Başka bir gökbilim dergisi hakkında

Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
vahap varol ülgen
Teşekkür etti: 0

Başka bir gökbilim dergisi hakkında

Mesaj gönderen vahap varol ülgen »

istanbul üniversitesi'nin yılda 4 defa yayınladığı gökbilim dergisi vardı.ağustos 2006 tübitak gökyüzü gözlem şenliği'nde özgür gültekin adlı bir arkadaş ve bağlı olduğu kulüpteki arkadaşlar dergiye abone olmak isteyenleri o tarihte antalya-saklıkent'te bir ücret karşılığında abone yapmışlardı.4 adet dergiden sadece 1 tanesini o zaman aldım.kalan 3 taneyi de adresime göndereceklerdi.15 ay oldu ödemeyi yaptığım halde 3 adet dergim hala bana ulaşmadı.özgür adlı arkadaşa çok kez mail gönderdim.adresimi tekrar tekrar verdim.ama 3 adet dergi hala gelmedi.söylemek istemesem de, o kişilere ve kulüplerine güvenim sarsıldı.
bu yazı konu dışı olabilir,ama belki de aynı durumdan şikayetçi olmuş insanlar da olabilir.sadece paylaşmak istedim.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Merhaba,

En son aşağıdaki başlıkta dergiden söz edilmişti:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 2&start=30

Benim bundan haberim yoktu. Ama arkadaşa ulaşmaya çalışacağım. Muhtemelen bir iletişim kopukluğu olmalı. Yoksa böyle bir hobiyle uğraşan kişilerin dolandırıcılık gibi kötü işler ile uğraşacağını sanmıyorum.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Ben de kötü niyet olacağını düşünmüyorum. Ama bu tür ürünleri basıp satmak da bir dert. Gerçi üniversite matbaasında basılıyorsa satmasalar daha hoş olurmuş. Zaten kaç kişiye ulaşıyor ki bari ulaşan da memnun olsun ne güzel olur. İşin içinde para dönünce sıkıntı oluyor illa ki. Umarım gönlünüzü alırlar.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Özgür Gültekin

Mesaj gönderen Özgür Gültekin »

Merhaba,

Öncelikle şunu belirteyim:
İnternet üzerinden yayınlanan Gökbilim dergisini inceledim. Tasarımını çok beğendim. İçeriği de iyi. Böyle bir çalışmanın bir sürü zorluğu var. Bunu iyi bilenlerdenim. Bu çalışmayı başlatan, yürüten ve emeğini ortaya koyan bütün arkadaşları kutluyorum.
Çalışmanızın Türkçe kaynak olarak internette önemli bir eksikliği gidereceğine inanıyorum.
Başarılar dilerim.

Ayrıca yukarıda sözü edilen Amatör Gökbilim dergisinin editörü olarak birkaç yanlışı düzeltmek istiyorum:

1.) Amatör Gökbilim Dergisi bir üniversite kulübünün veya bir üniversitenin yayını değildir. Sadece lisans öğrenimimi İstanbul Üniversitesi – Astronomi ve Uzay Bilimleri’nde tamamladım. Amatör Gökbilim dergisi A4 ebatlarında, renkli karton kapak ve 72 sayfadır. Dergi üç büyük şehrin kitapevlerine dağıtılmış, 1500 basmış 1000'e yakın okurla buluşmuş, onlarca akademisyen ve öğrenciyi yazar olarak bünyesinde toplamış, taa Antalya Tübitak Ulusal Gözlem şenliğine binbir zorlukla ulaştırılmış ve satışları ile abonelikleri dışında hiç bir maddi kaynağı olmadan 4 sayı çıkmıştır. Böyle bir derginin baskı ve dağıtım maliyetleri düşünülürse, bu derginin ücretsiz dağıtılmasının ne kadar olanaksız olduğu fark edilecektir.

2.) Okur yazarlığın bile bu kadar düşük olduğu ülkemizde yayın basmak, dağıtmak ve okurla buluşmak çoğu zaman görünenin arkasında bir çok zorluk taşır. Her zaman hesapta olmayan maddi giderler vardır. Ayrıca Amatör Gökbilim dergisini bir kaç insan bir ay boyunca sabah akşam hiç durmadan çalışarak hazırlayabilmektedir. İçeriğinin amatörlere uygun olup olmadığı konusuna gelince, başından beri dergimizin üç farklı okur kitlesine yöneldiğini, amatörlerin de bu üç farklı kitlenin bir ayağını ama sadece bir ayağını oluşturduğunu söylemiştik.

3.) Sayın Vahap Ülgen dergimizin abonesidir ve söylediği gibi 4 sayının ücretini ödemiş olmasına rağmen 3 sayıyı 15 aydır alamamakla birlikte bize defalarca e-posta atmıştır.
Kendisine bir çok kere e-posta ile verdiğim yanıtı bir de buradan aktarayım:

Amatör Gökbilim dergisi bir yılı aşkın bir süredir çıkmıyor. Derginin dizgisinden, baskısına, dağıtımından içeriğin hazırlanmasına kadar her şeyle birkaç arkadaşımla birlikte uğraşmaktayım. Bunun getirdiği bazı zorlukların yanı sıra, kendi adıma belli bir süre dergiye zaman ayıramıyor olmam bu sıkıntıyı yarattı. Bir süre daha Amatör Gökbilim’in okuruyla kopukluğu sürecek. Yakın zamanda dergi çalışmasına yoğunlaşamayacak olsak da boş durmuyoruz. Yazılar topluyoruz, derginin formatını değiştirip, ileriki sayıları da hazırlıyoruz. Sonuçta Gökbilim dergisi geç, güç ama yeni formatıyla okurlarıyla buluşacaktır. Bütün abonelerimize de mutlaka ulaştırılacaktır. Derginin yeni biçiminin ve içeriğinin okurlarımızın gönlünü alacağını umut ediyoruz.

İsteyen aboneler yeni sayılarımızı beklerler. Böylece, kitapların satılmadığı, insanların çoğu zaman gazete bile okumadığı bir ülkede böyle spesifik bir dergi çıkartıyor olmanın zorluklarını göz önünde bulundurarak dergimize destek vermiş olurlar.

Eğer Sayın Vahap Ülgen e-posta ile bize yeniden ulaşır dergiye abone olduğunu ama sadece bir sayı aldığını ve diğer 3 sayının eline ulaşmadığını bize hatırlatırsa. Biz de ona yeniden derginin çıkmadığını, derginin yayınlanır yayınlanmaz kendisine gönderileceğini, adresinin bizde kayıtlı olduğunu, endişelenmemesi gerektiğini ve özür dilediğimizi hatırlatacağız.

Sayın Vahap Ülgen, eğer daha fazla beklemek istemiyorum diyorsanız, aşağıdaki iletişim bilgilerimden birisinden bana ulaşarak 4 sayı için ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz. Elinizdeki sayıyı ve önümüzdeki 3 sayıyı da size hediye ederim. Yapabileceğim bu kadar.

Saygılarımla.
Özgür Gültekin.

İstanbul Üniversitesi- Fen Bilimleri Enstitüsü-
Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği – Vezneciler – İstanbul
GSM 1: 0 505 495 26 87
GSM 2: 0 506 631 25 82
Ev telefonum: 0 216 418 58 92
Ev adresim : Bahariye Caddesi, İleri sokak, İleri Apt. Kadıköy. İSTANBUL.
e-posta: amatorgokbilim@yahoo.com
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Aramıza hoş geldiniz Özgür bey,

Konuya açıklık getirdiğiniz için kedi adıma teşekkür ederim. Birlikte, her şeyin en iyisini yapma dileğiyle.

Kolay gelsin...
nisa tey

Mesaj gönderen nisa tey »

dergiyi nerden alabilirim acaba :?
Kullanıcı avatarı
HTugca Sener
İlgi düzeyi: Gökbilimci

Mesaj gönderen HTugca Sener »

Bunu burda tartışmak ne kadar doğru bilemiyorum ama Vahap Bey ile aynı sıkıntıyı paylaşan birçok kimsenin Ankara'da bulunduğunu ve kimilerinin de üyelikleri benim tarafımdan gerçekleştirildiği için bana ulaştıklarını ve fakat ne kadar derginin Ankara temsilcisi olsam da ben de okurlar gibi Özgür'e ulaşamadığımı belirtmeliyim sanırım, üstelik elimdeki tüm e-mail adresilerine mail atarak ve hatta evini arayıp annesinden Özgür'e iletmesini rica ederek. Sonuç? Özgür'ün bu mesajını burda az önce tesadüfen gördüm ve en azından, her ne kadar artık Ankara'da olmasam da, benden hesap soranlara ne diyeceğimi biliyorum... Peki ne yapılabilirdi? Tabii ki hepimiz böyle bir girişimde bulunan insanların birbirini dolandırmak niyetinde olmadığını biliyoruz ama yine de, üyelerimizin e-mail adresleri elimizde olduğuna göre (kayıtlarında bunu da doldurdu çoğunluğu), en azından onlara bir bilgi e-maili gönderebilirdik...

Kıssadan hisse, eğer bu e-gökbilim dergisi de bir gün bir şekilde yeni sayılar vaadeder de bunu gerçekleştiremeyecek olursa, muhattap olduğu kişilere en kötü ihtimalle bir e-mail atarak bildirse en barışçıl ortam sağlanmış olur sanırım...
Bulutsuz geceler boyu keyifli gözlemler...
HTŞ

“Dergi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir