Dürbünle gördüğüm cisim

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
karemisola
Teşekkür etti: 0

Dürbünle gördüğüm cisim

Mesaj gönderen karemisola »

Merhaba.
Forumda yeniyim yeterince bilmediğim için buraya konu açtım kusura bakmayın

Dun kuzenimden durbun odunç aldım ayı gozlemlemek için. Gece 12 gibi batı yönünde parlak bir yıldıza yonelttim. Odaklanınca yıldızdan daha büyük ve çok dikkatli bakınca tam olarak yuvarlak olmadığını fark ettim. Bu cismin saturn olma ihtimali var mı.
Çok heyecanlandım açıkçası çünkü ilk defa böyle bişey goruyorum :tac
Yusuf Günenç
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Batı yönünde ifadesine göre söylüyorum: Jupiter'dir. O saatte onun az güneyinde Aslan'ın en parlak yıldızı Regülüs var. Daha güneyde mavi bir yıldız olan Başakçı, onun da güneyinde Satürn.

Satürn batıda değil, güneybatıda.

Tekrar o saatte bakma şansınız varsa kontrol edin. Etrafında en az bir, en çok dört uydusu ile Jupiter'i tanıyacaksınız.

Batı-güneybatı yönlerinde başka parlak yıldız yok o saatlerde. 20.00-21.00 civarında baksanız da Venüs batı göğünün en parlak yıldızı konumunda bu aralar.
karemisola

Batı yonunde derken Güneşin battığı taraf pusula ile ölçmedim

Satürn 10x50 dürbünle yapısı gorulebilir mi? Çünkü bildiğiniz eliptik bir şekli vardı. Veya bir uydu veya hayal de görmüş olabilirim bilmiyorum
Yusuf Günenç
halill07

karemisola yazdı:Batı yönunde derken Güneşin battığı taraf pusula ile ölçmedim

Satürn 10x50 dürbünle yapısı gorulebilir mi? Çünkü bildiğiniz eliptik bir şekli vardı. Veya bir uydu veya hayal de görmüş olabilirim bilmiyorum

Uydu veya hayal değildir de o bölgede o saatte birden çok parlak gök cismi var. En parlağı Jupiter. Başakçı mavi, Regülüs mavimsi. Ufka yakın olunca Başakçı ve Regülüs yanar-söner gibi(göz kırpar gibi de denir) ışırlar ve tayf renkleri de verirler ışırken. Gezegen değil yıldız oldukları böylece anlaşılır. Kalır Jupiter ve Satürn. Daha parlağı Jupiter'dir.

Ayrıca bu cisimler hizalı da görülmüyorlar, kimi daha yüksek, kimi daha alçakta. Batıdan güneybatıya(size göre sağdan sola) doğru Jupiter, Regülüs, Başakçı ve Satürn oluyor o saatte. Bu sıralamadan aynı saatte çıplak gözle bakarak da anlarsınız neye baktığınızı .

10x50 Satürn'ü eliptik gösterebilir mi? Evet, uygun hava koşulları varsa(karanlık ve temiz hava). Halkaları yatık pozisyonda ise eliptik görünür. Bu yıl Satürn'e hiç dürbün veya teleskopla bakmadım. Bakan arkadaş varsa o konuya açıklık getirecektir.

Fakat o saatte çıplak gözle bakıp, yukardaki ipuçlarından hareketle doğru kararı kendiniz verebilirsiniz. Çıplak gözle gözlemin değerini küçümsememek lazım.
karemisola

Verdiğininiz bilgiler için teşekkürler.
Telefona skymap kurup bugun jupiteri gozledim. Tabi daha yukarıda
Dolunay ve parçalı bulutlu havaya rağmen jupiter ve Regulusu
Dun gördüğüm jupitermiş ona emin oldum. Durbunu titremesinden düzgün gorememişim

Yazları sıcaktan bunalıp damda uyurduk. Yıldızlara bakmaktan herzaman hoşlanmışımdır ama bilinçli bir gözle bakıp ne gorduğunu bilmek çok daha heyecan vericiymiş.
Yusuf Günenç
halill07

karemisola yazdı: Telefona skymap kurup bugun jupiteri gozledim.
Yıldızlara bakmaktan herzaman hoşlanmışımdır ama bilinçli bir gözle bakıp ne gorduğunu bilmek çok daha heyecan vericiymiş.
Stellarium diye bir program vardır. Hem bilgisayar hem android sürümü var. O çok güzeldir.

Bir de şu pdf el altında bulunmalı:

http://www.tug.tubitak.gov.tr/dokumanla ... y_2015.pdf
karemisola

Benim telefon windows. Malesef o program yok.

Ama bu da gerçekten iyi. Gezegenler ve ayın yerini nerdeyse tam olarak belirleyebiliyor.
Az önce satürne de baktım. :D Hemen yanında dolunay olduğu için şeklini göremedim tabi

Saat 21 sularında jüpiterin sağında ve aşağı tarafta çok parlak bir yıldız gördüm yine. Telefondaki program Venüs olduğunu söylüyor.
Ama işin ilginç tarafı Jüpiterden de daha parlaktı.

pdf için de ayrıca teşekkürler
Yusuf Günenç
Kullanıcı avatarı
Kutay Arınç Çokluk
İlgi düzeyi: Astronomi Öğrencisi

Mesaj gönderen Kutay Arınç Çokluk »

karemisola yazdı:Benim telefon windows. Malesef o program yok.

Ama bu da gerçekten iyi. Gezegenler ve ayın yerini nerdeyse tam olarak belirleyebiliyor.
Az önce satürne de baktım. :D Hemen yanında dolunay olduğu için şeklini göremedim tabi

Saat 21 sularında jüpiterin sağında ve aşağı tarafta çok parlak bir yıldız gördüm yine. Telefondaki program Venüs olduğunu söylüyor.
Ama işin ilginç tarafı Jüpiterden de daha parlaktı.

pdf için de ayrıca teşekkürler

Venüs gökyüzünde Güneş ve Dolunay'dan sonra en parlak cisimdir. O nedenle o baktığınız cisim Venüs'tür. Emin olabilirsiniz.
Bresser Pollux 150/1400 Teleskop
Philips Spc900Nc Webcam
Petrix V3001 Tripod
karemisola

Merhaba.
Uzuun bir aradan sonra kendime konus 15x70 dürbün alıp gözleme tekrar başladım.

Gece tripodla Jüpiteri izliyorum. Gezegeni top şeklinde yuvarlak görmeme karşın bir türlü uydularını göremedim. Epey sönük bir cisim gördüm ama netteki fotoğrafla gördüğümden daha uzak görünüyor.
Halbuki daha önce 10x50 dürbünle görmüştüm aynı şartlarda. Acaba bendeki dürbün mü dandik diye düşünüyorum.

Satürn'ü sanki ay gibi bir tarafı karanlık olarak gördüm. Böyle bişey mümkün mü?

Gökyüzünde hızlı bir cisim gördüm. 1 dk da göğü uçtan uca kat etti. Acaba uydu mu?

Bide Vega nın sol alt tarafında çıplak gözle görünmeyen ama dürbünle baya parlak ikiz yıldızlar gördüm. Bunların bir adı varmı? (eşe dosta hava atmak için)

Çok soru sordum kusura bakmayın ama merakımı giderecek başka yer yok.
Yusuf Günenç

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir