Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Üst Not: İlgili başlıktaki konunun dağılmaması için Emre'ye seslenmek için ayrı bir başlık açtım. Ama ilgisini çeken herkesin yorumlarını bekliyorum. Özellikle o bölgenin aşağıdaki gibi olmasa da gözleriyle şahitlik yapanların gördüklerini çok merak etmekteyim. Herhalde parlak genç yıldızlar ile Antares görülmekte. Bilmiyorum aynı anda M4 sığmazdı herhalde?

Resim
Emre Evren yazdı:3 Eylül - Rho Yılancının renkli bulutları -

İnanılmaz bir karmaşa ve karnaval tadında bir görüntü
Bu resimde evrendeki her şeyden ve her renkden bir örnek var

Saygılarımla..
Emre! Ro Yılancı bulutlarını seçmiş olman beni şaşırtmadı...:)

Çünkü daha önce de En Çok Beğendiğiniz GGG başlığında bunu beğendiğini söylemişsin. Tarihlerin farklı oluşu dikkatimi çekti ve bu resim daha geniş çekilmişti. Demek ki senin ve başka insanların ilgisini çekmiş...

Sonra eskiye doğru hızlı bir araştırma yaptım da tam 4 kere GGG olmuş; ilk olarak 1996'da (960312) ve benzeri 2000'de (000521), o günün teknolojisi ile bölgesel renklendirme yapılmış. Sonra senin beğendiklerin (060714) ile (070903) geliyor.

Ama ne yazık ki ben o bölgeye bugüne kadar bakarken Antares'den başka bir şey göremedim. Sanırım iyi bir teleskopa sahip olunca ilk bakacağım yer Akrep takımyıldızı ve çevresi, dolayısıyla o bölge olacak. :roll:

Başarılar...
En son Salih Dinçer tarafından 16 Şub 2008, 06:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
gönderen mustafa kaya
evet sanki yapap birşey.
Mesaj 1 seneden eski, ama yeni görüyorum :)
Salih Dinçer yazdı:...Bilmiyorum aynı anda M4 sığmazdı herhalde?.....
M4 resimde, Antares ile aynı hizada ve onun sağında. Antaresin sağ üstünde (M4 den daha yakın) bir küresel küme daha görünüyor, o da NGC6144.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Paylaşım için teşekkürler Çağdaş... :wink:

Bu vesileyle biraz zor ve gecikmeli de olsa bende hatamı düzelttim! Resim üzerine bulutsu.org'a verdiğim adres yanlışmış. Böylece GGG'de toplam üç resim oldu. Diğer ikisi ise şöyle:

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=060714 (Başlıktaki resim)
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070903

Bir de çok eski fotoğraflar var ama onlar bu zamanın GGG'sine yakışmaz...:)

Sevgiler, saygılar...
Tahir Şaban yazdı:Mesaj 1 seneden eski, ama yeni görüyorum :)
Salih Dinçer yazdı:...Bilmiyorum aynı anda M4 sığmazdı herhalde?.....
M4 resimde, Antares ile aynı hizada ve onun sağında. Antaresin sağ üstünde (M4 den daha yakın) bir küresel küme daha görünüyor, o da NGC6144.
Resmin sağ üst köşesinde de M80 varmış ve ben bunu hala gözlemleyemedim! Keza M4'ü de :(