2100 yıl öncesinin Stellarium uygulaması

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Murat Alper C.
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

2100 yıl öncesinin Stellarium uygulaması

Mesaj gönderen Murat Alper C. »

Forum içerisinde detaylı aradım ama Antikythera mekanizmasına rastlayamadım. Olur da bilmeyen vardır diye paylaşmak istiyorum.

1900 yılında Girit ile Mora yarımadasının arasındaki Antikythera adasında bir batık bulundu. Bu batık M.Ö. 87 yılında batmıştı ve oldukça yüklü bir gemiye aitti. Bu batık içerisinde çark ile çalışan çok farklı bir mekanizma da bulundu. Çark ile çalışan ilk mekanizmanın 16 yy. da yapıldığını bildiğimiz için sadece bu yönü ile bile inanılmaz bir buluş oldu. Nereden baksanız arada 17 yy'lık bir fark var.

Biliadamları bu mekanizmayı detaylı incelediğinde bunun gök cisimlerini göstren analog bir bilgisayar olduğunu anladılar. Üzerindeki profesyonel çalışmalar 1950 yılında başladı. İlk başta Güneş'in ve Ay'ın gökyüzünde yıl boyunca değişen konumları gösterildiği düşünülüyordu. Ancak 2000'li yıllarda cihazın linear tomografisi çekildi ve gerçek tam anlamı ile ortaya çıktı. Bu düzenek, yalnızca Ay'ın ve Güneş'in hareketlerini değil, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün hareketlerini de gösteriyordu!

Bugün, Antikythera Düzeneğinin aslı, Yunanistan'ın Atina kentindeki Ulusal Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Yanında da, uzmanlar tarafından yapılmış çalışır bir kopyası bulunuyor. Düzeneğin bir başka kopyasıysa, ABD'de, Montana'daki Amerikan Bilgisayar Müzesi'nde sergileniyor.

Resim

Resim

kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism
Celestron NexStar 6SE
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Zevkle okudum, bu güzel yazı için teşekkür ederim. 2000 yıl öncesinden bu cihazı düşünen ve yapan kişinin kimbilir başka ne gibi keşifleri ya da düşünüp de gerçeğe dönüştüremediği fikirleri vardı.
Kullanıcı avatarı
İbrahim Erol

Mesaj gönderen İbrahim Erol »

İnternette biraz göz attım da, gerçekten müthiş birşey. Zamanının ötesine geçmiş bir buluş daha. Geçmişte gizemli olaylar o kadar çok ki, dünya dışı bağlantıları olduğuna inanıyorum. Bakalım Marduk gelecek mi :)

wikipedia linklerini paylaşayım ben de, baya bilgi var burada da

http://tr.wikipedia.org/wiki/Antikyther ... ene%C4%9Fi
http://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism
10x50 Celestron CloseUp dürbün
8'' f6,5 Dobsonian Ayışığı
9mm, 25mm GSO Plossl, 2x GSO Barlow
Celestron Ay Filtresi
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Kızmayın ama bence bu olayda dünyadışı bağlantı aramak, bu işle uğraşan insanlara haksızlık yapmak anlamına geliyor. Bu olay bizim şu an Mars fotoğrafı çekip de 500 yıl sonra birinin bize bakıp, bu fotoğrafı bunlar çekmiş olamaz, kesin birileri alıp bunlara vermiştir demeye benziyor, o kıymetli şahsın yerinde olsam kırılırdım.

Buna benzer cihazlar wiki linkinde de bahsedildiği gibi ortaçağ ve sonrasında da yapılmış şeyler zaten, arada sadece bilime merakın sönmüş olduğu karanlık yıllar var (Avrupa tarihi açısından), bu başarılara imkansız gözüyle bakmıyorum.

Mısırlıların veya diğer ortadoğu toplumlarının astronomi bilgilerini de dünyadışı canlılara bağlama düşüncesi de aynı şekilde bu insanlara yapılan büyük bir haksızlık. Modern dünyadaki astronomi cehaletinin o yıllarda da olduğunu düşünmekten kaynaklanıyor daha çok, oysa eskiden insanların gökyüzüne ilgisi şimdi olduğundan çok daha fazlaydı. Hatta modern dünyada uzayda yaptığımız keşifler sonucunda kafamızın üstünde gerçekte neler olduğunu bilmeyi ve bulguları görmeyi bizden ziyade eski çağlardaki insanların daha çok hak ettiğini düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Bununla ilgili bir belgeseli zevkle izlemiştim. Gerçekten harika bir alet. Dişli sistemleri bazen çok karmaşık problemlerden de zor hale gelebiliyor. Belgeselde röntgen görüntüleriyle kademe kademe çekip, tekrardan imal etmeye çalışıyorlardı. Ki bu şekilde bile baya zorlandıklarını hatırlıyorum, yapan kişi veya kişiler cidden uğraşıp kafa yormuş olmalı. Harika bir makine.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Murat Alper C.
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Murat Alper C. »

Talih mi, talihsizlik mi bilmiyorum ama cihaz 1900 yılında bulunduğu için sudan çıktıktan sonra korunamamış. O dönemde ahşap ve metali korumak için hiç bir teknik bilinmediğinden cihaz hava ile temas ettikten sonra yer yer bozulmalar göstermiş.

Bu arada merak ettiğim bir diğer konu da bu mekanizmanın diğer versiyonlarının olup olmayışı. Sudan çıkarılan kusursuz versiyonun (hata yapmadığı ön görülüyor) ilk yapılan model olmadığını düşünüyorum. Bunu yapana kadar oldukça prototip denenmiştir. Stellarium bile versiyon güncelliyor :)
Celestron NexStar 6SE
Kullanıcı avatarı
Ferit Gür

Mesaj gönderen Ferit Gür »

Emin olun öncesi var. Ancak Onur'un dediği gibi bunu "dünya dışı" kavramıyla açıklamaya çalışmak yanlış ve bunu yapmak için uğraş veren insanlara haksızlık. Bir arkeolog olarak söylüyorum, demiri işlemede uzmanlar, çark yapımı oldukça yaygın, gözlemcilik konusunda neler yaptıkları (kütüphanelerin iyi korunamamasından) kısmen de olsa biliniyor. Bu ve benzer bir çok alet yaptıkları kuşku götürmez bir gerçek. Ölçümleri tabi ki günümüzdeki kadar sağlıklı değildir. Ancak çok iyi matematik ve astronomi bilgileri var. Evet çok güzel ve faydalı bir alet ama kesinlikle zamanının ötesinde diyemeyiz. Sonuçta en az bizim kadar iyi düşünebiliyorlar sadece ellerindeki imkanlar bizimkilere göre kısıtlı. Tarım yapmak için gökyüzünde her yeri aydınlatan ve onun görüldüğü saatlere "GÜNDÜZ" dememizi sağlayan hatta çoğu zaman tanrı diye tapılan büyük ısı ve ışık kaynağı, bir aylık sürede belli zamanlarda bazen yarısı bazen çeyreği bazen tamamı görünen bazen de hiç görünmeyen parlak nesne, bazen belli mevsimlerde görünen çok daha küçük noktalar, yollarını bulmak için de hayal gücünün yardımıyla belli belirsiz şekiller oluşturan, göz kırpar gibi görünen gökyüzüne asılı küçük nesneleri bilmek zorundalar. Işık kirliliği, hava kirliliği vs. olmadığı için ben o dönemde gökyüzünün çok güzel göründüğünü düşünüyorum. Sadece tecrübeleri az, 1608'de H. Lippershey iki mercek yan yana geldiğinde nesnelerin büyüdüğünü fark etmeseydi ve Galileo da bununla gökyüzüne bakmayı akıl etmeseydi kim bilir nelerden bahsediyorduk veya camın (bulunuş tarihi tam bilinmese de ilk cam eşyalar M.Ö. 1500'lerde karşımıza çıkar) kullanımı çok daha yaygın olsaydı ayna ya da mercek çok daha önce yapılmış olsaydı o teleskopla gökyüzüne ilk kez bakan belki de Galileo olmayacaktı. Sadece astronomide değil daha bir çok alanda ileri seviyede aletler üretilmiş olmalı. Ancak günümüze ulaşamadılar sizler de söylemişsiniz ahşabın bile nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini daha yeni öğrendik.
En son Ferit Gür tarafından 18 Eki 2012, 16:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
"Eppur Si Muove" (Galileo Galilei)
James del Toro
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen James del Toro »

Bunu tasarlayan insan veya insanlar günümüz bilgi birikimine ve imkanlarına sahip olsalardı ortaya neler çıkardı Mö 87 yıllarda böyle birşey çok uçuk geliyor bana
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Modern dünyadaki astronomi cehaletinin o yıllarda da olduğunu düşünmekten kaynaklanıyor daha çok, oysa eskiden insanların gökyüzüne ilgisi şimdi olduğundan çok daha fazlaydı. Hatta modern dünyada uzayda yaptığımız keşifler sonucunda kafamızın üstünde gerçekte neler olduğunu bilmeyi ve bulguları görmeyi bizden ziyade eski çağlardaki insanların daha çok hak ettiğini düşünüyorum.
Ne kadar dogru ve guzel yazmissin...

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir