o mu, ona bu 10 kişiden şu kişi doğru dedi, onayladı diyebilecek misiniz? 2- Hayır diyecekseniz, sitenizde isimlerin de onaylamamış olduğu birşeyin sitede bulunmasının nedenini açıklayabilecek misiniz? (Niye 5-10 derseniz, "araştırmacı yazar" diye bir bilim titri yoktur, o listede ciddiye almayacağım çok isim var sırf bu nedenle. Gerçi unvan sahibi olanlar da çok şüpheli, Haluk Berkmen adını görünce aklıma Mu kıtası adı verilen saçmasapan birşeyin varlığına inanan biri geliyor, karıştırıyor muyum acaba?)
2) Sirius gerek astronomi gerekse diğer akademik alanlarda konusuyla ilgili ileri düzey insanlarla irtibat halindedir. En popüler olanları arasında; Apollo mürettabatlarından, Edgar Mitchell, Buzz Aldrin (ki bunlar UFO’ların varlığını resmen kabul ve itiraf etmiştir) Çip konusunda uzman; Dr. Roger Leir (ve kendisi nano teknoloji uzmanlarıyla çipler üzerinde çalışır, bu günlerde yeni bir çip çıkarma operasyonuna girecek, Akdoğan ise davetli, eğer program uyarsa ameliyata katılabilecek ve sonrasındaki gelişmeleri Türkiye de aktaracak)
Eski NASA çalışanları ve bu şekilde itirafta bulunanlar sürekli irtibat ve bilgi ilişkisi içindedir. Çeşitli devletlerin bir şekilde UFO, havacılık adına görev yapmış birimlerinden ayrılan ya da emekli olan görevlileri de bunlar arasındadır.
Edgar Mitchell dediğiniz kişi Apollo 14 modülünde uçan bir pilottur. Buzz Aldrin dediğiniz kişi Ay üzerinde yürüyen bir makine mühendisidir. Roger Leir dediğiniz kişi birkaç kitap yazıp parayı götüren bir "doktor"dur, ne uzmanlığından bahsediyorsunuz siz hala? Ay'da yürümek insana ufolar şöyledir böyledir deme hakkı mı verir? Roger Leir de kim ola ki diyorum, karşıma şu site çıkıyor: http://www.alienscalpel.com/aboutus.html Diyor ki "It has been said that Dr. Leir is one of the world’s most important leaders in physical evidence research involving the field of Ufology" kim diyor ordaki "it has been said that" kısmını, yine ufocular. Şıracının şahidi bozacı. Çip çıkartacakmış, o çip oraya nasıl girmiş, çipin özellikleri nelermiş bir bilim kuruluşuna onaylatmayacaklar tabi, kendi aralarında düzenleyecekleri araştırma kuruluşlarında onaylatıp körler sağırlar birbirini ağırlayacaklar, olan bu ben size söyleyeyim.

Bu arada bir şekilde ulaşabiliyorsanız aktarın madem, Bu mütevazi doktorun, Roger Leir'ın malvarlığı nedir, hazır onu sormuşken en çok merak ettiğim şeylerden bri olan Haktan Akdoğan'ın malvarlığı nedir, bu işten para kazanmıyoruz diyorsunuz madem buna da yanıt verin. Dünya'daki Ufo endüstrisinde kaç milyar dolar dönüyor, bunun cevabını verebiliyor musunuz?

İstanbul Dünya ticaret merkezindeki WOW otelinin konferans salonunda kongre yaptınız, 4000 kişilik salon nerdeyse tamamen doluydu (bir arkadaşımız ordaki gözlemlerini tüm detaylarıyla bize aktardı), giriş ücreti 30 liradan hesaplarsak 100 milyar para toplandı orda, bu para nereye gitti? Ki bu sadece giriş ücreti idi, girişte yapılan tonla ürün satışı ve bunun yanında örgüte istenen bağışlarla bir meblağ bildirebilir misiniz bize?

Siriusufo şeffaf bir örgüt müdür? Her türlü bağış, her türlü yardım, her türlü gelir ve gider kalemine ulaşabilir miyiz? Bu denetleniyor mu? Paramız yok demek yetmez, belgesi var mı? Siriusufo'yu geçtim, bu kongreye gelen insanların gelirleri nedir? von Daniken geldi, bu adamın İsviçre'de evrakta sahtecilik suçundan hapis yatmış olduğunu biliyor musunuz? Bu mu sözü dinlenecek adam? Bu adamın malvarlığı nedir? Siriusufo'nun bağlantıda olduğu daha büyük örgütlerin (ABD'deki daha büyük kuruluşlar) elinde tuttuğu, kazandığı paranın ölçüsü nedir, bildiğim kadarıyla Nevada'da yeni bir şehir kurmaya yetecek kadar para kazanılıyor bu işlerden. Siriusufo da kazanıyordur demiyorum, kazanmıyorsa bile kazanamadığındandır herhalde, Türkiye'de ABD'deki kadar sazan olmamasındandır.

UFO kavramı, sizin de çok iyi bildiği gibi ne olduğu belirlenemeyen cisimler için kullanılıyor. Ne olduğunu anlayamadığınız cisimlerin uzaylı olduğuna hükmetmenizin sebebi nedir? Varlık tiplerinden anlaşıldığı kadarıyla uzaylıların saç rengini bile öğrenmişsiniz, nerden geliyor bu bilgi? Neden ama neden UFO = uzaylı denklemi kuruyorsunuz, bir kamu kuruluşu "bu cismin ne olduğunu anlayamadık" diyor, örneğin bir kişi benzer bir olayda TÜBİTAK açıklamasıyla gelmişti, TÜBİTAK'ın ne olduğunu anlayamadığı cismi haklı olarak UFO (tanımlanamayan uçan nesne) olarak tanımlıyorsunuz, peki tanımlanamayan cisimden başka hiçbir anlamı olmayan UFO kavramının halkta uzaylı olarak bilinmesine karşı yaptığınız çalışmalar var mı? "Biz UFO diyoruz ama siz bunu yanlışlıkla uzaylı olarak yorumluyorsunuz, öyle değil" dediğiniz bir açıklama var mı, bu yolda çaba gösteriyor musunuz? Bunlar tabi retorik sorular, hepimizin bildiği gibi siz bu açıklamayı yapmak bir yana, bu karışıklıktan faydalanıyorsunuz. Resmi kurumlar biz bunun ne olduğunu anlamadık diyor, siz UFO=uzaylı denklemi kurup bunu "kamu kuruluşlarının da uzaylıların varlığını kabul etmesi" ekseninde lanse ediyorsunuz. Buna yönelik bir itirazınız var mı?
Sizce bir süpernova patlamasının teknik detayları kadar, evrende başka canlıların varolduğunu bilmek de önemli değil midir? Bilimsel olarak böyle bir durumun mevcudiyeti çok daha merak konusu değil midir?
Bu elbette önemli bir konu, o yüzden SETI projesi bir yana, astrobiyologların çalışmaları bir yana, evrimsel biyoloji bir yana, önümüzdeki yıllarda NASA'nın yollayacağı büyük uzay teleskoplarıyla diğer yıldızların çevresinde dönebilecek Dünya benzeri gezegenlerdeki atmosfer bileşenlerinin tespit edilecek olması gibi konularla zaten halihazırda ilgileniyoruz. Güneş sistemi içinde Mars'ın kutupları, Europa'nın buzları, Titan'ın yüzeyi, Enceladus'daki su buharı yaşam olabileceğine dair ilgilendiğimiz konular arasında. Bu konuya bilimsel açıdan bakma taraftarı olarak, ufolar, kaçırmalar, bi tarafına çip sokmalar, ekin tarlalarına şekiller çizmeler gibi saçma sapan konuları gerçek astrobiyolojiden ayırmak lazım. Argüman budur, biz canlı türleriyle de ilgileniyoruz fakat Arcturusluların badem gözleri, zeta reticulilerin kel kafaları, orionluların kafkas tipleriyle ilgilenmiyoruz.
Dünyadışı yaşam konusunu bilerek, bilmeyerek sabote eden pek çok grup da vardır. Tarikatlar gibi... Hem de inanılmaz taraftarı olan gruplar, bu düşüneyi yeni bir din kurmak kadar da ileri götürerek şarlatanlık yapıyor
Arcturusluların badem gözleri olduğunu savunan sizsiniz, uçuk kaçık tarikatler değil, link verdim en başta, eğer farkında değilseniz ordaki 9 farklı uzaylı tipini saç renklerine kadar detaylarla öğrenebilirsiniz.
Yöntem ve biçimi insanlar meşrebine göre değerlendirecektir. Bu gayet normal, ama yaftalamadan önce ya da yaftalamak yerine öneride bulunmak, eleştirel bakmak daha iyidir.
Eh ben de gördüğünüz gibi yöntem ve biçimi değerlendirdim, sizinkisi de siriusufoya olumsuz fikir gelirse "yafta", olumlu fikir gelirse "fikir" oluyorsa diyebileceğim birşey yok elbette. Haksızlık olarak değerlendireceğiniz şeyler varsa buyrun. Yalnız yanıt verecekseniz bir zahmet fikir paylaşımının yanı sıra sorduğum şeylere de cevap veriniz, en az 15 soru sormuşumdur sanırım.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9