Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Açıklama: Gökbilimci William Herschel, 1787 yılında Eskimo Bulutsusu'nu keşfetti. NGC 2392, yeryüzünden başı parka başlığıyla sarmalanmış birini andırmaktadır. Hubble Uzay Teleskobu, 2000 yılında Eskimo Bulutsusu'nun fotoğrafını çekti. Bulutsu, uzaydan bakıldığında, tam olarak anlaşılamayacak kadar karmaşık gaz bulutları sergilemektedir. Eskimo Bulutsusu, kesinlikle bir gezegenimsi bulutsudur ve yukarıda görülen gaz, yalnızca 10.000 yıl önce Güneş benzeri bir yıldızın dış katmanlarını oluşturuyordu. Fotoğrafta görülebilen iç lifler, kuvvetli parçacık rüzgarlarıyla merkezdeki yıldızdan atılmıştır. Dış disk ise alışılmadık, ışıkyılı uzunluğunda turuncu lifler içermektedir.
Resim
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=060709

Bu güzelliği bir dürbün ile aşağıdaki gibi bile olsa görme mümkün değildir herhalde...:idea: Taaa 1787'de keşfedilmiş ama biz hala bulamıyoruz bile...:(

Resim
gönderen halit alçiçek
Şu alltaki küçük fotodaki mavi parıltı yukarıdaki bulutsu mu oluyor acaba???
gönderen Özgür Ölmez
adamlar Hubble teleskopunu boşuna yapmamış:) bu Eskimo Bulutsusu'nun dünyadaki başka teleskoplardan çekilen görüntüsü var mı acaba?
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Bu güzelliği bir dürbün ile aşağıdaki gibi bile olsa görme mümkün değildir herhalde...:idea:
Malesef, gezegensel bulutsular nadiren dürbünle görülebilirler, çünkü bunların çoğu oldukça küçüktür, biraz daha büyük olanları da eski ve dağılmış olup çok, çok sönüktürler. Ama üzülmeyin, SECGPN deki gezegensel bulutsuların çoğu büyük bir teleskopla bile zorlukla görülebilir. Böyle küçük bulutsular genellikle ancak dar bantlı bir filtre ile kendilerini belli ederler.

Dürbün le şu aralar deneyebileceğiniz güzel bir gezegensel bulutsu NGC7293 veya Helix bulutsusu. Uranüs ve Neptünün arasında ve güneyinde, ayın 1/4ü büyüklüşünde bir şey. 10x50 yeter, tek şart tamamen zifiri karanlık bir gökyüzü bulmak ve gözleri uzun süre karanlığa adapte etmek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Az önce harika resimler (çoğu bulutsu) ile karşılaştım. Bizzat göremesem de çok güzel çekmişler. Tabi öyle amatör bir sistem değil ama bir bakın derim:

Resim
http://physics.uwyo.edu/~amonson/wiro/prime.html

Gördüğünüz kısım kocaman CCD ve aynanın önünden görülüyor. Yani diğer tarafı aynaya bakıyor. Herhalde ayna öyle küçük bir şey değil!

Gözünüzün kadri yüksek olsun...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
bu teleskopla kimbilir neler gözlenir böyle bir şeye sahip olmak isterdim doğrusu
gönderen furkan balcı
mükemmel ötesi. İnsan bu görüntüyü izlerken hayal alemine dalar...
gönderen Utku Bölükbaşı
görüntü güzel. Ama benim takıldığım o teleskop oldu. Bir numara birşey olmalı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
O teleskopun bir özelliği de ışığın doğrudan ayna yüzeyine uğradıktan sonra CCD'ye odaklanması. Böylece harika fotoğraflar çekebiliyorlar. Bir gün bu olayı denemek isterdim.