Promosyon

Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Promosyon

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Arkadaşlar, derginin ikinci sayısında bir kişiye dürbün hediye etmek için Harun bey'e bir sordum. Mutlaka destekleyeceğini biliyorum.

Bunu nasıl yapsak? Benim aklıma gelenler:

*okuyucular bir mail adresine mail atarlar ve arasından seçilir.
*bir soru sorarız, o soruyu doğru yanıtlayanlar arasından seçilir.
*ilk ulaşan veya 10. 20. 30. 40. vs. gibi bir sıralama yapılabilir.

ne dersiniz?
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Onur Kaya

Mesaj gönderen Onur Kaya »

Merhaba,

Bence 2. şık en uygunu. Diğer seçeneklerden daha adaletli olur gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Merhaba,

Aslında 1. ve 3. şıklar birbirine benziyor. Sonuçta ulaşmak için e-posta gönderileceğine göre ve ulaşanlar arasında seçim yapılacak.
Onur Kaya yazdı:Bence 2. şık en uygunu. Diğer seçeneklerden daha adaletli olur gibime geliyor.
Cevabı bilmeyen internette araştırarak bulmasın? O zaman dolaylı olarak diğer şıklara çıkıyor. Sadece cevabı bulamayanlar elenecek ve doğru cevaplayanlardan bir veya bir kaç kişi seçilecek.

Peki bunu çift taraflı yarar sağlacak şekilde yapamaz mıyız? Mesela, dergiden en çok kişiye bahsedenlere ödül verilebilir. Katılımcılara bir davetiye numarası verilir. O da ulaştığı arkadaşlarına internetteki forumu doldururken bu numarayı kullanmasını tenbihler. Tabii en iyisi numaranın saklandığı internet adresi. Bu bir bağlantı şeklinde olur ve kimin tavsiyesiyle geldiği o form kayıtlarından anlaşılır. Hatta rekabet olsun diye gerçek zamanda kimin kaç kişiye duyuru yaptığı görülebilir.

Eğer uygunsa hemen böyle bir yazılımcık (script) yazabilirim. Gerçekten çok basit bir uygulama. Belki iyi anlatamamışımdır diye uygulamayı hazırladıktan sonra bizzat deneyerek bakalım. Açıkcası aklıma Gmail'de yapılan davetiye mantığından başka bir şey gelmedi.

Dergiye bizzat yarar sağlayacak başka bir uygulama aklınıza geliyor mu? Mesela en çok okunan okur yazıları olabilir. Böylece içerik okur yazıları ile daha bir renkli ve fazla olur.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
Çağdaş Çalış
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Çağdaş Çalış »

Merhaba,

Salih'in dediği gibi 2. şık doğru eleme yöntemi olmayabilir. 1. ve 3. şıklar üzerinde durulabilir. Bana 3. şık daha makul gibi geliyor.

Script mevzusunun denemesi yapılabilir.

Saygılar...
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:
Dergiye bizzat yarar sağlayacak başka bir uygulama aklınıza geliyor mu? Mesela en çok okunan okur yazıları olabilir. Böylece içerik okur yazıları ile daha bir renkli ve fazla olur.
Bence güzel fikir forumdaki gibi bir sayı verilebilir, ayrıca yorum yapma kısmı da olsa güzel olurdu. gerçi yazıların tartışma yeri forum ama yinede hoş dururdu..

saygılarımla..
f/7 - 6" Newton-Dobson kundak - El yapımı
Konus 2110 - 20x80 Giant Astronomy Binoculars
50 mW yeşil Lazer
8" pyrex cam ATY amaçlı - cila aşaması

--------
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

Açıkçası davet sisteminden yana değilim. Antipati yaratabilir diye düşünüyorum. Bu da amacına ulaşmayabilir, kötü amaçlı kullanılabilir, iş spam'e dönebilir, sahteciliğe açık. Bu yöntem bizim çizgimize uymaz diye düşünüyorum.

Onun yerine dergi içindeki yazılardan sorular sorarız. Böylece okumaya faydası olur belki. Soruları bilenler arasından bir yöntemle talihliyi belirleriz.

Ayrıca Harun bey'e sordum, bahsettiği cd'lerden de verebiliriz diğer bilenlere. Ancak tek sorun kargo parası. Kargo parasını karşıya ödeteceksek bir anlamı kalmayabilir cd'nin. Dürbünde ise ne kadar kargo parası ödenir onu baştan bilelim ki karşı tarafı önceden uyaralım bu konuda. Belki diğer talihliler için cd'den vazgeçip sadece kazanan kişiye dürbünle beraber aynı pakette yollarız ek para yükü olmaz.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

Emre Evren yazdı:Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:
Bence güzel fikir forumdaki gibi bir sayı verilebilir, ayrıca yorum yapma kısmı da olsa güzel olurdu. gerçi yazıların tartışma yeri forum ama yinede hoş dururdu..

saygılarımla..
Yorum kısmı açık ancak ethem hoca dışında kimse farketmemiş anlaşılan. Hiç yorum yazılmadı. Çok açık değil sanırım o kısım. Bir el atayım en iyisi. Evet en çok okunan yorum sahibine veya en içerikli, güzel yorum yapmış olan kişiye de verilebilir güzel fikir. Yorumlar oldukça orada geçirilen vakit daha da artacak, gözle görülür bir katkı sağlayacaktır dergiye.
Onur Kaya

Mesaj gönderen Onur Kaya »

Salih Dinçer yazdı: Cevabı bilmeyen internette araştırarak bulmasın? O zaman dolaylı olarak diğer şıklara çıkıyor. Sadece cevabı bulamayanlar elenecek ve doğru cevaplayanlardan bir veya bir kaç kişi seçilecek.

Peki bunu çift taraflı yarar sağlacak şekilde yapamaz mıyız? Mesela, dergiden en çok kişiye bahsedenlere ödül verilebilir. Katılımcılara bir davetiye numarası verilir. O da ulaştığı arkadaşlarına internetteki forumu doldururken bu numarayı kullanmasını tenbihler. Tabii en iyisi numaranın saklandığı internet adresi. Bu bir bağlantı şeklinde olur ve kimin tavsiyesiyle geldiği o form kayıtlarından anlaşılır. Hatta rekabet olsun diye gerçek zamanda kimin kaç kişiye duyuru yaptığı görülebilir.
Araştırsalarda birşeyler öğrenseler keşke. :)
Bence en çok adamı üye yeptırma yöntemi üye sayısını bir hayli artabilir ama konuyla ilgisi olan da olmayanda sırf arkadaşı istedi diye kaydolursa hiç bir yarar sağlamaz. Hele bir de içlerinde Yasemin, Melissa gibi tipler varsa yarardan çok zarar sağlar. :lol:
Kullanıcı avatarı
Harun ŞAHİN
İlgi düzeyi: Meslek ve Satıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Harun ŞAHİN »

merhaba arkadaşlar bu bölümü yeni farkettim ama gündüz bana çağrı mail atmıştı dürbün hediye etmek gibi bir fikri vardı bende olumlu cevabımı vermiştim cd ler konusunda cd alan arkadaşlar ne kadar kargo bedeli verdiler burdan yazarlarsa öğrenmiş oluruz ama bizim anlaşmamız va rucuz gidiyor ben p tesi yönetim panelinden ne kadar ödediklerinide bakarım dürbün kargosu sorun değil yani ürünü hediye alan kişi seve seve kargo bedelini öder zaten en fazla 6 -7 ytl dürbün kargosudur cd kargosu ise yaklaşık 3-4 ytl tutar belki daha da az olabilir türkiyenin her yerine aynı ödeme yapılır iyi akşamlar
http://www.garantisite.com Konus Celestron Meade Teleskop Dürbün Satışı Ve Yedekleri Yeşil Lazer Ve Hobi Ürünleri Sorularınızı Sitemizdeki İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ Bölümünden Atınız Özel Mesaj Atmayınız Hattımızı Çaldırın Biz Sizi Ararız 0533 710 0000
Kullanıcı avatarı
Çağdaş Çalış

Merhaba,

CD kargosu 2.4 YTL
Kullanıcı avatarı
Harun ŞAHİN
İlgi düzeyi: Meslek ve Satıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Harun ŞAHİN »

onur bey amaç daha çok insanı buraya çekmek fakat şuda var zaten biz uzayla ilgili detay içeren cd vericez ilgili olmayana pek yarar sağlamaz şu an üye olan arkadaşlara bu cd yi yolluyorum

dürbün hediyesi ise sizin ustaca sorularınız ve kişinin ilgisi sadece dürbün için foruma katılıp katılmadığınıda siz anlarsınız

demek istediğim şu en fazla 2-3 kez girip laklak yapıp gider zaten gökbilim ile ilgisi olmayan burda barınamaz ve kendi alanında sohbete katılır
bizde işimize bakarız napalım biraz fazla cevap vermek zorunda kalırız ve kalırsınız belkide ilgili olmayanlarıda gökbilime alıştırma olasılığımız var daha doğrusu sizin var çünkü ben sizin bilgilerinize sahip değilim teknik ve mekanik olarak bana danışan olursa cevabımı ve elimden geleni anlatırım (fırsat buldukca) iyi akşamlar
http://www.garantisite.com Konus Celestron Meade Teleskop Dürbün Satışı Ve Yedekleri Yeşil Lazer Ve Hobi Ürünleri Sorularınızı Sitemizdeki İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ Bölümünden Atınız Özel Mesaj Atmayınız Hattımızı Çaldırın Biz Sizi Ararız 0533 710 0000
Kullanıcı avatarı
Tuğrul TEZCAN
İlgi düzeyi: Gokbilimci Adayi

Mesaj gönderen Tuğrul TEZCAN »

Dergide geçen herhangi bir konuyla alakalı sorulabilr. Hem dergiyi takibide artırır.
Just Peace & Science what is humanity needs.(CTT) - Nikon D40X - AFS18-55 -
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Tuğrul TEZCAN yazdı:Dergide geçen herhangi bir konuyla alakalı sorulabilr. Hem dergiyi takibide artırır.
Katılıyorum! Bir makale içindeki küçük bir ayrıntı mesela...

Başarılar...
hakan eser

Mesaj gönderen hakan eser »

bence 2. şık daha uygun olur. yine de siz daha iyi bilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Çağdaş Çalış

Merhaba,

Aralık ayında yeni yıl hediyesi için sorulan sorulara doğru cevap veren kişiler arasından yapılan çekilişle Muğla'dan Seçil Fidan Konus 2102 dürbün kazanmıştır.

http://www.gokbilim.com/dergi/?page_id=50

Dürbünü garantisite.com tarafından kargoya verilecektir. garantisite.com'a verdiği bu destekten dolayı teşekkür ederiz.

“Dergi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir