Kara delikler gerçekten birer delik mi yoksa birer cisim mi?

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
arda guler
İlgi düzeyi: amatör
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen arda guler »

Sanırım... Ama ben göremedim ki...
~~~~~~~~~~~~
Makroptik teleskop
Aynalı Güneş ve Ay Filitresi 3x barlow 3 adet oküler

uzaybilimleri.turkproforum.com
KareDelikBilim
İlgi düzeyi: Karadelik
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen KareDelikBilim »

Sıla ALTUN yazdı:Arkadaşlar her zaman şu soruyu merak etmişimdir. Kara deliklerin yıldızların içine çökmesiyle oluştuğunu biliyorum ama o çöküş sırasında bir delik mi oluşuyor yoksa bir cisim mi? :oku
Kardeşim bunu sana şöyle açıklayayım.Yıldızlar ömrünü tamamlamadan önce bünyesindeki Hidrojenleri yakar.Yakacağı hidrojenler bittiğizaman Helyum yakmaya başlar Helyumlarda bitince "çekirdek" içe doğru çekilir(sıkışır) ve birden dışa püskürür.Bunun sonucunda yıldız yok olur ve patlar(Süpernova).Ve karadelik oluşur.Karadeliğin içinde ne olduğu bilinmiyor.Bilmekte şu an kısıtlı fakat imkansız değil nasanın bi uydu projesi var.Bu arada bizim galaksimizde ortasında bir Karadelik vardır yalnız bu karadelik biraz daha farklıdır.Çünkü bu daha büyük bir yıldızın patlaması sonucu oluşmuştur bu patlamayada (Hipernova) denir.Bu karadelikte şu an inceleniyor.Karadeliğin içinde
somut maddeler vardır yalnız göremeyiz.Çünkü ışığıda emer ancak radyo aktif frekanslar sayesinde kızılötesi görüntüler elde edilebiliyo fakat bu görüntüler Karadeliğin içinin değil ufkunun görüntüler diye biliyorum.Karadelikte zaman kavramı yokolabilir ve duradabilir.Çekimine girdiğinizde genleşirsiniz yani uzarsınız :wink: . Karadelik denilen şein boyutuna gelince :D bir golf topu kadardır :D . Yardımcı olduysam ne mutlu saygılar.Alıntı değildir bugün Discoveryde izlediğim bi programda duydukları.

Saygılarımla.

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 55 misafir