Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen astata
21 ekim 2013 günün gökbilim görüntüsünde cassini satürnü tam tepeden çekmiş. kuzey kutbundaki altığen oluşumda açıkça görülebiliyor. ilkkez voyagerler tarafından keşfedilen altığen bugünde mevcut yapısını korumakta...
dakikalarca bakakaldım bu altıgene ama malesef bi anlam veremedim bu oluşuma, hatta bu oluşum imkansız gibi gözüküyor.
sizler ne düşünüyorsunuz
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Satürn'ün kutbunda meydana gelen, şiddetli kasırgalar ve kutuptaki yoğun manyetik alan neticesinde ortaya çıkmış güzel bir görüntü diyeceğim. Ama neden altıgen, bilemiyorum :)
gönderen Şule Kuzpınarı
Altıgenin nasıl oluştuğuna dair hızlı bir araştırmadan sonra, şu yazıyı buldum.

http://www.planetary.org/blogs/emily-la ... /2471.html

Yazının başlığı şu: "Satürnün altıgeni labaratuarda yeniden yaratıldı". Satürndeki altıgenin oluşumunu satürndeki rüzgar hızlarına bağlı olarak açıklamaya çalışan araştırmacılar, bu varsayımlarını test etmişler. Altıgeni bulmuşlar, açıklaması da var ama benim hızlıca bir bakıp anlayabileceğim kısımlar özetle bunlardı. :D Ayrıca hızı değiştirdikçe farklı şekiller de elde etmişler. Fakat yazar, eğer durum bu olsaydı, başka gezegenlerde diğer geometrik şekillere rastlamamız gerekirdi diye de eklemiş.