Mars'ta yaşayabilme ihtimali

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Fazlı Kontaş
İlgi düzeyi: Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Fazlı Kontaş »

Eklemek isterim ki ; Biyosfer2 denilen bir yapay dünya geliştiriliyor ve Mars'a gönderilmesi planlanıyor.Yerçekimi kuvvetini de yapay dünyanın merkezine yerleştirdikleri mıknatıs sayesinde oluyor.
İçinde su,ağaç ve her türlü insanın yaşayabileceği formlar bulunuyor.

Şu sayfaya da göz atmanı isterim ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Biyosfer_2
Celestron PowerSeeker 127 EQ 5.0"/127mm
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Fazlı nerden çıkarttın mıknatısı, yerçekimini vs'yi?

Biyosfer projesi, Mars kolonisi kurulursa neler olur sorusuna yanıt olacak tecrübeler edinilmesi için Dünya üzerinde kurulmuş büyük bir tesis, fazlası değil. Mars'a gönderilmesi filan söz konusu değil. Yerçekimi zaten Dünya'nın kendi yerçekimi, mıknatıs filan yok. Zaten mıknatıs yerçekimi oluşturmaz.
Kullanıcı avatarı
Fazlı Kontaş
İlgi düzeyi: Gökbilimci

Mesaj gönderen Fazlı Kontaş »

Hmm.Biyosfer projesini ben Mars'a gönderilecek sanıyordum.Gitmeyecekmiş.Yerçekimi kuvvetini de eğer gönderirlerse Biyosferin alt tabakasına koycaklarını biliyordum ama o da olmayacakmış.Ama yinede bunu bildiğim iyi oldu.Teşekkürler :)
Celestron PowerSeeker 127 EQ 5.0"/127mm
Kullanıcı avatarı
Ferit Gür

Mesaj gönderen Ferit Gür »

Mars'ta toprağın altında su bulunabileceği ihtimalinde duruyorlar evet doğru, bunun sebebi sial benzeri bir tabakaya rastlanmasıdır.
Sial tabakası; silisyum ve alüminyum bileşiminden oluşan taşların/kayaların bulunduğu tabakaya deniyor. Bunun suyla bir alakası yok. Dünya üzerinde sial karalarda kalın, okyanus tabanlarında ise oldukça ince hatta Büyük Okyanus'un tabanında bulunmuyor diye hatırlıyorum. Yani sialin suyla alakası pek yok bahsettiğiniz şey içersinde SIlisyum ve ALüminyum (SIAL) bileşenlerinden oluşan taşların bulunduğu tabakadır. Bu konuda benzer bir tartışma daha önce de olmuştu (http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=4700). Marsta kesin olarak su buzu bulundu. Öte yandan gezegenin kızıl oluşu da Onur Bey'in de bahsettiği gibi çok fazla demir bulunması ve bunların oksitlenmiş olmasıdır. Manyetik alanının uzun zaman önce var olduğu düşünülüyor. Mars hakkında hemen her şey aşağıdaki sitede mevcut.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mars

Mars'ta yeterli kalınlıkta bir atmosfer oluşturulabilir mi işte bu hala cevap bekleyen sorular arasında çünkü atmosferi tutabilecek kadar çekim kuvvetinin olmadığı üzerinde duruluyor.
"Eppur Si Muove" (Galileo Galilei)
pulsar

Mesaj gönderen pulsar »

Mümkün değil. Götürdüğünüz toprak aynımı kalacak sanıyorsunuz. Toprak ta diğer herşey gibi canlı bir maddedir. Onu verimli ve canlı yapan bir çok özelliği ölecektir. Oraya su götürsen dahi dünyadaki su ile aynı olmaz :) Hikaye yani.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

pulsar yazdı:Mümkün değil. Götürdüğünüz toprak aynımı kalacak sanıyorsunuz. Toprak ta diğer herşey gibi canlı bir maddedir. Onu verimli ve canlı yapan bir çok özelliği ölecektir. Oraya su götürsen dahi dünyadaki su ile aynı olmaz :) Hikaye yani.
Kime yanıt verdiğinizi daha açık yazabilir misiniz?

Evrenin neresinde olursanız olun, size bir bardakta 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun kovalent bağ kurduğu bir sıvı sunulursa, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz, su her yerde sudur.
pulsar

Mesaj gönderen pulsar »

Onur Atılgan yazdı:
pulsar yazdı:Mümkün değil. Götürdüğünüz toprak aynımı kalacak sanıyorsunuz. Toprak ta diğer herşey gibi canlı bir maddedir. Onu verimli ve canlı yapan bir çok özelliği ölecektir. Oraya su götürsen dahi dünyadaki su ile aynı olmaz :) Hikaye yani.
Kime yanıt verdiğinizi daha açık yazabilir misiniz?

Evrenin neresinde olursanız olun, size bir bardakta 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun kovalent bağ kurduğu bir sıvı sunulursa, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz, su her yerde sudur.

Cevabım konunun direk kendisineydi Onur kardeş. Söylediklerimi yanlış anlamış olmalısın kardeş ki böyle bir yorum yapmışsın. Ben suyun her yerde su olmadığını söylemedim zaten. Arkadaş Mars a ağaç dikmekten filan bahsetmiş. Bazı arkadaşlarda toprak götürelim filan demiş. Bende olmaz mümkün değil diyorum. Mars taki ortam bunları yapmaya elverişli değil. Toprak zamanla verimini yitirir. Hepsini geçtim Marsta %95 karbondioksitten bahsedilmiş :) Karbondioksit olsaydı bu söyledikleri gidip ağaç dikmedende olurdu. %95 :lol: Hep birlikte gidip aya sera kuralım :P
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

pulsar yazdı:Hepsini geçtim Marsta %95 karbondioksitten bahsedilmiş :) Karbondioksit olsaydı bu söyledikleri gidip ağaç dikmedende olurdu. %95 :lol: Hep birlikte gidip aya sera kuralım :P
Karbondioksit olsaydı ne demek ben anlamadım? Marsın atmosferinin %95 inin CO2 den oluştuğu bilinen bir gerçek. Buyrun kaynak; http://en.wikipedia.org/wiki/Mars Marsta bitki yetiştirilebilmesi çok da uçuk bir fikir değil. Ay konusundaki yorumunuz ise özünde alaycı bir ifade içerdiğinden o konuda tartışmaya lüzum yok.
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Ferit Gür

Mesaj gönderen Ferit Gür »

Marsta bitki yetiştirilebilmesi çok da uçuk bir fikir değil.
Kaldı ki bu konu hakkında hazırlıklar var zannedersem. Yakın bir zamanda Mars'ta denemeler yapılabileceği kanısındayım. Yetişen bitkilerle oksijen seviyesinin artırılması öngörülüyor.
En son Ferit Gür tarafından 18 Eki 2011, 15:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Eppur Si Muove" (Galileo Galilei)
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Cevabım konunun direk kendisineydi Onur kardeş. Söylediklerimi yanlış anlamış olmalısın kardeş ki böyle bir yorum yapmışsın. Ben suyun her yerde su olmadığını söylemedim zaten. Arkadaş Mars a ağaç dikmekten filan bahsetmiş. Bazı arkadaşlarda toprak götürelim filan demiş. Bende olmaz mümkün değil diyorum. Mars taki ortam bunları yapmaya elverişli değil. Toprak zamanla verimini yitirir. Hepsini geçtim Marsta %95 karbondioksitten bahsedilmiş :) Karbondioksit olsaydı bu söyledikleri gidip ağaç dikmedende olurdu. %95 :lol: Hep birlikte gidip aya sera kuralım :P
Anlamına bakınız Terraforming
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
pulsar

Mesaj gönderen pulsar »

Anlamına bakınız Terraforming[/quote]

Anladım. Peki bizide dünyalaştırdıklarına inanıyormusunuz siz? Bana göre Marsa veya diğer gezegenlere ağaç dikme vs olayları fantezi ve sayıklamadan başka bir şey değildir. En azından şu an için. Marsı ağaçlandırıp oksijen oranını arttıralım? Peki. Birini dikip bir diğerini dikmeye gittiğinizde diktiğinizden geriye bir şey kalmadığını görürsünüz. Oldu bir tanede gölek yapın, üstüne birazda su götürün veya yağmur duasına çıkın, kim bilir belki balık filan da yetiştirirsiniz.

Bu arada soruma cevap bekliyorum.

Bir gezegenin dünyalaşması için illaki birinin gidip oraya bir tohum ekmesimi gerekiyor?
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Sevgili pulsar, saçmalamadan tartışacaksan tartışalım, yoksa bu konuyu burada kapayalım. Şu ana kadar kimse bizim dünyalılaştırıldığımızdan bahsetmedi, konumuz mars, konuyu saptırmayalım. Fikirlerinde de tutarlılık bulunsun önce fantezi ya da sayıklama diyorsun, sonra da en azından şu an için diyorsun. Sana kim söyledi yarın marsa bitki dikmeye bir gemi kalkacağını. Soruma cevap bekliyorum gibi emir kipini bir daha kullanmazsan sevinirim. Kimse hiçbir şeye mecbur değil. Fikirlerine karşı eleştiri geldiğinde de aynı medeni üslüpla cevaplamanı rica ediyorum. Şu alaycı tavrın inan çok can sıkıcı...
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Bütün jeolojiyi, astronomiyi, fiziği mi anlatayım. Oldu olacak proje detaylarını da sunayım. Hatta Amerika'da biz bu konuda senelerdir uğraşıyoruz, deneyler için milyonlar harcıyoruz derken de şaka yapıyordu. Tabi ya... Neden bilemedik ki.

Araştırın çok meraklıysanız. Ne sordunuz ki cevaplayayım? Son cümle ise, hayır. Ama milyonlarca yıl yaşarım, beklerim, şans eseri tutarsa gider yerleşirim diyorsanız o sizin bileceğiniz iş tabi.

İnanın veya inanmayın. Terraforming Jules Verne kitaplarından fırlamadı.

Güven abi yorum atmış. Konu isterse Terraforming olsun. Bu konuda bizim de projemiz var, cevaplarım.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu konuya alaycı yaklaşılmasının sebebini anlayamadım ben, ne yazsak alaycı bir yanıt geliyor. O bir yana bütün NASA'yı, ESA'yı kapatıp gitsinler madem pulsar bey bunların bir sayıklama olduğunu söyledi ne de olsa, milyar dolarlık projelere, binlerce bilimadamının eforuna ne gerek var. O olmaz diyorsa olmaz demektir.

Dünyalaştırma mevzusu, dünya benzeri yapmak demek. Bu da gayet mümkün, çeşitli başlıklarda da konuştuk, yerçekimi dışında Mars'taki her şeyi Dünya gibi yapmak, yaşama elverişli kılmak mümkün. Konunun aynen Güven'in dediği gibi "yarın ağaç dikelim bakalım meyve verecek mi" gibi yüzeyselleştirilmesinin ne gereği var?

Konuya kaldığı yerden devam edilsin. Mars'tan..
pulsar

Mesaj gönderen pulsar »

Güven Özkan yazdı:Sevgili pulsar, saçmalamadan tartışacaksan tartışalım, yoksa bu konuyu burada kapayalım. Şu ana kadar kimse bizim dünyalılaştırıldığımızdan bahsetmedi, konumuz mars, konuyu saptırmayalım. Fikirlerinde de tutarlılık bulunsun önce fantezi ya da sayıklama diyorsun, sonra da en azından şu an için diyorsun. Sana kim söyledi yarın marsa bitki dikmeye bir gemi kalkacağını. Soruma cevap bekliyorum gibi emir kipini bir daha kullanmazsan sevinirim. Kimse hiçbir şeye mecbur değil. Fikirlerine karşı eleştiri geldiğinde de aynı medeni üslüpla cevaplamanı rica ediyorum. Şu alaycı tavrın inan çok can sıkıcı...
Sevgili Güven,

Sayıklamadan kastım şu anki Mars durumu içindi. En azından şu an için dedim çünkü ilerki dönemlerde güneşte ne gibi değişiklikler olacak ve bu gezegenleri nasıl etkileyecek onu bilmediğim için dedim. Bu arada sert tepki gösterdiğim için kusura bakmayın tutamadım kendimi.

Şimdi bir gezegenin dünyalaştırılabilmesi için o gezegenin en azından ufacık dahi olsa buna elverişli olması gerekiyor. Mars şu anda keşfedilebildiği kadarı ile malesef yaşamın oluşturulabilmesi için gerekli olan elverişe şu an için sahip değildir. Bu sebepledirki Astronomi uzmanları sürekli olarak dünyaya az biraz benzeyen bir gezegen bulabilme gayreti içindedirler.

Bir yeri yeşillendirirken elimizdeki yeşil yerleri kaybetmeyelim... Duy sesimi ey dünyalı! Not: Haykırış

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir