Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Şaka şaka...:)

Aslında bugün GGG'de, gökadamız Samanyolu'nın güzel bir kopyası (NGC 7331) fotoğraflanmış:

Resim
Büyüğü için resmin üzerine tıklayınız...

Meğerse bu NGC 7331'miş ve bunu daha önce gördüğümü pek hatırlamıyorum. Hayran kaldığımı söylemeliyim çünkü dünyaya göre açısı muhteşem. Arkasındaki (tabi ki çok uzakta) arkadaşlarıyla birlikte daha bir değerli görünüyor.

Yukarıdaki fotoğrafı Don Goldman çekmiş ve APOD'da 12 Temmuz 2008'de yayınlamış. Son çekilen ve en az bunun kadar güzel olan fotoğraf ve açıklamasını görmek için tıklayınız...
NGC 7331'in en iyi tarafı uzak galaksilerle kıyaslanınca çok çok parlak olması (tabi derin uzay standartlarında konuşuyorum :) ), karanlık yere gidenlerin bir denemesini tavsiye ederim, gözlem raporlarımda da geçiyor olması lazım, çünkü gördüğüm galaksi sayısı çok olsa da birçoğunun adını bile şimdi hatırlamamama rağmen 7331 denilince hemen dikkat kesiliyorum çünkü gözümün önündeki görüntü bir türlü gitmiyor.
Paylaşım için teşekkürler,oldukça etkileyici bir fotoğraf...
Parlaklık değeri bazı yerlerde 9.5 bazı yerlerde 10.4 kadir olarak geçiyor yani büyükçe bir teleskobu olmayanlar için zor bir hedef.Fotoğraf 16'' inch'lik bir teleskop ile çekilmiş...

Başarılar...
:shock: :shock: büyüleyici!Paylaşım için teşekkürler.

saygılar...
Kamerayla uzun pozlama yaparak kaydediliyor bu görüntüler.

Onun dışında resmi çekilen NGC 7331, oldukça parlak bir galaksi, teleskobumda da çok rahat buldum, karanlık bir yerden 8 inç ve üstü teleskopların da görebileceğini düşünüyorum (tabi fotoğraftaki gibi değil)
cihan savaş yazdı:teleskopla bakıldımı aynı bu şekildemi gözüküyor yoksa üzerinde oynamalar yapılıyormu görüntülerin?
Keşke demek isterdim...:roll:

Gözlerimizin karanlık çalışan hücrüleri (-bknz. çubuklar) ne yazık ki siyah beyaz görmekteler. Sayıları diğer türdeki hücreye göre fazlalar ama işte bunlarla renkli göremiyoruz...:(

Bu fotoğraf ise gerçekte Samanyolu'nun fotoğrafı değil! Çünkü biz bu gökada içerisindeyiz ama şekil olarak çok benzeyen bir gökada. Gerçekten de çok güzel bir fotoğraf; özellikle ikincisi...
GEÇTİGİMİZ GÜNLERDE MEMLEKETE GİTMİŞTİK KÖYE KÖYÜN KİMSENİN YAŞAMADIGI ZİFİRİ KARANLIK ARAZİLERİNE GİTTİK GÖRÜNTÜ İNANILMAZDI SANIRIM AKLINIZA GELEN BÜTÜN YILDIZ MI İSTERSİN METEOR MU HERTÜRLÜSÜ VARDI KEŞKE Bİ TELESKOĞUM OLSAYDI GERÇEKTEN İNANILMAZDI ...