Öneri: Astrofotografi dergisi hazırlayalım!

Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 5 kez
İletişim:

Öneri: Astrofotografi dergisi hazırlayalım!

Mesaj gönderen Can Rıfat Turcan »

Herkese merhaba;

Bilenleriniz vardır, eskiden "Gökbilim Dergisi" yayınlanıyordu aylık olarak. Uzun bir süre devam etti ama sonunda yapılamadı. Samsun'dan arkadaşım Çağdaş Çalış dergi ile çok ciddi olarak ilgileniyordu ve derginin süreçlerini yakından takip ediyordum zamanında. Dergi işi zahmetli bir iş olsa da, sonucu çok eğlenceli ve güzel oluyor. Bende yabancı bir forumda gördüğüm dergi üzerine bizimde yapmamız gerektiğini düşündüğüm için, Onur abi ile (Onur Durma) konuştuktan sonra burada konuyu açmak istedim.

Sadece "astrofotografi" temalı bir dergi hazırlasak nasıl olur diye sormak istiyorum. Aylık hazırlamak zor olacağından, 2 ya da 3 aylık dilimlerde, astrofotografi teknikleri, ekipman tavsiyeleri, incelemeleri, program kullanımı, gezegen fotoğrafçılığı, derin uzay fotoğrafçılığı gibi konular hakkında bilgilerin paylaşıldığı bir dergiden bahsediyorum... Şu anda forumda en çok tartışılan konu astrofotografi. Bizimde yapmaktan en çok keyif aldığımız iş bu sanırım. Daha derli toplu bilgilerin olduğu, yolda, tatilde, etkinlikte açıp okunabilecek, fikir verebilecek, plan yaptıracak içeriklerin olduğu bir dergi güzel olur diye düşünüyorum...

Forumda bir sürü uzman kişi var. Tabi bu konuda yardım edebilecek, makale hazırlamak isteyen herkesin desteğiyle güzel bir dergi hazırlayabiliriz. Eski dergi gibi özel bir sayfada değil, tamamen pdf olarak hazırlanacak bir dergi. Forum sitemiz mobil uyumlu olmadığndan, telefondan bile rahatça okunabilir olduğu için pdf bir dergi çok rahat iş görecektir.

Derginin tasarımını izin verirseniz ben üstlenmek istiyorum... Profesyonel olarak hazırladığım basılı dergiler olduğu için bu konuda yeterli bilgiye sahibim.

Biraz tartışalım istiyorum, bu fikir için neler düşünüyorsunuz? Olumlu olur mu sizce? :)
Gökyüzü Fotoğraflarım
http://instagram.com/crt.astro
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Bence süper olur, derli toplu bir bilgi yığını. İyi fikir! :ye Bilgi düzeyinde elimden bir şey gelmez de metin düzenleme vs gibi yapabileceğim işlerde yardımcı olabilirim.
Dünyanın kalabalığında boğulan her insan, eninde sonunda bir gün başını kaldırıp, uçsuz bucaksız uzayı fark edecek ve bir daha asla o kalabalığın içine geri dönemeyecektir.
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Metin düzenleme işin en önemli kısımlarından birisi. O konuda yetenekli olduğunuz yazılarınızdan belli zaten Şule hanım :) Büyük bir yardım olur bu :)
Gökyüzü Fotoğraflarım
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Yaşadığım bölgede pek etkinlik olmadığı için kendi kendime keşifler yapıyorum. Bunlardan bahsedebilirim. Bir aceminin yanlış satın alma rehberi diye bir köşe yapabilirim :D Herkes eteğindekini döker bir şekilde dolu dolu olur gibime geliyor.
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Süper bir köşe olur :D Bu işe gireceklere, ne yapmamaları gerektiğini anlatabilirsin abi :D
Gökyüzü Fotoğraflarım
Kullanıcı avatarı
Umut Can Aydın
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Umut Can Aydın »

Bence de harika bir fikir bende yardımcı olmak isterim :)
Celestron Astromaster 114 EQ (F/9) (1000mm)
Lizer 70mm / 360mm (F/4)
Konus Dürbün 20x60
Meade Bresser Messier Yukon 3x SA Barlow Lens
Baader Astrosolar Film
Philips Web Cam SPC900NC
Kullanıcı avatarı
Timur Öner

Mesaj gönderen Timur Öner »

Benim önerim içinde astrofotografi bölümü de bulunan genel bir astronomi dergisi hazırlayalım.Yani bir nevi eskiden yayınlanan derginin devamı gibi.Böylelikle benim de içinde bulunduğum astrofotografi dalında çalışma yürütmeyen bir çok arkadaş da bu dergiye katkı sağlayabilir :)
Orion SkyQuest XT10 10'' Dobsonian
Celestron Astromaster 130 EQ Motor Drive
Sirius Plössl 25 mm
Celestron Eyepieces 20 mm,10 mm
Celestron G2 Up Close 10x50
Ve bolca merak...
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

"Gezegen Fotoğrafçılığı candır, gerisi heyecandır" adlı köşe hazırlayıp her ay DSO culara çakabilirim. :lol:
Kullanıcı avatarı
ilkertaskinoglu
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen ilkertaskinoglu »

Burak Yakut yazdı:"Gezegen Fotoğrafçılığı candır, gerisi heyecandır" adlı köşe hazırlayıp her ay DSO culara çakabilirim. :lol:

Alemsin Burak :)

Güzel fikir ama herkesin "ben şunu yaparım, bunu yaparım"larıyla başlayan işlerin yürümediğini birçok kez gördüm.

O yüzden ben şimdiden vaatte bulunmadan, "ben okurum" diyorum :D
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

İlker abi, bu konuda benden de çektin zaten. :) Bir türlü fırsat yaratamayınca mobil uygulama tasarımına başlayamamıştım. Uygulama için özel ikon seti bile almıştım halbuki... Fırsat bulursan sende tekrar uğraşmaya, bu sefer bende başlayacağım. :)

Benim astrofografi dergisi olsun dememde ki amaçlardan birisi de, hazırlanacak yazılar için ayrıca bir çalışmaya gerek duyulacak olmamasıydı. Elbette ekstra zaman ayrılıp hazırlama süreci olacak, ama önceden birikmiş bilgi birikimini yazıya dökmek daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. O yüzden Burak, gezegen gözlemciliği konusunda ki ustalığını, DSO'cuları kıskandıracak şekilde anlatacak bir köşe hazırlayabilir :) Çok da güzel olur... Yıllardır uğraştığı bir konu üzerinde güzel bir köşe paylaşması bizim içinde harika olacaktır. :)

Timur, düşüncen güzel ama maalesef böyle bir dergi hazırlamak çok daha uğraştırıcı bir süreç olacak. Devamlı güncel bilgileri takip etmek, çeviri yapmak zamanla yorucu oluyor. Zaten yapmış olduğumuz çalışmaları paylaşmak ise daha keyifli ve kolay olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca astrofografi bilgisi oldukça eksik. Bu konuyla ilgilenmek isteyen oldukça fazla kişi var. Onlar içinde güzel bir kaynak olacaktır...
Gökyüzü Fotoğraflarım
Kullanıcı avatarı
Timur Öner

Mesaj gönderen Timur Öner »

Evet haklısınız her derginin her yeni sayısı için araştırma yapmak,çeviri yapmak ve yazıya dökmek gerçekten de ağır bir iş olsa gerek.Ama gözlem raporları,sketchler,görsel gözlem ile ilgili yazılar, deneyimler vb. gibi bölümlerin olması dergiye ayrı bir renk katabilirdi ve bu konuda dergiye bir katkımın olmasını isterdim. :)
Orion SkyQuest XT10 10'' Dobsonian
Celestron Astromaster 130 EQ Motor Drive
Sirius Plössl 25 mm
Celestron Eyepieces 20 mm,10 mm
Celestron G2 Up Close 10x50
Ve bolca merak...
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Ahmet KALE »

Güzel bir fikir Can. Destek olmak isterim ama ne kadar destek olabilirim bilemiyorum. En azından fotoğraflarımı paylaşabilirim :)
Celestron C11 EdgeHD & CGEM DX
C11 Hyperstar lens
Celestron Ultima 2x Barlow
Baader LRGB & IR Pass Filter
Canon EOS T2i DSLR Hutech Modified
PGR Flea3 Mono
ZWO ASI 120MM
https://plus.google.com/+AhmetKale
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Timur Öner yazdı:Evet haklısınız her derginin her yeni sayısı için araştırma yapmak,çeviri yapmak ve yazıya dökmek gerçekten de ağır bir iş olsa gerek.Ama gözlem raporları,sketchler,görsel gözlem ile ilgili yazılar, deneyimler vb. gibi bölümlerin olması dergiye ayrı bir renk katabilirdi ve bu konuda dergiye bir katkımın olmasını isterdim. :)
Destek olunacak bir sürü konu çıkacaktır. Zamanla içeriği genişler, ya da farklı bir dergi çıkarma fikri olabilir. Katkı vermek istedikten sonra, bir şey bulunur elbet :)
Ahmet KALE yazdı:Güzel bir fikir Can. Destek olmak isterim ama ne kadar destek olabilirim bilemiyorum. En azından fotoğraflarımı paylaşabilirim :)
Fotoğraflarının çekim aşamalarını, işleme yöntemlerini, ekipman kurulumunu ve ayarlarını vs. anlatabileceğin bir sürü konu var Ahmet :) Harika fotoğraflarından fazlası iyi olur :)
Gökyüzü Fotoğraflarım
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Ekipman kurulumu benim işim ya.. Kusursuz Kutup Ayarı özel ilgi alanım :D
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Onur Durma yazdı:Ekipman kurulumu benim işim ya.. Kusursuz Kutup Ayarı özel ilgi alanım :D
:D Herkes kendi ekipmanın ayarını anlatırsa daha iyi olur abi. Her cihaz için bir fikrimiz olur. Yoksa senin kutup ayarına laf yok :)

Ben yavaştan dergi tasarımına başladım. Mıngır metinle dolu olacak şekilde bir şablon hazırlayıp sizlere sunarım tasarımı. Sonra düzenlemeler ve içerik hakkında detaylı olarak konuşmaya başlarız diye düşünüyorum :)

Derginin adı ne olmalı bu arada?

"Gökbilim Astrofotografi" yeterli ve uygun mudur?
Gökyüzü Fotoğraflarım

“Dergi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir