İlk Jüpiter Gözlemim

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Ahmed ÇAY
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Ahmed ÇAY »

Uransü bulman için herherhalde TUG'daki teleskoplardan birini alman gerek.
En son Misafir tarafından 09 Eyl 2010, 01:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Ahmet bu konu teleskop önerileri sorabileceğiniz yer değil , bu yüzden iletinizi düzenliyorum.
Square 60*800 teleskop
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Ahmedcim Uranüs 5.73 Kadir ve Jüpiter' in hemen üzerinde üçgen oluşturmuş yıldızların biraz yanında bu gece. Ayrıca bu kadar yol tarifine bile gerek yok ben 9X50 lik bulucudan kocaman görüyorum sadece yüksek büyütme olduğu için (Powermate 5x + SPC 900 çipi = teorik olarak benim tüpte 1200X hadi onu geçtim 3X barlow ile bile ekrana bir türlü denk getiremiyorum) ekranda bulamadım. Yoksa görsel olarak bulmakta bişey yok.

Bahsettiğin teleskop ile gözlem tecrübem olmadı.Fakat açıklık küçük olduğu için 100X e çıksan seçilebileceğine ihtimal vermiyorum. Uydular güzel ve net görülebilir.

Syg.
Ertan Koç

Mesaj gönderen Ertan Koç »

Ahmet bu konu teleskop önerileri sorabileceğiniz yer değil , bu yüzden iletinizi düzenliyorum teleskop önerileriniz veya sorularınız için aşağıdaki linki kullanın.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=2365
Saygılar..
Ertan Koç

Mesaj gönderen Ertan Koç »

Nihayet topladım ekipmanı :) Sıra geldi fotoları eklemeye telefonla anca bu kadar cıktı..

Celestron 80mm Firstscope Dobson 15x Büyütme 5x Optik Büyütme ..

Resim
Kadir Cesur
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Kadir Cesur »

Bu akşam hava bayağı bir bulutlu ben baktım Jüpiter'e uyduların yer değiştirmiş Europa Jüpiter'e çok yaklaşmış.10 dakika zar zor gözlemleyebildim Jüpiter'i bulutlar olmasaydı keşke ama bundan sonra artık böyle olacak.Sonbahar tüm şehvetiyle geldi.Artık bulutsuz havaları seneye görcez.Saygılarımla...:tap
Celestron FisrtScope Teleskop (76 mm)+15x ve 75x orjinal mercekler+aksesuar kiti(bulucu dürbün ve mercekler)
necmettin marmara
İlgi düzeyi: fizikciyim

Mesaj gönderen necmettin marmara »

Geçen gün ben jüpiterin 2 uydusunun bir birini örtmesini bile görecektim ama fazla vaktim yoktu. Dürbünümle nerede ise hergün gök yüzünü tarıyorum. Gökyüzünün en güzel cismi jüpiterdir. 4 uysusunu hiç bir zaman aynı konumda iki defa görmedim.
Bu arada teleskop yapmak için parabolik ayna arıyorum. Hazır tedarik edebileceğim bir yer var mı?
by_mute
İlgi düzeyi: gezegenler

Mesaj gönderen by_mute »

bende bakmıştım 4mm 300 ( odak uzaklığı ) / 4 mm ( göz merceği ) = 75x teleskopla ama çizgilerini göremedim ..galiba havada çok ince bulut vardı o yüzden.
En son Misafir tarafından 28 Eyl 2010, 13:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: ^^ ?
Kullanıcı avatarı
Ahmett Yılmaz
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Ahmett Yılmaz »

Yarın akşam ilk teleskopumla bende Jupiter'i gözlemleyeceğim. İnşallah güzel sonuçlar alırım. Bulutlar olmazsa tabi.
Celestron Astromaster 130EQ
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

hangi teleskopla ?
Kullanıcı avatarı
Ahmett Yılmaz

Lizer F30070m. Tabi eğer becerebilirsem. Düzcede 5-6 gündür hava hep kapalı teleskobum daha bu gün geldi. Ve daha önce hiç tecrübem yok
Kullanıcı avatarı
Ahmett Yılmaz

Ertan Koç yazdı:Nihayet topladım ekipmanı :) Sıra geldi fotoları eklemeye telefonla anca bu kadar cıktı..

Celestron 80mm Firstscope Dobson 15x Büyütme 5x Optik Büyütme ..

Resim

Affiniza sığınarak Jupiter gözlemi buysa ben hayal kırıklığına uğramış bulunmaktayım. Lizer F30070M'le daha 2 gece gökyüzüyle uğraştım. Buna yakın bişeler gördüğümü sanıyorum. Daha net görmek için çok çabaladım :?
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Ahmet o teleskopla görebileceğin anca bu zaten. Hayal kırıklığına uğramana gerek yok. Jüpiteri daha büyük ve daha detaylı görmek için daha kaliteli, daha uzun odak uzaklığına ve objektif açıklığına sahip bir teleskop gerekli. Bir de baktığının Jüpiter olduğuna emin misin. Artık çok erken batıyor da...
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Ahmett Yılmaz

Jupiter olduğuna eminim. Stellarium'dan bakıyorum. Sanırım daha net görmek için yapıcak bişe yok. Çok umutlanmıştım bişeler görücem diye ama, keşke biraz daha araştırıp öyle alaydım. Biraz öncede Satürn'e baktım neredeyse fındıklığın içine girip dalların arasından bakacaktım sokak ışıklarından kaçmak için (şehirden uzağım pek ışık kirliliği oldugu söylenemez) bu saatte fakat yok görünmüyor bişe..
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Bişey görünmüyorsa yanlış yere bakıyor olma ihtimalin yüksek. Teleskop ne kadar kötü de olsa bir şey görmen gerekli.
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Ahmett Yılmaz

Teşekkür ederim yardımınız için. "Bir şey görmek" in sınırlarınında neler var ? Küçük bir ay şeklinde görüyorum. Ayrıntı yok tamamen sarı bir ışık. Dairenin etrafı daha parlak ortaları daha koyu. Netlikle oynuyorum ama yine ayrıntı yok. Venüs'ü ve Altında Jupiter'i kolaylıkla seçebiliyorum. Saturn için de aynı şeyler geçerli. Bu gece tekrar denicem..

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir