Teleskop kullanımı

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
altnlk9803
İlgi düzeyi: Amatör Gök Bilimci
Teşekkür etti: 0

Teleskop kullanımı

Mesaj gönderen altnlk9803 »

Sa. arkadaşlar yıllardır bu tur konulara ilgim vardı ve 2ay once ilk teleskobumu aldım hersey gayet guzel ayı net bir sekilde gorebiliyorum ancak henüz teleskobu tam olarak kullanamıyorum size bir kaç sorum olacak.

1-Ekvatoryal kundak nasıl kullanılır. Tam olarak ne işe yarar.
2-Teleskobu alırken saturn ve jupıter gibi gezegenleride gorebilicegim yazııyordu ben bunları stellarium ve teleskobun kendi yazılırmlarından bulmaya calısıyorum ama boyle cok zor oluyo bunları teleskobun tam adını bilmedigim koordinat ayarlama gibi bi ozelligi var bu sekilde nasıl bulabılırım.
3-Ay gozlemleri uzun sure bakılıcak olursa gozleri cok agrıtabılıyor. Ev yapımı bi ay filtresi yapılabılırmı yapan arkadaslar anlatırsa sevin

Teleskop Celestron Powersheeker 80eq
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Talat Keleş »

1- EQ, kutup hizalaması yapıldığı zaman, gökyüzünde hareket eden cisimleri tek eksende hareket ettirerek takip etmeye yarar. Kurması başta kafa karıştırabilir. İngilizce olsa da, söylenenleri anlamasanız bile görüntüler yardımı ile Şu video kabaca fikir verebilir.

2- EQ üzerinde kadranlar var, fakat ben bu tip kundak kullanmadığım için nasıl kullanıldıklarını bilmiyorum. Bilen birisi anlatacaktır.

Satürnü gökyüzünde bulmak içinse stellariumdan yardım alabilirsiniz. Güneşin battığını yönü sağınıza alırsanız önünüz güney olacaktır. Ve güney yönünde stellarium'da da görüldüğü üzere 2 yıldızın arasında, sarımsı renkte ve o bölgedeki en parlak cisim satürndür.

Satürn jüpiter gibi parlak gökcisimleri için, gözle hizalama ve bulucu ile hizalama yaparak kabaca gökcismini görüş açınıza alabilirsiniz. Satürn şehir içinden bile gözle görülebiliyor ve yüzünüzü teleskoba dayayıp, tüfekten nişan alır gibi yaparak satürne doğru çevirebilirisiniz. Ondan sonra bulucu dürbünde veya en uzun odak uzunluklu gözmerceği ile biraz dolanarak satürnü görüş açınıza alabilirsiniz.

3- Sanıyorum ki en uygun çözüm bildiğimiz güneş gözlüğü :) Forumda görmüştüm bu fikri. Fikir sahibini hatırlamasam da saygılarımı sunuyorum o abimize. Ay, dördün evrelerinden sonra cidden gözü yalan edecek derecede parlak oluyor.
@Afyonkarahisar
Celestron UpClose 10x50 + tilthead monopod
60/700mm mercekli (Babamın küçük hediyesi)
Orion Skyquest XT8 klasik (flocked)
Baader Hyperion MarkIII zoom
GSO 2x barlow + Lumicon 1.25" UHC filtre
Coronado PST alınacaklar listesinde
altnlk9803
İlgi düzeyi: Amatör Gök Bilimci

Mesaj gönderen altnlk9803 »

Talat cevabın için teşekkür ediyorum ancak su ekvatoryal kundak kullanıını hala tam anlamıs deilim lütfen birisi yardımcı olabilirmi.
Kullanıcı avatarı
Timur Öner
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Timur Öner »

EQ kundaklar gerçekten başta çok karmaşık gelir ama alışması da uzun sürmez.Bu kundakların temel amacı teleskobu yıldızların gökyüzündeki hareketine göre yönlendirmektir.Normalde teleskobu bir gökcismine ayarlayıp bir süre beklerseniz gökcismini görüş alanından çıktığını fark edersiniz.Eq kundak gökcisimlerine paralel hareket ettirilebileceği için basit bir el hareketi ile aynı gökcismini tekrar görüş alanınıza sokabilirsiniz.Diğer bir kundak türü olan Alt-Az kundak ile teleskobu sadece sağa-sola ve yukarı-aşağıya hareket ettirebilirsiniz.Yani bu durumda gökcismini tekrar bulmak için her iki doğrultuda da hareket yapmanız lazım.Bu da daha uğraştırıcı bir işlem.Gökyüzünün dönüş hızı sabit olduğu için de teleskoba bir takipçi motor bağlı ise aynı cisim saatlerce gözmerceğinde kalabilir.Uzun pozlu fotograf çekilecekse bu hayati önem taşır.
Orion SkyQuest XT10 10'' Dobsonian
Celestron Astromaster 130 EQ Motor Drive
Sirius Plössl 25 mm
Celestron Eyepieces 20 mm,10 mm
Celestron G2 Up Close 10x50
Ve bolca merak...

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir