Mars'ta yaşayabilme ihtimali

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
arda guler
İlgi düzeyi: amatör
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen arda guler »

Bence de araştırmaya başlanabilir ama bence kafa yormaya pek gerek yok. Gezegen altı üstü gezegen...
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop
Aynalı Güneş ve Ay Filitresi 3x barlow 3 adet oküler

uzaybilimleri.turkproforum.com
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Mars'a kızıl renk veren bakteri olasılığı değil, atmosferdeki yoğun demir :)

Bu arada Ögetay'ın diğer yazdıklarına katılmakla birlikte, oranın dünyalaştırılmasının 500 yıl süreceğini sanmıyorum.. Bu tip bir proje başladıktan sonra kesintisiz sürebilirse en fazla 100-150 yıllık bir sürede iş biter.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Onur Atılgan yazdı:Mars'a kızıl renk veren bakteri olasılığı değil, atmosferdeki yoğun demir :)

Bu arada Ögetay'ın diğer yazdıklarına katılmakla birlikte, oranın dünyalaştırılmasının 500 yıl süreceğini sanmıyorum.. Bu tip bir proje başladıktan sonra kesintisiz sürebilirse en fazla 100-150 yıllık bir sürede iş biter.
Demek istediğim : Sebep değil aslında sonuç. Demiroksitte yaşayabilen bakteriler ve sial gibi benzeri bir tabakada bulunabilecek mineralleri kast etmek istediydim. Tamam üstünü görüyoruz fakat altındaki tabaka hakkında yeterince araştırma yapamadık :) Zaten asıl tehlike virüsler olacaktır görüşündeyim. Bakterileri bir şekilde öldürebiliyoruz. Hem virüsler kristal konumunda uzun süre yaşayabiliyorlar. Asıl tehlike virüsler olacaktır kanaatindeyim, biyolojim o kadar iyi değildir yanılıyorsam lütfen düzeltin :)

Süreç konusunda katılıyorum. Her şey yerinde giderse 100-150 yılda bitecektir. Fakat en kötü senaryoyu da değerlendirmek gerek. Orada bir "Asteroid Impact" başlığı da vardı. Onu çeviremedim. Umarım en kısa sürede yerleşebiliriz :)
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

arda guler yazdı:Bence de araştırmaya başlanabilir ama bence kafa yormaya pek gerek yok. Gezegen altı üstü gezegen...
Vücudumuza daha önce girmemiş bir virüs çok tehlikeli olacaktır. Çünkü başta hücrelerimiz bu virüsü tanımlayamayabilir. Eğer daha önceden bize bulaşmadıysa. O yüzden öldürücü olma riski var çünkü yeni bir virüse karşı bağışıklık durumumuz daha düşük olacaktır.

Ek olarak asteroid çarpması, radyasyonun engellenmesi, belirli oranlarda atmosferdeki gazın sağlanması... Bir sürü teferruat var ama bunlar durum "bir gezegene yerleşmek" olunca çok önemli oluyor :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Merve__Yıldırım »

ben de tamamen katılıyorum virüsün bulaşıcı olduğunu herkes bilir onun aşısını bulana kadar ...................
Kullanıcı avatarı
arda guler

Virüs olduğunu pek zannetmemiştim ama fikirleriniz doğru olabilir.
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop

Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

yildirim merve yazdı:ben de tamamen katılıyorum virüsün bulaşıcı olduğunu herkes bilir onun aşısını bulana kadar ...................
Virüse karşı bir ilaç kullanımı yok. Gripleri virüslerden dolayı geçiriyoruz. Fakat bakteriler gibi antibiyotikelr onlarda işe yaramıyor. Grip için kullandığımız haplar genellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, virüse karşı savaşmakta destekleyici rol oynayanlar. Grip aşısı dedikleri şeyse bir kaç grip virüsü vermeleri bize. Vücuda giren virüslerle savaşılıyor ve sayıları az olduğu için yok ediliyor. Böylece vücudumuz ona karşı bağışıklık elde etmiş oluyor. Ama bu da riskli olabilir biz sıradan bir grip virüsünden bahsediyoruz. Virüs çok çabuk mutasyona uğrar. Sürekli değişir, yani ona karşı bir ilaç geliştirme düşüncesi zordur. Oraya gittiğimizde ne olduğunu bile bilmiyor olacağız.

Bunun için kabine bağlanabilen uzay elbiseleri geliştirildi. Uzay aracının örneğin hemen arkasında dışarıda kıyafet duruyor. Siz içeriden giriyor ve araçtan ayırıyorsunuz. Tekrar çıkacağınızda araca yanaşıp elbiseyi sabitleyip çıktığınızda direk araçta oluyorsunuz. Böylece eski denemelerdeki gibi uzay aracına girip orada kıyafeti çıkarıp onun havasını solumamış oluyorlar.

Bu da önemli bir gelişme tabi.

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
arda guler

Yaa... Bunu duymamıştım işte. Teşekkür ederim Ögetay abi...
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop

Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

uzay araçlarındaki kızmızılığın diğer sebebi mars taki yoğun demir ile birlikte küf de sebep oluyormuş küfün olması da su ile oksijen in birleşmesi ile demir üzerinde reaksiyon geçirmesi ile olmuyor mu ? bunlardan şu sonuçları çıkardım yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim :
1 . marsta su var
2. marsta oksijen de var (uzay aracı orada su buharı bulmuş )
3. marsa kızıl rengini veren ise küftür
4. marsa giden araçlar metal olduğundan durduk yere kırmızı olmasının nedeni havasında su buharı ve oksijen bulundurmasıdır (sonuçta uzay aracında pas oluşuyor ve kırmızı gözüküyor )
5.bir yerden de mars ın toprağının altında suyun gömülü olduğunu tahmin ediyorlarmış onu öğrenmiştim
ben bildiklerimi bağlamaya çalıştım bilmem oldu mu?
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

yildirim merve yazdı:uzay araçlarındaki kızmızılığın diğer sebebi mars taki yoğun demir ile birlikte küf de sebep oluyormuş küfün olması da su ile oksijen in birleşmesi ile demir üzerinde reaksiyon geçirmesi ile olmuyor mu ? bunlardan şu sonuçları çıkardım yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim :
1 . marsta su var
2. marsta oksijen de var (uzay aracı orada su buharı bulmuş )
3. marsa kızıl rengini veren ise küftür
4. marsa giden araçlar metal olduğundan durduk yere kırmızı olmasının nedeni havasında su buharı ve oksijen bulundurmasıdır (sonuçta uzay aracında pas oluşuyor ve kırmızı gözüküyor )
5.bir yerden de mars ın toprağının altında suyun gömülü olduğunu tahmin ediyorlarmış onu öğrenmiştim
ben bildiklerimi bağlamaya çalıştım bilmem oldu mu?
Merhabalar Merve,

Yazdıklarınca çok ciddi hatalar var. Senden bir ricam olacak, lütfen öncelikle vikipedideki "Mars" başlığı adı altında yazılanları okumalısın.

Küf diye aklında kalan şeyin sülfür olabileceğini düşünüyorum biraz benziyor.

*Kızıl rengi veren demir oksittir (Fe2O3).
*Mars'ta toprağın altında su bulunabileceği ihtimalinde duruyorlar evet doğru, bunun sebebi sial benzeri bir tabakaya rastlanmasıdır.
*Mars'ta su olduğundan emin değiliz.
*Buharlaşan şey kutuplarda donmuş halde bulunan karbondioksit(CO2). Mars'taki gece ve gündüzün oluşturduğu ısı farkı donup buharlaşmasına sebep oluyor.
*Uzay araçları hakkında kesin bir bilgim yok ama onların paslanmaz bir metalden yapılmış olacakları kanaatindeyim.

Syg.
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

okdum birbiri ile alakasız saçma olmuş yazdıklarım ne de olsa benim fikirlerim böyle olur :oops:
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

yildirim merve yazdı:okdum birbiri ile alakasız saçma olmuş yazdıklarım ne de olsa benim fikirlerim böyle olur :oops:
Merhabalar Sevgili Merve,

Elbette fikirlerini paylaşacaksın. Fakat burada işin içine felsefe ile bilim arasındaki önemli fark araya giriyor. Bilim için felsefe gerekir. Yani düşünmeli ve fikrimizi paylaşmalıyız, ama bunun felsefeden bilime yönelmesini sağlamak için elimizdeki bilginin doğruluğuna ispatlamamız, kanıtlamaya çalışmamız gerek.

Yani fikrimizi sunarken öncelikle onun doğru olup olmadığını araştıralım. Sonra onun üzerinden düşünceler, fikirler hep beraber yürütür beraberce tartışırız. Ama eğer ki araştırmadan, sadece fikrimizi yazarsak hatalı olabiliyor gördüğün gibi. Eğer bu mesajını konuyu hiç bilmeyen biri okursa yanlış bilgilenecektir. Birilerinin yanlış bilgilenmesini istemeyiz değil mi :) O yüzden bu işte daha özverili davranacağını düşünüyorum :) Biraz daha titiz olalım ve doğru olduğunu bildiğimiz bir konuda bile yazmadan önce araştırıp doğru hatırlıyor muyuz diye bakalım. Olur ya hafızamız bu, beyin ilginç bir organ, unutmuş veya karıştırmış olabiliriz :) Kontrol etmekte fayda var.

Saygı ve sevgilerimle
Kullanıcı avatarı
arda guler

yildirim merve yazdı:
Ama haberlerde NASA'nın 20yıl sonra Mars 'a yerleşmek için çalışmaya başladıklarını duydum :) (belki beni de alırlar :lol: )
İnşallah beni de :) Astronot olmak istiyorum, aracın sağ-solunu iyice öğrenmeliyim :D
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop

Kullanıcı avatarı
Kıvanç Eren
İlgi düzeyi: Merak,Hobi

Mesaj gönderen Kıvanç Eren »

Biliyorsunuzki radyasyon DNA yapsının bozulması sonucu hücrelerin faaliyetlerinde bozukluk ile çeşitli hastalıklara sebep olabilir.Ve mars'ta bi manyetik alan yok.Bu oluşumu nasıl oluşturabiliriz beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim:D
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Kıvanç Eren yazdı:Biliyorsunuzki radyasyon DNA yapsının bozulması sonucu hücrelerin faaliyetlerinde bozukluk ile çeşitli hastalıklara sebep olabilir.Ve mars'ta bi manyetik alan yok.Bu oluşumu nasıl oluşturabiliriz beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim:D
Merhabalar,

Bu konuyla ilgili eğer İngilizce'niz varsa şu kaynakta bahsediyor : http://en.wikipedia.org/wiki/Terraformi ... _radiation

Yakında Türkçeye çevireceğim bu kısmı vaktim olduğunda, Facebook Bilim&Fen sayfasında yayımlarız. Oradan da takip edebilirsiniz.

Syg.

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir