Uzayın sınırı var mı?

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Karadelikler gökadaların merkezinde yoğundur. Uzayın sonu demek doğru olmaz. Karadeliklerde "sızdırma" olmaz. Işığı hapseder.
Lütfen Astronomi ve teleskop ile ilgili sorularınızı özel mesajla sormayınız. Forumda sorarsanız daha çok kişi tarafından okunup cevaplandırılacaktır.
Kullanıcı avatarı
Muammer KENBER
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Muammer KENBER »

ege atmaca yazdı:uzayın sonu olsa bile uzay bir kutu,kutunun dışında ne var.
:arrow: _______________________________________________________________________-----
sonsuz doğru :!:
Sonsuz doğrudan kastınız nedir?
"Ad Astra Per Aspera" "Zorluklarla Yıldızlara Kadar"
zuhat baran budak
İletişim:

Mesaj gönderen zuhat baran budak »

yani kısacası uzayın sonu yoktur
BARAN
Atahan Akgün
İlgi düzeyi: merak
İletişim:

Mesaj gönderen Atahan Akgün »

uzayın sınırı yoktur!olamazda
TEŞEKKÜRLER...

Atahan Akgün
Damlanur Kaval
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Damlanur Kaval »

Okuduğum bi kaynağa göre Edwin Hubble 1929 yılında evrenin devamlı genişlediğini kanıtlamış.
Kullanıcı avatarı
Arda Güler

Mesaj gönderen Arda Güler »

Bencede evren genişliyor sonu yok daha da büyüyor. Mesela siz bunu okurken genişliyordur. Peki evren neyin içnde genişliyor sorusu söz konusudur. Gökbilim gibi bir bilim dalına gereğinden fazla akıl, bilgi gerek.
Kullanıcı avatarı
serhat özdemir
İlgi düzeyi: Uzun süredir merak
İletişim:

Mesaj gönderen serhat özdemir »

Peki evren neyin içnde genişliyor sorusu söz konusudur.
böyle bir soru söz konusu değildir; bir şeyin içinde olsaydı, o şeyin adı evren olurdu.
İzmir özledim seni, gözümde tütüyorsun!
Konusmotor 1781 114mm/f500 Newtonian
Konus 10 x 50
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

bence sınırı "kesinlikle" vardır.Çünkü evrenin big bang la ortaya çıktığını ve genişlediğini biliyoruz.Hatta şu anda genişliyor.Demekki genişlediği yere kadar bir sınırı var ve sınır sürekli ilerliyor.
böyle bir soru söz konusu değildir; bir şeyin içinde olsaydı, o şeyin adı evren olurdu.
bence içinde genişlediği şeyi bilmediğimizden adını koyamıyoruz.

|...--------------------------------------------------------...|

kesik çizgileri evren, 3 noktayı sürekli genişleyen çizgiyide genişlediği yere kadar sınırı olarak ifade edeyim.Ama o çizgiden sonra ne var ? o çizgiden sonra bir şey varsa ondan sonra ne var ? sonuçta bir sonsuzluk mevcut
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

Ege atmacada aynı soruyu sormuş ama benim eklemek istediğim şu

evren sonsuz değil bu bizim bildiğimiz evren ama evrenin ötesindede mutlaka bir sonsuzluk var
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Evrenin genişleten karanlık enerjinin kütleçekim kuvvetine galip geldiğini düşünelim.Yani açık evren olsun ve sonsuza kadar genişlesin.Ve birçok bilimadamının olabileceği ihtimalleri üzerine düşündüğü çoklu evrenler kuramına göre bizim evrenimizin dışında birçok evrenin olabileceğini varsayalım.O evrenler de genişlesin.Ama evrenlerin içinde genişlediği "evren"denizinin bunların tersine hep genişlemeden aynı kaldığını düşünelim.Bir süre sonra bir kaos oluşmaz mı?Yani evrenler belki iç içe duruma gelecek şekilde sonuçlanmaz mı?Ve bu da sonsuz evren olamaz düşüncesini ortaya çıkarmaz mı?Düşüncelerinizi bekliyorum...
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Arda Güler

Mesaj gönderen Arda Güler »

Sonunda sonsuz bir şey olucak tabi evrenimizin dışında hep daha büyük bir alan mı var sonunda her türlü şey olcak ve evrenimizin dışı bir yerde bir şey sonsuz olmaya zorunludur.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Konuya bende düşüncelerimi eklemek istiyorum.Çok büyük hızlarla karanlık madde ve karanlık enerji sayesinde bir genişleme söz konusu.Eğer galaksiler arası mesafe açılmasaydı bunu nasıl anlardık...Yani bizler sabitken etraftaki genişlemeyi tespit etmemiz gerektiğini düşünüyorum öncelikle.Fakat genişleme hızı çok büyük,bir şekilde karanlık enerjinin karanlık maddeye daha ağır bastığını düşünüyorum bende.Başlangıçta yavaş hızlarla büyüdüyse de,bir limit noktasına ulaşıp sonsuz kavramına erişeceğini düşünüyorum(terimleri yanlış kullandım affedersiniz).Yani şunu demek istiyorum farzı misal ışık hızına ulaştı(daha fazla da olabilir,bilemiyorum),neticede söz konusu olan şey kütle değil.Yani bunun için ışık hızı gibi limit noktasına gelen evrenin genişleme hızının son limitine ulaştığında genişlemenin sonsuza ulaşacağını ve daha genişlemeyeceğini düşünüyorum.Eğer ki yeterli karanlık enerji ve madde oranı sağlanırsa.Bunun hakkında hiç bir fikir yok ama çoğunlukla karanlık enerjinin daha ağır bastığını düşünüyorlar.Peki büyüme hızı arttıkça limite ulaştığında galaksiler arası mesafeler ne durumda olacak,bu durumda ya fazla karanlık enerji veya maddeden dolayı son konumlarında kalacaklarını ya da evrenin yırtılmaya uğrayacağını düşünüyorum.Tabi ki de bunlar kendi görüşlerim,fazlasıyla saçma gelebilir...

Saygı ve sevgilerimle
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

Evrenin aşırı genişlemesi sonucunda büyük yırtılma diye birşey olması söz konusu.http://gariphaber.blogspot.com/2008/12/ ... lecek.html adresinde bu konuya yer verilmiş.Ayrıca da evrenin genişleme hızı ışık hızından yüksek zaten.Bu yüzden yaklaşık 13-14 milyar yıl ötesini göremiyoruz.Tabii evrenin sonsuza kadar genişlemesi durumları da evrendeki kütle yoğunluğuna da bağlı.Yani aslında evrenin sonsuza kadar genişleyeceğini düşünmemiz için biraz erken olabilir.Belki de genişleme bir süre sonra yavaşlayacak ve kütleçekim kuvveti(dört temel kuvvetin en zayıfı olmasına rağmen)karanlık enerjiye galip gelecek ve en sonunda evren Big Crunch'la evrenimiz yok olacak.
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
alper orhan
İlgi düzeyi: Hobi,Merak
İletişim:

Mesaj gönderen alper orhan »

Bilgileriniz Çok Açıklayıcı Olmuş tşk edrm
7x50 Dürbün
20x60 Konus Dürbün

#Uzay Çobanları# Amatör Gökbilim Grubu 13-18 Yaş Arası Katılmak İsteyenler Özel Mesaj Atabilirler
Kullanıcı avatarı
Metehan İnaç
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Metehan İnaç »

Bazı arkadaşların söyledikleri çok ters geliyor..
Mesela Hem Evren sonsuz diyor hem genişlemeye devam ediyor diyorsunuz. Sonsuz birşey nasıl genişlerki?
Ayrıca Uzay ve evren tanımları tamamen Karışmış konuda galiba.
Evren BigBang'le oluştuğunu düşündüğümüz Yıldızlar Galaksiler ve Galaksi bulutlarından Oluşan Bölge.
Yani Sınırsız değil Belirli bir sınırı var. Ama biz bunu bilmiyoruz ama Bir şeyden Çıktığına göre bir sınırı olduğu kesin.
Uzay ise sınırı olup olmadığını bilmediğimiz belkide insanoğlunun hiç öğrenemeyeceği bir şey.(Benim böyle biliyorum)
Tüm evren'i içine alıyor başka evrenler varsa onlarıda içine alıyor. Uzayında sınırları varsa Uzaydan sonra ne var tamamen maddesiz bir ortammı yada farklı bir Uzaymı? Fizik kanunları tamamen farklı bir evren olabilir belkide? Yada Evrenin içinde evren teorisi var. Belkide bir karadeliğin içindeyiz Karadeliğin dışında Tamamen farklı bir uzay bir evren var. Belki siyah renkte değil Belki tamamen aydınlık ama karadeliğin Çekim gücü yüzünden Biz'e bu ışık ulaşmıyor Biz tamamen karanlık bu ortamda yaşıyor. Her şey olabilir dar açıdan bakmamak lazım ama Bilimin ilerlemeside hayallerimize bağlı değil belirli bir açıdan bakıp onu kabul etmeliki gelişebilsin..
Hatam varsa Kusura bakmayın. Uykuluyum :)

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir