Ekim 2008 Sayısı

Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
Kullanıcı avatarı
Gülhan YAŞAR
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Ekim 2008 Sayısı

Mesaj gönderen Gülhan YAŞAR »

Gökbilim dergisi Ekim sayısını göremedim. Ne zaman çıkacak?
Orion Starmax 127mm (5") f/12
El yapımı 203mm (8") f/6 newton tipi teleskop. Yapım aşamasında. Sanırım hiç bitmeyecek!

Nikon D7100 d-SLR, 18-135mm
Suat ÖZYÖNÜM
İletişim:

Mesaj gönderen Suat ÖZYÖNÜM »

Bende takip ediyorum ama yayınlanmadı ... Bir sorun var herhalde ... Keşke elimden gelen bir şey olsada sizlere el verebilsem...
Sevgi ve saygılarımla.
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

Arkadaşlar Gökbilim Dergisi Ekim Sayısı Çıktı. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse bir anlamda sırf çıkmak için çıktığını, sırf bu dergiye çok önem verdiğimiz için çıktığını, araya soğukluk girmesini istemediğimiz için çıktığını, sırf Ekim ayı arandığında boş kalmasını görmek istemediğmiz için çıktığını söylemeliyim. Bu iş gönül işi biliyorum. Epey de zahmetli onun da farkındayım. Ancak umarım (özellikle dergi ekibine) dergimizin biraz geç yayınlanması dikkatinizi çekmiş, eksikliğini de hissettirmiştir sizlere... Zira ben ilk hafta derginin Ekim sayısını göremeyince kendimi kötü hissettim. Ve derginin önemini bir kez daha kavradım. Güzel başlayan herşey bir gün mutlaka bitmeli mi diye düşündüm. Buna kendi adıma müsaade edemem. En azından buna sebep olan ben olmayacağım. Tek bir yazı da olsa bundan böyle her ay bir şeyler kaleme alma konusunda kararlılığım arttı. Dergi bizim prestijimiz ve gerçekleştirdiğimiz en önemli projelerden bir tanesi. Türkiye'de bir ilk olduğunu bile söyleyebilirim. (Bilim ve Teknik Dergisinin gökbilim için ayırdığı 3-4 sayfayı saymazsanız.)Lütfen bu kadar çabuk bitmesine izin vermeyelim. Tüm Gökbilim ailesini bu konuda çok ama çok hassas olmaya davet ediyorum.
MISSION CONTROL: Discovery, Houston. Go at throttle up.

DISCOVERY: Copy. Go at throttle up.
Kullanıcı avatarı
Çağdaş Çalış
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Çağdaş Çalış »

Merhaba,

Gökbilim Dergisinin Ekim 2008 sayısı yayınlandı. Bu maceranın başlangıcını ve devamını kısaca anlatmak isterim sizlere. 2007 yılında düzenlenen Amatör Astronomi Sempozyumuna ve Ayna Yapım Çalıştayına katılmıştım. Sempozyumun sonunda değerlendirme konuşması yapıldı. Bu konuşmada amatör astronominin ve amatörlerin nasıl destekleneceği tartışıldı. Bir dergi gerekliliği konuşuldu. Dergi gerekliliği konuşmasınıda Alp Akoğlu yapmıştı. Sempozyuma gelmeden önce Samsun'da gözlemevi ve kulüp olarak bir online dergi/bülten'in ön hazırlıklarını yapıyorduk. Sonra sempozyumda ki bu fikrin ulusal olması gerektiğini düşündüm, daha fazla kişiyle daha fazla yazıyla bu tutkuyu paylaşabilirdik. Bu durumda en iyi seçim gokbilim.com idi. Bu başlangıcı yapan benim, bunu söylemek beni ön plana çıkarsada bu böyle.

Kasım 2007'de kadar tüm hazırlıklarımızı tamamlayıp dergimizi yayına verdik. Aslında bir blog tarzından çok flash dergi planımız vardı. Flash derginin alt yapısını tamamlayamadığımız için blog tarzında yapmaya karar verdik. Ancak her ayın pdf formatında da yayınlanması gerekliliği üzerinde durduk. Çünkü okuyucular dergiyi indirip arşivlemek isteyebilirlerdi. Bu pdf çalışmasını forum üyelerimizden bir arkadaş üstlendi. Ama bu pdf çalışması daha ilk ayda başlamadan bitti.

Kasım 2007'den bu zaman 12 sayı çıktı. Bu zamana kadar 21 kişi yazılarıyla ve derginin diğer işlerinde çalıştı, 12 sayı süresince 103 adet yazı yayınlandı ve okundu.

Ancak herkes farkında ki (aslında iki kişi) Ekim sayısı geç yayınlandı. Çünkü hiç yazı gelmedi. Neden yazı gelmemesinin nedenini hala anlamış değilim. Üzülerek söylemeliyim bu durum yapılan bu paylaşımın sonunun geldiğini gösteriyor. Hep beraber elele verip, mücadele ettik ve derginin sonunu getirdik.

Forumda dergi hakkında ya da projeler hakkında sürekli yazılar yazıldı. Ama hepsi boş laf gibi geliyor hiç bir katkı yok, sadece foruma mesaj yazmak için yazıyoruz. Tabi dergiye katkıda bulunan kişilere bir şey diyemiyorum. Onlara sonsuz teşekkürler. Ya da kendini destek olacak kadar bilgili ve deneyimli hissetmeyen kişilere de bir şey demeye hakkım yok. Ancak gokbilim.com platformunda yapılan amatörce, gönüllü çalışmalardan ticari ve kişisel kazanç sağlayan egoların sağladığı fayda, hemde hiç destek olmadan, bu çalışmalara destek veren özveriyle zamanlarını harcayan kişilerin iyi niyetlerinin kullanılması beni üzüyor! Bu onlara haksızlık değil mi?

Tabi sadece dergi değil bazı sıkıntıları olan. Forumda keza aynı durumda. Forum boş, gereksiz, ilgisiz yazılarla dolu. Toplantıda da konuşuldu ama çözüm bulamadık. Sadece daha sıkı bir takip olacak. Ancak ne kadar amatör bir hobimiz olsada bu hobinin bilime katkısını gözden kaçırıyoruz. Konulara araştırma yapmadan, okumadan sadece kişisel yorumlarla cevap veriyoruz. Kişisel yorum, yapılan bir gözlemden, deneyden sonra elde edilen verilerden ortaya çıkan sonuçlara göre yapılır. Benim öğrendiğim, bildiğim bu! Bu şekilde yazıların yazılması bir amatör olarak beni çok üzüyor. Bu gözlemimin sonucu bir çok amatör astronomu forumumuza çekemiyor, amatör astronomları forumumuzdan kaçırtıyor, amatör astronom aday adaylarını da yanlış örnek olup küstürüyoruz.

Şimdilik bu kadar...

Bu yazı canımızı sıkacak, üzecek ama bir şekilde düşündüklerimi, sıkıntılarımı paylaşmam gerekiyordu.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Arkadaşlar dergi ekibi yazarlar olursa var. Yazar olmazsa dergi ekibi diye bir şey yok. Herkes başkasından beklerse bu ay olmasa bile gelecek ay biter bu iş. Bir şekilde sahiplenilmesi gerekiyor.

Eğer işleyişte, çalışma sisteminde bir sıkıntı hissediyorsanız eleştrilerinizle destekleyin çünkü bildiğiniz üzere hepimiz aynı şeyin derdindeyiz ve çözüm için herşey yapılır.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Suat ÖZYÖNÜM
İletişim:

Mesaj gönderen Suat ÖZYÖNÜM »

Bir izleyici olarak...
1.Dergi yazı ile değil sadece resim veya sadece kapak ve içi boş ve beyaz kağıt olarak da çıksa izlemeye devam edeceğim. İlla bol sayfalardan oluşan magazin dergileri gibi mi olsun? Dergide bir makale olması bile bana göre önemli ve yeterliliktir.
2.Yukarıda yazdığınız yazıyı okudum...söylermisiniz lütfen neden üzüleceğim veya neden canım sıkılacak...işin bu tarafını anlıyamadım...Bilinçli olmak, Öğrenmek, Okumak, Kendini geliştirmek...vs... tarihin her döneminde zordu...şimdi de zor ...yarında zor olacak...Ve böyle işlerle uğraşan insanlar hep az olacak.
3.Dergi illa ayda bir çıkmak zorundamı? İki ayda hatta Üç ayda bir bile çıkabilir ki bence yazıların değerlendirilmesi ...Hatta elenmesi veya tashihi daha sağlıklı olur inancındayım.
Takdire layık zor bir iş yapmaya çalışıyorsunuz...

Bu arada bugün ikinci defa dede oldum... :D :D :D

Sevgi ve Saygılarımla.

“Dergi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir