Antikythera Düzeneği

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
serhanmert
Mesajlar: 45
Kayıt: 09 Tem 2010, 14:02
İlgi düzeyi: superamator
Konum: istanbul
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Antikythera Düzeneği

Mesaj gönderen serhanmert »

Bugün televizyonda nat geo kanalında tesadüfen rastladığım bir belgeseli paylaşmak istiyorum, forumda yer almadığını görünce herkesin de görmesini istedim
ilk astronomik cihaz olduğuna inanılıyor
aynı zamanda da tarihin ilk bilgisayarı olarak kayıtlara geçmiş


bu mekanizmayı yeniden canlandıran profesör'ün videosu

http://www.youtube.com/watch?v=4eUibFQKJqI

altta da bu mekanizma nedir ne değildir onu anlatan bir açıklamaalıntı wikipedia " http://tr.wikipedia.org/wiki/Antikyther ... ene%C4%9Fi "

Antikythera Düzeneği (Yunanca: IPA: [ˌɑndiˈkiθirɑ], ahn-dee-kee-thee-rah), astronomik konumları hesaplamak için tasarlanan eski mekanik bir hesap makinesidir. 1900'de Yunan Antikythera adasındaki Antikythera enkazında Kythere ve Crete'nin arasında keşfedildi.
1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan'da Antikythera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti. Bu yaklaşık MÖ 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Denizin dibinde, batığın çevresine saçılmış hekeller, süngerciyi çok etkilemişti. Geminin taşıdığı yükler arasında, mücevherler, çömlekler, mobilyalar, bronz eşyalar ve anforalar dolusu şarap vardı.

MÖ 1. yüzyılda yaşayan insanlar için lüks tüketim malları taşıyan bir gemiydi bu. Batıktan çıkarılanlar arasındaki en değerli bulgunun, içinde tuzlu suyun etkisiyle bozunmuş, ezilerek içiçe geçmiş çarklar bulunan tahta bir kutucuktu. Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki bu kutunun içinde, bir tür mekanik düzenek bulunuyordu. Batığın bulunduğu yıllarda, ahşap buluntuları korumaya yarayan yöntemler henüz olmadığından, kutu çıkarıldıktan kısa bir süre sonra bozularak yok oldu.

Bugün "Antikythera Düzeneği" olarak adlandırılan bu aygıtın ne işe yaradığı hâlâ tam olarak bilinmiyor. Kesin olarak bilinen, onun, MÖ 1. yüzyıl teknolojisinin ipuçlarını veren eşsiz bir bulgu olduğu. Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek. Keşfedildiğigünden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor. Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür "analog bilgisayar" olduğu. (Analog bilgisayar, birbirinin ardı sıra değişen nicelikleri ölçerek işlem yapan aygıtlara verilen isim. Örneğin, sayısal hesap makineleri geliştirilmeden önce hesap yapmada kullanılan "[facit]" adlı mekanik hesap makineleri gibi.) Düzeneğin en çarpıcı yönü, birbirine bağlı çarklardan oluşan bu sistemin, bu kadar eski bir zamanda geliştirilmiş olması. Çünkü, daha önceleri bu sistemin ilk kez 16. yüzyılda geliştirildiği sanılıyordu!

1959 yılında, Yale Üniversitesi'nden Derek J. De Solla Price adlı bir bilim tarihçisi, bu düzeneği anlatan bir bilimsel makale kaleme aldı. Bu makalede, düzeneğin işleyişiyle ilgili çizimlere de yer verdi. O sıralarda, Yunan arkeologlar, gama ışınları yardımıyla düzeneği incelemeye başlamışlardı. Solla Price, aygıtın, Eski Yunanlı gökbilimci Rodoslu Geminus tarafından yapılmış olduğunu öne sürdü. Bu tezi, dönemin öteki uzmanlarınca kabul edilmedi. Çünkü, o dönemin uzmanlarına göre, Eski Yunanlılar böyle bir düzeneği yapmak için gerekli kuramsal bilgilere sahip olabilirlerdi. Ancak, düzeneği tasarlayacak ve çarkları yapacak teknolojiye sahip değillerdi.

1990'lı yıllarda, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Allan George Bromley, Sidney'deki bir saatçiyle birlikte Antikythera Düzeneğinin bir kopyasını yapmaya çalıştı. Ancak, bunda tam olarak başarılı olamadı. Çünkü düzeneğin bazı bölümlerinin ne işe yaradığını bulamadılar. Daha sonra, John Gleave adlı bir İngiliz gökbilimci, aygıtın parçalarını yeniden yaparak bunları çalışır bir düzenek ortaya çıkacak biçimde bir araya getirdi.Ortaya çıkan aygıtın ön yüzünde, Güneş'in ve Ay'ın gökyüzünde yıl boyunca değişen konumları gösteriliyordu. Arka yüzündeyse, Eski Yunanlıların yıl ve ay kavramlarına göre yıllar ve aylar gösteriliyordu.

2002 yılında, Londra'daki Bilim Müzesi'nde çalışan Michael Wright adlı bir uzman, Allan G. Bromley'den de yardım alarak Antikythera üzerinde çalışmaya başladı. İki uzman, "linear tomografi" adlı özel ve gelişmiş bir görüntüleme yöntemiyle düzeneği yeniden incelediler. Düzeneği oluşturan çarkların çok ayrıntılı görüntüleri elde edildi. Wright, bu bilgiler ışığında düzeneğin çalışır bir kopyasını yaptı. Bu yeni düzenek, yalnızca Ay'ın ve Güneş'in hareketlerini değil, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün hareketlerini de gösteriyordu. Eski Yunanlılar'ın bildiğitüm gökcisimleri bunlardı.

Uzmanlara göre Antikythera Düzeneği, yalnızca gökcisimlerinin konumunugöstermekle kalmıyor, çeşitli olayların yıldönümlerini hesaplamada da kullanılıyordu. Ancak, öncekiler gibi bu yeni düzeneğin de aslına ne kadar uygun olduğu belki de hiçbir zaman bilinemeyecek. Yine de, düzeneğin bu son hâli, kimi eski yazarların Eski Yunan dünyasına ilişkin anlattıklarıyla da tutarlılık gösteriyor. Örneğin, MÖ 1. yüzyılda Cicero, Poseidoneus adlı arkadaşının yaptığı bir aygıttan söz ediyordu. Bu aygıt, Güneş'in, Ay'ın ve beş gezegenin gökyüzündeki konumlarını gösteriyordu.
Jack Marlowe
Mesajlar: 4
Kayıt: 20 Eyl 2011, 10:12
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Jack Marlowe »

Geçen sene bir araştırmam sırasında Antikythera Mekanizması'nı tesadüfen öğrenmiştim. Bu konuyla ilgili olarak okunmasını tavsiye ettiğim bir bilimsel makale var: Giovanni Pastore - Antikythera Calculator advances modern science of 19 centuries.

Gezegenlerin, Ay ve Güneş'in hareketlerinin o tarihlerde amprik kütle çekim yasaları olmaksızın bu denli tutarlı tahmin edilebiliyor olması, çark mekanizmalarının Newton'un Hareket Kanunları bilinmeden hesaplanmış olması, mühendislik biliminde o dönem için önemli sayılabilecek bir ilerleme kaydettiğinin işaretidir. Fakat bu bilgi çok yaygın değildi. O tarihlerde Roma İmparatorluğu'nun sınırlarını genişletiyor olduğu, İskenderiye Kütüphanesi'nin yandığı ve Roma'nın iktidarını farklı bir kültürel temel üzerine oturtmak üzere büyük bir değişimin yaşandığı hesaba katılmalı.

Akademik bir çalışmanın parçası olarak bu mekanizmanın neye benzediğine dair bir model yapılmış. Videosunu şu bağlantıdan izlemek mümkün:
http://www.youtube.com/watch?v=MqhuAnySPZ0

Güzel paylaşım için teşekkürler.
Cevapla

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir