Genişleme

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Cevapla
Mehmet Kocaer
Mesajlar: 24
Kayıt: 06 Eyl 2011, 21:31
İlgi düzeyi: merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Genişleme

Mesaj gönderen Mehmet Kocaer »

Arkadaşlar merhaba bayadır aklıma takılan bir soru var, onu sizlere sormak istiyorum;
Öncelikle evren genişliyor bunu hepimiz biliyoruz ama gökbilimciler evrenin genişlemesinden dolayı gökcisimlerinin birbirinden uzaklaştığını ve buna bağlı olarak evren sürekli genişlerse evrenin soğuk ve karanlık bir yer haline geleceğini söylüyorlar benim sorum da şu evren genişliyor tamam da evrenin genişlemesi gökcisimlerinin birbirleri arasındaki kütleçekiminin azalmasına bir neden midir? (Şöyle düşünüyorum: eğer gökcisimleri birbirimde uzaklaşıyorsa aralarındaki kütleçekimi de azalıyor demektir.)
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi
Mesajlar: 2632
Kayıt: 30 Eyl 2008, 13:43
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Büyük Patlama teorisinde bazı eksik kısımlar var gibi, o yüzden nereden yola çıkıldığını anlamak adına nasıl bulunduğunu anlatayım. Öncelikle evren büyüdüğü için bizden uzaklaştıklarını anlamadık, bizden uzaklaştıklarını görüp evrenin genişlediğini düşündük. Hubble yaptığı bir tür gökadalarda uzakta olanın daha hızlı uzaklaştığını görmüş. Bunu bir grafiğe döktüğünde doğrusal bir artışı fark etmiş. Bu grafikten evrenin yaşı ve genişleme hızıyla ilgili bilgilere ulaşıyor. Oldukça basit bir gözlem, net bir sonuç. Fakat "tek tip gökada" dediğime dikkat edin, çünkü diğer gökada türlerinde özellikle kuasarlarda bu grafiği çizmeye çalıştığınızda ortadan bir doğru geçiremiyorsunuz. Henüz buna net bir açıklama yok.

Kütle çekime gelince, zaten çok uzakta bulunan bir gökadanın diğerine uyguladığı kütleçekimin pek bir önemi yoktur, hatta sıfırdır. Fakat gökadalar da kendi içlerinde kümeler oluşturabilir, lakin bu gruplar bir bütün olarak birbirlerinden uzaklaşacaktır. Eğer birbirleri arasında kütleçekimsel bir etkileşim varsa evrenin genişlemesinin bunlara bir etki etmesi çok düşük bir olasılıktır. Bu benzer bir şekilde evren genişliyorsa insanlar neden genişlemiyor sorusuyla aynıdır. Çünkü bizi bir arada tutan kuvvetler, evrenin genişlemesinden çok daha kuvvetlidir.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Emrah Boogie
Mesajlar: 111
Kayıt: 25 Nis 2012, 17:59
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Emrah Boogie »

---------------------------------------------------
İstanbul
Celestron C11-A XLT
Celestron CG-5 ASGT
mscientist9
Mesajlar: 7
Kayıt: 19 Eki 2015, 09:57
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen mscientist9 »

Ögetay kardeşime teşekkürler. Çok anlaşılır ve güzel bir şekilde izah etmişsiniz. :)
Cevapla

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir