Uzay-Zaman Sorusu

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
BarışKayaa
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0

Uzay-Zaman Sorusu

Mesaj gönderen BarışKayaa »

Bir saati bir karadeliğin yanına götürdüğümüzde saatin gösterdiği zaman Dünya'nın kütleçekimine göre mi işler yoksa karadeliğinkine göre mi işler? Yani saatin bize göstereceği zaman bulunduğumuz ortama göre değişir mi? Karadeliğin yanındayken saatin çalışma hızı dünyaya göre değişiklik gösterir mi?

Bence cevap : Saat ile ölçtüğümüz zaman , uzaydan bağımsızdır ve mutlak zamandır ama uzayda mutlak zaman yoktur .
Saat sadece Dünya'nın kütleçekiminin sonucu olarak bizim içinde yaşadığımız zamana göre ayarlanmış sabit bir makinedir. Bu yüzden karadeliğin kütleçekimine bağlı olarak o ortamdaki zamana göre değişiklik göstermeyecektir.

Yani düşününce bana böyle geliyor ama ben daha yeniyim bu konularda eskiden okuyordum ama çocuk düzeyinde şimdi teorik fizik alanını okuyor ve araştırıyorum :oku Soru size çok kolay gelebilir ama benim kafam karıştı :aah Sizlere bir sorayım dedim abilerim :)

Soruyu cevaplarken kendinizi karadeliğin yanındaymış gibi düşünmeyin sadece saat orda olarak düşünün yani biz dünyadan o saati gözlemliyoruz öyle düşünün lütfen :) Çünkü bu biz ordayken zaman bize göre yavaş geçeceği için yavaş görürüz şeklinde yorumlanabilir böyle olmasını istemiyorum sadece "saat" in ne durumda olacağını bilmek istiyorum.
Dünya bana dar geliyor. Dışarıda sonsuz bir gizem varken. "MERAK"
BarışKayaa

Biraz daha düşününce saçma olduğunu anladım galiba. Saat ordaki zamana gore calışacağı için dünyaya geri getirildiginde normal bir saate gore daha yavaş çalıştığını anlayabiliriz
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Adından da bahsedildiği şekilde uzay-zaman bir bütündür :) Karadeliğin yanında olmak doğru bir ifade değil. Kütle merkezine ne kadar yakınsanız(düşük kütleçekimsel potansiyel erke) zaman o kadar yavaş işler dışarıdaki birisine göre. Yani karadeliğin güçlü kütle çekimi altında zaman göreli olarak daha yavaş akar.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Timur Öner
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Timur Öner »

Ögetay Kayalı yazdı:Adından da bahsedildiği şekilde uzay-zaman bir bütündür :) Karadeliğin yanında olmak doğru bir ifade değil. Kütle merkezine ne kadar yakınsanız(düşük kütleçekimsel potansiyel erke) zaman o kadar yavaş işler dışarıdaki birisine göre. Yani karadeliğin güçlü kütle çekimi altında zaman göreli olarak daha yavaş akar.
Peki Ögetay, diyelim ki kol saatimiz ile bir karadeliğin içine atladık. Zaman bizim ve kol saatimiz için eşit şekilde yavaşlayacağı için saate baktığımız zaman hızında bir değişiklik fark etmeyiz değil mi?
Orion SkyQuest XT10 10'' Dobsonian
Celestron Astromaster 130 EQ Motor Drive
Sirius Plössl 25 mm
Celestron Eyepieces 20 mm,10 mm
Celestron G2 Up Close 10x50
Ve bolca merak...
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Timur Öner yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı:Adından da bahsedildiği şekilde uzay-zaman bir bütündür :) Karadeliğin yanında olmak doğru bir ifade değil. Kütle merkezine ne kadar yakınsanız(düşük kütleçekimsel potansiyel erke) zaman o kadar yavaş işler dışarıdaki birisine göre. Yani karadeliğin güçlü kütle çekimi altında zaman göreli olarak daha yavaş akar.
Peki Ögetay, diyelim ki kol saatimiz ile bir karadeliğin içine atladık. Zaman bizim ve kol saatimiz için eşit şekilde yavaşlayacağı için saate baktığımız zaman hızında bir değişiklik fark etmeyiz değil mi?
Karadeliğin içine değil de yakınlarına gittiğimizi varsayalım, çünkü ötesi hakkında bir fikrimiz yok. Ama dediğin gibi, fark etmeyiz hiçbir şekilde. Çünkü uzay-zaman bir bütündür ve zaman dışarıdaki bir gözlemciye göre sizin için "göreli" olarak yavaş akmıştır. Bunu ancak "göreli" bir konumdan anlayabilirsiniz, o da sizi dışarıdan izleyen sabit bir referans olabilir.
BarışKayaa

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) Anladığım kadarıyla Uzay-Zaman bir bütün olduğu için bu sorunun cevabı tüm yönleriyle göreliliğe bağlı (?)
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

BarışKayaa yazdı:Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) Anladığım kadarıyla Uzay-Zaman bir bütün olduğu için bu sorunun cevabı tüm yönleriyle göreliliğe bağlı (?)
Görelilik zaten uzay-zamanın bir bütün olduğunu söyleyen kuramdır. Bunlar birbirleri ile ilişkili kavramlar yani.
Kullanıcı avatarı
Muhammed ARAS
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Muhammed ARAS »

Barış Interstellar - Yıldızlararası diye bir film var izlemediysen eğer izlemeni isterim.Dediğin konuya açıklık getiriyor Ögetay arkadaşımızın da dediği gibi bir gözlemci olduğu zaman her şey ortaya çıkıyor filmin ilerleyen sahnelerinde bir gezegene iniyorlar ve orada zaman geçiriyorlar yukarıda bir arkadaşları onları bekliyor aşağıda 2-3 saat geçmişken yukarıda 23 yıl geçiyor gözlemci olmasaydı onlar için hiç bir şey değişmemiş olacaktı filmi içindeymiş gibi izledim çok hoş bir film bana göre, sizinde o filme benzer önerileriniz olursa yazmanızı isterim..
Hayatta ki Herşey senin değer verdiğin kadar değerlidir..

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir