Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Yiğit Kaçar
Yine Tunç TEZEL klasiği. Müthiş bir foto. Artık çektiği resimleri yayınladığı kendi sitesini açma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Resim

Günün Gökbilim Görüntüsü linki: http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070815

Burada kendisi tarafından siteye gönderilmiş ve yukarıdaki fotoğraf ile ilgili yorumu bulunmakta.

"11-12 Ağustos gecesi ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu'ndan 10 arkadaşla Ankara'da, Beynam Ormanı'nda Perse (Kahraman) göktaşı yağmurunu gözlemek için toplanmıştık. Burası kuzey yönünde Ankara'nın az miktarda görülen ışık kirliliği dışında çok kaliteli bir gözlem yeridir.

12 Ağustos sabahı 01:20-04:40 arası, Canon EOS 300D makine ve 10-22 mm mercekle arka arkaya 100 tane 1 dakika 45 saniyelik görüntü aldım. Bunlarda 12 Perseid (Kahraman göktaşı yağmuru) ve 8 tane daha Perseid olmayan göktaşı görüntüsü vardı. Hemen göze çarpansa, Orion (Avcı)'un içinden, birbirine benzeyen 5 göktaşının geçmiş olması. Diğer görüntüleri de inceleyince, Perseid olmayan tüm 8 göktaşının da kaynağı aynı görünüyor: Alfa Büyük Ayı.

Fotoğrafta görülen 5 göktaşını sırasıyla 04:23-04:25, 04:31-04:33, 04:41-04:43, 04:51-04:53 ve 04:59-05:01 saatleri arasında çektiğim pozlar yakalamış. Bu 5 göktaşını da bir araya Adobe Photoshop kullanarak ve arka plandaki yıldızlara göre konumunu koruyarak son pozun üzerinde birleştirdim.

O sabah 04:43'te geçen bir Iridium uydusu gördük. Ancak bu uydu görüntünün dışında, Irmak takımyıldızı yönünde kalıyordu. Bunun dışında görüntüdeki göktaşlarının uydu geçişleriyle karışmış olma olasılığı düşük."

Bizler de burada tartışalım. Bence bunlar uydu geçişine benziyor. Sizce ne olabilir?
gönderen Ömer Ekim Genel
Bende merak ettim şimdi tartışalım...
Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Merhana Kadir. Öncelikle Fotoğraflar nereden[…]

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

ay.JPG Uzun bir aradan sonra, yeniden bir fot[…]