Mars'ta yaşayabilme ihtimali

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Kaan Tasdemir
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Mars'ta yaşayabilme ihtimali

Mesaj gönderen Kaan Tasdemir »

Bildiğiniz gibi insanın yaşaması için en elverişli gezegen Mars olarak görünüyor.İnsanoğlu Mars'a gitti diyelim.Yapması gereken tek şey dünyadan getirdiği toprağı bir yere süzüp ağaç dikmek.Çünkü Marsta Karbondioksit oranı 95,32% oldugunu düşünürsek Ağaç Karbondioksit alıp oksijen verse Marsta kısa bir süre sonra Oksijen seviyesi artar.Tabi bu ağaç sayısına bağlı..Ne kadar çok ağaç o kadar çok oksijen.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşım Facebook'taki sayfasına bunları yazmış ? Sizce böyle birşey Mümkün mü ??
En son Onur Atılgan tarafından 17 Eyl 2010, 21:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Başlığı doğru düzgün açın.
||| EkipmanLar |||

**Dijital Fotoğraf Makinası [Sony]
**HP Mini Laptop
**Konus 20x80 Dürbün [ Henüz elimde değil ]
Kullanıcı avatarı
Kaan Tasdemir

Bence hayır :D Su lazım Güneş Işığı lazım.Oksijen lazım. [ Gece oksijen alıp karbondioksit verdikleri için ] Ama bende onu anlamadım işte :D Yani böyle birşey olabilir mi ? Örneğin oraya götürülen toprağın özellikleri yok olur mu ?
||| EkipmanLar |||

**HP Mini Laptop
Kullanıcı avatarı
Ahmed ÇAY

Mesaj gönderen Ahmed ÇAY »

Herkese Merhaba;

Eğer Mars'ta ileri düzey bir sera yaparsak ve daha sonra burda yetiştirdimiz bitkilerin Mars yüzeyinde daha fazla alan kaplamasını sağlayabilirsek bir ihtimal olur diye düşünüyor ve ekliyorum.Belkide 1 - 1,5 milyar bir sürede ağaçlar mutasyona uğrayıp Mars'taki "Karbondioksidi" (tırnakla gösteriyorum,çünkü çok önemli bir miktarda) tamamıyla oksizene çevirmeye başarabilirler.Ancak bu olrsa dahi ne siz ne de biz göremeyeceeğiz.Ancak dediğim gibi yapay bir sera yapıp (akşamları karbondioksidi dışarı atmak şartıyla)
içine yerleşim yerleri yapabiliriz.Ancak bilinmesi gereken önemli noktalar var.Bunlar (bunlar amayla başlayan maddelerdir) , dışarıdaki radyasyonu,fırtınaları,yüksek ısı veya dondurucu soğuğu... yenmelidir.Sayamadığım onlarca daha madde vardır.

Saygılar
Square 60*800 teleskop
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Kaan Tasdemir yazdı:Bildiğiniz gibi insanın yaşaması için en elverişli gezegen Mars olarak görünüyor.İnsanoğlu Mars'a gitti diyelim.Yapması gereken tek şey dünyadan getirdiği toprağı bir yere süzüp ağaç dikmek.Çünkü Marsta Karbondioksit oranı 95,32% oldugunu düşünürsek Ağaç Karbondioksit alıp oksijen verse Marsta kısa bir süre sonra Oksijen seviyesi artar.Tabi bu ağaç sayısına bağlı..Ne kadar çok ağaç o kadar çok oksijen.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşım Facebook'taki sayfasına bunları yazmış ? Sizce böyle birşey Mümkün mü ??
Öncelikle başlığı değiştirip konuyla daha alakalı bir başlık oluşturmanız gerektiği kanaatindeyim.Çünkü sanki yeni bir keşif yapılmış,yeni bir habermiş gibi bir izlenim yapılıyor.Konuya gelirsek Mars'ta bitki yetiştirmenin bu kadar basit bir olacağını zannetmiyorum.Fotosentez yapan her hücresinden 6 mol O2 yi havaya verse bile Oksijenin Mars atmosferine karışacağını düşünüyorum.Yani sonuçta bitkiyi açık havada yetiştiriyorsunuz ve dışarı verilen oksijen çok kısıtlı miktarda ve yayılabileceği alan çok geniş.Kapalı bir ortam değil.Ayrıca unuttuğumuz ve en önemli nokta olan Mars'ın sıcaklığı faktörü de var.Bildiğim kadarıyla Mars en sıcak yaklaşık -50 derece.Bu sıcaklıkta enzimler faaliyetlerini sürdüremeyeceğinden bir bitkinin yaşaması imkansız.Benim düşüncelerim bunlar.Farklı görüşlerin de belirtilmesi iyi olur.Saygılarımla...
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

O belgeseli defalarca izledim diyebilirim :) Ay'a yerleşme fikrinden çok daha iyi. Ama bir sorun var, bunu ihmal ediyorsunuz. Bitkilerin yaşaması için gerekli bir sıcaklık lazım. Çünkü çok soğuk olabiliyor. O yüzden önce Mars'ı ısıtmalısınız. Bunun için Mars'ta sera gazı üretecek fabrikalar lazım. Sonra bitkiler oksijen üretecek. Sıcaklığın iyice artmasıyla kutuptaki karbondioksitte açığa çıkacak. Diğer sorun ise su üretmek. Onun da Mars'ta olduğu düşünüyorlar aslında, ama elbette ki ikinci plan da var. Regolitten oksijen ile ilgili ayrı bir belgesel vardı. Bu belgesel ile ilgili tuttuğum notları bulabilirsem eklemek istiyorum, işe yarayabilir.

Saygı ve sevgilerimle
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Kaan Tasdemir

Gerçekten bana mantıklı geldi.Çünkü insanların yaşayabileceği tek gezegen Mars bence.Aya yerleşmek Mars'a yerleşmekten daha zor diyebilirim.
||| EkipmanLar |||

**HP Mini Laptop
emre zanbak
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen emre zanbak »

yolculuk şimdiki teknoloji ile çok zaman alır, riskli ve maliyetli. dünyamızda bile bizim gözümüz ile göremeyeceğimiz uzaydan gelen mikro parçacıklar canlılar üzerinde olumsuz etki yaratıyor ki bizim atmosferimiz muazzam. marsta ısı su ve gıda olayı çözülse bile önce biyolojik olarak çok daha fazla ilerleme kaydedilmeden gidilmesi yanlış olur. bir çok bilinmeyen var. canlılar arası bir çok etkileşim var ve bunların bizim için etkileri ne derecede, şuan tam bir haritası yok.
Kullanıcı avatarı
arda guler
İlgi düzeyi: amatör

Mesaj gönderen arda guler »

hmm atmosferi ne kadar kalın yaparız dersiniz güneş ışınları deler orayı yaww
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop
Aynalı Güneş ve Ay Filitresi 3x barlow 3 adet oküler

uzaybilimleri.turkproforum.com
emre zanbak
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen emre zanbak »

Marstan ziyade bizim galaksimizde nice hayata elverişli hatta içerisinde hayat mevcut olan yerler vardır ancak buralara gidebilmek için daha teknolojide çok yol katetmek gerekiyor. füzyon roket denemeleri çok olumlu sonuçlar vaadediyor, mevcut roketlere göre çok daha başarılı. uzayda mesafeler akıl almaz ölçülerde dahada iyileri gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

Mesaj gönderen Merve__Yıldırım »

ayrıca Mars'ın dünyamızdaki gibi koruma kalkanı olduğunu zannetmiyorum zararlı ışınlar gibi tehlikeden de korunamayız
Ama haberlerde NASA'nın 20yıl sonra Mars 'a yerleşmek için çalışmaya başladıklarını duydum :) (belki beni de alırlar :lol: )
Berkay Akpınar

Mesaj gönderen Berkay Akpınar »

Merhabalar.Bazı sebeplerden ötürü foruma bayadır göremiyordum yani yaklaşık 3 aydır forumdan uzaktım.Artık bol bol gireceğim yeniden siteye.

Konuya gelince.Ağaçlandırma konusunu tamam anladım fakat atmosfer oluşturmak gerekmez mi?Bu öyle kolay birşey gibi görünmüyor.Hem öyle bir atmosfer yapılmalıki hem güneş ışınlarını kırmalı hemde bizim rahat solunum yapmamızı sağlayıp yaklaşık olarak dünya gibi bir sıcaklık oluşturacak bir atmosfer gerekir ki onuda yapmak pek mümkün değil gibi.Sizce nasıl bir atmosfer yaratılmalı?Yada atmosfersiz yaşam olmazmı?
Celestron Powerseeker 127 EQ

Evrenin kitabı matematik diliyle yazılmıştır.(Galileo Galilei)
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Merhabalar,

Zaten Mars'a gidilip hop diye yerleşilmeyecek. Bu yaklaşık 500 yıl sürecek bir süreç. Bu süreçte öncelikle Mars'a fabrikalar kurulacak. Bu fabrikalar aşırı CO2 salınımı yapıp sera etkisi yaratacak ve Mars'ın en soğuk zamanına kadar dayanıklı bitkiler dikilecek. Yani Mars'ın minimum sıcaklığını bir seviyeye kadar artırıp sonra bitkiler dikilecek. Mars'a donmuş halde CO2 ve kutuplarda H gibi saklı olarak elementler bulunuyor. Havanın ısınmasıyla buz halindeki CO2 havaya karışınca atmosfer daha da kalınlaşac bol miktarda CO2 yeryüzünü iyice ısıtacak. Uygun sıcaklığa gelindiğinde ekilen bitkiler CO2->O döngüsünü sağlayacak. Bu sayede atmosferdeki oksijen miktarı da artacak. Dünya gibi bir hal alıp kabukta saklı olan H ve bazı mineraller ile su elde edilecek ve Dünya gibi yaşanılabilir bir gezegen ortaya çıkacak. Dünya gibi olması 500 yıl gibi bir süre alacak. Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi orada var olabilecek mikroorganizmaları tanımıyor olabileceğimiz. Yani biz oraya bir virüs taşıyabileceğimiz gibi oradan da bize bulaşma ihtimali var. En büyük tehlike bu. Gerisi sadece fazlasıyla para ve zaman.

Saygı ve sevgilerimle
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

[quote="Ögetay Kayalı"]Merhabalar,

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi orada var olabilecek mikroorganizmaları tanımıyor olabileceğimiz. Yani biz oraya bir virüs taşıyabileceğimiz gibi oradan da bize bulaşma ihtimali var. En büyük tehlike bu. Gerisi sadece fazlasıyla para ve zaman.

demştiniz mars ta bu mikroorganizmalar bulunmuş mu gerçekten, yoksa varsayım mı yaptınız ?
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

yildirim merve yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı:Merhabalar,

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi orada var olabilecek mikroorganizmaları tanımıyor olabileceğimiz. Yani biz oraya bir virüs taşıyabileceğimiz gibi oradan da bize bulaşma ihtimali var. En büyük tehlike bu. Gerisi sadece fazlasıyla para ve zaman.

demştiniz mars ta bu mikroorganizmalar bulunmuş mu gerçekten, yoksa varsayım mı yaptınız ?

Varsayım. Oraya giden araçlarda yanılmıyorsam mikroorganizma araştırması için test aleti bulunmuyordu. Ama ona kızıl rengi verenler bir çeşit bakteri olabilir. Yani illaki mikroorganizmalar olacaktır görüşündeyim, izlediğim belgeselde de bu şekilde bahsediliyordu.

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

eğer canlı organizma ise uzaylı denilen varlıkların gurubuna girer bence araştırmaya değen bir konu :roll:

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir