Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Ömer Ekim Genel
Gerçektende güzel.Sanırım özel bir renklendirme tekniği var.İyi çalışmalar.
gönderen mesut kaya
emgine saglık.....
Merhaba,
ali altan yazdı:... Nasıl yapıyorlar böyle şeyleri?...
Pelikan bulutsusunu soruyorsanız, ekvatoryal kundaklı bir teleskop, bir Canon DSLR (mümkünse kızılötesi filtresini gök resimlerine uygun bir filtre ile değiştirip) ve 1 saat poz verin, yeter.
Görmek istiyorsanız, yazın Kuğu burcunda "Deneb" yıldızı yakınında. Bir UHC veya OIII filtresi kullanmanızı ve karanlık bir yerden bakmanızı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gerçekten etkleyici bir vidyo, teşekküler...

Gönül isterdi ki teleskopumuzu gözümüze yaklaştırdığımızda elimizdeki bir kumanda ile böyle bir yolculuğa çıkmak! Eminim böyle bir cihazı yapmayı başaran zengin olurdu. Canlı canlı zahmetsizce gökyüzünde dolaşmak. Halbu ki vidyodaki her bir kare için dakilarca pozlama ve emek harcanmış. Şimdiki teknoloji ile bu mümkün değil ama bir gün olmayacağını kimse söyleyemez!

Sevgiler, saygılar...
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Ben izleyemedim. Tıkladım ok'a ama yaklaşık 15 MB gitmesine rağmen açılmadı vidyo.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bundan önceki iletimde verdiğim YouTube adresini kullanabilirsiniz. Gerçi bu site Türkiye'de yasaklı ve girebilmek için bir takım ayarlamalar yapmak gerekiyor...:evil:

O zaman şöyle yapalım. Bahsi geçen GGG'de yer alan vidyo bir MOV uzantılı QuickTime dosyası. Bunu açabilmek için ilgili yazılımı Apple'ın sitesinden çekebilir ya da QuickTime Alternative yazılımını kullanabilirsiniz.

Bu vidyoları seyredebilmenizi sağlayan yazılımlar çeşitli 'codec' paketleri ile birlikte de geliyor. Ama fazla vakit ve kota harcamadan QuickTime'ın alternatif sürümünü çekmenizi öneririm. Çünkü Apple yazılımı çok şişirdi. Sadece bu tür vidyoları izlemek için onlarca MB. çekmek gereksiz. Şimdi baktımda iTunes 64 MB. geçmiş! Oysa diğeri 10 MB. civarında...:)
gönderen Adem DEMİRBAŞ
QuickTime Alternative bilgisayarımda yüklü. Normal youtube açılmıyor evet. Ama www.ktunnel.com'dan girdim. Sonra Begin Browsing seçeneğine tıkladım youtube açıldı. Linkteki uk yazısı yerine www yazdım ve linki gereken yere yapıştırdım. Sonuçta izledim. Gerçekten harika!