Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
gönderen B@tuhan DERELİ
Önecelikle forumda ay başlığı bulamadım ve ben buraya ay ile ilgili bir soru sormak istiyorum.
Soru:Gündüzleri ay neden gözükür?
Soru:Bazı geceler neden ay gözükmez?
Soru:Ayın yapmış olduğu gelgit etkisini açıklar mısınız?
İnternette birinci soruyu araştırdım?Her yerde bu cevap var ve anlamadım?

Resim
Ay sadece gece görülebilir diye bir şey yok. Gündüzleri de periyoduna bağlı olarak ay da tepemizde, bütün yıldızlar da. Ama güneşin atmosferimizde yansıyan ışınları onları görmemize mani oluyor. Atmosferimiz olmasaydı gökyüzü gündüzleri de karanlık olacak, güneşle birlikte yıldızları da görebilecektik.

Ay dünyamıza çok yakın olduğundan gökyüzünde görüntü olarak yıldızlardan çok büyük görünür. Eğer konumuna göre güneşten iyi ışık alabilirse gündüzleri de gökyüzünde rahatlıkla görünebilir. Ayın yüzeyi bir asfalt yol yüzeyi gibi yansıtıcıdır. Koyu renktedir ama tam siyah da değildir. Biz gökyüzünde aya baktığımızda sadece onun güneşten yansıttığı ışığı görüyoruz. Güneş kadar ışık saçmıyor ama yine de gökyüzündeki en parlak yıldızdan 100.000 kat daha fazla ışık yansıtabiliyor.

Gündüz havanın aydınlığı yıldızların parıltısını yok eder. Aslında parlak yıldızların olduğu bölgede gökyüzünün parlaklığı da biraz daha farklıdır ama bu farkı pek algılayamayız. Ama ayın olduğu bölgede ışık yeterli ise geceki gibi çok parlak olmasa da onu görebiliriz. Hatta hava şartlarının olumlu olduğu durumlarda hava aydınlıkken Venüs gezegenini bile görebiliriz.

Güneşi büyük bir ampul, ayı da büyük bir ayna olarak düşünebiliriz. Bazı durumlarda ampulün ışığını doğrudan görmesek bile, aynanın yansıttığı ışığını görebiliriz. Bu, geceleri olan durumdur. Güneşi göremeyiz, çünkü dünyamız ondan gelen ışığı bloke etmiştir. Ayı, yani aynadan yansıyan ışığını görebiliriz. Ampulü de, aynayı da birlikte gördüğümüz durum ise ayın gündüz görünme durumudur.

Genellikle 'ayın karanlık yüzü' diye kullanılan deyiş şekli yanlıştır. Doğrusunun 'ayın arka yüzü' olması gerekir. Ayın dünyamız etrafındaki dönüş süresi ile kendi etrafındaki dönüş süresi hemen hemen aynı olduğundan, biz ayın hep bir yüzünü görürüz ama ay dünya ile güneş arasındayken bize bakan yüzü karanlık, güneşe bakan arka yüzü aydınlıktır.
Teşekür ederim.
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Aslında bende neden gözükmediğini merak ediyorum. Bende şu yazıları buldum.
Ay yörüngesi tam bir çember olmayıp elipse benzer. Ay, Dünya’ya yaklaşınca daha hızlı, uzaklaşınca daha yavaş hareket eder. Dönüş her zaman eşit olduğundan Ay’ın sağ (veya sol) kenarına bakılıyor olur. Bundan başka Ay’ın dönme ekseni de, yörüngesine dik değildir. Bu nedenle, Dünya, Ay’ın bazen Kuzey (veya güney) kutbuna doğru hafifçe yönelik durumdadır. Bu, eksendeki eğilme nedeniyle, bir Ay dolanımı içinde, yerden Ay’ın yüzünün, yaklaşık yüzde 60’ı görülür.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Ay'ın bize sürekli değişe şekillerde görülmesinin sebebi Ay'ın Dünya etrafında dönüşü sebebiyle konumunun değişmesi ve bizim Dünya'dan bakışımızla Ay'ın aydınlık gördüğümüz yüzeyinin değişmesidir.Bunu aşağıdaki çizimde açık bir şekilde anlayabiliriz :

Resim

Sarı oklar Güneş ışınlarının geliş yönünü gösteriyor. Şimdi, aşağıdaki çizimde Güneş ışınlarının Ay'ı aydınlattığı yüzeyin Dünya'dan görüş açısı sebebiyle biz Ay'ı hilal şeklinde görüyoruz. Burdaki iki boyutlu çizimi 3 boyutlu olarak hayal ederseniz canlanacaktır.

Resim

Eğer gece yarısı gökyüzüne baktığımızda Güneş'in pozisyonuna göre bizim ufuk çizgimiz mavi ile çizdiğim çizgi. Biz bu ufuk çizgisinin üstünü görebiliriz.Yani sol tarafını bu durumda gece yarısı yeni ay'ı görmemizin mümkünü yok. Ancak dolunay, ilerleyen ilk dördün ve gerileyen son dördünü görebiliriz.

Resim

Bunu Dünya'nın üstüne istediğiniz saat için teğet çizerek tekrarlayabilirsiniz. Örneğin aşağıda mavi ile çizdiğim çizgi saat 15:00 civarı ufuk çizgimizi belirliyor. çizginin sağ tarafı bizim görüş alanımız yani ufkumuz. Burdan görüyoruz ki bu saatte sadece yeni ay'ı, hilali ve ilk dördünü görebiliriz. Bu da yeni ay ve hilalin neden sadece gündüz göründüğünü açıklıyor.

Resim

Çok ilginç bir bilgi daha: Cinayet soruşturmalarında tanıkların yalan söyleyip söylemediklerini anlamk için Ay'ın evrelerinden de yararlanıldığı oluyormuş. Örneğin kişi gece 3'te bir olaydan bahsederken hilal vardı gibilerinden saçmalarsa yalan söylediği direkt anlaşılabilir :)
gönderen elif yağmur
bende batuhana katılıyorum bilgiler hem açıklayıcı ve net hamde anlaşılır teşekkürler... :D
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]