Karadelikler hangi maddeden oluşur?

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Emre Küçük
İlgi düzeyi: merak
Teşekkür etti: 0

Karadelikler hangi maddeden oluşur?

Mesaj gönderen Emre Küçük »

Arkadaşlar bildiğiniz gibi karadelikler yıldızların içine çökmesiyle, kütlesinin sıkışmasıyla oluşur.
peki karadelikler hangi maddelerden oluşur? Elektron, nötron ve protonları var mıdır?
!.. Küçük insanların gölgelerinin büyük olduğu yerde güneş batmak üzeredir ..!
nuri aydemir
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen nuri aydemir »

Biliniyor mu o acaba? Bilindiğini zannetmiyorum.
Kullanıcı avatarı
-Mert Demir-
İlgi düzeyi: Fizik Astrofizik

Mesaj gönderen -Mert Demir- »

Karadeliklerin nelerden ve nasıl oluştuğu biliniyor.

Karadelikler güneşin kütlesinden yaklaşık olarak 100 kat büyük yıldızların iç yakıtlarını tüketerek çekirdek bölgesinde bir buşluk oluşturmaları.Ardından yıldızın muazzam kütlesinin önce içine çöküp daha sonra dışarı genişlemesiyle oluşur.Bu sırada çekirdek o kadar küçülürkü kendi kürle çekim kuvveti onu sonsuza kadar küçültmeye mahkum eder.

Şimdi sıra geldi nelerden oluştuğuna.Karadelikler yıldızlarda bulunan maddelerden oluşur.Yani proton, nötron ve elektronlardan.Ayrıca karadeliklerin boyutu ölçülemeyecek kadar küçüktür.Şuan için bir karadeliği incelemek imkansız.Keşke mümkün olaydı. :) Ancak karadeliklerin sırlarını CERN'deki deneyler çözecek.Yakın zamanda 10 üzeri 15 GeV çarpışmalar başlıyacak.Parçacıkların bu hızda kütle şekim dalgaları oluşturup karadelik yaratması bekleniyor.Eğer yaratılırsa yıldızlardaki maddelerden oluştuğu tam olarak kanıtlanacak.

Saygılarımla.
Konus 20x80 Dürbün
Celestron PowerSeeker 60EQ
ZENIT 12 XP
Phillips SPC 900NC Soğutmalı

GRAT Genç Radyo Astronomi Takımı
berkay akgül

Mesaj gönderen berkay akgül »

karadelik yaratması mı bekleniyor?ciddi misiniz? eğer böle bir şey olursa dünyanın sonu gelmez mi(gerçek manada karadelik olursa)yoksa küçük çaplı sadece bir deney mi? nasıl bir şey bu mert bey ?
nuri aydemir

Mesaj gönderen nuri aydemir »

Bilinmediğinden kastım hangi maddeden oluştuğuydu elbette elektron,proton ve nötron olacak.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Bilinmediğinden kastım hangi maddeden oluştuğuydu elbette elektron,proton ve nötron olacak.
Elbette elektron, proton ve nötron varsa nasıl bir maddeden bahsediliyor o zaman?

Ben hepsinden şüpheliyim. Karadelik bir noktadır, noktasal bir boyuttur, hacimsizdir bir nevi. Belki proton kadar bile değil ki bunlar içine sığsın. Bir tekillik orası. Sonsuz yoğunluk, iki protonun huzur içinde yanyana bulunacağı bir yer de değil, onları da kendi içine çekip sıkıştırıyor.

Karadelik diye gördüğünüz, yuvarlak siyah küre resimleri, karadeliği değil, olay ufkunu (event horizon) gösteriyor, çünkü karadeliğin kütlesi oranında bir de olay ufku var, belli ölçüde yaklaşırsanız çekiminden asla kurtulamayacağınız yer, yani o siyah küre olay ufkunu gösteriyor. Karadelik ise siz orayı geçer geçmez kavuşacağınız bir bölge değil, onun merkezi. İşin garibi, oraya girdikten sonra kaçış asla mümkün olmadığı ve mutlaka merkeze doğru çekileceğiniz halde, buna rağmen muhtemelen oraya asla ulaşamama ihtimaliniz var :) Nedenleri karışık.

CERN'de karadelik oluşumlarının forumda hala şüphe uyandırması garip. Arkadaşlar bir karadelik her zaman kütlesi oranında çekim kuvveti uygular (diğer tüm cisimlerin olduğu gibi), 2 tane atomun oluşturacağı karadeliğin ne kadar tehlikeli olmasını bekliyorsunuz ki? Saniyenin milyarda biri kadar bir sürede yok olup gidiyorlar zaten.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Orda oluşacak uzayın yaşı çok kısa,öyle kısa ki sn'nin milyarda biri kadar.Yani Dünya'yı yutması olanaksız bundan korkmayın.

Benim şahsi görüşüm ki bilinmediği için elektron proton ve nötron olmayacağı.Nükleosentez yapabilen bir yıldız tabi ki kimyasal reaksiyonlar gösterecek fakat bu olay nötronlar ile oluşturulabiliyor.Yani proton ve elektron varsa bu cismin etki tepkiye uğraması gerek ki karadelik sadece absorbe ediyor.Maddelere dokunduğumuzda onların elektronlarını iteriz(elektriklenme vb) ama karadelik tamamen bir absorbe aracı bunun için şöyle bir örnek verebiliriz bu düşüncemi çürütmek için; Dünya'daki kraterlerin üzerinden uçak geçerken çakılır,çünkü çok derindir ve ani çekim kuvvettinin etkisi altında kalır.Uzayda yer çekimi yok, o zaman karadelik absorbe özelliğine sahip olacağından bence elektron ve proton taşımamakta.Hadron olabileceğini düşünüyorum aslında ama hepsini CERN gösterecek.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
-Mert Demir-

Bana göre karadelikler kuarklardan oluşuyor yani evrenin en küçük yapıtaşları.

Dediğiniz gibi karadeliklerin boyutu yok.Onu incelemek çok zor.Ayrıca proton ve nötron gibi parçacıkları aşırı sıkıştırarak planck boyutuna getirdiğide teoriler arasında.

CERN'deki deneylere gelecek olursak.Bu deneylerde iki protonun oluşturduğu karadelikler bir proton boyutunda ve saniyenin milyarda biri kadar sürelerde oluşup yok oluyorlar.Bilim adamları karadelikleri ancak eksilen parçalardan belirleyebilecek.Ancak CERN'deki bili adamlarına göre 2018 yılında karanlık enerji dünyada üretilebilecek.Ardından 2050 yılında çoklu proton çarpışmalarıyla karadeliklerin ömrü biraz uzatılarak karanlık madde ile genişletilecek bunun sonucunda uzun süre yaşayabilen bir karadelik oluşacak.Hatta üç ay gibi bir sürede genişletilen karadelik bir insanın geçebileceği bir boyuta gelecek ve zaman yolculuğuna izin verebilir.Geçmişe bu karadeliğin yaratıldığı zamandan daha önceye gidilemeyecek.Tabiki bunlar teoriler bana göre 10 yıl hata payı var.Eğer karanlık madde yaratılırsa bunlar mümkün.

Saygılarımla.
Konus 20x80 Dürbün
ZENIT 12 XP

Kullanıcı avatarı
Emre Küçük
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen Emre Küçük »

Yorumlarınız için teşekkürler.
Zaten bütün cisimler kuarklardan oluşuyor. ama bildiğiniz gibi nötronlar ve protonlar çekirdeği oluşturuyor, çevresinde de elektronlar dönüyor.
ama nötron yıldızları o kadar yoğundur ki elektronlar çekirdekle birleşir ve protonlarla çarpışırlar sonuçta sadece nötronlar kalır; bu yüzden bu yıldızlara nötron yıldızı denir.
Karadeliklerde de böyle midir (sadece nötron), yoksa nötronlar da mı parçalanmıştır?
!.. Küçük insanların gölgelerinin büyük olduğu yerde güneş batmak üzeredir ..!
Kullanıcı avatarı
-Mert Demir-

Kendimi tam olarak ifade edememişim.Biraz daha açıklayacağım.

Karadeliklerin çekirdek, proton, nötron ya da elektron olduğunu düşünmüyorum.Sadece onları oluşturan kuarkların hiçbir şey oluşturmadan serbestçe dolaştığını düşünüyorum.Saf kuark olarak adlandırabiliriz. Şuana kadar gözlenmemiş bir parçacıkta olabilir.Benim için en mantıklı teori atomaltı parçacıkları planck boyutuna getirerek muazzam bir kütle çekimi oluşturduğu hakkındaki teori.
Karadeliklerde de böyle midir (sadece nötron), yoksa nötronlar da mı parçalanmıştır?
Zaten serbest halde kalan nötronlar (protona bağlı olmayan) belli bir zaman sonra bozunurlar."Neutron Decay" diye aratırsanız birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.
Konus 20x80 Dürbün
ZENIT 12 XP

Doğukan Tuna
İlgi düzeyi: Amatör Gözlemci

Mesaj gönderen Doğukan Tuna »

Elbette elektron, proton ve nötron varsa nasıl bir maddeden bahsediliyor o zaman?

Ben hepsinden şüpheliyim. Karadelik bir noktadır, noktasal bir boyuttur, hacimsizdir bir nevi. Belki proton kadar bile değil ki bunlar içine sığsın. Bir tekillik orası. Sonsuz yoğunluk, iki protonun huzur içinde yanyana bulunacağı bir yer de değil, onları da kendi içine çekip sıkıştırıyor.

Karadelik diye gördüğünüz, yuvarlak siyah küre resimleri, karadeliği değil, olay ufkunu (event horizon) gösteriyor, çünkü karadeliğin kütlesi oranında bir de olay ufku var, belli ölçüde yaklaşırsanız çekiminden asla kurtulamayacağınız yer, yani o siyah küre olay ufkunu gösteriyor. Karadelik ise siz orayı geçer geçmez kavuşacağınız bir bölge değil, onun merkezi. İşin garibi, oraya girdikten sonra kaçış asla mümkün olmadığı ve mutlaka merkeze doğru çekileceğiniz halde, buna rağmen muhtemelen oraya asla ulaşamama ihtimaliniz var Nedenleri karışık.

CERN'de karadelik oluşumlarının forumda hala şüphe uyandırması garip. Arkadaşlar bir karadelik her zaman kütlesi oranında çekim kuvveti uygular (diğer tüm cisimlerin olduğu gibi), 2 tane atomun oluşturacağı karadeliğin ne kadar tehlikeli olmasını bekliyorsunuz ki? Saniyenin milyarda biri kadar bir sürede yok olup gidiyorlar zaten.
Bu bence yeterli bir kavram ama karadelikler yıldızların içine çökmesi sonucunda ve olay ufku, kütle aktarım diskinden oluşur.
Kullanıcı avatarı
Arda Güler
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Arda Güler »

Eğer karanlık madde yaratılırsa bunlar mümkün.

Karanlık madde mi? Uzay boşluğuna madde olacağını zannetmiyorum. Eğer öyle olsaydı bir tarafa döndüğün zaman sürekli dönüp durmazdın madde seni durdururdu. Osa uzayda hareket ettin mi durmak fena halde zor ayrıca bir sabit bir şeye tutunamazsan duramzsın. :kanit :kanit
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Karanlık maddenin kanıtları var.Ayrıca da sizin düşünceniz çok yüzeysel.Teorik olarak uzay boşluğunda hareket edildiğinde sürtünme olmadığı için hız da yavaşlama da olmaz.Sizin yazdığınıza göre karanlık madde olmadığı için boşlukta sürekli gider,olduğunda ise böyle birşey olmaz.Ancak normal madde de aynı etkiyi yapabilir.Sonuçta herşey bu "boşlukta"bulunuyor.Tam hız uzayda gittiğiniz an büyük,yoğun bir nebulanın içine girdiğinizde o sizi yavaşlatmaz mı?Karanlık maddeyi de aynı şekilde düşünebiliriz.Farkı ise maddeyle farklı taneciklerden oluşması.Tabii başka farkları da vardır.Mesela yüksek kütleçekimi olduğu için galaksileri birarada tutabiliyor.Bildiğim kadarıyla Kütleçekimsel Mercek etkisi karanlık maddenin kanıtlarından biri.
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Arda Güler
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Arda Güler »

Çok teşekkürler. O maddenin tam olarak ne olduğunu bilmememden yok sandım galiba
Kullanıcı avatarı
Hakan Erkan
İlgi düzeyi: Meslek değil hobi.

Mesaj gönderen Hakan Erkan »

Yazılanların tamamını okumadım, cevabım başka biriyle aynı çıkarsa kusura bakmayın.. Karadelik denilen şey yıldızların ömrünü tamamladıktan sonra patlamasından dolayı açılan deliktir. (boşlukta açılan bir delik) Patlamadan sonra oluşan kütle çekim kuvveti daha düşük kütledeki cisimleri çekmeye başlar.
(Hatamı düzelttiğimi sanıyorum)
En son Hakan Erkan tarafından 08 Eyl 2010, 00:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tanrı zar atmaz.

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir