Gökbilim Dergisi Tekrar Basılamazmı?

Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...

Gökbilim Dergisi Tekrar Basılsınmı?

Hayır Gerek Yok
1
6%
Olabilir
3
17%
Harika Olur
14
78%
Boşa Masraf
0
Oy yok

Toplam oy: 18

Kullanıcı avatarı
Murat Tekneci
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

Gökbilim Dergisi Tekrar Basılamazmı?

Mesaj gönderen Murat Tekneci »

Merhabalar;

Arkadaşlar Gökbilim dergisi en son Nisan 2009 da 18.sayısı çıkmış.Gökbilim dergisini bir ekip oluşturup maliyetleri hesaplayıp tekrar bastıramazmıyız.Mümkün değilmidir.Gökbilim forumu üyesi olarak gökbilim dergiminde elimde olmasını isterim.Eger tekrar hazırlanmaya çalışılırsa elimden geleni yaparım.

Yetkililer bu konuda ne düşünürler?
Sizlerin düşünceleri nelerdir?

Saygılarımla
En son Murat Tekneci tarafından 24 Ağu 2010, 16:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Celestron 21024 Firstscope 76/300
Konus 7x50 Dürbün
Philips SPC900NC
10mW Yeşil Lazer
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Tekrar çıkmasını bende isterim.Hatta elimden geleni de yapmaya çalışırım.(Okul zamanı biraz zor ama katkıda bulunmaya çalışırım.)Derginin içeriği güzeldi,konuları ilgi alanımı oluşturan konulardı.Birkaç kez incelemiştim.Bu yüzden bir bilim dergisi taraftarı olarak bu derginin çıkmasını isterim.İnşallah gerekli düzenlemeler yapılırda-zaten yeni sitede hazırlanıyor derginin yeniden çıkması hiç de fena olmaz-gökbilim dergisi çıkar.Saygılarımla...
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Murat Tekneci

Ben derginin tekrar bastırılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.Sonuçta dergiyi hazırlayan bizler olacağız.Bir çok yeni bilgiler edineceğiz.Araştıracağız,bir araya toplanıp çalışmalar yapacağız.Birbirimize daha cok alışacak sıkı dostluklar kuracağız.
Bir nebze olsun Astronomi biliminin insanlar arasında yayılmasında katkıda bulunacağız.

Bakınız ben muhasebeciyim.Aynı zamanda Kırtasiye ve büro malzemeleri satan bir işletmenin müşteri temsilciliğini yapıp satışlarıyla ilgilenmekteyim.Bir çok maatbayla çalışıyoruz.Ve başka maatbalarla çalışmamızda çok daha kolay.Toptan ürünler sattığımızdanda bir çok ürünü daha uygun fiyatlarda elde edebiliyoruz.

Bu avantajlarımı kullanıp dergi basım maliyetini aşağı çekebilirim.ancak yine bizlere bir maliyeti olucaktır.Ancak dediğim gibi ben bu maliyeti piyasa koşullarına göre çok daha aşağı çekebilirim.

Forumumuzda bir çok arkadaşımızın ben bu konuya eğileceğini düşünüyorum.Gökbilimiyle ilgilenme fırsatı doğmuş ve bu bilime katkıda bulunma sanşı elde etmiş olacağız.

Ancak bu dergiyi daha önc çıkaran yetkililerimizden bir yorum göremedim.Onların tamam yapalım bu işi demesi çok önemli zaten gerekli olan da bu.Bu yüzden onlardanda bir tepki bir yorum hatta bir teşvik bekliyorum

Saygılarımla....
Konus 7x50 Dürbün
Philips SPC900NC
10mW Yeşil Lazer
Kullanıcı avatarı
Ahmed ÇAY
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Ahmed ÇAY »

Foruma katılalı 6 7 ay oldu fakat bende derginin basılmasını çok istiyorum.Sorun maddi destekse çeşitli kurumlar böyle dergiler maddi destekler veriyor.Bunları araştırıp maddi destek sağlayabiliriz.Hatta bilim tekenik gibi ülke çapında üne sahip bir dergimiz olabilir.
Square 60*800 teleskop
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Dergi basılı bir dergi değildi.İnternet üzerinden yayınlanan bir dergiydi.Bu yüzden basılı hale getirmeye gerek yor bana göre.Yeniden yayınlanmaya bu şekilde devam edebilir.
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Maliyeti ile baş edemeyiz diye e-dergi olarak düşünmüştük. Hiç bastırmadık. Şu an dergi için çalışacak kimse yok. Tekrar bir ekip kurulması gerekli ancak şimdilik pek mümkün gibi görünmüyor.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
scuber
İlgi düzeyi: Beginner

Mesaj gönderen scuber »

Aylık olarak zor olsa da, 3 aylık peryotlarla yayınlanabilir ...
Forumda çok sayıda genç arkadaş var, ben işin kotarılma potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorum...

Haldun
Bursa
Haldun-Bursa
Kullanıcı avatarı
Murat Tekneci

Ben basım maliyetini izniniz olursa bir araştırayım.Bakalım bizim anlaşmalı maatbalarımız nasıl bir fiyat vericekler...

Israrcı olup can sıkmak istemiyorum ancak yararlı olacağını düşündüğüm için üstüne düşmekteyim
Konus 7x50 Dürbün
Philips SPC900NC
10mW Yeşil Lazer
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

scuber yazdı:Aylık olarak zor olsa da, 3 aylık peryotlarla yayınlanabilir ...
Forumda çok sayıda genç arkadaş var, ben işin kotarılma potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorum...

Haldun
Bursa
Astronomi eğitimi almış insanların başta olması gerekiyor. Kontrollü gitmek lazım. Etraftan derleme yazılarla olmaz. Biraz ciddi iş, sorumluluğu var. Yapmış olmak için yapmamak lazım. Benim uğraşacak vaktim yok. Astronomi veya Fizik eğitimi almış yürütecek bir arkadaşımız işin başında olmalı.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

murat teknecii yazdı:Ben basım maliyetini izniniz olursa bir araştırayım.Bakalım bizim anlaşmalı maatbalarımız nasıl bir fiyat vericekler...

Israrcı olup can sıkmak istemiyorum ancak yararlı olacağını düşündüğüm için üstüne düşmekteyim
Tabii ki fiyat alalım fikrimiz olsun. Belki eski sayıları bastırmanın bir yolunu buluruz.
Kullanıcı avatarı
Murat Tekneci

Merhaba arkadaşlar ;

İşlerimin aşırı yoğunluğundan dolayı bu konuyla ilgilenemedim.Ancak biraz soruşturdum.Öncelikle her matbaada dergi basımı yapılamıyormuş.(Her ne kadar ben yaparım desemde :) ) Farklı bir sisteme ihtiyaç duyuluyormuş.Bizim Kırtasiye olarak anlaşmalı olduğumuz matbaalarımız malesef bu sisteme sahip değiller.Masrafı konusuna gelince Astronomide görsel öğelere fazlasıyla ihtiyaç duyulduğu için bir çok konuda ekstra masraflar ortaya çıkıyor.Açıksası sponsor olmadan şu anda Gökbilim olarak bizim bu dergiyi bastırmamız pek mümkün gözükmüyor.(Olmaz diye bişeyde yok tabiki).

Bu konuyu açmadan önce Gökbilim dergisinin basılarak dağıtıldığını düşünüyordum.O yüzden tekrar basılsınmı diye bir heyecana kapılıp konu açmıştım.İnternet üzerinden yayımlandığını öğrendim.Her ne kadar internet üzerindende olsa Çağrı beyinde değindiği gibi iyi bir ekibe ve bu ekibi kordine edicek Editöre :) ihtiyacımız var.Sonuç olarak şu anda Hem Dergi olarak hemde elektronik olarak yayımlanması çok zor gibi gözüküyor.Bu duruma çok üzüldüm.
Umarım bir gün Gökbilim dergisini "Bilim Ve Teknik" dergisi gibi ellerimizde okuruz.

Saygılarımla....
Konus 7x50 Dürbün
Philips SPC900NC
10mW Yeşil Lazer
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Basılması güzel olabilir ama bu hobi ile ilgilenen aslında o kadar çok kişi yok. Yani basım maliyetlerini karşılamaz diye düşünüyorum. Belki üç aylık olursa olabilir de, bilemiyorum... :roll:
Çağrı Erdoğdu yazdı:Astronomi eğitimi almış insanların başta olması gerekiyor. Kontrollü gitmek lazım. Etraftan derleme yazılarla olmaz. Biraz ciddi iş, sorumluluğu var. Yapmış olmak için yapmamak lazım. Benim uğraşacak vaktim yok. Astronomi veya Fizik eğitimi almış yürütecek bir arkadaşımız işin başında olmalı.
Evet, bence de astronomi öğrencileri işin başında olmalı. Hem bir gün ciddi bir yayım olduğunda onlar içinde referans olacak. Bu işler böyledir önce küçük dergiler sonra büyük uluslararası dergiler. Keza Arif Solmaz'ın bu konuda çok tecrübesi var. Eminim onun gibi en az 10 kişi ülkemizde vardır da ulaşma meselesi.

“Dergi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir