Gokbilim.com tanışma ortamı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#1814
Forumda daha samimi ve ciddi bir paylaşım ortamı oluşturmamıza yardımcı olmak için lütfen okuyunuz.
(22 Ocak 2011'de düzenlenmiştir)

Biz kimiz ve ne yapıyoruz?

Bizler Gökbilimci (Astronom), Astronomi öğrencisi, Amatör Gökbilimci (Amatör Astronom) veya sadece meraklı; araştıran, kendini sürekli geliştirmek isteyen, Astronomi ve Uzay tutkunu kişileriz. Forumumuzdaki katılımın genelini Amatör Gökbilimciler oluşturur ve bu kişilere amatör denmesinin nedeni amatörlüklerinden değil, Astronomi ile sadece hobi olarak uğraştıkları içindir. Gökbilimcilerden iyi gözlem ve keşif yapan amatör gökbilimciler de vardır. Çünkü amatörler tüm boş vakitlerini özveri göstererek buna ayırır.

Bizler bilgilerimizi, gözlemlerimizi forumda paylaşıyor, birbirimizin bilgi seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz. Yeni başlayanlara yardımcı oluyoruz. Uygun zamanlarda forumda başlık açıp toplanarak gözlem yapmaya gidiyoruz. Ekipmanımızı birbirimizle paylaşıyoruz.

Amacımız:

Forumumuzun konusu Astronomi'dir. Biz birbirimizin inancını tartışmıyoruz veya sorgulamıyoruz. Sadece ortak noktamız olan Astronomi ile ilgili paylaşımda bulunmak istiyoruz.

UFO, astroloji, parapsikoloji, metafizik ile ilgili konular Astronomi içinde yer almaz. Futbol, siyaset, din vb. gibi tartışmaya açık ve sonuca varamayacağımız konularla da vakit kaybetmek istemiyoruz. Bu konularda bir sürü forum mevcut. Lütfen bu konuları tartışmak için başka forumları tercih ediniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Profil bilgilerimiz ile ilgili:

:arrow: Kullanıcı adı olarak gerçek isim ve soyadı tercih ediyoruz ancak nickname (takma isim)'lere de karşı değiliz. Sahte isim yazmaya mecbur bırakmamak için nick'lere de izin veriyoruz.
:arrow: Profil fotoğrafımız gerçek fotoğrafımız olsun isteriz ama diğer resimlere de karşı değiliz.
:arrow: İmza kısmı sadece kişisel bilgi ve ekipman bilgisi içerecek şekilde olmalıdır (kişisel blog, kullanılan gözlem aracı, aparatları, markaları vs...). İmza kısmında resim kullanılmamalıdır.
:arrow: Yaş aralığımız oldukça geniş olduğu için profil bilgilerinde gerçek yaşımızı belirtmemizde fayda var. Birbirimize yardımcı olurken kolaylık oluyor. Yaşı küçük kardeşlerimizi sınırlamıyoruz, ayırmıyoruz. Aksine bu güzel hobi ile uğraşmalarını ve gelişmelerini istiyoruz. Bizim için çok kıymetliler.
:arrow: "İlgi düzeyi" kısmını doldururken gerçekçi olunuz. Örneğin küçük kardeşlerimizin "gökbilimci" yazması, kendilerine duyulan güveni sarsacaktır. Zaten yazılardan kişinin hangi durumda olduğu belli olduğu için gerçekçi olmakta fayda var.

Forumdaki mesajlarım kim tarafından ve neden silinir?

:arrow: Başlık, mesaj ve üyelik silme ile ilgili kararları "Forum Genel Yetkilileri" kendi aralarında uzlaşarak veriyor. Lütfen nedenlerini araştırmadan önce itiraz etmeyiniz.
:arrow: UFO, astroloji, parapsikoloji, metafizik, futbol, siyaset, din vb. gibi konularda yazılan mesajlar yetkililer tarafından silinir.
:arrow: Forumda sırf mesaj atmış olmak için atılan içeriksiz veya konuyu saptıran mesajlar silinir.
:arrow: Bir haber ya da bilgi paylaşırken kaynak belirtmezseniz ve pek bir bilimsel dayanağı yoksa yanlış bilgilendirme olmaması için o mesaj silinebilir.
:arrow: Soru sormadan önce, o sorunun daha önce forumda sorulup sorulmadığını araştırmalısınız. Daha önce sorulan soruları tekrar ediyorsanız mesajınız silinebilir.

Üyeliik silinme nedenleri:

:arrow: Küfür, argo, hakaret, suç unsuru içeren vb. mesajlar (özel mesajlar dahil) ve bu mesajların sahibinin üyeliği anında silinir.
:arrow: Bir üyenin çoğunlukla katkı sağlamayan, muhabbet amaçlı mesajları olduğu farkedildiğinde kişinin üyeliği silinebilir. Kişinin katılımcı olabilmesi için öncelikle daha fazla okuması ve kendini yetiştirmesi beklenir. Bu da forumumuzdaki bilgiyi ve bu kaliteli bilgiyi sunan kişileri korumak içindir lütfen anlayışlı olunuz.

Sonuç itibari ile bilimsel bir forumda olduğumuzu unutmayacak şekilde bir tutum sergilemek gerekir.
Kafanıza takılan sorular varsa öncelikle lütfen araştırın, okuyun. Cevabını bulamadığınız takdirde sorarsanız kirlilik yaratmamış oluruz.
Forumda Türkçe'yi düzgün kullanmaya özen gösteriyoruz. Ancak çok katı değiliz, lütfen birbirimizi bu konuda baskı altına almayalım.
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 15 Haz 2008, 21:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
#1824
Tahir Saban yazdı:Merhaba Çağrı,

Forum için gösterdiğin gayret ve çalışmaların için çok teşekkürler!
Tahir abi, ben teşekkür ederim bizlerle gözlemlerini paylaştığın için.
gönderen Murat Demir
#3974
Merhaba,
Bu forum herhangibir forum gibi olmadığı için kendi resmimi ve ismimi kullanmam pekte adetim olmasa da ''daha samimi ve ciddi bir paylaşım'' adına gerçektende gerekli olacağını düşünüyorum.

Bir sorum olacaktı.
Forumda herhangibir aksi uyarı olmamasına rağmen gene de sorma ihtiyacı hissettim. Elimde uzay ile ilgili gerçektende kaliteli birkaç belgesel var bunları sitede paylaşma imkanım varsa bilmek isterim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#3980
Murat Demir yazdı:Merhaba,
Bu forum herhangibir forum gibi olmadığı için kendi resmimi ve ismimi kullanmam pekte adetim olmasa da ''daha samimi ve ciddi bir paylaşım'' adına gerçektende gerekli olacağını düşünüyorum.

Bir sorum olacaktı.
Forumda herhangibir aksi uyarı olmamasına rağmen gene de sorma ihtiyacı hissettim. Elimde uzay ile ilgili gerçektende kaliteli birkaç belgesel var bunları sitede paylaşma imkanım varsa bilmek isterim.
Merhaba, isim konusundaki hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Belgeseller için bir telif hakkı varsa, para ile satılıyorsa burada izinsiz yayınlamanız sıkıntı yaratabilir. Ama ücretsiz ve dağıtım izni olan bir şeyse sorun olmaz.
gönderen Erim Tuna
#8046
Gerçekten kaliteli bir forum. Böyle kaliteli bir bilgi platformu yarattığınız için kurucu arkadaşlara, elit forum üyelerine teşekkür ederim.
gönderen Hatice
#10558
fotograf koymasak olmaz mı??
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
#11795
Hatice yazdı:fotograf koymasak olmaz mı??
Koymayabilirsiniz.
#25508
slm arkadaşlar ben özge lise 3 sınıf öğrencisiyim elektronik okuyorum ama uzayın hastasıym üniversitede inşallah astronomi ve uzay bölümüne gitmek istiyorum bu üniversite ile ilgili bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim :D
#25510
Özge öncelikle hoş geldin. Umarım istediğin bölümü kazanırsın. Benim ufak bir kaç uyarım olacak sana.

Konuları ilgili ana başlık altında açmaya dikkat edelim. Düzenli ve temiz bir forumda bilgi paylaşımı daha rahat ve kaliteli olacaktır.
gönderen furkan pektaş
#46190
Arkadaşlar ben astronomiye national geographic'de yayınlanan evren ile ilgili videoları izleyerek merak saldım.Bu siteye yeni üye oldum şöyle kabaca bi gezindim gayet güzel,bilgilendirici ayrıca en önemlisi tartışma ortamı yok.
gönderen Ruha USLU
#46193
Merhabalar sayın PEKTAŞ,

Aramıza hoşgeldiniz, burada bir çok konuda bilgi bulacağınıza eminim. Tartışma yok derken bir kaç tatsız mesaja denk gelmiş olabilirsiniz veya cevaplanmamış bir kaç diğer mesaja. Bunlar sizi yanılmasın ve hevesinizi kırmasın. Saygılı ve gerçekten bilme ihtiyacına yönelik her sorunuza burada cevap bulabilir, ummadığınız kadar derin tartışmalar içine girebilirsiniz.

Konu bilimsel olduğu için bir takım hurafe vb. gibi konuların ayrılması, temcit pilavı gibi tekrarlanmaması ve sağlıklı net bilgiye ulaşılması için bazı kuralların konulması doğaldır. Sorularınızı ve bilmek istediklerinizi net bir biçimde ortaya koyduğunuzda, o konuyla ilgili ve bilgili arkadaşlarımız zamanları olduğunda en kısa zamanda sizlere cevap yazacaklardır, emin olun. Esenkalın.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]