Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Böyle haberler çok ilgi çekiyor. İnsanlar bu tipte haberleri görünce genelde, Ay gibi bir şey var ve biz bunu bile görmekte zorlanıyoruz da yeni keşfediyoruz yanılgısına düşebiliyor. Halbuki çok önemsiz bir ayrıntı bence, benim hiç ilgimi çekmiyor misal bu konular. Elbette her konunun bir ilgilisi ve uzmanı var. Esas olan bunlardan çıkarılan yorumlar. Dinamiklerle ilgili önemli fikirler verebiliyorlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Öner Kurukuz
Bu ha er tam da donanım haber sitesindeki "düz dünya" tartışması sırasında gelince birden ilgi çekti.
Orada dünyanın düz olduğunu ve güneşle ayın dünya üzerinde dairesel olarak döndüğünü söyleyen birine, güneş ve ay tutulması nasıl oluyor peki diye sorduğumuz soruda "görünmeyen bir ay daha var" demişti.
Üstüne bu haber de geldi :)

Ciddi ciddi düz olduğunu iddia ediyor, bir de kanıt sunmaya çalışıyorlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Burada onu yapan zirzopları banlıyorum. Her fikir tartışılmaya değer değildir, her fikre saygı duyulması zorunluluğu gibi anlamsız bir bilgi aşılandı bu topluma. Gelişmiş medeniyetler ileri seviye bilim yaparken, burada dünya düz mü tartışacak değiliz. Müsaade etmem.
Kullanıcı avatarı
gönderen Öner Kurukuz
Valla Ögetay o kadar (kusura bakmayın) öküzler var ki, Nasa tüm evren hakkında doğru bilgi verirken bir tek dünyanın düz olduğunu biliyor ama saklıyormuş.
Bir de antartika kıtasına gidilmesinin yasak olduğu belge var ya, ülkelerin imzaladığı. Onu öne sürüyorlar, oraya gidersek gerçeği görürüz diye.

Uzaya uydu fırlatılmamış bile.
Peki diyorum ben kendi teleskobumla kendi gözümle gördüğüm şeyler nedir?
Onlar görüntünün atmosferdeki yansıması sebebiyle ben öyle görüyormuşum. Asıl şekilleri öyle değilmiş.

Hadi ben Atmosfer içinde böyle görüyorum, atmosfer dışındaki hubble nasıl benim gördüğümle aynı resmi görüyor dedim.
O da atmosfer içinde, uzaya çıkmadı ki, kandırıyorlar seni diyor.

Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir zamanda, uyduların, gps lerin, tv yayınlarının iletişim kurduğu uyduların varlığını kabul etmeyen bir gurup gerizekalı ile tartışıyordum. Artık o konuya cevap yazmıyorum. Yoruldum açıklama yapmaktan.

Bu konuyu da sadece haber hakkında siz ne düşünüyorsunuz diye fikrinizi sormak için açtım konuyu?